Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
FAŁAT Julian | KRAKÓW W ŚNIEGU, 1904 r.

Julian FAŁAT (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)

KRAKÓW W ŚNIEGU, 1904 r.

Akwarela, częściowo na szkicu ołówkowym (architektura),
niektóre biele (światła) gwaszem, papier naklejony na płótno naciągnięte na blejtram;
110,6 x 49,3 cm

Sygnowany ponad dolną krawędzią po środku pędzelkiem błękitną akwarelą: JFałat KraKów 904; na odwrocie, na lewej, pionowej listwie blejtramu naklejki wystawowe:
1. (zachowana fragmentarycznie): (pionowo wzdłuż lewej krawędzi, druk:)
[Towarzystwo Zach]ęty Sztuk Pięknych w Król. [estwie] Pol. [skim];
od góry: (atram.) 5[? ]139. / (druk:) Nazwisko / (atram.:) Fałat / (druk:)
Rodzaj dzieła (atram:) akw. [arela] / (druk:) Tytuł (atram.:) Kraków / (druk:)
Wymiar (atram.:) - (nie wypełnione) / (druk:) Cena lub jego warto[ść] / (druk:)
Własność (atram:) Auto[ra] / (druk:) Adres (atram.:) Kraków / (druk:)
Warszawa d. [nia] (atram.:) 4...; poniżej:
2.: w górnych narożnikach dwukrotnie stemplem złożonym z czcionek tuszem numer: 08856; obok: (druk:) Autor (atram.:) Fałat Julian / (druk:) Tytuł (atram.:) Kraków w śniegu (druk:)
Rodzaj dzieła (atram.:) ol. (sic) / (druk.:) Cena - (nie wypełnione) (druk.:)
Właściciel (atram.:) K. Natanson. / [Al. ] Ujazd. [owskie] 28 oraz czerwonym tuszem datownik 1929 (?);
na płótnie dublującym czerwoną kredką ukośnie Lp 15273.

Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie, rozpoczęte w 1869 roku w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a kontynuowane w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w pracowniach Alexandra Straehubera i Johanna L. Raaba, ukończył ostatecznie - pokonując ograniczenia i wszelkie trudności wynikające z chłopskiego pochodzenia i wiążącego się z nim statusu materialnego- w roku 1882 w swej macierzystej uczelni, która po latach (1895-1909) powołała go na swego rektora i którą zreformował i -po apodyktycznych rządach Matejki- skutecznie zmodernizował. Jego talent rysowniczy i ilustratorski, oczywisty już w półamatorskich pracach z okresu, gdy- jako dokumentalista oraz mierniczy - pracował na Ukrainie (w okolicach Humania i w Odessie) oraz w Szwajcarii, eksplodował podczas przedsięwziętej w roku 1885 podróży dookoła świata. Przełomowe znaczenie dla jego kariery miały akwarele rejestrujące przebieg słynnych polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (r. 1886, i liczne, późniejsze repliki), które znalazły uznanie w oczach jego dostojnego gościa księcia- ordynata: Wilhelma ks. Pruskiego (przyszłego cesarza Wilhelma II). Zaproszony przezeń do Berlina, Fałat na prawie dziesięć lat związał się z dworem pruskim, antycypując w tamtejszym środowisku późniejszy sukces Wojciecha Kossaka. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku, do końca swych dni utwierdzając swą pozycję najbieglejszego pod względem warsztatowym polskiego pejzażysty wypowiadającego się w technice akwarelowej.

Ta reprezentacyjna akwarela, pochodząca z najlepszego okresu twórczości artysty, należąca do wcale licznej grupy zimowych, zamglonych widoków (chętnie przezeń multiplikowanych, zwłaszcza w tymże 1904 i następnym roku) krakowskich murów obronnych od północy (czy północnego wschodu; w naszym wypadku punk widzenia skierowany jest najbardziej ku zachodowi), może być tożsama z jedną z tych, które- natychmiast po namalowaniu- zostały sprzedane za pośrednictwem warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych ("Kraków śnieżny" nabyła w 1904 r. p. Homłyńska; inną wersję pod tymże tytułem rok później osoba nieokreślona - J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w TZSP w Warszawie w latach 1860-1914, Wrocław-Warszawa- Kraków 1969, s. 82, 83 [Źródła do dziejów sztuki polskiej, t. XIV, recte: XV]; inne wersje: z Muzeum Śląskiego w Katowicach- zob.: Wystawa dzieł Juliana Fałata w Katowicach. Związek Artystów Polskich na Śląsku, jesień 1930, [Kat. Wyst., Katowice 1930], poz. 69, s. 12; w zbiorach K. Żarnowieckiego w Poznaniu - zob.: M. Masłowski, Julian Fałat, Warszawa 1964, s. 29 i il. 21; reprodukcje dwóch kolejnych pod tytułami Stary Kraków oraz Fragment Krakowa od strony Muzeum Czartoryskich w "Tygodniku Ilustrowanym", odpowiednio z roku: 1909, (I), s. 204 i 1913 (II), s. 864). Oferowana wersja, jak wynika ze wspomnianej naklejki, pod koniec lat 20-tych należała do warszawskiego bankiera i zapalonego zbieracza Kazimierza Eryka Natansona (1853-1935).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl