Olej, płótno; 82 x 179 cm Sygnowany l.d.: JFałat | Ułaszkowce
W roku 1893 Julian Fałat przebywał w Ułaszkowicach, niewielkim miasteczku nad rzeką Seret, na Podolu. O swoim pobycie tak pisał do Zygmunta Cieszkowskiego, sekretarza TPSP w Krakowie: Dziś wróciłem z wycieczki na Podole Galicyjskie. Przywiozłem ze sobą sporo szkiców i znalazłem krainę wcale przez malarzy nie wyzyskaną. Słońce południowe, rasa ludzi prześliczna tak mnie porwały, że jesienią a raczej pod koniec lata pojadę jeszcze raz. [Przemyśl, 14 lipca] i dzień później z Łańcuta do tegoż samego adresata: Na Podolu robiłem sporo rozmaitych szkiców. Zupełnie nowe rzeczy jarmarczne.
Bibliografia: J. Malinowski, Julian Fałat, Warszawa 1985, s. 73, 74, 123.
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl