FAŁAT Julian (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)
akwarela, karton; 89,5 x 129,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: 960 jFałat Bystra 1913;
na odwrocie ksero trzech nalepek wystawowych zasłoniętych oprawą: jedna uszkodzona z częściowo widocznym nr 654...(? - słabo czytelne), dwie nalepki z tytułem obrazu: Kościół na Śląsku (na jednej z nich widnieje nr 43530); oraz oznaczenie literowe BE; Literatura: Jerzy Malinowski, Julian Fałat, Warszawa 1985, s. 51.
cena wywoławcza: Wykup abonament
Przy ognisku - Nieśwież, ok. 1917
olej, sklejka, 28 x 77 cm (w świetle oprawy);
sygn. i opisany l. d.: jFałat / Nieśwież.
gwasz, tektura, 68 x 95 cm w świetle oprawy
sygn. p. d.: JFałat/Bystra
Pejzaż górski - Czorsztyn, 1913 r.
akwarela, papier, wym. 72 x 62 cm,
sygn. i dat. p.d.: JFałat / 1913
PORTRET MĘŻCZYZNY W KAPELUSZU, 1910
Akwarela, papier; 50 x 34,5 cm
Sygnowany l.d.: JFałat 910
Na odwrocie napis piórem: Pozował Fałatowi jego (dalej zamazane)
WEZBRANA RZEKA, MOTYW Z BYSTREJ, 1918
akwarela, karton
67 x 100 cm
sygn. l.d.: J Fałat Bystra 1918
akwarela, gwasz, karton na krośnie
62 x 139,5 cm
sygn. p.d.: JFałat | Bystra 917
na odwrocie:
– napisy: tuszem wzdłuż górnej krawędzi: ze zbiorów Stanisława Niemyczka; ołówkiem po prawej: Straszewskiego 12;
– nalepka argentyńskiej firmy przewozowej (zielony nadruk): EXPRESO FURLONG | Soc. Anón. | [...]ergo 1347-67
akwarela, karton; 89, 5 x 129, 5 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie ksero trzech nalepek wystawowych zasłoniętych oprawą: jedna uszkodzona z częściowo widocznym nr 654...(? - słabo czytelne), dwie nalepki z tytułem obrazu: Kościół na Śląsku (na jednej z nich widnieje nr 43530); oraz oznaczenie literowe BE;
olej, płyta, 30 x 74 cm
sygn. l.d.: Jfałat Polesie, na odwrocie papierowe nalepki Desy oraz domu aukcyjnego Doyle
Widok na Przełęcz Kocierz w Beskidzie Małym
akwarela/papier, 19,5 x 22 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'J. Fałat'
akwarela/papier, 31 x 49 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Jul Fałat 906 Zkpne'
akwarela/papier, 53 x 95,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'JFałat | Dłonie| 1912'
PORTRET MĘŻCZYZNY Z SIWĄ BRODĄ, 1893
Akwarela, papier; 34 x 18 cm (w świetle p-p)
Sygnowany l.d.: Jul. Fałat / Sielec 4/I 93
olej, sklejka, 30 × 79 cm
sygn. l. d.: JFałat/Nieśwież
na odwrocie szkic zimowego pejzażu
Polowanie na niedźwiedzia, 1908
akwarela, gwasz, kredka, papier naklejony na płótno, 48 x 127 cm,
sygn. śr. d.: J. Fałat 908.
Na odwrocie tektury zabezpieczającej dwie nalepki: z drukowanym rokiem 1908 i numerem 186, oraz drukowana Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim, wypełniona tekstem atramentem: Nr 11063 / Fałat / Juljan / akwarella (!) / Polowanie na niedźwiedzia / cena lub jego wartość 600 / Warszawa d. 13/4 908 r.
Akwarela, papier; 46,5 x 39 cm
Sygnowany l.d.: JFałat
Na odwrocie drukowana nalepka: 15 98 | 1912/13
Studia głów młodzieńca i dziewczynki - Typy krakowskie
akwarela, ołówek, papier; 29,5 x 17,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: Fałat.
litografia barwna, papier, 21,5 x 29 cm;
sygn. na płycie l.d.: JulFałat (...) 86
RZYMSKA ŚWIĄTYNIA WENUS I ROMY, WIDOK OD STRONY KOLOSEUM, 1881
akwarela, papier
23 x 40 cm
sygn. i dat. l.d.: Jul Fałat 81
akwarela, papier, tektura, 42,5 x 77 cm w świetle oprawy
sygn. l.d.: Fałat 904
akwarela/papier, 29 x 17,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'JFałat'
Polowanie w Hubertusstock, 1899 r.
akwarela/papier, 43 x 56 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'JulFałat 1899 , Hubertusstock'
”Widok z Bystrej". Córka artysty Kuka, 1907 r.
akwarela/papier, papier naklejony na płótno, 42 x 75 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: 'Jul Fałat 907'
akwarela/papier, 18 x 30 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'J. Fałat'
akwarela, gwasz, tektura; 30,5 x 69 cm (w świetle oprawy);
sygn. i opisany p. d.: jFałat / Osiek.
akwarela, papier, 52 × 97 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: JFałat 909
Wystawa specjalna Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie; luty-marzec 1909 r. Wystawa w Poznaniu, 1910 r.
Reprodukowany:
T. Jaworski, "Wystawa Fałata i Popiela w Poznaniu", "Świat" 1910, nr 18, s. 3
Opisywany:
- Juljan Fałat; luty-marzec 1909 r., Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie [kat. wyst.].
- List Jana Krywulta do Juliana Fałata z dn. 30 marca 1909 r. [w:] Fałat znany i nieznany. T.2. Czasy krakowskie. Korespondencja z lat 1895-1910 (oprac. M. Aleksandrowicz), Bielsko-Biała 2008, s. 445.
- T. Jaworski, "Wystawa Fałata i Popiela w Poznaniu", "Świat" 1910, nr 18, s. 4.
- A. Król, "Julian Fałat", Stalowa Wola [2010], s. 217.
akwarela, papier, 52,5 × 99 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d. Jfałat/Osiek 1913
powyżej w prostokątnej ramce numer inwentarzowy: 945
Niedźwiedź (z „I Teki myśliwskiej - łosie i niedźwiedzie”, 1919-1920)
sygn. na płycie l.d.
litografia barwna
25.5x44.2 cm
akwarela, karton, 57 x 41 cm, obraz oprawiony
sygn. artysty wraz z nazwą miejscowości (Poronin) w lewym dolnym rogu
akwarela, papier; 74 x 40,5 cm (w świetle oprawy);
sygn., dat. i opisany p. d.: Jul Fałat / Abbazia 1911.
Dziewczynka i owoce - Portret córki artysty, 1907
akwarela, papier; 66,5 x 43 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: Jul / Fałat / 907.
Sygnowany l.d.: JFałat 910
olej, płótno, 41,5 x 108 cm
sygn. l.d.: jFałat Polesie Dziakowicze
Łoś na bagnach. Świt nad rozlewiskami, przed 1893
olej, płótno, 65 x 135 cm
sygn. p.d.: Fałat
na odwrocie czarną farbą: 5678 Chicago of U.S.A
RZEKA WŚRÓD ŚNIEGÓW, PEJZAŻ Z OKOLIC OSIEKA, 1913
akwarela, gwasz
29,5 x 89,5 cm
sygn. p.d.: JFałat | Osiek 1913 [inicjały wiązane]
Z POLESIA. PO POLOWANIU NA ŁOSIE, 1907
olej, płótno
29 x 115 cm
sygn. l.d.: JFałat | 1907 (inicjały wiązane)
Na krośnie 2 nalepki warszawskiego Salonu Sztuki i Składu Farb i Przyborów Malarskich Juliana Burofa przy ul. Nowy Świat 47 (druk).
PEJZAŻ Z BYSTREJ. POTOK WŚRÓD ŚNIEGÓW
akwarela, gwasz, karton
68 x 90 cm
sygn. l.d.: JFałat | Bystra [inicjały wiązane]
Akwarela, papier, 35 x 72 cm,
sygn. p.d. z dedykacją: Pani M. Laskiej w pamięć prawdziwej przyjaźni ofiaruję Jul. Fałat 1902.
Pejzaż z Osieka, około 1910 r.
akwarela, gwasz/papier, 24 x 46,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i opisany l.d.: 'JFałat Osiek'
na odwrociu poświadczenie autentyczności wystawione przez rzeźbiarza Zygmunta Messera oraz właściciela zakłady ramiarskiego Z. Kutrzebę:
1. 'Poświadczam niniejszym, | że obraz niniejszy pocho- | dzi z moich zbiorów | i że tenże nabyłem oso- | biście u śp. mistrza | Juliana Fałata.- | Kraków, d. 12/I. 1931 - | Zygmunt Messer'
2. 'Potwierdzam autentyczność | obrazu J. Fałata „Zima“ | Z. Kutrzeba.'
poniżej stempel: 'Z. KUTRZEBA | KRAKÓW | = Wiślna 11 ='
akwarela, gwasz/tektura, 94 x 50 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'JFałat 908'
na odwrociu 5 papierowych nalepek wystawowych
Portret Władysława Nowotarskiego, 1923 r.
akwarela, pastel/papier, 48,7 x 41 cm (w świetle oprawy)
dedykacja l.d.: 'Kochanemu Panu Nowotarskiemu ofiarowuje JFałat 1923'
Czorsztyn i Niedzica, ok. 1913
Akwarela, papier; wym.: 47 x 87 cm;
sygn. l.d.: J. Fałat oraz tytuł.
Praca oprawiona.
akwarela, tektura, 44 × 94 cm w świetle ramy
sygn., dat. i opisany l. d.: JFałat |Bystra 1910
na odwrocie nalepka Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego z opisem obrazu
akwarela, tektura, 28 × 66,5 cm w świetle ramy
sygn. l. d.: Jfałat Bystra
akwarela, papier
49x66,5 cm
sygnowany l.d. "J. Fałat | Bystra 1918"
akwarela, papier
59,5 × 137,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d. „J. Fałat | Bystra 917”
Sygnowany l.d.: jFałat
Widok na Kraków (Kraków w śniegu), 1904
akwarela, gwasz, ołówek, papier, 48,5 x 110 cm
sygn. śr. d.: jFałat Kraków 904
na blejtramie napis: N°7 J.F.
na blejtramie cztery etykietki: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim (własność autora) - zachowana we fragmencie, oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z nr 08856 z tytułem, jako praca olejna, własność: K. Natansona, Warszawa Aleje Ujazdowskie 28
olej, płótno, 59,5 x 140 cm
sygn. p.d.: jFałat Bystra 1910
pastel, tektura, 49,5 x 93,5 cm
sygn. p.d.: Fałat Bystra 1910
akwarela, papier naklejony na cienkie płótno
naklejone na karton, 43,6 x 76,6 cm
sygn. p.d.: Jul Fałat | 907
Na odwr. odręczne napisy odnoszące się do wystaw, na których obraz był pokazywany w roku 2010.
akwarela, papier
65 x 95 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: JFałat | Kocież [!]
DZIEWCZYNA W BIAŁYM FARTUSZKU, ok. 1890
akwarela, papier
38 x 25,7 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: Jul Fałat
olej, tektura
62,5 x 86 cm
sygn. p.d: JFałat (wiązane)
Na odwrocie - próby farb oraz nalepki i pieczątka:
- uszkodzona, częściowo przysłonięta z nadrukiem:
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych | Plac Małachowskiego 3, tel. 9-51;
- nalepka wystawowa TZSP (druk, rękopis, stempel) o treści: 41131 Autor Fałat Julian 41131 | Tytuł Na polowaniu wykonanie ol. | Cena zł 1600. wł. prof. Jan Olszewski Wilcza 61-5 Data 25 MAJ 1937
- mała pieczątka z czytelnym fragmentem tekstu: Ze zbiorów /.../; nieczytelny napis ołówkiem
NAGANIACZ Z PSAMI NA POLOWANIU W NIEŚWIEŻU, 1896
gwasz, akwarela, tektura
66,5 x 98,5 cm
sygn. l.d.: JFałat | Nieśwież | 1896
Na odwrocie uszkodzona nalepka wystawy w TZSP oraz nalepka krakowskiego zakładu ramiarskiego.
KSIĄŻĘ ANTONI WILHELM RADZIWIŁŁ NA POLOWANIU, 1886
akwarela, papier
27,8 x 19 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.g.: Jul Fałat | 86
Olej, tektura, 28,5 x 77,5 cm,
sygn. l.d.: J. Fałat Nieśwież.
akwarela, papier, 35 x 72 cm,
Pochód myśliwych z sankami, 1919-1920
autolitografia barwna, papier; 20,7 x 45,3 cm;
sygn. l. d. na kamieniu: JFałat.
Przy stole w Hubertusstock, 1899
akwarela, papier; 28,5 x 40 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisana p. d.: JulFałat / 99 / Hubertusstock.
ołówek/papier, 14,5 x 21 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'Fałat | 1880'
akwarela/papier, 41 x 23 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'JFałat'
Pejzaż zimowy z Polesia , około 1910 r.
akwarela, gwasz/tektura, 33 x 83 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i opisany p.d.: 'J.Fałat Polesie'
olej, płótno dublowane, 49,5 x 69,5 cm;
sygn. l.d.: jFałat / Bystra
technika mieszana/płótno, 41,5 x 107 cm
sygn. l.d.: J. Fałat/Polesie/(Dziakowicze)
na odwrociu napis białą farbą: WŁASNOŚĆ MARJI SZCZYGIELSKIEJ
akwarela, papier; 98 x 51 cm
sygnowany w p.d.: "JFałat | Bystra, 1918"
DWAJ JEŹDŹCY, przed / lub 1914
akwarela, papier
42,5 x 77,5 cm
sygn. p.d.: JFałat (inicjały wiązane)
Widok na Dom Katedralny na Wawelu, 1904 r.
akwarela/papier, 40 x 65 cm (w świetle ramy)
sygnowany i datowany p.d.: 'Jul Fałat 904'
akwarela/papier, 52,5 x 98 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: ‘JFałat | Bystra 1919’
akwarela, papier , 104 x 133 cm
sygn. l.d.: jFałat/Bystra
Skrzyczne widziane z Bystrej, z Teki autolitografii Czartaka, około 1928 r.
litografia/papier, 19,5 x 25,5 cm
sygnowany i opisany na kamieniu l.d.: 'Fałat | Bystra'
akwarela, papier; 51 x 40 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: jFałat.
gwasz, akwarela, pastel, karton naklejony na tekturę, 44 x 40,4 cm,
sygn. p. d.: Jul Fałat / 905.
Na odwrocie nalepka z orzeczeniem dr. Kazimierza Buczkowskiego z 5 października 1949.
Pochód myśliwych z sankami (z I Teki myśliwskiej - łosie i niedźwiedzie, 1919-1920)
sygn. na płycie l.d.
litografia barwna
20.7x45.3 cm
akwarela, jasnobrązowy karton; 54 x 74 cm;
sygn., dat. i opisana p. d.: jFałat / Bystra 1910;
na odwrocie naklejone orzeczenie Kazimierza Buczkowskiego z 1953 roku.
gwasz, jasnobrązowy papier naklejony na tekturę;
32,5 x 64 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: jFałat.
Olej, płótno; wym. w św. pp.: 11 x 16,5 cm; sygn. p. g.: Fałat. Praca w tłoczonym pp. nazwiskiem autora, oprawiona. Znakomite studium psa myśliwskiego, często pojawiającego się na myśliwskich płótnach artysty.
akwarel, papier; 53,5 x 42,5 cm;
sygn. l. d.: JFałat
olej, deska (parkietowana)
26 x 54 cm
sygn. l.d: Jul. Fałat 97
CHŁOPCZYK W CZERWONYM SERDACZKU
akwarela, papier
24 x 16,6 cm
sygn. p.d.: JFałat [inicjały wiązane]
akwarela, papier, 29 x 26,5 cm, sygn. i dat. p.d.: JFałat 1921/Czorsztyn
akwarela, papier, 22 x 27,5 cm, sygn. i dat. l.d.: J Fałat/1920
akwarela, papier, 54,5 x 64 cm w świetle oprawy, sygn.p.d.: Jul Fałat/Bystra
akwarela, tektura; 39,5 x 123 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: jFałat / Bystra / 1916
Akwarela, papier, 34 x 75 cm,
sygn. p.d.: J. Fałat (1)906.
Kościół w Mikuszowicach, 1913 r.
akwarela, papier; 96 × 132 cm
sygn. i dat. l. d.: Jfałat Bystra 1913
Opisywany:
J. Malinowski "Julian Fałat", Warszawa 1985, s. 51
akwarela, papier, 65 × 81 cm w świetle ramy
sygn. i dat. p. d.: J Fałat Niedzica 1913
akwarela, papier, 53 × 42 cm
sygn. l. d.: Jfałat
Akwarela, papier, 49,5 x 33,5 cm,
sygn. p.d.: J. Fałat 917. Akwarela "Autoportret" wykonana w roku 1917.
Po polowaniu w Hubertusstock, 1898 r.
olej/płótno, 99,8 x 200,3 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Jul Fałat 1898'
na odwrociu napis: 'Własność | Zygmunta Suszczykiewicza' oraz trzy stemple: 'WŁASNOŚĆ PRYWATNA | Z. SUSZCZYKIEWICZA'
- kolekcja Zygmunta Suszczykiewicza, Radom
akwarela, papier, 43 x 78 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: jFałat
gwasz, tektura, 54 x 95 cm
sygn. l.d.: JFałat 1917
akwarela, papier, 68 x 48 cm, sygn. i dat. p.d.: JFałat / Bystra 1917
akwarela, gwasz, papier
21 x 29,5 cm
sygn. p.d.: Jul Fałat | 90
Na odwrocie nalepka Fabryki Ram, zakładu galanteryjno-introligarskiego i stolarskiego Stanisława Malickiego & Co w Warszawie, ul. Nowo-Senatorska Nr 5.
Na ramie nalepka wystawy w TZSP w Warszawie w roku 1904 (druk, atrament): No 4267 | Nazwisko autora Fałat | Juljan | Rodzaj dzieła akwarela | Tytuł Z Litwy | Wymiar / | Cena lub jego watość [!] / | Własność p. Juljana | Fuchsa | Adres | Warszawa d. 9 I 904 r.; - ponadto wzdłuż bocznych krawędzi tekst w języku polskim i rosyjskim: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem [!]
Pochodzenie: w r. 1904 obraz był własnością Juliana Fuchsa (1844-1915), przedsiębiorcy, fabrykanta, właściciela warszawskiej Fabryki Cukrów i Czekolady, wieloletniego członka Tow. Zachęty Sztuk Pięknych.
Portret leśniczego Ferdynanda Grzyba, 1923 r.
akwarela, gwasz, płyta malarska, 37 x 27 cm
sygn. l. d.: J Fałat Bystra
akwarela, papier; 12 x 26,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i opisany l. d.: jFałat / Semering;
Karta ze szkicownika artysty.
sygn. l.d.: jFałat / Bystra
akwarela/papier, 32,5 x 20,3 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Jul. Fałat | Nieśwież 86'
- porównaj: Nieśwież. Rysunek oryginalny Juliusza (sic!) Fałata, "Tygodnik Illustrowany" 1888, t. XII, nr 303
(20-ego października 1888 r.), Nieśwież. Winieta Juliana Fałata, "Tygodnik Illustrowany" 1903, nr 8, s. 153
- porównaj: A. Pług, Nieśwież, "Kłosy" 1883, nr 930, s. 262-263 [ilustracja Widoki Nieświeża. Rysował z natury
Władysław Gumiński, s. 264]
sygn. l. d.: JFałat
Kościół w Mikuszowicach na Śląsku, [1913]
akwarela, papier; 96 x 132 cm;
sygn. i dat. l. d.: JFałat Bystra 1913
akwarela, gwasz, papier, 19 x 30 cm,
sygn. l.d.: J. Fałat.
papier, akwarela, 94 x 52 cm,
sygn. p.d.: J. Fałat, Bystra 1918,
na odwrocie naklejka: Salon Sprzedaży Dzieł Sztuki, pl. Szczepański 4.
Ołówek, papier; wym.: 18,3 x 12,5 cm (w świetle pp); sygn. l.d.: J. Fałat. Praca po konserwacji.
Las w zimie z łosiami i niedźwiedziami, 1919-1920
Litografia barwna; 345 x 505 mm; sygn. pł. l.d.: J. Fałat Nieśwież. Praca po konserwacji. Plansza z "I Teka Myśliwska - łosie i niedźwiedzie", wydawnictwo Artystyczne "Sztuka" [Toruń 1919-1920]. W dorobku artystycznym Fałata prac graficznych jest niewiele - teka, z której pochodzi plansza oraz dwie czarnobiałe autolitografie, dla "Czartaka". Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s. 226, poz. 197.
Wilki polujące na łosia, 1919-1920
Litografia barwna; 365 x 485 mm; sygn. pł. p.d.: J. Fałat. Plansza z "I Teka Myśliwska - łosie i niedźwiedzie", wydawnictwo Artystyczne "Sztuka" [Toruń 1919-1920]. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s. 226, poz. 197.
akwarela, papier; 67 x 146 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: j.Fałat/ Bystra 1919
obraz po dawnej konserwacji
Pejzaż zimowy z okolic Nieświeża
akwarela, gwasz, tektura, 35 x 71 cm,
sygn. p.d.: JFałat Nieśwież.
Na odwrocie napis ołówkiem: Zapłacono / 3 / VIII 29.
pastel, kredka, tektura
65 x 100 cm
sygn. p.d.: JFałat Bystra | 1919
Z POLOWANIA W NIEŚWIEŻU, ok. 1890
gwasz, akwarela, karton naklejony na płótno
55,2 x 119 cm
sygn. p.d.: JFałat Nieśwież
litografia barwna, autolitografia/papier, 24,5 x 42 cm
sygnowany na kamieniu l.d.: 'Jul Fałat'
Praca pochodzi z teki "I Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie. 8 autolitografii barwnych" Toruń 1919-1920. Wydawnictwo artystyczne "Sztuka".
- Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław Ossolineum 1994, s. 226, poz. 197.
Dzieci artysty - Helenka i Lucjan, 1906 r.
akwarela/papier, 71 x 126 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Jul Fałat | 1906'
Pejzaż z ruinami zamku w Czorsztynie, 1921 r.
akwarela/papier, 29 x 58 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'J. Fałat Czorsztyn 1921'
tusz/papier, 17,5 x 11,2 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: 'Jul Fałat | Karlsbad 6-go lipca 1898'
u dołu dedykacja dla Henryka Piątkowskiego
- kolekcja Henryka Piątkowskiego (1853 - 1932) malarza i krytyka sztuki
sygn. dat. l.d.
akwarela, papier/tektura
50x85 cm
sygn. p.d. (opinia Jadwigi Oczko - Kozłowskiej)
akwarela, papier
50x35 cm
akwarela, papier; 65 x 80,5 cm;
akwarela, papier: 50 x 38,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Jul. Fałat / Roma 1880
p. g. napis: M. Drion / rue Duvievier
tempera, karton, 44 × 79,5 cm
sygn. l. d.: jFałat/Nieswież
na odwrocie dołączona ekspertyza dr Stanisława Mazurkiewicza z 1945
dodatkowo ekspertyza prof. dr Jerzego Sienkiewicza z 1975 wraz z dwoma
fotografiami
akwarela, gwasz, tektura; 36,5 x 26 cm;
sygn. l. d.: J Fałat Bystra
OŚNIEŻONE ŚWIERKI NA TLE GIEWONTU, 1904
Akwarela, papier; 65 x 50 cm
Sygnowany p.d.: JFałat; na odwrocie informacja o zakupieniu pracy na wystawie w 1904 r.
akwarela, papier; 23 x 60,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Jul Fałat.
akwarela/papier, 21 x 11 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: 'Jul Fałat'
na odwrociu naklejona kartka z opisem: '№ 370 | J. Fałat | "Notatka" | (akwarelka)'
akwarela, papier, 68 x 48 cm
sygn. i dat. p. d.: JFałat/Bystra 1917
na odwrocie orzeczenie malarza i konserwatora Stanisława Pochwalskiego z 1954 roku
akwarela, papier, 28 x 38 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Jul Fałat
akwarela, tektura, 44 x 93,5 cm
sygn. i dat. l. d.: JFałat/Bystra 1910
plama w prawym górnym rogu, zagięcia
PANI Z CZERWONYM KOLCZYKIEM, przed 1900
akwarela, papier
26,4 x 16,2 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: JFałat
RUDOWŁOSA. PORTRET KOBIETY NA TLE PEJZAŻU, ok. 1900
akwarela, gwasz, ołówek, karton naklejony na płótno
77 x 60,5 cm (w świetle passe-partout 73 x 52 cm)
JESIENNY KRAJOBRAZ Z BYSTREJ, 1919
akwarela, gwasz, tektura
43,6 x 79,7 cm
sygn. p.d.: JFałat | Bystra | 1919
Na odwrocie karta z orzeczeniem dr. Kazimierza Buczkowskiego i prof. dr. Feliksa Kopery potwierdzających autorstwo Juliana Fałata (Kraków, 8 grudnia 1943; maszynopis, stemple imienne, podpisy odręczne).
Portret Ryszarda Wilhelma von Dohna, Łowczego Dworu cesarza Wilhelma II, 1899
akwarela, papier, 31,5 x 26 cm,
sygn. l. d.: Jul Fałat 99
Na odwrocie napis ołówkiem: Łowczy u cesarza Wilhelma; numer atramentem 801.
akwarela, gwasz, kredka, papier naklejony na płótno, 54 x 100 cm,
sygn. p. d.: J. Fałat 906
Na odwrocie owalna pieczęć z napisem: Musée Jasieński / Cracovie / Autriche;
ołówkiem g.f. (?).
Obraz został zakupiony przez ojca obecnych właścicieli w Krakowie w latach okupacji.
akwarela, papier, 53 x 37 cm (w świetle oprawy)
sygn. l.d.: jFałat/Bystra 1911
akwarela, papier naklejony na płótno, 65 x 107 cm
sygn. l.d.: jFałat/Polesie/1916
na odwrocie nalepka z Muzeum Narodowego w Krakowie z opisem i numerem inwentarzowym
akwarela, papier, 68 × 48 cm
sygn. l. d.: J Fałat Bystra
chromolitografia, papier, 20,5 x 28 cm, sygn. i dat na płycie: JulFałat / Ceylon / 86, poniżej: Malował Julian Fałat, Chromolitografia, Na statku. Praca pochodzi z teki "Album artystyczny" nakładem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków 1887 r.
akwarela, papier, 122 x 59 cm, sygn. i dat. l.d.: J. Fałat, 1913
Pejzaż górski (Czorsztyn), 1913 r.
akwarela, papier, 72 x 62 cm, sygn. i dat. p.d.: JFałat / 1913
akwarela, karton naklejony na tekturę
47 x 74,9 cm
sygn. p.d.: JFałat
akwarela, papier
42,1 x 77 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: Fałat | Osiek 1910
akwarela, papier
59 x 17,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: Jul Fałat 84 Toledo
Na odwrocie nalepka wystawy (druk, atrament) o treści:
[po bokach dwukrotnie:] Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Król. Polsk. | [pośrodku:] No 4211 | Nazwisko autora Julian Fałat | Rodzaj dzieła: akwarella | Tytuł Ulica w Toledo | Wymiar - | Cena lub jego wartość - | Własność pani Jul Zimler | Adres - | Warszawa d. [nieczytelne]. r.
Papier, akwarela, 94 x 52 cm,
na odwrocie naklejka: salon sprzedaży dzieł sztuki, pl. Szczepański 4.
akwarela, gwasz, karton; 20,5 x 48,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: jFałat / Polesie / 1910;
tempera, karton, 79.5 x 44 cm
sygn. l.d.: jFałat/Nieswież
na odwrocie dołączona ekspertyza dr Stanisława Mazurkiewicza , Kraków 1945
technika mieszana, papier, 67 x 99 cm
sygn. p.d. Fałat Bystra
na odwrocie dołączona ekspertyza dr Tadeusza Dobrowolskiego, Kraków, 1944
etykieta z odręcznym opisem obrazu z 1954 r
akwarela, ołówek/papier, 61,5 x 88,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Jul Fałat | Kraków 1882'
- Jerzy Malinowski, Julian Fałat, Warszawa 1985, s. 20 (il.)
akwarela/papier, 67 x 32 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'JFałat | Bystra 1916'
na odwrociu fragmentarycznie zachowane pieczęcie: 'OBRAZY ORYGINALNE | (nieczytelnie) POLSKICH (nieczytelnie) RÜBNER | KRAKÓW, RYNEK GŁÓWNY'
sygnowany, opisany i datowany l.d.: 'Jul. Fałat | Nieśwież 86'
Autolitografia barwna; wym. komp.: 285 x 420 mm; sygn. pł.: J. Fałat / Nieśwież. Plansza z jedynej teki graficznej artysty: "I Teka Myśliwska - łosie i niedźwiedzie", Wydawnictwo Artystyczne "Sztuka" [Toruń 1919-1920].
Lit.: Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław, 1994, s. 226, poz. 197.
sygn. l.d.: jFałat / Bystra
ołówek/papier, 19,5 x 12,3 cm
sygnowany i opisany l.d.: 'Fałat Właściciel Dóbr'
akwarela, papier, 42,5 × 79 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: JFałat/Polesie
akwarela, karton nabity na krosno
45 x 58 cm
sygn. l.d.: JFałat | Osiek 1919
na "plecach" stempel: NOWY SALON SZTUKI [dalej nieczytelne]
akwarela, papier
33,3 x 26,2 cm (w świetle passe-partour)
sygn. l.d.: Jul Fałat
I Teka Myśliwska - łosie i niedźwiedzie, 1919-1920
Teka ośmiu autolitografii barwnych; wym.: 65,5 x 490 mm; wszystkie plansze sygn. i tytułowane na płycie. Wydawnictwo Artystyczne "Sztuka" [Toruń 1919-1920]. Zawiera plansze: Pejzaż zimowy z łosiem, Pejzaż zimowy z saniami, Łoś, Las w zimie z łosiami i niedźwiedziami, Polowanie na łosia zimą, Niedźwiedź, Jelenie, Pochód myśliwych z sankami. Zachowana oryginalna okładka (podklejone zgięcie). W dorobku artystycznym Fałata prac graficznych jest niewiele: oferowana teka oraz dwie czarnobiałe autolitografie, które artysta wykonał dla Czartaka - regionalnej grupy literackiej. Lit.: Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław Ossolineum], 1994, s. 226, poz. 197. Bardzo rzadkie w komplecie.
PORTRET WŁASNY ARTYSTY ze STRZELBĄ MYŚLIWSKĄ, 1927
olej na płótnie 50 x 70,5 cm,
sygnowany pod autorską dedykacją poniżej górnej krawędzi: "Ukochanemu Marjanowi Niemczewskiemu /ofiaruję ten mój konterfekt aby mu przypominał/ że go kocham sedecznie za jego kochanie /mej Kuki/ jFałat /Bystra/ 1927".
akwarela/papier, 10 x 15,2 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'Fałat'
ołówek, kredka, papier; 27,5 x 22,5 cm w św. p-p.;
sygn. i dat. l. d.: JFałat / 1877;
na odwrocie napis (częściowo czytelny): Julian Fałat py… kredką / wykonany w roku 1877 / ze zbiorów Stanisława Wiemczyka ?
akwarela, gwasz, papier; 67 x 32 cm;
sygn. i dat. l. d.: JFałat / Bystra 1916;
na odwrocie:
- pieczątki (częściowo czytelne): OBRAZY ORYGINALNE /… POLSKICH / …RÜBNER / KRAKÓW, RYNEK GŁÓWNY 11;
- oznaczenie: 1002 (kredką)
chromolitografia, papier; 20,5 x 28 cm (wymiar kompozycji);
sygn. i dat na płycie: JulFałat / Ceylon / 86
poniżej: Malował Julian Fałat, Chromolitografia, Na statku.
Praca pochodzi z teki "Album artystyczny" nakładem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków 1887 r.
pastel, karton
34,3 x 27,2 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: JFałat
W załączeniu ekspertyza p. Jadwigi Oczko-Kozłowskiej, potwierdzającej autorstwo Juliana Fałata (Kraków, 17 VIII 2016).
Las w zimie z łosiami i niedźwiedziami, około 1919 r.
litografia barwna/papier, 28 x 42 cm
sygnowana na kamieniu l.d.: 'J Fałat Nieśwież'
Praca pochodzi z teki "I Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie. 8 autolitografii barwnych" Toruń 1919-1920. Wydawnictwo artystyczne "Sztuka"
- Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław, 1994, poz. 197, s. 226
Pejzaż zimowy z łosiem, około 1919 r.
autolitografia/papier, 28 x 42 cm
sygnowany na kamieniu l.d.: 'J Fałat Nieśwież'
Pochód myśliwych z upolowanym niedźwiedziem, około 1919 r.
sygnowanyna kamieniu l.d.: 'Jul Fałat'
stan zachowania: uszkodzony prawy róg
gwasz, olej, tektura, 39,5 x 58,5 cm
sygn. l.d: J Fałat
sygn. l.d.: jFałat / Bystra
akwarela/tektura, 44 x 93,5 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'JFałat | Bystra 1910'
na odwrociu nalepka Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego z opisem obrazu
stan zachowania:
zagięcie tektury biegnące wzdłuż przedstawienia, zaciek w prawym górnym rogu, uszkodzony lewy górny róg tektury
akwarela/papier, 48,5 x 88,5 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'JFałat | Toruń 1920'
akwarela, papier,
52 × 96 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: JFałat Polesie/1916
na odwrocie dedykacja: Obraz ten, JWP Julian Fałat ofiarował / bratu memu śp. Karolowi Lubomirskiemu / w 1916 Roku Pańskim, na pamiątkę wspólnych / wędrówek po dobrach naszych poleskich. / Kraków, 10.6.1932 r./Zofia Lubomirska
Kolekcja rodziny Lubomirskich
AUTOPORTRET W ZIMOWYM OKRYCIU, 1917
akwarela, papier
51,3 x 72,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: JFałat [inicjały wiązane] | 1917
Obraz reprodukowany, m.in. w:
- T.Z. Bednarski, Krakowskim szlakiem Juliana Fałata, Kraków 2005, il. 1; przed stroną tytułową;
- A. Król, Julian Fałat, Wystawa Jubileuszowa na 10-lecie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli [także: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Miedzi w Legnicy], Stalowa Wola 2010, s. 153, il. barwna.
akwarela/tektura, 53,5 x 94 cm (w świetle ramy)
sygnowany śr.d.: 'JFałat'
na odwrociu nalepka Towarzystwa Sztuk Pięknych we Lwowie z opisem obrazu
- Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych we Lwowie
akwarela/tektura, 50 x 73,5 cm
sygnowany i opisany p.d.: 'Fałat | Bystra'
na odwrociu nalepka wystawowa Magazynu Artystycznego i Salonu Obrazów
akwarela/tektura, 61 x 93 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: '961 JFałat Semmering 1914'
na odwrociu nalepka Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie z opisem obrazu oraz opinia Kazimierza Buczkowskiego z 1948 roku
obraz po dawnej konserwacji
Praca pochodzi z teki "Album artystyczne" nakładem
Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków 1888 r.
olej, płótno, 105 × 135 cm
sygn. p.d.: J.Fałat/Polesie
Julian Fałat (Wystawa Jubileuszowa na 10-lecie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli), 4 grudnia - 7 lutego 2010 r.;
Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu: 5 marca - 3 maja 2010 r.;
Wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy, 7 maja - 4 lipca 2010 r.
Analogiczna, mniejsza praca Pod lasem z 1910 roku (olej, karton, 71 × 101 cm) znajduje się w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki.
Wyjazd na polowanie w Nieświeżu
akwarela, papier; 55,3 x 97,8 cm w świetle ramy;
sygn. l. d.: JFałat Nieśwież;
na odwrocie:
- fragment nalepki wystawowej z opisem: Tytuł Wyp...odzaj dzieła akwa / Cena 9.000 Własność Data nadesłania 23/II 1912 r
- orzeczenie mgr. Leszka Ludwikowskiego z 1972 roku
sygn. dat. śr.d.
akwarela, papier/tektura
16.5x27.5 cm
Gwasz, karton; wym.: 63 x 98,5 cm; sygn. i tyt. l.d.: JFałat Polesie (Nieśwież). Dołączona dokumentacja konserwatorska. Na odwrocie pieczątka z 1944 biegłego sądowego dr Tadeusza Dobrowolskiego (docenta historii sztuki UJ).
Pejzaż zimowy z Bystrej, ok. 1920
akwarela, gwasz, papier; 18 x 43 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JFałat Bystra
- Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław, 1994, s. 226, poz. 197
gwasz, tektura
25,3 x 48,8 cm
sygn. l.d.: JFałat | Osiek
Na odwr. dwa rękopiśmienne poświadczenia autentyczności obrazu wystawione przez rzeźbiarza Zygmunta Messera i Z. Kutrzebę, właściciela zakładu oferującego ramy i oprawę obrazów, a zajmującego się także handlem obrazami.
- Poświadczam niniejszym, | że obraz niniejszy pocho- | dzi z moich zbiorów | i że tenże nabyłem oso- | biście u śp. Mistrza | Juliana Fałata.- | Kraków, d. 12/I. 1931 - | Zygmunt Messer;
- Potwierdzam autentyczność | obrazu J. Fałata "Zima" | Z. K[utrzeba]. Obok stempel: Z. KUTRZEBA | KRAKÓW | = Wiślna 11 =
olej, tektura; 62,5 x 86 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JFałat
na odwrocie nalepki z: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z numerem 41131, autorem, tytułem, techniką, ceną, z imieniem i nazwiskiem autora, tytułem: Na polowaniu, nazwiskiem właściciela Jan Olszewski i adresem Warszawa Wilcza oraz datą 23 Maj 1937; z nr 4109 i ceną 2200 zł, fragment zdartej nalepki, mała pieczątka z informacją: Ze zbiorów (...); opis ołówkiem słabo czytelny z nr 2
akwarela/papier, 20 x 12,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'Julian Fałat'
na odwrociu nalepka ramiarska Stanisława Malickiego
litografia na kremowej tincie, 20,3 x 26,3cm;
sygn. na kamieniu l.d.: Fałat / Bystra
litografia na kremowej tincie, 20 x 26,3cm;
akwarela, tektura, 50 x 90 cm; sygn. i dat. l. d.: JFałat/Toruń 921
Portret oficera Legionów, ok. 1929
akwarela, papier; 37 x 28,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: JFałat;
na odwrocie odręczny napis krakowskiego konserwatora Kazimierza Buczkowskiego z 9. I. 1952 stwierdzający autentyczność obrazu.
akwarela na papierze,
18,5 x 36,5 cm w świetle passe- partout,
sygnowana l.d. "Jul. Fałat”
papier, akwarela, 62 x 94 cm
sygn. l.d.: 961 Jul Fałał Semmering 1914
akwarela, papier
19,7 x 42,5 cm
sygn. i autorska dedykacja p.d.: Jego Cesarskiej Wysokości Arcy Księciu | Karolowi Stefanowi Jul. Fałat 1914
akwarela, papier
42,5 x 78,5 cm (w świetle ramy)
sygn. p.d.: JFałat | Osiek | 1919
Na odwrocie trzy nalepki wystaw w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie - dwie bez daty, trzecia z datą - maj 1937. Na wszystkich tytuł i technika wykonania obrazu: Polowanie na kaczki, akwarela. Jako właściciel dwukrotnie wymieniony
Feliks Richling (właściciel warszawskiego Salonu Artystycznego). Ponadto drukowana nalepka pracowni ramiarskiej Wacława Kozarzewskiego w Warszawie (ul. Marszałkowska 61).
Obraz wymieniony, m.in. w:
- Przewodnik No XVII. Wystawa Jubileuszowa dzieł Juliana Fałata [wstęp S. Popowski], Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, listopad 1926, s. 17, nr kat. 126 (Polowanie na kaczki w Osieku, akwarela 1919, własność p. Feliksa Richlinga);
- Przewodnik 124. Łowiectwo w sztuce polskiej. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, czerwiec - sierpień 1927 roku, s. 17, nr kat 39 (Polowanie na kaczki, akwarela, 44 x 80, sygn.: JFałat 1919; własność p. Feliksa Richlinga).
akwarela, papier, 21 x 13 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: JFałat
W piwiarni [praca dwustronna], 1894
Piórko, węgiel, papier, wym.: 26,5 x 33 cm;
sygn. i dat.
Praca po konserwacji z ubytkami.
akwarela/papier, 34 x 25 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: `JFałat`
na odwrociu nalepka Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Nowy Jork
akwarela/papier, 69,5 x 147 cm
sygnowany i datowany p.d.: `JFałat | Bystra 1921`
Odpoczynek po polowaniu w Nieświeżu, około 1915 r.
olej/płótno, 58 x 118,5 cm
sygnowany p.d.: `JFałat | Nieśwież`
OPINIE:
- obraz posiada opinię Adama Konopackiego z 15.02.2014 r.
akwarela, gwasz, tektura, 79 x 41 cm;
sygn. l. d.: Fałat / Bystra;
na odwrocie nalepka z TSP w Krakowie z tytułem Drzewo oraz fragment krakowskiej nalepki wystawowej z tytułem: Jodły oraz numerem 39.
akwarela, papier
95 x 133,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: JFałat | Bystra 1922
akwarela, papier
Obraz reprodukowany, m.in. w:
- A. Król, Julian Fałat, Wystawa Jubileuszowa na 10-lecie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli [także: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Miedzi w Legnicy] Stalowa Wola 2010, s. 153, il. barwna.
akwarela, gwasz, papier
43,5 x 113 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: JFałat [inicjały wiązane] | Bystra 1917
Na odwrocie nalepka (druk, stempel, atrament) o treści: SALON SPRZEDAŻY DZIEŁ SZTUKI PRZY T.P.S.P. W KRAKOWIE | Plac Szczepański 1. Telefon Nr. 8 | Autor: Julian Fałat 0325 | Adres: - | Dzieło p.t.: Pejzaż zimowy | Rodzaj: gwasz Cena: -
Studium odpoczywającego mężczyzny
sangwina, papier, 32,3 x 23,3 cm,
sygn. p.d.: Jul Fałat
akwarela, gwasz na podrysowaniu ołówkiem, tektura; 24 x 34,5 cm w świetle ramy;
sygn. p. d.: JFałat Bystra
obraz po dawnej konserwacji
akwarela/papier, 31,5 x 64 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: `J.Fałat | Toruń 921`
akwarele na tekturze, po 48,5 x 38,8 cm,
sygnowany i datowany p.d. na prawym skrzydle tryptyku "JFałat /Bystra 1918"
akwarela, papier, 51 × 89 cm w świetle ramy
sygn. i dat. l.d.: jFałat Bystra 1919
akwarela, papier, 54 × 98,5 cm
sygn. i dat. l. d.: 924 (w prostokącie)/ JFałat/Leżajsk 13
Julian Fałat. Wystawa Jubileuszowa na 10-lecie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, 4 grudnia - 7 lutego 2010 r.; Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu, 5 marca - 3 maja 2010 r.;
Reprodukowany:
A. Król, Julina Fałat, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, 2010 r., str. 112.
akwarela/papier, 45 x 28,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i dedykowany p.d.: 'Stef. Cegielskiemu | ofiaruje Jul Fałat'
na odwrociu karta z biogramem Stefana Cegielskiego
akwarela/papier, 73 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i opisany ś.d.: 'JFałat | Nieśwież'
na odwrociu nalepka z Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego w Krakowie z opisem obrazu
PORTRET MALARZA FRANCISZKA EJSMONDA, 1922
akwarela, papier
52,5 x 36 cm
sygnatura, data i dedykacja autorska l.d.: Drogiemu przyjacielowi | Franciszkowi Ejsmondowi | ofiarowuję ten szkic | Jul Fałat | 1922
akwarela, papier
54 x 36,5 cm (w świetle ramy)
sygn. l.d.: Jul Fałat Bystra 1911
NA DRODZE DO NIEŚWIEŻA, ok. 1900
akwarela, tektura
60 x 137 cm
sygn. l.d.: JFałat | Nieśwież (inicjały wiązane)
akwarela, gwasz, karton naklejony na płótno
32 x 65,5 cm (w świetle ramy)
sygn. p.d.: JFałat | Bystra (inicjały wiązane)
ZAŚLUBINY POLSKI z MORZEM, 1920
Olej, płótno; 260 x 131 cm
Sygnowany p.d.: JFałat Puck 1920
gwasz, tektura, 32 x 71 cm,
sygn. l. d.: J Fałat / Bystra
Na odwrocie opinia dr Stanisława Dąbrowskiego, Kraków, 1950.
pastel, akwarela, tektura, 67,2 x 97,8 cm
sygn. l.d.: J. Fałat / Bystra 1918
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier; 48,5 × 89,5 cm
sygn. i dat. l. d.: Jfałat Toruń 921
Portret Władysława Nowotarskiego, 1923
akwarela, na podrysowaniu, papier;
48,8 x 41 cm (w świetle oprawy);
u dołu dedykacja: Kochanemu Panu Nowotarskiemu ofiaruję JFałat 1923.
akwarela, papier; 53,5 x 73 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: JFałat/ Bystra / 1916
ołówek, papier, 43 x 32 cm w świetle passe-partout;
sygn. p. d.: Jfałat;
Zbiory spadkobierców brata artysty
akwarela, tektura jasnobrązowa, 43 x 32 cm;
sygn. p. d.: jFałat 916
akwarela/papier, 70 x 85 cm
sygnowany i datowany l.d.: `J Fałat | Bystra 1910`
Akwarela/papier. Wymiary : 53 X 37 cm.
Sygnowany l.d. J Fałat/Bystra 1911.
Akwarela/papier naklejony na płótno. Wymiary : 65,5 X 107 cm.
Sygnowany i datowany p.d. J Fałat/Polesie 1916.
Akwarela na płycie. Wymiary : 32 X 68 cm.
Sygnowany p.d. J Fałat Bystra.
Olej, tektura; wym.: 42,5 x 69,5;
sygn. l.d.: J.Fałat 913.
gwasz, akwarela/tektura, 19 x 43,5 cm
sygnowany p.d.: `JFałat | Osiek`
akwarela, papier; 16,5 x 34 cm (w świetle oprawy);
sygn., dat. i opis: p. d.: JulFałat Singapore 85
akwarela, karton naklejony na płótno, 55,5 x 129,5 cm;
sygn. p. d.: JFałat / Bystra 1918
olej, sklejka, 47,5 x 61 cm,
sygn. l. d.: J Fałat / Bystra
Na odwrocie pieczątka: "Docent U.J. Dr T.Dobrowolski / zaprzysiężony biegły sadowy".
Prezentowany obraz był w 1984 opiniowany przez Komisję Główną P.P. DESA i sprzedawany w Oddziale Śląskim.
akwarela, papier; 50 x 38,5 cm (w świetle oprawy);
Olej, płótno; 135 x 84 cm
Sygnowany p.d.: Wmu Karolowi Monné | w dowód wdzięczności i głębokiego szacunku | ofiaruje Jul. Fałat
Na odwrocie drukowana, wypełniona piórem nalepka z wystawy jubileuszowej w Zachęcie w 1926 r. z opisem pracy: 16560 Autor: Fałat Julian Tytuł Baletnica rodzaj dzieła ol. Cena Własność (...) Kajetan Żoliborz - Żółwia - 38 Data nadesłania 192
Obraz wystawiany w TZSP w Warszawie na wystawie jubileuszowej Fałata w 1926 r., wymieniony w Przewodnik No XVIII. Wystawa Jubileuszowa dzieł Juljan Fałata TZSP w Warszawie 1926, s. 12, poz. 22, wł. Kajetana Amirowicza.
akwarela, gwasz, papier; 25,5 x 55 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: jFałat / Nieśwież
Po polowaniu na kaczki - Polesie
akwarela, gwasz/papier, 36,5 x 51 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l.d.: `JFałat Polesie`
akwarela, papier; 34,5 x 64 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: jFałat / Polesie
na odwrocie: Pejzaż z Bystrej - szkic
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier;
63 x 30,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i opisany p. g.: Jul Fałat 97 / w dowód czci i szacunku po- / święca panu Kowalskiemu / autor / akwarelli [sic!]
akwarela, papier; 32 x 61 cm (w świetle oprawy);
sygn. i opis. l. d.: jFałat/ Bystra
Pejzaż z Bystrej z przydrożną kapliczką, 1916 r.
akwarela/papier, 53,5 x 73 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: `JFałat | Bystra | 1916`
SZKICE POSTACI - KARTKA ZE SZKICOWNIKA, 1885
Piórko, tusz, papier; 11,6 x 19,7 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany czerwona farbą p. d. Fałat
gwasz, papier, 36,5 x 51 cm,
sygn. l.d.: JFałat Polesie
z Teki autolitografii Czartaka, 1928
litografia na kremowej tincie, 20 x 26,3 cm
litografia na kremowej tincie, 20,3 x 26,3 cm
pastel, papier, 71 × 43,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: JFałat/1908
Estymacja: 40000 - 50000 zł
Pejzaż zimowy z Bystrej, 1921 r.
sygnowany i datowany l.d.: `JFałat | Bystra 1921`
Estymacja: 40 000 - 60 000 zł
akwarela/papier naklejony na tekturę, 31,5 x 60,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Jul. Fałat BYSTRA 912.`
Opinie: Obraz posiada opinię dr Stefanii Krzysztofowicz - Kozakowskiej z 20 listopada 2013.
Estymacja: 16 000 - 18 000 zł
akwarela, tektura;
39,5 x 123 cm (w świetle oprawy);
26 x 18 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. g.: Jul Fałat / 900
akwarela na tekturze, 12 x 10 cm,
sygnowana i datowana p.d. "JFałat /928",
na odwrocie naklejka Salonu "ARS" w Krakowie, Św. Jana 1.
akwarela, papier jasnobrązowy,
32,5 x 65,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: jFałat / Bystra 1919
Szkice postaci - kartka ze szkicownika, 1885
piórko, tusz, papier; 11,6 x 19,7 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. d. Fałat (czerwoną farbą);
Ubrania postaci - mężczyzna w fezie, mężczyzna w wojskowym kaszkiecie - sugerują powstanie szkiców w trakcie wyprawy dookoła świata, którą artysta odbył w 1885 roku. Oferowana karta ze szkicownika pochodzi ze zbiorów prof. Stanisława Kutrzeby.
sygn. dat. śr.d.
akwarela, papier
41x74.5 cm (w świetle passe-partout)
akwarela/papier, 73,5 x 134 cm
sygnowany l.d.: `JFałat | Nieśwież`
Estymacja: 55 000 - 75 000 zł
akwarela/papier, 9,5 x 13,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l.d.: `Fałat | Osiek`
Estymacja: 6 000 - 10 000 zł
olej, płótno dublowane; 52 x 119,5 cm;
sygn. l. d.: Jul Fałat 907
akwarela, ołówek, papier; 28,3 x 45 cm (w świetle oprawy);
sygn., opis i dat. p. d.: JuFałat / Toledo 84
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier; 48,5 x 89,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: JFałat Toruń 921
Drobne rozerwanie papieru w górnej krawędzi z lewej.
Portret ojca artysty-Kazimierza Fałata
sygn. p.d.
ołówek, papier
45.5x34.5 cm
35 x 32 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: JFałat 1883
Studia głów mężczyzn do kompozycji Powrót z niedźwiedziem, 1892
ołówek, papier; 18,5 x 14,3 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Fałat, u góry numer (pieczęć): 217
Studia głów do wspaniałej kompozycji Juliana Fałata "Powrót z niedźwiedziem" z 1892 roku, znajdującej się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (olej, płótno, 151 x 225 cm).
Nieśwież - scena z polowania, 1912 r.
akwarela, papier, 34 × 67 cm
sygn. i dat. l. d.: JFałat Nieśwież 1912
Estymacja: 16 000 - 22 000 zł
olej/płótno, 60 x 100 cm
Odwrocie:
śladowo zachowany maszynowo wypisany opis obrazu (być może opinia Leszka Ludwikowskiego)
Estymacja 150 000 - 250 000 zł
Odpoczynek przed drogą, 1904 r.
akwarela/papier, 54 x 98 cm
sygnowany, datowany oraz dedykacja l.d.: `Najzacniejszemu człowiekowi Doktorowi Dłuskiemu | ofiaruje JFałat 1904`
Estymacja: 60 000 - 90 000 zł
Akwarela, karton; 100 x 65 cm (w świetle ramy)
Sygnowany p.g.: Bryg. Józef HALLER | Komendant II Brygady | mal. JFałat | 1917
Opisany, reprodukowany w: Wacława Milewska, Maria Zientara, Sztuka Legionów Polskich i jej twórcy 1914 - 1918, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodledłościowego, Kraków, 1999, s. 361, il. 49
Brama wjazdowa do zamku w Wiśniczu, 1909
akwarela, gwasz, papier, 70 x 83 cm,
sygn. l. d.: J Fałat Wiśnicz / 909.
akwarela, tektura; 29 x 39 cm w świetle passe-partout;
sygnowana i datowana po lewej stronie u dołu: jFałat | Bystra 1918
Portret Władysława Nowotarskiego
akwarela, papier, 50 x 42 cm,
sygn. l.d.: Kochanemu Panu Nowotarskiemu ofiaruje JFałat 1923
PEJZAŻ ZIMOWY Z SANIAMI, ok. 1920
Gwasz, akwarela, tektura 48 x 90 w świetle oprawy
Sygn. p.d. czarnym gwaszem: JFałat
ZAUŁEK z WIEŻĄ KOŚCIELNĄ, 1919
akwarela na kartonie, 42 x 29 cm,
sygnowana i datowana l.d. "jFałat /Kraków 1919"
autolitografia barwna na papierze,
25 x 43,5 cm na arkuszu 48 x 65 cm,
sygnowana na płycie, "julFałat"
u dołu arkusza drukiem tytuł i dalej jak w poz. 11.
Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie. 8 autolitografii barwnych. Toruń 1919.
28 x 44 cm na arkuszu 49,5 x 65 cm,
sygnowana p.d. "Jul. Fałat"
u dołu arkusza drukiem tytuł "ŁOŚ" i dalej j.w.
28,5 x 43,5 cm na arkuszu 49 x 65 cm,
sygnowana l.d. na płycie: "jFałat Nieśwież",
u dołu arkusza drukiem: "RYSOWAŁ NA KAMIENIU JULJAN FAŁAT; pośrodku: "WYDAWNICTWO ARTYSTYCZNE ZAKŁ. GRAF. "SZTUKA" W TORUNIU; p.d: "WYKONANO W ZAKŁ. GRAF. "SZTUKA" TORUŃ.
Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie. 8 autolitografii barwnych. Toruń 1919. Wyd. artystyczne "Sztuka"
Literatura: Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Ossolineum 1994, s. 226, poz. 197.
akwarela, tektura, 44 × 22,7 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l.d.: Fałat 83`
Wystawiany: Julian Fałat. Wystawa monograficzna w Muzeum Okręgowym w Toruniu, 5 marca - 3 maja 2010 r. oraz w Muzeum Miedzi w Legnicy, 7 maja - 4 lipca 2010 r.
Estymacja: 55 000 - 70 000 zł
akwarela, papier;
sygn. i dat. l. d.: JFałat/ Bystra 1919
akwarela/papier, 22 x 49 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p.d.: `JFałat | Polesie 1910`
ODWROCIE:
opinia o autentyczności z dn. 27 czerwca 1970 r. autorstwa Leszka Ludwikowskiego
Estymacja: 20 000 - 30 000
akwarela, tektura; 26 x 41 cm w świetle passe-partout;
sygnowana po prawej stronie u dołu: jFałat
akwarela, papier; 30,5 x 52 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d. JFałat/ Osiek
Estymacja: 30000-35000 zł
ołówek, papier; 43 x 32 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Jfałat (piórkiem)
Wczesna - młodzieńcza praca Juliana Fałata powstała ok. 1870 roku, pochodzi od spadkobiercow brata artysty.
akwarela, papier, 46,5 x 30,5 cm,
sygn. p.d.: J Fałat Osiek [1]918
olej/deska, 61,5 x 147 cm
sygnowany p.d.: `JFałat | Bystra`
ODWROCIE: 1) naklejka z Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego w Krakowie; 2) fragmentarycznie zachowana naklejka z Zachęty w Warszawie; 3) dwie naklejki przewozowe na trasie Bielsko - Warszawa
LITERATURA: Przewodnik No XVII. Wystawa Jubileuszowa dzieł Juliana Fałata. [wstęp S. Popowski], Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, listopada 1926, s. 16, poz. 106 (jako "Wiosną na stawach")
WYSTAWIANY: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, 1926 r.
OPINIE: opinia p. Anny Tyczyńskiej z 2012 r.
Estymacja 100 000 - 150 000
zł
akwarela, tektura, 43 x 70 cm,
sygn. p. d.: J Fałat / z poleskich błót.
Na odwrocie pieczęć pracowni oprawy obrazów Maksymiliana Rubnera w Krakowie na Rynku Gł. 11.
Widok z Bystrej na Klimczok, 1914
Ołówek, papier; wym. komp.: 6,5 x 19,5 cm; sygn. oł. p.d.: Fałat; na odwrocie (w okienku oprawy) opis artysty, tytuł, sygnatura i datowanie; praca oprawiona.
akwarela, gwasz, papier;
65,5 x 93,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JFałat/ Bystra 1915/ 992 (numer autorski w ośmioboku)
akwarela, papier; 32,5 x 65,5 cm (w świetle oprawy);
akwarela, papier, 53 x73 cm
sygn. i dat. l. d.: JFałat Bystra 1919
Estymacja: 24 000 - 27 000 zł
olej, płótno, 105 × 135 cm
sygn. p.d.: J.Fałat/Polesie
Estymacja: 160 000 - 180 000 zł
akwarela, papier, 54 x 98,5 cm
sygn.l.d.: 924 (w prostokącie)/JFałat/ Leżajsk 13
Estymacja: 120 000 - 140 000 zł
Portret młodej dziewczyny, 1909 r.
akwarela/papier, 23,5 x 16,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Jul. Fałat | 09`
OPINIE: obraz posiada opinię Tadeusza Matuszczaka z 1989 r.
Estymacja: 12 000 - 15 000 zł
akwarela, papier; 27,5 x 35,5 cm w świetle passe-partout;
sygnowany po prawej stronie u dołu: jFałat Bystra 1918
PROCESJA PRZED WIEJSKIM KOŚCIOŁEM, 1910
akwarela na tekturze, 45 x 65 cm,
sygnowana l.d. "JFałat /Bystra 1910"
Polowanie na łosia zimą - plansza z Teki myśliwskiej
litografia barwna, papier; 27 x 42 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie l. d.: JFałat / Nieśwież
"I Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie. 8 autolitografii barwnych" Toruń 1919-1920. Wyd. artystyczne "Sztuka".
Lit.: Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław [? - Ossolineum], 1994, s. 226, poz. 197.
olej, płótno, 38 x 28 cm,
sygn. p.d.: J. Fałat
obraz po dawnej konserwacji
akwarela, papier; 43 x 80 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: JFałat Osiek 1920
Akwarela, papier; 32 x 65 cm w świetle
Sygn. l.d. J.Fałat Bystra 1919
Estymacja: 30 000 - 35 000 zł
Akwarela, papier; 51 x 24 cm w świetle passe-partout
Sygn. p.d. Jul.Fałat (l.d. dedykacja autorska)
Estymacja: 20 000 - 25 000 zł
litografia/papier, 20 x 26 cm
sygnowany na kamieniu l.d.: `Fałat Bystra`
Estymacja: 1 200 - 2 000 zł
akwarela/papier, 31 x 49 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany l.d.: `Jul Fałat 906 Zkpne`
Estymacja: 20 000 - 30 000 zł
sygn. p. d.: jFałat 916
Wczesna - młodzieńcza praca Juliana Fałata powstała ok. 1870 roku, pochodzi od spadkobierców brata artysty.
akwarela na kartonie,
70 x 50 cm, sygnowana p.d.
"JFałat /Bystra 1922"
Lit.: Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław [... - Ossolineum], 1994, s. 226, poz. 197.
akwarela, papier; 42 x 76 cm (w świetle oprawy)
sygn. i dat. p. d.: Jul Fałat Venezia 1901
Dzieło wysokiej klasy i urody, będącego w pełni sił twórczych Juliana Fałata. Ukazuje kunszt jego techniki akwarelowej. Rzadkość na rynku antykwarycznym.
akwarela, papier; 28 x 20,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JFałat
Akwarela, karton; 50 x 90 cm
Sygn. p.d. JFałat Czorsztyn
Estymacja: 30.000 - 40.000 zł
technika mieszana, tektura; 69 x 77 cm w świetle
sygn. p.d. JFałat/ Bystra
Niedźwiedź - plansza z Teki myśliwskiej
litografia, papier; 28 x 43 cm (w świetle oprawy);
"I Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie.
8 autolitografii barwnych" Toruń 1919-1920.
Wyd. artystyczne "Sztuka".
- plansza z "Teki myśliwskiej"
"I Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie. 8 autolitografii barwnych"
Toruń 1919-1920. Wyd. artystyczne "Sztuka".
sygn. p.d.
gwasz, tektura
60x45
akwarela/ papier naklejony na tekturę, 41,5 x 31,8 cm
sygnowany l. d.: `JFałat`
stan zachowania - do konserwacji
Estymacja: 20 000 - 30 000
gwasz, akwarela/papier, 62 x 95,5 cm
sygnowany l. d.: `Fałat | Bystra`
ODWROCIE: papierowa naklejka z Salonu Sztuki Achilleon w Bielsku - Białej
Estymacja: 18 000 - 25 000
Tusz, papier, 19 x 12 cm, nie sygn.
Na odwrocie napis: "Dwóch weteranów" Julian Fałat 1903
ołówek, papier, 8,3 x 17,7 cm;
sygn. l. d.: JulFałat (załamanie arkusza w lewej części)
akwarela, tektura, 61,5 x 95,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: jFałat / Bystra
Na odwrocie nalepka: Salonu Sztuki "Achilleion"/ Własność J. Birner / Biała obok Bielska, ulica Główna L. 6. / Oryginały malarzy polskich i zagranicznych jakoteż reprodukcje religijne i krajobrazy. / Skład przyborów piśmiennych i malarskich. / Oprawa obrazów we własnym warsztacie.
Gwasz, karton
wym.: 63 x 98,5 cm
sygn. i tyt. l.d.: JFałat Polesie (Nieśwież). Zachowana dokumentacja konserwatorska. Na odwrocie pieczątka z 1944 biegłego sądowego dr Tadeusza Dobrowolskiego (docenta historii sztuki UJ).
pastel, gwasz, papier jasnobrązowy
54,5 x 94,5 cm;
sygn. l. d.: JFałat/ Bystra 1920
akwarela/papier,
56 x 90 cm
sygnowany p. d.: `J. Fałat I Bystra`
Estymacja: 50 000 - 70 000
olej, sklejka, 55,5 x 120,5 cm;
sygn. l. d.: J Fałat / Nieśwież
na odwrocie potwierdzenie autentyczności obrazu przez Stanisława Dąbrowskiego z 1953 roku.
akwarela, gwasz/papier,
32 x 64 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l. d.: `J Fałat Bystra`
ODWROCIE: pieczątka z Pałacu Sztuki w Warszawie
ESTYMACJA 30 000 - 40 000
akwarela/papier,
69 x 100 cm
sygnowany p. d.: `jFałat | Bystra`
ESTYMACJA 48 000 - 70 000
akwarela, gwasz/papier,
33 x 54 cm
sygnowany p. d.: `JFałat | Nieśwież`
ODWROCIE: fragmentarycznie zachowana naklejka z magazynu dzieł sztuki
ESTYMACJA 25 000 - 40 000
akwarela, tektura,
50 x 42 cm,
sygn. l.d. śr.: dedykacja Kochanemu Panu Nowotarskiemu ofiaruje J. Fałat 1923
olej, sklejka,
55,5 x 120,5 cm;
akwarela, karton,
85,5 x 66 cm;
sygn. p. d.: JFałat / BystraPraca reprodukowana w: ?Sztuki Piękne", R. 2, 1925/1926, nr 7, s. 311
ołówek, papier naklejony na tekturę bezkwasową,
34 x 29,5 cm
sygn. p. d.: J Fałat; u dołu dedykacja: Bystra dnia 8/VIII/1918 Na pamiątkę z Bystry i Papcia / Jul Fałat / Na razie przesyłam ten szkic, gdy zrobię lepszy i godniejszy / Panny Lutki to wręczę lepszy a wycofam niniejszy. / Jul Fałat
akwarela,
57,5 x 40,5 cm,
sygnowana l.d. "JFałat 1897".
Łoś atakowany przez wilki- z Teki Myśliwskiej, 1923
litografia barwna, papier, 23,5 x 42,5 cm
sygn. p. d.: jFałat
Łosie i niedźwiedzie - praca z Teki Myśliwskiej
litografia barwna, papier, 28 x 42,5 cm (w świetle oprawy),
sygn. l. d.: jFałat/ Nieśwież
"Teka Myśliwska" ukazała się nakładem Zakładu Graficznego "Sztuka" w Toruniu w roku 1923. Autorami odbitek byli zapewne Felicjan Szczęsny Kowarski i Henryk Szczygliński założyciele "Sztuki" (inf. za dr. Tadeuszem Zakrzewskim).
litografia barwna/papier,
24,5 x 42 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l. d.: `Jul Fałat`
akwarela, papier naklejony na tekturę,
49,5 x 68,2 cm;
sygn.: l. d.: JFałat/ Bystra 1918
akwarela, tektura jasnobrązowa
, 43 x 32 cm;
sygn. p. d.: jFałat 916
Powrót z polowania z łosiem, 1919
autolitografia barwna, papier,
29,5 x 43,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Jul Fałat
Z: "Teki Myśliwskiej Juliana Fałata", Toruń - Wydawnictwo Artystyczne, Zakład Graficzny "Sztuka" - 1919-1920
54,5 x 94,5 cm;
akwarela/papier,
67 x 147 cm
sygnowany i datowany p. d.: `j.Fałat | Bystra 1919`
obraz po dawnej konserwacji
akwarela, papier,
47.2 x 33
sygn. pd.: JFałat | Bystra
Na odwrocie nalepka przeklejona z pleców starej oprawy (druk, atrament) ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW | W KRAKOWIE, PLAC ŚW. Ducha 5. Dom artystów | data przyjęcia 17/5 1929 | Autor port. Fałata | własność p. Suski | Rodzaj akwar. Rozmiar | Cena Nr. 1117
akwarela, ołówek, papier,
47.5 x 34.7 wymiary w świetle passe-partout
sygn. p.d.: JFałat | Dębno
Na odwrocie oprawy naklejona karta z opinią dr. Stanisława Dąbrowskiego, potwierdzającego autorstwo Fałata (Kraków, 27 X 1950).
akwarela, gwasz, papier naklejony na płótno,
60 x 140 cm;
sygn. l. d.: JFałat 1906
Na odwrocie nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie z numerem 2394, nazwiskiem autora i tytułem Krajobraz.
Polowanie w Hubertusstock, 1899
akwarela, karton,
43 x 54,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Jul. Fałat 1899/ Hubertusstock
Myśliwy z jamnikami w zimowym pejzażu
akwarela, papier,
41 x 48,5 cm;
sygn. l. d.: JFałat/ Bystra
"POCHÓD MYŚLIWYCH Z SANKAMI", 1919-1920
autolitografia,
19,5 x 45 cm
sygnowana na kamieniu l.d. "JFałat"
Drobne ubytki papieru.
Pochodzi z Teki Myśliwskiej?, Toruń 1919-1920 Wydawnictwo Artystyczne "Sztuka", tabl. nlb. 8.
Literatura: M. Grońska, Grafika?, poz. 197.
akwarela,
52 x 85 cm,
sygnowana p.d. "Łodygowice. J. Fałat 1918"
Motyw wiejskiego kościółka był znamienny dla dojrzałego okresu twórczości malarza. Namalował ich wiele, szczególnie w technice akwareli, m.in. Kościół w Mikuszowicach z 1911 r., czy Kościół w Osieku.
olej na płótnie,
47,5 x 99 cm,
sygn. p.d.: J Fałat 904.
Obraz po konserwacji, płótno dublowane.
akwarela na papierze,
16 x 26,5 cm,
sygn. l.d.: J Fałat Bystra.
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności napisane odręcznie przez Wojciecha Kossaka w 1941 r.
akwarela, papier,
44 x 21,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: Fałat 83;
na odwrocie potwierdzenie autentyczności przez dr Kazimierza Buczkowskiego z 1948 r.
49,5 x 68,2 cm;
akwarela, papier;
43 x 54,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d. Jul.Fałat 1899/ Hubertusstock
Akwarela, papier,
16 x 26,5 cm,
sygn. l.d.: J Fałat Bystra.
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności napisane odręcznie przez Wojciecha Kossaka z 1941
akwarela/papier,
52,5 x 98 cm
sygnowany l. d.: `J Fałat | Bystra`
gwasz/tektura,
39 x 115 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l. d.: `J. Fałat | Nieśwież`
olej/sklejka,
54 x 121 cm
sygnowany l. d.: `Julian Fałat | Nieśwież`
akwarela, papier,
54 x 99 cm,
sygn. i dat. p.d.: Julian Fałat / Bystra 1913.
akwarela na papierze naklejonym na tekturę,
43,3 x 33,7 cm,
sygnowana p.d. "jFałat/1914``
Wnętrze bazyliki śś. Janów w Toruniu (1920)
sygn. dat. p.d.
akwarela, papier
46x33.5
akwarela, gwasz, papier,
56,5 x 93 cm w świetle ramy
sygn. i dat. l.d.: JFałat/Bystra 1917
sygn. p. d.: Jul Fałat
akwarela/papier, 31,5 x 71 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: `J Fałat | Bystra`
POCHÓD MYŚLIWYCH Z SANKAMI, 1919-1920
autolitografia,
19,5 x 45 cm
Pochodzi z "Teki Myśliwskiej?", Toruń 1919-1920 Wydawnictwo Artystyczne "Sztuka", tabl. nlb. 8
Literatura: M. Grońska, j.w.
ŁOSIE I NIEDŹWIEDZIE, 1919-1920
autolitografia,
32 x 44 cm
sygnowana na kamieniu l.d. "JFałat./Nieśwież"
Pochodzi z "Teki myśliwskiej?", Toruń 1919-1920 Wydawnictwo Artystyczne "Sztuka", tabl. nlb. 8.
Literatura: M. Grońska - Grafika?, poz. 197.
akwarela/papier,
23 x 57,3 cm (w świetle passe - partout)
dedykacja, sygnowany i datowany l. d.: `K. Kolszewskiemu na małą pamiątkę pobytu w Bystry | 29 | IV (?) 1917`
ZIMA ZE STRACHEM NA PTAKI, 1920 R.
akwarela/papier,
32 x 66 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany l. d. :`J. Fałat | Bystra 1920`
akwarela/papier,
39 x 74 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l. d.: `JFałat | Bystra`
WYSTAWIANY: TPSP we Lwowie w 1935 r.
Portret malarza Franciszka Ejsmonda,1922
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier,
52,5 x 36,5 cm (w świetle oprawy);
sygnatura wraz z dedykacją: l. d.: Drogiemu
przyjacielowi / Franciszkowi Ejsmondowi / ofiaruję ten szkic Jul Fałat / 1922
olej, płótno,
47,5 x 99 cm
sygn. p. d.: J Fałat 904
gwasz, tektura
35 x 74,5 cm
sygn. l. d.: JFałat/ Nieśwież
sygn. p.d.
pastel, papier/tektura
17.8x35
Portret nadradcy Musiała w kontuszu szlachcica, 1924
akwarela, papier,
72 x 52 cm;
dedykacja p. d.: Panu Nadradcy Musiałowi na miłą pamiątkę/ ofiaruję jFałat/ R. 1924
39,5 x 59 cm;
sygn. p. d.: JFałat/ Nieśwież (przed konserwacją)
olej/sklejka,
30 x 74 cm
sygnowany l. d.: `J. Fałat Polesie`
akwarela, papier, 18,2 x 21,5 cm;
sygn. p.d.: JFałat / 82
akwarela, gwasz, tektura, 35 x 72,5 cm;
sygn. p. d.: JFałat / Bystra
WIELKI TYDZIEŃ NA WSI W GALICJI, 1882
Rysunek tuszem, papier; 9 x 20 cm
Sygnowany p.g.: JFałat
Na odwrocie fragment starych pleców z pieczątką i napisem odręcznym: STEFANA NIKLEWICZA | W Potrzebowiu | DZIAŁ Julian Fałat | TOM: * w 1853 w Tuligłowach w Małopolsce Wschodniej
Pastel, akwarela, papier, 58 x 138 cm,
sygn. śr.d.: J.Fałat Nieśwież
akwarela, papier,
62 x 52
sygnowany l.d.: JFałat | Bystra 1918 (inicjały wiązane)
sygn. p.d., akwarela, papier, 34x41
43,3 x33,7 cm,
sygnowany p.d. "jFałat/1914``
akwarela na kartonie,
44 x 22,7 cm w świetle passe-partout,
sygnowany l.d "Fałat 83``
akwarela, papier naklejony na płótno,
47,8 x 68 cm;
sygn. p. d.: jFałat Semmerig (sic!) / 1914 oraz autorski numer: 975
na odwrocie nalepka: Salon Sprzedaży Dzieł Sztuki przy TPSP w Krakowie nr. 0814 z tytułem Semmering
WIDOK NA TATRY OD STRONY PORONINA, 1902
akwarela, karton, 38 x 92.8 cm
sygnowany p.d.: Poronin 902 Jul Fałat
akwarela, gwasz, tektura,
79 x 41 cm;
sygn. l. d.: Fałat / Bystra;
olej, płótno naklejone na tekturę; 66 x 94 cm
sygn. l. d.: jFałat/ 1915 Bystra
olej, płótno
88 x 68 cm;
sygn. l.d.: jFałat
KRAJOBRAZ (PEJZAŻ Z GIEWONTEM), 1906 R.
akwarela, gwasz/papier, 60 x 140 cm
sygnowany i datowany l. d.: `J Fałat 906`
naklejka wystawowa z TPSP we Lwowie
akwarela, papier
53 x 85 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: jFałat Żywiec 91
PEJZAŻ Z BYSTREJ - JESIEŃ, 1910 R.
akwarela/papier
73 x 133,5 cm
sygnowany i datowany l. d.: "J Fałat | Bystra 1910"
orzeczenie o autentyczności dr Kazimierza Buczkowskiego z 26 listopada 1948 r. (na odwrocie)
piórko, tusz na papierze,
11,6 x 19,7 cm w świetle p-p
sygnowany p.d. "Fałat" (czerwoną farbą)
Ze zbiorów prof. Stanisława Kutrzeby
gwasz, akwarela, tektura,
45 x 61,5 cm ( w świetle oprawy);
sygn. u dołu: J Fałat
akwarela, karton,
25.5 x 62 cm
sygnowany l.d.: jFałat |Bystra
Kościół w Łodygowicach (16.VII.1912)
sygn. dat. p.d.
akwarela, papier
57x32.5
akwarela, karton
44,5 x 78 cm
sygn. p.d. Jul. Fałat 1900
akwarela, papier
sygn. p. d.: jFałat Żywiec 91
akwarela, gwasz, papier
24 x 9 cm;
sygn. l. g.: J. Fałat
akwarela, gwasz,
33 x 65 cm;
sygn. l. d.: J. Fałat / Toruń / 1921
akwarela, gwasz,
78 x 43,5 cm,
sygnowany l.d. "JFałat909"
na odwrocie odręcznie: "Akwarella in verso jest według mego głębokiego przekonania oryginałem ręki Juliana Fałata / Wojciech Kossak"
Z polowania w Nieświeżu, ok. 1920 r.
akwarela/papier,
28,5 x 87 cm
sygnowany l. d.: `JFałat | Nieśwież`
Gwasz, tektura;
30 x 51 cm
Sygnowany p. d.: jFałat | Bystra
olej, sklejka,
50 x 140 cm;
sygn. p. d.: jFałat. Osiek
Na odwrocie napisy: "Bociany"/ W. P. Władysława/ Niemczewskiego/ Lwów/ ul. Andrzeja/
Potockiego No 17 niżej Dyr. Michał Guzecki/ ul. Wałowa 9 LWÓW
31. CHŁOPIEC Z GAŁźZKź BZU, 1911
akwarela, papier,
54 x 36.5 cm
sygnowany l.d.: Jul Fałat Bystra 1911
Z POLOWANIA W NIEŚWIEŻU, ok. 1920
akwarela, papier,
28.5 x 87 cm
sygnowany l.d.: JFałat | Nieśwież (inicjały wiązane)
13. ŁOŚ NA BAGNACH. ŚWIT NAD ROZLEWISKAMI
olej, płótno,
65.5 x 135 cm
sygnowany p.d.: JFałat (inicjały wiązane)
Na odwrocie, u góry po lewej napis czarną farbą na płótnie: 5678 oraz Chicago = | of U.S.A.
Akwarela, papier, 54 x 99 cm,
sygn. p.d.: Julian Fałat 1913 Na odwrocie naklejka TPSP w Krakowie.
akwarela, gwasz/tektura, 33,5 x 71,2 cm
sygnowany l. d.: `JFałat I Bystra`
akwarela, gwasz, karton,
46,5 x 70,5cm
sygn. p.d.: JFałat / Pod Babią Górą
pastel/papier,
76 x 73 cm
sygnowany p. d.: `J Fałat`
na odwrocie owalna pieczątka: `Pałac Sztuki | Sp. (
) | Warszawa, Trębacka (
) | Antykwarnia | Sala Licytacyjna | Obrazy Meble Dywany`
akwarela, gwasz/tektura,
18 x 46,5 cm (w świetle passe - partout)
na odwrocie papierowe potwierdzenie zakupu obrazu w antykwariacie w Katowicach z 30.IV.1936 r.: `Zakupiony w mej firmie obraz | Juliana Fałata (Nieśwież) | (Zima "Sanki w polu" jest | oryginałem powyższego artysty | za co daję rękojmię | (
)`
olej, płótno,
63,5 x 123,5 cm;
sygn. l.d.: Jul Fałat (18)97
akwarela, papier
29 x 69 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JFałat / Bystra 1916
akwarela, papier
28 x 64 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: jFałat / Beskidy
akwarela, gwasz, papier,
37 x 74 cm;
sygn. l. d.: jFałat / Polesie
pastel, karton;
43 x 78,5 cm sygn. l.d: JFałat/ Venezia 1903
akwarela, gwasz, papier,
73 x 29 cm;
sygn. u dołu: JFałat / Nieśwież
na odwrocie nalepka z salonu dzieł sztuki Kazimierza Wojciechowskiego z 1947 r.
akwarela, papier,
wym.: 11,5 x 20 cm,
sygn. l.d.: Jul. Fałat (18)92
akwarela/papier,
70 x 96 cm
sygn. p.d.
akwarela, gwasz, papier/tektura
33.5x63.2
BRODATY STARZEC W BERECIE (TYROLCZYK ?), 1901
Akwarela na sumarycznym szkicu czarną kredką
papier;51,8 x 30 cm (w świetle starego passe-partout typu "wiedeńskiego"; oprawiony na sposób szkatułkowy pod nakładką)
Sygnowany po lewej u dołu pędzelkiem i akwarelą w tonacji cynobrowo-brunatnej: Jul Fałat 1901
akwarela/papier
sygn. l.d.: J. Fałat 95., wym.: 24 x 46 cm. (Po konserwacji).
akwarela/papier naklejony na płótno, 44 x 80 cm
sygnowany i datowany d. śr.: `J. Fałat 904`
na odwrocie pieczątka na płótnie: `Wytwórnia ram stylowych (...) | B. GUŁA | Lwów, Romanowicza 10` oraz naklejka: `L. Kwaśnik | Poznań |Al. Marcinkowskiego 19 | telefon 531 - 27 | Artystyczna oprawa obrazów | rok zał. 1932`
akwarela, gwasz, papier,
63,5 x 92,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: JFałat
akwarela, karton, 80 x 42 cm
sygn. p.d.: Jul Fałat (1)905
akwarela na papierze, wym.:19 x 15 cm,
sygn. p.d.: J. Fałat 1891
pastel, akwarela na papierze, wym.: 49,7 x 80 cm,
sygn. l.d.: J. Fałat. Atest St. Kozaka z 25.02.1991
olej, płótno,
29 x 115 cm
sygnowany l.d.: J Fałat | 1907 (inicjały wiązane)
Na krośnie dwie nalepki warszawskiego Salonu Sztuki i Składu Farb i Przyborów Malarskich Juliana Burofa przy ul. Nowy Świat 47 (druk).
MYŚLIWSKIE TROFEA. PO POLOWANIU , ok. 1890
akwarela, papier,
68.8 x 44.2 cm
sygnowany p.d.: Fałat
Na przełęczy Kocierz (Beskid Andrychowski)
akwarela/karton, 40 x 88 cm
sygnowany i tytuł autorski l. d.: `J. Fałat | Na przełęczy Kocierz`
pastel, papier, 49,5 x 33 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Jul Fałat / Venezia 1903
akwarela, papier, 28 x 64 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: jFałat / Beskidy
Dolinka Bolechowicka pod Krakowem
akwarela, papier; 52 x 96,5 cm;
sygn. p.d.: julFałat / 905
akwarela, papier, 30 x 66 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: jFałat / Bystra 1916
akwarela, papier,
13.5 x 31.5 cm
sygnowana l.d.: JFałat (inicjały wiązane)
akwarela, papier, 33 x 44,5 cm
sygn. i dat. l.d.: julFałatHuberstusstock 91
akwarela/papier, 23 x 57,3 cm (w świetle passe - partout)
akwarela/papier naklejony na tekturę, 36 x 20,5 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Jul Fałat I 1918`
olej, deska, 27 x 54 cm;
sygn. p.d.: Fałat 97
akwarela, papier,
29 x 68,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: jFałat / Osiek
na odwrocie owalna pieczęć krakowskiej galerii Ruebnera
akwarela, pastel karton
64.5 x 93 cm
sygnowana p.d.: J Fałat | Bystra | 1916
Olej, gwasz; papier naklejony całą powierzchnią na tekturę; 26 x 50,3 cm
Sygnowany l. d.: pędzelkiem i gwaszem w odcieniu brunatnym: Jul. Fałat | 905.
Stan zachowania: Partia nieba nieznacznie rozmyta przez zawilgocenie;
w narożnikach dziurki pozostałe po przypięciu do rajzbretu podczas malowania.
PEJZAŻ ZE STOGAMI Z OSIEKA, [przed 1919? ]
Akwarela na sumarycznym szkicu ołówkowym,
papier akwarelowy zdublowany kartonem; 33 x 67,3 cm.
Sygnowana w lewym dolnym narożniku
pędzelkiem akwarelą w tonacji brunatnej:
JFałat Osiek (inicjał imienia i pierwsza litera nazwiska związane).
Akwarela po gruntownej konserwacji.
Akwarela, gwasz, tempera (?), pastel, papier w odcieniu jasnobrunatnym,
naklejony całą powierzchnią na tekturę; 93,5 x 59,5 cm.
Sygnowany ponad dolną krawędzią po środku pędzlem i czarną akwarelą: Julian Fałat; obok po lewej pędzelkiem i czarnym tuszem dedykacja: Pannie Marze [? ] Szalay i panu | baronowi [sic! ] PodstacKiemu [sic] posyła | w dniu Ich slubu. Niech ten polski | Krzyż niesie im błogosławieństwo | i przypomina drogę Krzyżową zycia | Krakow [zgubione "r" wpisane w "a"] 14 | IX 1907 Plastyków na Śląsku, jesień 1930 roku [katalog], poz. 77, s. 13).
akwarela, papier, 33 x 67 cm
sygn. p.d.: J Fałat / Bystra
Lista dodatkowa.
akwarela, papier
58 x 18 cm
sygnowany błękitną farbą p.d.: Jul. Fałat | 902 (uwaga: w dacie obcą ręką, ołówkiem dopisana cyfra 1, co daje 1902)
pastel/papier, 50 x 103 cm
na odwrocie papierowa naklejka z orzeczeniem autentyczności wydanym przez dr Kazimierza Buczkowskiego z 17. I. 1945 r.
Trofea - polowanie w Nieświeżu
olej/sklejka, 61 x 148 cm
sygnowany p. d.: `J. Fałat | Nieśwież`
akwarela/papier, 30,5 x 47,5 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Jul. Fałat | Toledo 84`
ZIMOWY PEJZAŻ PODGÓRSKI Z BYSTREJ, 1917
Akwarela, gwasz, pióro, pędzel, tusz na sumarycznym szkicu ołówkowym,
papier żeberkowy w odcieniu brunatnym naklejony całą powierzchnią na tekturę;
41,3 x 65,4 cm (w świetle starego passe-partout typu "wiedeńskiego").
Sygnowany ponad dolną krawędzią po prawej półsuchym pędzelkiem akwarelą w tonacji brunatnej: JFałat Bystra 1917 (inicjał imienia i pierwsza litera nazwiska związane)
akwarela, pastel karton,
64.5 x 93 cm
akwarela, karton,
67 x 96 cm
sygnowany p.d.: J Fałat | Bystra | 1913; powyżej: 931 (w ramce)
akwarela/papier, 40 x 68 cm
sygnowany i datowany u dołu: `Jul. Fałat 1884` oraz dedykacja `Kochanemu (...) Chrzanowskiemu | ze wspomnieniami polowania w Staszowie (?)`
Dzieci artysty: Helenka i Lucjan, 1906
akwarela, papier naklejony na płótno, 72,5 x 128
sygn. i dat. l.d.: Jul.Fałat / 1906
na odwrociu naklejka [atramentem]: Tym. Dow. złoż. / Nr 235 / 57
ZIMOWY PEJZAŻ Z BYSTREJ Z MYŚLIWYM, 1919
akwarela, tusz na kartonie naklejonym na płótno,
69,7 x 146,5 cm,
sygnowana p.d. "JFałat Bystra 1919".
olej, płótno,
59.5 x 140 cm
sygnowany p.d.: Fałat 02
akwarela, papier, 33 x 54,5 cm;
sygn. p.d.: jFałat / Osiek
49 x 110 cm; sygn. środek dół: JFałat Kraków 904
na odwrocie nalepki: Towarzystwa Zachęty Sztuk Piźknych w Królestwie Polskim ( własność autora) - zachowana we fragmencie, oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Piźknych w Warszawie z nr 08856 z tytułem, jako praca olejna [sic!], własność: K. Natansona, Warszawa Aleje Ujazdowskie 28
gwasz, akwarela na podrysowaniu niebieską kredką, tektura, 66 x 99 cm;
sygn. l.d.: JFałat / Nieśwież / 1898
Na odwrocie fragment nalepki z TZSP w Warszawie (?).
WIOSKA U PODNÓŻA ZBOCZA GÓRSKIEGO (WIELKA WIEŚ?), 1893
Akwarela na sumarycznym szkicu ołówkowym, papier zamknięty w starym
passe-partout typu "wiedeńskiego" o wyzłoconym fazowaniu;
16,8 x 41,6 cm (w świetle).
Sygnowany w prawym dolnym narożniku pędzelkiem błękitną akwarelą: Jul Fałat 93
akwarela, gwasz, papier, 47 x 65 cm;
sygn. u dołu po środku: JFałat
Z PRZEŁĘCZY KOCIERSKIEJ, ok. 1910
akwarela, papier,
43.5 x 76 cm
sygnowany l.d.: JFałat | Kocież (inicjały wiązane)
Na odwrocie fragment nalepki z okresu po roku 1930, z następującym tekstem (druk, rękopis): ..... (...SALON DZIEŁ SZTUKI... ) | KAZIMIERZA WOJCIECHOWSKIEGO | KRAKÓW, ul. ŚW. JANA L.3 - TELEFON Nr 100-02. | Data przyjęcia ... |Autor Fałat Julj. | Tytuł "Droga przez Kocież" | Rodzaj tempera Rozmiar ... | Nr 5144.
akwarela, karton,
49.5 x 86.5 cm
sygnowana u dołu pośrodku: J Fałat Bystra 1916
olej, sklejka, 56,5 x 123 cm;
sygn. l.d.: J Fałat/ Nieśwież;
na odwrocie ekspertyza Stanisława Dąbrowskiego z 1953 roku
PEJZAŻ ZIMOWY Z SANIAMI I STOGAMI, po 1914
Olej, sklejka; 49,8 x 135,8 cm.
Sygnowany p. d.: jFałat | Polesie
(inicjał imienia i pierwsza litera nazwiska związane)
Na odwrocie w centrum naklejona kartka papieru z rękopiśmienną (spisaną atramentem), pozytywną opinią krakowskiego biegłego sądowego, dra Stanisława Dąbrowskiego z 21 XII 1949 roku (sporządzoną dla potrzeb działów
majątkowych); narożniki kartki ostemplowane tuszową pieczątką tegoż; powyżej błękitną kredką: Bielsko; po prawej ołówkiem pro memoria ramiarza (?).
Akwarela, papier naklejony całą powierzchnią na tekturę,
wym: 37 x 27,8 cm
Sygnowany p. l. u d. akwarelą: Fałat | Bystra
69,7 x 146,5 cm,
Na odwrocie (na płótnie) odręczny napis własnościowy (słabo czytelny) i data "Warszawa / dnia 15 - IV 1973 r." oraz orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego, Kustosza Muzeum Narodowego w Krakowie i biegłego sądowego w zakresie dzieł sztuki, wystawione w Krakowie dnia 28 XII 1944 r. (z pieczątką i podpisami), w którym czytamy m.in.: "Obraz [
] przedłożony mi do zbadania, jest / według mego przekonania oryginalnym dziełem Juliana Fałata /1853-1929/ / i ma cechy charakterystyczne twórczości tego artysty".
akwarela, papier, 45 x 80 cm;
sygn. p.d.: Jul Fałata 900Bielany
na odwrocie nalepki: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim ( własność autora) - zachowana we fragmencie, oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z nr 08856 z tytułem, jako praca olejna [sic!], własność: K. Natansona, Warszawa Aleje Ujazdowskie 28
akwarela/papier, 20,5 x 26,3 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l. d.: `Jul. Fałat Huberstusstock 91`
akwarela, papier, 46 x 60 cm;
sygn. p.d.: jFałat . Bystra
akwarela, papier, 46 x 83 cm;
sygn. p.d.: jFałat ...
sygn. l.d.: jFałat / Bystra
olej, sklejka, 56,5 x 123 cm;
WIDOK Z PRACOWNI NA BRAMĘ FLORIAŃSKĄ
olej, płótno, 63,5 x 123,5 cm;
sygn. l.d.: Jul Fałat 97
olej, sklejka; 61 x 148 cm;
Na odwrocie napis: "No 2".
Na odwrocie w centrum naklejona kartka papieru z rękopiśmienną (spisaną atramentem), pozytywną opinią krakowskiego biegłego sądowego, dra Stanisława Dąbrowskiego z 21 XII 1949 roku (sporządzoną dla potrzeb działów majątkowych); narożniki kartki ostemplowane tuszową pieczątką tegoż; powyżej błękitną kredką: Bielsko; po prawej ołówkiem pro memoria ramiarza (?).
Akwarela, biele i światła gwaszem, gruboziarnisty papier akwarelowy
naciągnięty na dwudzielny blejtram; 44,8 x 78,3 cm.
Sygnowany p. d.: Jul Fałat 1900
przy krawędziach (z wyjątkiem lewej) ślady po pinezkach lub gwoździkach, którymi arkusz papieru był przytwierdzony do rajzbretu podczas malowania;
na prawej listwie blejtramu ołówkiem pro memoria ramiarza lub szklarza.
49 x 110 cm;
sygn. środek dół: JFałat Kraków 904
na odwrocie nalepki: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim (własność autora) - zachowana we fragmencie, oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z nr 08856 z tytułem, jako praca olejna [sic!], własność: K. Natansona, Warszawa Aleje Ujazdowskie 28
akwarela, papier, 28 x 40 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Fałat/ 905; na odwrocie: potwierdzenie autentyczności
obrazu przez K. Buczkowskiego z 19 maja 1945
PODGÓRSKI PEJZAŻ ZIMOWY, [po 1922? ]
Gwasz, akwarela, tusz, pędzel, odcienie bieli miejscami temperą, dykta;
69,7 x 97,7 cm.
Sygnowany w lewym dolnym narożniku pędzelkiem akwarelą
w tonacji błękitnoszarej: jFałat | Bystra. (inicjał imienia i pierwsza litera
nazwiska związane); na odwrocie w połowie wysokości nieco po lewej ołówkiem kolumna liczb (obliczenia ramiarza).
kredka, pastel, papier, 56 x 96 cm;
sygn. l.d.: JFałat / Bystra 1920
sygn. p.d.: julFałat / 905
akwarela, papier, 42,5 x 76 cm
(w świetle oprawy);
sygn. p.d.: jFałat / Kocież
olej, płótno,
81 x 160.5 cm
sygnowany l.d.: JFałat 1916 (inicjały wiązane)
PEJZAŻ Z BYSTREJ, [po 1915-19 lub po 1922]
papier naklejony całą powierzchnią na tekturę; 54 x 80,8 cm
Sygnowana p. d. brunatnym gwaszem półsuchym pędzlem (patyczkiem): JFałat Bystra (inicjał imienia i pierwsza litera nazwiska związane).
akwarela, gwasz, papier, 36,5 x 74 cm;
sygn. l.d.: JFałat / Bystra
Akwarela na papierze naklejonym na płótno 44 x 79 cm
Sygnowany p.d. - "J. Fałat"
gwasz, akwarela na podrysowaniu niebieską kredką,
tektura, 66 x 99 cm;
akwarela, papier na sklejce,
41 x 123,5 cm;
Sygn. l.d.: jFałat / Bystra 1916
akwarela, papier, wym.: 42,5 x 68 cm
sygn. l.d.: J. Fałat / Toruń 1921
Na pokładzie. Szkic z podróży dookoła świata, 1885
akwarela, papier naklejony na tekturę, 29 x 35,5 cm
sygn. p.d.: Jul Fałat (18)85
PORTRET KOBIETY Z CZOŁEM PRZEWIĄZANYM CHUSTKĄ, 1909-1920
Akwarela na szkicu ołówkowym, papier akwarelowy naklejony całą powierzchnią
na tekturę; 22,7 x 16,8 cm (w świetle passe-partout typu "wiedeńskiego" z epoki).
Sygnowany pędzelkiem i niebieską akwarelą ponad dolną krawędzią nieco po lewej: JFałat (inicjał imienia i pierwsza litera nazwiska związane);
na plecach po prawej u dołu naklejona kartka z maszynopisową opinią mgr Leszka Ludwikowskiego z 28 VI 1986 (narożniki: prawy górny i lewy dolny ostemplowane małą pieczątką z nazwiskiem tegoż; w lewym górnym odcisk jego pieczątki jako biegłego sądowego;
pod tekstem raz jeszcze odcisk małej pieczątki oraz podpis długopisem);
powyżej ołówkiem: 340; przy dolnej krawędzi do góry nogami długopisem: 35 (notatki zakładu ramiarskiego?).
ołówek, akwarela,
14x23 cm w świetle passe-partout,
sygnowana p.d. "Falat / z Polesia"
akwarela, gwasz,
11,5 x 20,2 cm w świetle passe-partout,
sygnowana l.d. "Jul Falat 92"
litografia, papier kremowy, 19 x 26 cm (w świetle oprawy)
sygn. l. d.: jFałat / Bystra (na płycie)
Autolitografia z teki Czartaka
akwarela/karton, 44 x 67,5 cm
sygnowany l. d.: "JFałat Bystra | 1919"; na odwrocie opinia potwierdzająca autorstwo obrazu wydana dnia 16. VII. 1965 r. przez dr Stanisława Dąbrowskiego
Akwarela, pędzel, tusz, papier akwarelowy naklejony
całą powierzchnią na tekturę; 68,3 x 98,2 cm.
Sygnowany p. d. pędzelkiem i czarną akwarelą: JFałat Semmering 1914;
nieco poniżej po prawej pędzelkiem i czerwoną akwarelą podwójny,
prostokątny kartusik ze ściętymi narożnikami z liczbą (numerem): 974 (pozycją w okresowo prowadzonym przez Fałata rejestrze ważniejszych prac własnych, trafiających z pracowni do handlu).
akwarela, papier, 48,2 x 30,8
napis l. d.: Julian. / w Karlsbadzie 1898.
29 x 35,5 cm
sygn. p.d.: Jul Fałat (18)85
akwarela, karton,
52,6 x 30,2 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: jFałat
Na odwrocie orzeczenie wydane przez Kazimierza Buczkowskiego i Feliksa Koperę w 1945 r. oraz oświadczenie: Obraz J. Fałata / został nabyty w naszej firmie / Częstochowa / dnia 23.XII.45. oraz pieczęć Salonu obrazów Władysława Ratusińskiego.
PEJZAŻ JESIENNY, lata 20. XX w.
Gwasz, akwarela, papier;
48,5 x 134 cm (w świetle ramy)
Sygnowany l. d.: JFałat | Bystra
Akwarela na papierze
56,5 x 110 cm
Sygnowany l.d. - "J. Fałat / Bystra"
akwarela,/papier, 33,3 x 57,5 cm
sygnowany brązową akwarelą l. d.: `Fałat`, na odwrocie naklejka datowana 12. XI. 1944 r. z orzeczeniem wydanym przez Feliksa Koperę potwierdzającym autentyczność obrazu.
akwarela, gwasz/tektura, 119 x 260 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l. d.: `J. Fałat Nieśwież`
gwasz, akwarela na podrysowaniu niebieską kredką, tektura,
66 x 99 cm;
akwarela, papier,
19,8 x 11,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: jFałat
Scena po polowaniu w Nieświeżu
olej, sklejka, wym.: 60 x 146 cm
sygn. p.d.: JFałat Nieśwież
pastel, karton,
43 x 78.5 cm
sygnowany l.d.: JFałat | Venezia 1903
Córeczka artysty z jej przyjaciółmi
akwarela, papier,
70 x 125 cm;
sygn. l.d.: Jul. Fałat / 1906
PO POLOWANIU W HUBERTUSSTOCK, 1898 r.
Akwarela, papier naklejony na płótno; 106 x 135 cm
Sygnowany l. d.: jFałat | Huberstusstock 1898
Na odwrociu nalepka: MUZEUM SZTUKI W ŁODZI | AUTOR Julian Fałat | TYTUŁ Po polowaniu | WYMIARY 106 x 135 | NR INW MS | SD | Rys | 79 oraz stempel: 106135 owalna pieczęć: Ramy Stylowe Stefan Zurawie nr 23.
akwarela na tekturze,
35 x 50 cm,
sygnowana l.d. "Jul. Fałat Bystra" i na odwrocie l.g. "Julian Fałat / Bystra 1910"
Akwarela, papier;
17,7 x 11,7 cm
Sygn. l. d.: JulFałat | 912
gwasz, pastel, karton
94 x 60 cm;
sygn. śr. d.: Julian Fałat, w l.d. dedykacja: Pannie Marze Szaley i panu / baronowi Podstackiemu posyła / w dniu ich ślubu. Niech ten polski / krzyż niesie im błogosławieństwo i przypomina drogę krzyżową życia / Kraków 14/IX 1907
30 x 52 cm; w św. oprawy;
sygn. l.d.: jFałat Pierścieć (Śląsk) 1919
Przed kapliczką, lata 1910-1915
akwarela, kredka, pastel, karton,65.2 x 45.5 cm
sygnowana p.d.: JFałat | Bystra [inicjały wiązane]
Akwarela, papier naklejony na karton;
46 x 79,5 cm
Sygn. p. d.: jFałat | OSIEK 917
Na odwrocie pieczątka: "SALON OBRAZÓW | Władysław Ratusiński (?) | Częstochowa ... Aleja 35 | rok założenia 1834 (?)" i orzeczenie o autentyczności obrazu
K. Buczkowskiego z dnia 24. V 1946
Akwarela, karton;
36 x 94 cm
Sygn. l. d.: jFałat | Polesie
Na odwrocie szkic akwarelowy przedstawiający motyw z Beskidów.
akwarela, papier
wym.: 15x23,5 cm
akwarela, papier
wym.: 24 x 31 cm
sygn. p.d.: Jul. Fałat 1898 / Rominter
akwarela, gwasz na tekturze,
30,5 x 70 cm,
sygnowany p.d. "Fałat Bystra"
na odwrocie, ołówkiem, ręką autora "Ulińsk" [?]
litografia, papier kremowy,
19 x 26 cm, (w świetle oprawy);
sygn l.d.: Fałat Bystra (na płycie)
Las sosnowy na górskim stoku, 1905
akwarela, papier,
50.5 x 95 cm
sygnowany p.d.: Jul Fałat 905
Gwasz na tekturze
73 x 54,5 cm
Nie sygnowany
Na odwrocie nalepki TPSP w Krakowie z 1909 i 1912 r. oraz potwierdzenie autentyczności z nrem 288, wystawione przez sekretarza TPSP, K. Kramarczyka TPSP 1935
sygnowany na kamieniu l.d.
litografia barwna
28x43
Pejzaż zimowy z Bystrej (1918)
sygnowany, datowany p.d.
akwarela, karton/płótno
52.5x111.5
akwarela na papierze naklejonym na płótno, 106 x 135 cm
akwarela na kartonie, 21 x 54 cm
sygn. l.d.: "jFałat Polesie"
olej, sklejka,
51,5 x 119 cm;
olej, płótno, wym.: 81 x 160 cm
sygn. l.d.: JFałat 1916
Obraz reprodukowny w: Maciej Masłowski, Julian Fałat, Warszawa 1964, tabl. 20.
akwarela, papier,
64.5 x 96 cm
sygnowany l.d.: JFałat | 1920 (inicjały wiązane)
akwarela, 43 x 63 cm w świetle ramy, sygnowana l.d. "JFałat/Bystra 1920", na odwrocie (na papierowych plecach) owalna nalepka "Skład i oprawa obrazów / RUDOLFA/FARUZELA/ W ŻYWCU/ul. Kościuszki 329. Tel. 85"
akwarela, papier,
sygn. p.d.: jFałat
gwasz, papier jasnobrązowy,
32 x 48 cm;
sygn. p. d.: jFałat / Bystra
olej, sklejka,
61 x 148,5 cm;
sygn. p.d.: jFałat / Nieśwież
Na odwrocie nr: No 2
akwarela, karton naklejony na płótno,
52, 5 x 111,5 cm;
sygn. p. d.: jFałat / Bystra 1918
gwasz, papier,
68 x 96 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JFałat / Bystra / 1913
akwarela, gwasz na kartonie
sygn. p.d.: "JFałat Bystra"
Opinia i wycena Adama Konopackiego
gwasz i akwarela na tekturze, 32,3 x 66 cm
sygn. p.d.: "JFałat Polesie"
Ekspertyzy
sygn. dat. l.d.
akwarela, ołówek, papier
35.5x56.5 (w świetle passe-partout )
chromolitografia, wg obrazu J. Fałata, wym. 210 x 285 mm
(odbitka naklejona na oryginalny kartonowy podkład o wym. 340 x 460 mm).
Grafika z : Albumu Artystów TPSP w Krakowie 1887.
pastel, papier, 88 x 48 cm; sygn. p.d.: JFałat 06
akwarela, gwasz, tektura 16 x 21 cm (w świetle oprawy),
sygn. p.d.: Jul Fałat
akwarela, gwasz, tektura; 24 x 50 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: jFałat
akwarela, naklejona na płótno, 55 x 129 cm;
sygn. p.d.: jFałat / Bystra 1918
Na odwrocie dwa poświadczenia autentyczności z 1944 r. wydane przez Stanisława Dąbrowskiego i Stanisława Mazurkiewicza.
Widok na Kościół Św. Anny, 1919
akwarela, papier,
53.5 x 72.5 cm
sygnowany p.d.: JFałat Warszawa 1919 (inicjały wiązane)
olej, tektura,
35.4 x 96 cm
Sygnowany p.d.: JFałat Osiek
Akwarela, papier, 135 x 104 cm;
Sygn. i dat. l.d.- Fałat Polesie 1901
akwarela, papier naklejony na płótno, wym.: 57 x 38,5 cm
sygn. l.d.: J. Fałat Bystra 1911
technika mieszana, tektura, wym.: 67,5 x 98 cm
akwarela, papier, 19,8 x 11,8 cm (w świetle oprawy); sygn. p.d.: jFałat
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier, 26 x 18 cm (w świetle oprawy); sygn. p.g.: Jul Fałat 900
akwarela, papier, 43,5 x 76 cm; (w św. oprawy); sygn. l.d.: JFałat / Kocież
na odwrocie pieczęć z opisem obrazu
tempera na tekturze, 59,6 x 139 cm,
sygnowana p.d. "JFałat 908"
akwarela, papier naklejony na płótno, 106 x 135 cm;
sygn. l.d.: J. Fałat/ Hubertusstock 1898; na odwrocie: nalepka Muzeum Sztuki w Łodzi oraz pieczęć Muzeum Sztuki 227; nalepka Ramy Stylowe Stefan Dytry Żurawia nr 23
akwarela, papier, 74 x 54 cm;
na odwrocie: nalepki:1) TPSP w Krakowie (nr 152) z 1909 r. z tytułem Jeleń w lesie, 2) TPSP w Krakowie z 1935 r. z tytułem Jeleń w lesie, 3) TPSP w Krakowie (nr 0733) z 1912 r. z tytułem Las sosnowy
olej, płótno,
39.5 x 100 cm
sygnowany p.d.: Jul Fałat 98
akwarela, papier,
42.5 x 76 cm
sygnowany p.d.: JFałat | Kocież (sic!)
akwarela, papier, 25,5 x 30 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Julian Fałat/ 1915
akwarela, gwasz, papier, 69 x 60,5 cm;
sygn. p.d.: J Fałat/ Bystra 1919
na odwrocie: tytuł autorski i napisy
Akwarela, pędzel, tusz, biele gwaszem, papier żeberkowy naklejony całą powierzchnią na dwie warstwy kartonu; 14,9 x 33,3 cm
Sygnowany w lewym dolnym narożniku pędzelkiem i czarnym tuszem:
JFałat (inicjały związane); na odwrocie ślady po odklejonej opinii (?) i fragmenty uwierzytelniających ją dwóch tuszowych odcisków pieczątki mgra Leszka Ludwikowskiego.
Akwarela, częściowo na szkicu ołówkowym (architektura),
niektóre biele (światła) gwaszem, papier naklejony na płótno naciągnięte na blejtram;
110,6 x 49,3 cm
akwarela, papier, 58 x 41 cm;
sygn. p.d.: jFałat 1914 / Bystra
Na odwrocie pieczęć Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu z adnotacją:
akwarela, gwasz, tektura, 35 x 59,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. l.d.: jfałat / Bystra
akwarela, papier
sygn. śr.d.: Jul. Fałat 1884 oraz p.d. dedykacja Kochanemu?
wym.: 42 x 70,5 cm
akwarela, papier, 67,5 x 17,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p.d.: Jul Fałat / 84 / Toledo
akwarela, gwasz na tekturze, 32,2 x 65,5 cm, sygnowana u dołu po prawej "JFałat Polesie". Na odwrocie orzeczenie prof. Jerzego Sienkiewicza z 1965 r.
Wczesny obraz artysty, o charakterystycznych elementach dekoracyjnych: błękitne śniegi; jednokonną furką; czapy śniegowe na niezwiezionych stogach siana.
sygnowany, datowany śr. d.
wymiary: 44x77
akwarela, papier, 25,5 x 20 cm (w świetle oprawy)
sygn. l.d.: J Fałat/ Bystra
akwarela, papier, 64,5 x 97 cm; sygn.l.d.: JFałat / Polesie
olej, płótno,
59.5 x 140.5 cm
sygnowany l.d.: jFałat | Bystra 1910
akwarela, gwasz, tektura
74,6 x 55 cm
akwarela, papier naklejony na płótno, 68 x 98 cm;
sygn. p.d.: jFałat Bystra
Cesarz Wilhelm i cesarzowa Augusta w pałacyku myśliwskim w Hubertusstock
akwarela, papier, 30 x 52 cm, sygn. l.d.: Hubertusstock 94/ Jul Fałat.
por.: Mathilde Grëfin von Keller Vierzig Jahre im Dienste der Kaiserin 1935, s. 159.
olej, płótno; 40 x 100 cm
sygnowany u dołu z prawej: Jul Fałat 98
akwarela, gwasz, papier, 49 x 138,5 cm; sygn. l.d.: jFałat / Nieśwież
akwarela, papier, 64,5 x 96,5 cm; sygn. l. d.: J. Fałat / Polesie
akwarela, papier, 12,8 x 30,8 cm (w świetle passe - partout);
sygn. l.d.: JFałat
akwarela, gwasz, papier, 43 x 72,5 cm; sygn. p. d.: J. Fałat / Bystra.
akwarela, papier,
42.5 x 76 cm
"Klimczok widziany z Bystry" z Teki autolitografii Czartaka, 1928 r.
litografia na kremowej tincie
sygn. na płycie l.d.: Fałat Bystra
wym.: 20 x 26,3 cm
"Skrzeczna widziana z Bystry" z Teki autolitografii Czartaka, 1928 r.
litografia na kremowej tincie
wym. 20,3 x 26,3 cm
akwarela, papier
sygn. l.d.: J Fałat Nieśwież
wym.: 40 x 65,5 cm
akwarela, karton naklejony na płótno
sygn. p.d.: J Fałat Bystra
wym.: 52,5 x 111,5 cm
Na odwrocie naklejona jest opinia dr S. Dąbrowskiego z Krakowa
akwarela, 53 x 68 cm, Ww świetle passe-partout, sygnowana p. d. "Jfałat", na odwrocie nalepka Salonu Malarzy Polskich w Krakowie z ceną w koronach i tytułem.
akwarela, papier, 54 x 96 cm; sygnowany u dołu z lewej: Jul Fałat / 912
Sygnowany p.d. - "J. Fałat"
akwarela, gwasz, papier; 69,5 x 87,5 cm;
sygnowana po prawej stronie na dole: JFałat 908
Akwarela, papier; 64,7 x 50 cm
Sygnowany po prawej u dołu pędzelkiem i akwarelą
w tonacji błękitnego tła: JFałat ; na odwrociu odręczny napis:
Widok na Giewont / 1904
Gwasz, akwarela, papier; 48,5 x 134 cm (w świetle ramy)
Sygn. l.d.: JFałat | Bystra
Olej, płótno; 82 x 179 cm
Sygnowany l.d.: JFałat | Ułaszkowce
akwarela, gwasz
sygn. p.d.: J. Fałat Polesie
wym.: 34,5 x 96 cm
Na odwrocie naklejka: Salon Sztuki "Achilleion"/ wł. J. Birner/ Biała obecnie Bielska
akwarela, papier naklejony na płótno; 68,5 x 98 cm
sygnowany w prawym dolnym rogu: jFałat Bystra
akwarela, papier jasnobrązowy, 54 x 96 cm;
sygn. l.d.: jFałat/ Bystra 1918
tempera, olej, sklejka, 50 x 140 cm; sygn. p.d.: jFałat/ Osiek
Na odwrocie napisy odnoszące się do właścicieli obrazu:
Władysława Niemczyckiego i Michała Guzeckiego ze Lwowa.
Akwarela, papier; 38 x 27 cm (w świetle passe-partout)
Sygn. p.d.: JFałat 1924 | Bystra
Wzdłuż dolnej krawędzi napis: Panu Robertowi Jahodzie na pamiątkę miłego wspomnienia o Bystry | Jul Fałat
akwarela, papier, 78 x 43 cm; sygnowany u dołu z prawej: jFałat / Bystra 1919.
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności obrazu wystawione przez dr. K. Buczkowskiego w 1946 r.
Ok. 1920 r.
Akwarela na papierze 56,5 x 110 cm
POLOWANIE W NIEŚWIEŻU, po roku 1881
akwarela, gwasz 124 x 264 cm, sygn. l.d. "J. Fałat Nieśwież"
autorska replika akwareli z gwaszem z 1881 r., dawniej
w posiadaniu Tow. Zachęty Sztuk Pięknych. Rep. "Sztuki Piękne" T. II 1925-1926, il. str. 305.
akwarela na tekturze, 29,5 x 47,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d. "J.Fałat Bystra 1922"
tusz, rys.patykiem na papierze, 17,5 x 22,3 cm w świetle passe-partout, sygn. u góry "Fałat"
Pastisz obrazów "Portret własny" (1896) oraz "Oszczepnicy" (1890)
akwarela, papier, 42 x 79,5 cm (w świetle oprawy); sygn. l.d.: JFałat Toruń 1920
Z prawej u dołu potwierdzenie autentyczności przez prof. Jana Hoplińskiego z 1944 r.
olej, płótno
45 x 63 cm
Akwarela, papier; 45,5 x 126,5 cm (w świetle ramy)
Sygn. p.d.: jFałat | 977 (w sześciokątnej ramce) | Bystra 1914
Na odwrocie obrazu nalepka wystawowa
Olej, płótno 106,8 x 135,5 cm
Sygn. po prawej czarnym olejem: jFałat | Polesie
akwarela, gwasz, papier, 31,5 x 62 cm
sygn. p. d.: jFałat Bystra
akwarela, gwasz, papier, 49 x 138,5 cm;
sygn. l. d.: jFałat / Nieśwież
akwarela, karton,
67 x 100 cm
sygnowany l.d.: J Fałat Bystra 1918
olej, płótno, 85 x 135 cm;
sygnowany u dołu z lewej: jFałat / Nieśwież / 1899
Na odwrocie fragment nalepki Salonu Dzieł Sztuki A. Wojciechowskiego.
Por.: S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Sztuka Młodej Polski, Kraków 1999, il. 352; Malarstwo polskie od XVI do początku XX wieku. Katalog, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1975, s.107, poz. 276, il.
PEJZAŻ Z PARĄ BAŻANTÓW, po 1909 r.
akwarela, brystol naklejony na tekturę, 55,7 x 88 cm
sygnowany p.d.: "J. Fałat Żywiec 91."
(ostatnia cyfra odcięta).
akwarela, papier, 18,5 x 29 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: J Fałat
akwarela, ołówek na kartonie,
20,1 x 17,2 cm (w świetle p-p)
sygnowana l.d.: "Jan Fałat/ 82", do konserwacji
piórko, tusz na papierze, 11,6 x 19,7 cm (w świetle p-p)
sygnowany p.d.: "Fałat" (czerwoną farbą)
ze zbiorów prof. Stanisława Kutrzeby
akwarela, papier,
70 x 125 cm
sygnowana l.d.: Jul. Fałat | 1906
akwarela, gwasz, tektura,
86 x 68,5 cm;
sygn. p.d.: Jul Fałat/Bystra 914, oraz nr autorski 988
akwarela, papier,
41 x 32 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: Kukusi - Tatuś /Fałat /902
akwarela, papier,
42,5 x 80 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: JFałat/Toruń 1920
akwarela na papierze, 32 x 53,5 cm
sygnowany l.d.: "J Fałat/ Osiek 1917"
malarstwo polskie, t. III, 1960, 256, 266-267).
akwarela, gwasz na papierze, 71 x 115,5 cm
sygnowany l.d.: "J. Fałat 907"
akwarela, tektura
sygn. p.d.: J. Fałat 1918
wym.: 50 x 110 cm
akwarela, papier
sygn. l.d.: J. Fałat Bystra 1909
wym.: 42 x 71 cm
akwarela, papier, 72 x 132
sygn. p. d. (sygn. wiązana): JFałat / Bystra 1919
akwarela na kartonie, 68 x 99,5 cm
sygnowana p.d.: "JFałat/ 1912"
TOKUJĄCE GŁUSZCE (NA ODWROCIE DRUKOWANEGO MENU), 1909
Ołówek, kredka, karton (odwrocie karnetu), 8,3 x 17,7 cm (narożniki sfazowane)
Sygnowany w lewym dolnym narożniku ołówkiem: Jul Fałat; tekst menu (druk): Menu / le 28 Fevrier 1909 / Eau de vie / Tartelettes au caviar / Canapés aux Huitres / Consommé de choux aigre / Diablotins / Turbot s[au]ce Mousseline / Cotelettes de pré-sale grillées / S[au]ce Soubise / Pommes de terre soufflées / Poularae [sic!] du Mans en Daube / Salade des Légumes / Soufflé en Mandarines / Tarte Mascotté / Café ; ponad dolną krawędzią pośrodku piórem i atramentem ręką artysty: dla St. ; pod górną krawędzią ołówkiem współczesne wskazówki dla introligatora względnie ramiarza.
olej na płótnie, 82,5 x 179 cm
sygnowany l.d.: "Fałat/Ułaszkowce"
akwarela, papier, 44 x 80,5 cm;
sygn. p.d. - jFałat / Bystra 1919.
Na odwrocie nalepka salonu sprzedaży przy TPSP w Krakowie (nr 0489).
akwarela, papier, 68 x 33,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d. - Jul Fałat/ 902
mieszana,
43 x 69 cm
owana p.d.: JFałat | Toruń 1921 (inicjały wiązane)
akwarela 32 x 65,4
sygnowany u dołu po lewej: "JFałat Bystra"
LEŚNICZÓWKA W NIEŚWIEŻU, 1899 r.
Olej, płótno; 85,5 x 134,5 cm
Sygn. l.d.: jFałat | Nieśwież 1899
Na odwrocie fragment nalepki: "SALON DZIEŁ SZTUKI | ....A.WOJCIECHOWSKIEGO | ...TELEFON Nr 2"
akwarela, karton,
44 x 55.5 cm
Sygnowany p.d.: Jul Fałat 1899 | Hubertusstock
akwarela, karton,
36 x 70 cm
Sygnowany p.d.: Jul Fałat 904 Na odwrocie kartka z atestem dra Kazimierza Buczkowskiego z 1951 r.
olej, dykta,
Sygnowany p.d.: jFałat | Nieśwież
60.5 x 158 cm
Akwarela, papier; 70 x 99 cm
Sygn. l.d: jFałat | Bystra
akwarela, papier naklejony całą powierzchnią na tekturę, wym: 37x27,8cm
Sygn. p.l. u d. akwarelą: Fałat / Bystra
Rabata przed domem, około 1905
olej, płótno; 46 x 95 cm;
akwarela i gwasz na tekturze, 71,5 x 98,5 cm
sygnowany l.d. "Jul. Fałat Bystra 1910"
Wystawiony: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych
w Krakowie, 1910 (na odwrocie nalepka wystawowa).
akwarela, karton,
93 x 56 cm
sygnowany p.d.: Jul Fałat
akwarela, papier,
41 x 25 cm
Sygnowany p.d.: Jul. Fałat | 94
akwarela, papier,
73 x 133.5 cm
mieszana,
71 x 115.5 cm
sygnowana l.d.: J Fałat 907 (litery J F wiązane)
akwarela, papier
67,2 x 96,3 cm