Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
FAŁAT Julian | Pejzaż z Osieka, 1917

Julian FAŁAT (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)

Pejzaż z Osieka, 1917

akwarela na papierze, 32 x 53,5 cm
sygnowany l.d.: "J Fałat/ Osiek 1917"

malarstwo polskie, t. III, 1960, 256, 266-267).

Osiek - położony między Oświęcimiem a Wadowicami majątek Rudzińskich był miejscem stałych plenerów Fałata. Artysta wielokrotnie w latach 1891-1917 odwiedzał Osiek malując pejzaże oraz widoki wiejskiego drewnianego kościółka.
Wśród dużej liczby powstałych tam prac przeważają akwarele. Najczęstszym motywem stają się ujęcia rozległego pejzażu z łagodnymi stokami Beskidów w tle i szeroką przestrzenią wodną na pierwszym planie.

"Ziemia polska była głównym przedmiotem licznych studiów i improwizacji Juliana Fałata, który rok tylko młodszy od Wyczółkowskiego przypominał go bardzo rodzajem artystycznego temperamentu. I on był wrażeniowcem i on odznaczał się ogromną biegłością techniczną.
Związki Fałata z ideologią Młodej Polski były bardzo jednostronne. Artysta nie ulegał bowiem ani secesji, ani wpływom symbolizmu. Choć wyszedł ze środowiska wiejskiego, a może właśnie dlatego, nie zaraził się chłopomanią poprzestając, jak jego poprzednicy, na opiewaniu przyrody wsi polskiej. Z malarstwem przełomu w. XIX i XX łączył jego twórczość tylko impresjonizm, pojmowany zresztą w sposób bardzo swoisty i osobisty. Pochodną impresjonizmu była szeroka, jak gdyby szkicowa faktura malarska artysty, pospieszne tempo pracy zmierzającej do utrwalenia momentu, rozjaśnienie palety, pełny pleneryzm, przeniebieszczenie koloru itp.; natomiast płynność i ciekłość jego akwareli, śmiałość techniki malarskiej, dobór motywów pejzażowych i ich stylistyczne ujęcie stanowiło najzupełniej osobisty wkład artysty, w gruncie rzeczy związanego dość mocno z przeszłością, z tradycją polskiego krajobrazowego malarstwa". (Tadeusz Dobrowolski, Nowoczesne

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl