TOKUJĄCE GŁUSZCE (NA ODWROCIE DRUKOWANEGO MENU), 1909
Ołówek, kredka, karton (odwrocie karnetu), 8,3 x 17,7 cm (narożniki sfazowane) Sygnowany w lewym dolnym narożniku ołówkiem: Jul Fałat; tekst menu (druk): Menu / le 28 Fevrier 1909 / Eau de vie / Tartelettes au caviar / Canapés aux Huitres / Consommé de choux aigre / Diablotins / Turbot s[au]ce Mousseline / Cotelettes de pré-sale grillées / S[au]ce Soubise / Pommes de terre soufflées / Poularae [sic!] du Mans en Daube / Salade des Légumes / Soufflé en Mandarines / Tarte Mascotté / Café ; ponad dolną krawędzią pośrodku piórem i atramentem ręką artysty: dla St. ; pod górną krawędzią ołówkiem współczesne wskazówki dla introligatora względnie ramiarza.
Julian Fałat studiował malarstwo w l. 1869-71 i 1881-82 u W. Łuszkiewicza i L. Dembowskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i w l. 1875-80 u A. Strähubera I J. Raaba w Akademii monachijskiej. Po ukończeniu studiów wiele podróżował. Pracował w Berlinie jako malarz nadworny cesarza Wilhelma II. W 1895 r. powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Znakomity i uznany malarz, wielokrotnie nagradzany, m.in. złotymi medalami berlińskiej i monachijskiej Akademii, członek Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. Ten mały, ale doskonały rysunek - będący być może sympatyczną formą podziękowania za wykwintny obiad - powstał najpewniej, wbrew pozorom, nie we Francji, lecz w Warszawie, gdzie - w Zachęcie - rektor krakowskiej Akademii miał w początku 1909 roku większą wystawę swych prac. Języka francuskiego w menu użyto prawdopodobnie dla uniknięcia przykrej konieczności umieszczania obok każdego drukowanego tekstu polskiego jego rosyjskiego tłumaczenia.
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.