Lit.: E. Świeykowski, Pamiętnik Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. 1854 - 1904, Kraków 1905, s. 47: tu pod rokiem 1897 jest wzmiankowany obraz Widok Krakowa w jesieni wystawiany w TPSP, zapewne tożsamy z opiniowanym; "Tygodnik Ilustrowany" 43/1900 - reprodukcja obrazu z tytułem Brama Floriańska; Encyklopedia sztuki polskiej, Kraków - Kluszczyński - 2001, il. na s. 142: tu jako Widok Krakowa .
Jesienny widok z okien jeszcze wówczas Szkoły Sztuk Pięknych (wkrótce od 1900 Akademii), na krakowskie Planty, z Bramą Floriańską nieco z lewej i widoczne zza bezlistnych drzew mury obronne. W dali dachy miasta z dominującą w głębi sylwetą kościoła Mariackiego, którego wieże połyskują w świetle jesiennego słońca. Obraz utrzymany w kolorystyce brązów, szarości, ożywiony błękitem nieba i bielami. Malowany swobodnymi pociągnięciami pędzla w partii drzew, których zarys "organiczny", poruszany wiatrem kontrastuje ze statyczną "precyzyjnie", malowaną architekturą. Mistrzowsko została oddana perspektywa powietrzna, a użyte w obrazie światło wyostrza widok, współtworzy wrażenie rześkiego, jesiennego, krakowskiego dnia. Omawiane dzieło - wybitnej klasy artystycznej, rangi muzealnej - stanowi przykład zainteresowania Fałata zmiennością pejzażu miejskiego, w różnych porach roku. Inny obraz artysty Kraków zimą (1897, ol., pł. 57 x 128 cm, Wrocław, Muzeum Narodowe) namalowany został z tego samego miejsca co Widok Krakowa w jesieni.
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl