RZYMSKA ŚWIĄTYNIA WENUS I ROMY, WIDOK OD STRONY KOLOSEUM, 1881
akwarela, papier 23 x 40 cm sygn. i dat. l.d.: Jul Fałat 81
Od połowy lat 70. XIX wieku Julian Fałat - dotąd przede wszystkim rysownik - coraz częściej i chętniej malował akwarelą, techniką w której wkrótce osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Artysta przebywał wówczas za granicą - studiując na politechnice w Zurychu i Monachium, i pracując przy budowie linii kolejowej w Szwajcarii (1875-77). W swoich Pamiętnikach wielokrotnie wspomina o akwarelach, malowanych także w plenerze: - pewnego ranka zacząłem malować już o wschodzie słońca, usiadłszy na krawędzi trotuaru, a skończyłem, gdy słońce było już wysoko ... Maluję coraz więcej akwarelą i gromadzę multum szkiców akwarelowych i piórkowych. W 1877 artysta rozpoczął też studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i z satysfakcją odnotował pochwały prof. J. L. Raaba, który jako wielki wielbiciel akwareli i sam akwarelista /.../ chwali w moich pracach świeżość i śmiałość.
Rok 1880 przyniósł mu znaczący sukces - srebrny medal za akwarele, wystawione na wystawie w Paryżu. Ponieważ równocześnie kupiono kilka jego prac, więc - wobec takiego powodzenia i zdobycia gotówki - artysta - zgodnie z uświęconą tradycją - w październiku 1880 roku wyjechał do Rzymu.
Tu wynajął pracownię i intensywnie pracował, malując również w plenerze: - z rana malowanie, po południu zwiedzanie ruin, kościołów i zaułków - cały tryb życia tak ułożony, aby nie marnować światła dziennego ... rwę się do pracy w słońcu, na wolnym powietrzu, w Kampanii i wśród ruin.
Wiosną 1881 roku artysta wrócił do kraju i robiąc bilans swego rzymskiego, artystycznego dorobku, konstatował z zadowoleniem, że składa się nań kilkadziesiąt szkiców akwarelowych i jeden obraz poważnych rozmiarów /.../ Tytuł obrazu „Popielec“... (patrz aukcja D.A. Agra-Art, marzec 1998).
Wśród tych kilkudziesięciu szkiców był zapewne i - wystawiony właśnie - widok na malownicze ruiny rzymskich świątyń Wenus i Romy, wzniesionej przez cesarza Hadriana w latach 121-135, w miejscu - zniszczonego pożarem - przedsionka Domus Aurea.
Julian Fałat, Pamiętniki, wyd. II, Katowice 1987, s. 73, 75, 80, 88-91 [wyd. I w roku 1935]
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów doliczona będzie opłata droit de suite.
Do wybranych obiektów, do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl