Portret Ryszarda Wilhelma von Dohna, Łowczego Dworu cesarza Wilhelma II, 1899
akwarela, papier, 31,5 x 26 cm, sygn. l. d.: Jul Fałat 99 Na odwrocie napis ołówkiem: Łowczy u cesarza Wilhelma; numer atramentem 801.
Ryszard Wilhelm von Dohna (1843 - 1916), polityk pruski, przyjaciel cesarza Wilhelma II, na którego dworze pełnił funkcję Łowczego Dworu oraz Prowadzącego Sforę królewskich polowań. Wilhelm jeszcze jako kronprinz przyjeżdżał do Słobit (Schlobitten) w Prusach Wschodnich, siedziby von Dohnów, a później już jako Cesarz na łowy do pobliskich Prakwic (Prökelwitz). Fałat miał sposobność poznać von Dohna, kiedy pracował na berlińskim dworze Wilhelma II jako nadworny malarz scen myśliwskich. Artysta od 1886 aż do końca XIX wieku był corocznie zapraszany przez Urząd Naczelnego Marszałka Dworu do udziału w cesarskich polowaniach w Hubertusstock (Schorfheide). Natomiast w swoich "Pamiętnikach" Fałat wspomina okoliczności, w których znalazł się w cesarskim okręgu łowieckim w Romintach w Prusach Wschodnich , gdzie przyszło mu zastąpić innego nadwornego cesarskiego malarza - Richarda Friese . Z tego czasu pochodzi wzmianka o Ryszardzie von Dohna: "W Rominten bawili podczas mojego pobytu hrabia Dohna -Schlobitten i hr. Filip Eulenburg." ("Pamiętniki", s. 192). (źródło: www.kamienie-wilhelma.net.pl; lit.: Julian Fałat "Pamiętniki", Śląski Instytut Wydawniczy, Katowice, 1987, ss. 139-201).
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 5 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl