Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
FAŁAT Julian | WIELKI TYDZIEŃ NA WSI W GALICJI, 1882

Julian FAŁAT (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)

WIELKI TYDZIEŃ NA WSI W GALICJI, 1882

Rysunek tuszem, papier; 9 x 20 cm
Sygnowany p.g.: JFałat
Na odwrocie fragment starych pleców z pieczątką i napisem odręcznym: STEFANA NIKLEWICZA | W Potrzebowiu | DZIAŁ Julian Fałat | TOM: * w 1853 w Tuligłowach w Małopolsce Wschodniej

Rysunek reprodukowany i wzmiankowany:
-"Kłosy" 1882, I półrocze, s. 216.
-J. Malinowski, Julian Fałat, Warszawa 1985, s. 19.
Rysunek pochodzi z czasu, kiedy Julian Fałat na kilka lat (1882-86) związał się ze środowiskiem warszawskim i współpracował jako ilustrator z "Tygodnikiem Ilustrowanym" "Tygodnikiem Powszechnym" oraz "Kłosami". O tym okresie twórczości artysty Maciej Masłowski napisał: Fałat w latach 80-tych nie był jeszcze pejzażystą, (..) był "rodzajowcem" (?). (M Masłowski, Julian Fałat, Warszawa 1964, s. 13). Malarz tworzył wówczas kompozycje figuralne ilustrujące sceny z życia miasta takie jak Węglarze, Z życia małego miasteczka, Budowa tunelu oraz, zapoczątkowane pracą z roku 1880 Wigilia pod słomiana strzechą, przedstawienia religijno-etnograficzne, do których należy również prezentowany rysunek. W ilustracji zamieszczonej w "Kłosach" (widzimy go w lustrzanym odbiciu) jest częścią większej kompozycji zatytułowanej Wielki Tydzień na wsi w Galicyi.
Julian Fałat studiował malarstwo w latach 1869-71 i 1881-82 u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Kontynuował studia w Akademii monachijskiej u A. Strähubera i J. Raaba (1875-80). W międzyczasie, w latach 1872-74, podejmował pracę jako rysownik na Ukrainie k. Humania, w Odessie i w Szwajcarii. Po ukończeniu studiów wiele podróżował. Odwiedził Paryż, Rzym, Hiszpanię, a w 1885 odbył podróż dookoła świata. Zaproszony przez Wilhelma II, którego poznał na polowaniu u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu, pracował w latach 1886-95 w Berlinie jako malarz nadworny cesarza. Powrócił do kraju w 1895 roku powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Zmodernizował i zreformował tę uczelnię przekształcając ją w nowoczesną Akademię Sztuki (w 1900 roku). Do 1909 roku pełnił w niej funkcję rektora a po przejściu na emeryturę zamieszkał (w 1910 roku) w swojej posiadłości Bystra nieopodal Bielska-Białej. Znakomity i uznany malarz, wielokrotnie nagradzany, m.in. złotymi medalami berlińskiej i monachijskiej Akademii, członek Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, założyciel Konfraterni Artystów w Toruniu, był też w latach 1921-23 dyrektorem Departamentu Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Malował polowania, najczęściej w zimowych krajobrazach, pejzaże, sceny rodzajowe, widoki architektury i portrety. Posługiwał się, po mistrzowsku opanowaną, techniką akwarelową; malował też olejno.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl