akwarela, papier, 33 x 44,5 cm sygn. i dat. l.d.: julFałatHuberstusstock 91
Julian Fałat znany jest m.in. jako malarz scen myśliwskich. To one otworzyły mu drogę do międzynarodowej sławy i zaszczytnych stanowisk. Najbardziej popularne są sceny z polowań u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu, gdzie młody artysta poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II. Niemiecki cesarz wysoko ceniąc Fałata, powierzył mu w 1886 roku stanowisko nadwornego malarza w Berlinie. Często przebywając na dworze, Fałat wielokrotnie uczestniczył w cesarskich polowaniach, które zazwyczaj odbywały się w Hubertusstock. Impresyjna akwarela, przedstawiająca fragment lasu pochodzi z najlepszego okresu twórczości artysty; wówczas to Fałat wykształcił własny typ akwareli, malowanej bezpośrednio w plenerze, z kolorytem oddającym nastrój i atmosferę przedstawianej sceny. Warto dodać, że z lat 1890 - 1895 pochodzą najbardziej znane i cenione obrazy i akwarele o tematyce myśliwskiej.
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl