akwarela, tusz na kartonie naklejonym na płótno, 69,7 x 146,5 cm, sygnowana p.d. "JFałat Bystra 1919". Na odwrocie (na płótnie) odręczny napis własnościowy (słabo czytelny) i data "Warszawa / dnia 15 - IV 1973 r." oraz orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego, Kustosza Muzeum Narodowego w Krakowie i biegłego sądowego w zakresie dzieł sztuki, wystawione w Krakowie dnia 28 XII 1944 r. (z pieczątką i podpisami), w którym czytamy m.in.: "Obraz [ ] przedłożony mi do zbadania, jest / według mego przekonania oryginalnym dziełem Juliana Fałata /1853-1929/ / i ma cechy charakterystyczne twórczości tego artysty".
Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1869-71), na Politechnice w Zürichu i Monachium (1873) oraz w Akademii monachijskiej (1878-80) u A. Strähubera i J. L. Raaba. Był nadwornym malarzem Wilhelma II w Berlinie oraz członkiem Berlińskiej Akademii Sztuki. Należał też do Towarzystwa Artystów Plastyków "Sztuka", TPSP w Krakowie i TZSP w Warszawie. Był dyrektorem i rektorem Szkoły Sztuk Pięknych (od 1900 r. ASP) w Krakowie (1895-1909). Malował przede wszystkim w technice akwareli, ale także olejno i pastelami. Przedstawiane przez niego tematy to zimowe polowania i pejzaże, sceny rodzajowe i portrety. Wystawiał często w kraju, przede wszystkim w TZSP, i za granicą. Od lat 90. XIX wieku Fałat szukał miejsc nadających się do malowania pejzaży. Udał się na Podole, bywał m.in. w Zakopanem i w Osieku, ale przede wszystkim związał się z wsią Bystra na Śląsku Cieszyńskim. Pierwsza jego praca z Bystrej pochodzi z 1893 r. Od 1902 r. przyjeżdżał tam często, a w 1910 r. zamieszkał na stałe (z przerwami m.in. na pobyt w Toruniu i Warszawie w l. 1919-22). Od 1910 r. często malował w technice olejnej i akwareli pejzaże z Bystrej, na których przedstawiał łagodne stoki beskidzkie, czasem z pasmem drzew oraz potok na pierwszym planie. Pejzaże zimowe z Bystrej znajdują się w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie oraz Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej.
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl