akwarela, papier, 52 × 96 cm w świetle passe-partout sygn. i dat. p. d.: JFałat Polesie/1916 na odwrocie dedykacja: Obraz ten, JWP Julian Fałat ofiarował / bratu memu śp. Karolowi Lubomirskiemu / w 1916 Roku Pańskim, na pamiątkę wspólnych / wędrówek po dobrach naszych poleskich. / Kraków, 10.6.1932 r./Zofia Lubomirska
Pochodzenie: Kolekcja rodziny Lubomirskich
Prezentowany obraz pochodzi z pobytów artysty w Nieświeżu gdzie wielokrotnie przebywał na zaproszenie Radziwiłłów począwszy od 1886 roku. Jak wspominał w swoich pamiętnikach: Po moich pierwszych sukcesach artystycznych postanowiłem wycofać się z tego wielkoświatowego życia i wróciłem do Nieświeża, aby gruntownie poznać ten już ukochany świat [...] Zapał do myślistwa i sztuki zyskał przewagę nad przyjemnościami życia w stolicy. Ze strony księżnej Radziwiłłowej i cesarza słyszałem uwagi, że zaniedbuję karierę i fortunę - lecz na to nie było rady. Wolałem malować, polować i żyć w budanach leśnych, niż przebywać w salonach berlińskich milionerów. Dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, dziękuję opatrzności, że miałem tyle siły woli, aby dać pierwszeństwo sztuce. Tymi latami studiów żyję bowiem do dziś dnia, przetrawiając i opracowując prawie wciąż na nowo niewyczerpane tematy - wrażenia z ukochanej krainy. (Julina Fałat, Pamiętniki, wyd. I, Warszawa 1935; wyd. II, Katowice 1987, s. 162)
To właśnie o owej fascynacji drzewami pisał już w 1926 roku Stefan Popowski: [...] gdy Fałat opowiada po malarsku o drzewach, o lasach, o sosnach przede wszystkim, wtedy zdaje się, że to cudne pejzaże z Pana Tadeusza ze słów zamieniają się w kształty, taka miłość i zachwyt idzie z jednych i drugich na widza. W obrazach jego żyje puszcza leśna w całym swoim wielorakim kształcie halizn i ostępów [...] Pnie ich złote i szare, liliowe i rdzawe, to wdzięcznie łuskowate, to mchem porosłe, to gładkie, to znów ranami zaschłymi poryte, zdają się żyć w całym swoim indywidulanym wyrazie, z taką miłością tkliwą pędzel Fałata wydobył na powierzchnię. Analogiczne przedstawienie przewróconej sosny znajdujemy w obrazach Fałata Nad Świtezią (w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie) oraz Las sosnowy (kolekcja Muzeum Narodowe w Krakowie). To właśnie motyw sosny był przez wiele lat polem śmiałych eksperymentów, zwłaszcza w malarstwie akwarelowym. (A. Król, Julian Fałat, 2010, s. 29)
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej opłatę aukcyjną oraz opłaty dodatkowe wynikające z oznaczeń katalogowych obiektu. Opłata aukcyjna stanowi część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do kwoty 100 000 złotych (włącznie) w wysokości 18%, powyżej kwoty 100 000 złotych w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl