1 zł
2 600 000 zł

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaporożec – studium, ok. 1873

olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. .u dołu: J CHELMOŃSKI
Na odwrocie nalepka z Salonu Sztuki St Kulikowskiego z Warszawy, Krakowskie Przedmieście 7, z autorem i tytułem dzieła oraz nalepka depozytowa z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem 52/95.

cena wywoławcza: Wykup abonament

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Kaczki nad wodą, 1886

olej, płótno, 66 x 90,3 cm
sygn. l. d.: "JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1886", na odwrocie na blejtramie papierowa naklejka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

BŁOTNISTA DROGA, 1882

olej, płótno
60 x 92,5 cm
sygnowany p.d.: JOSEPH CHELMONSKI | 1882 PARIS

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Matka, 1903 r.

litografia, papier, 30 × 25,5 cm w świetle passe-partout
sygn. pł. p. b: J. CHEŁMOŃSKI
Grafika z "Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików" wydanej w Krakowie w 1903 r.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Kapliczka przy leśnej drodze, 1904 r.

olej/papier naklejony na tekturę, 26,7 x 32 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J.CHEŁMOŃSKI. 1904'
na odwrociu papierowa nalepka z orzeczeniem podpisanym przez dr. Kazimierza Buczkowskiego

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Czaple

ołówek/papier, 25,5 x 32 cm (w świetle passe-partout)
opisany z tyłu: „Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam Jadwiga Chełmońska” (ołówkiem)
sygn. p.d.: „Józef Chełmoński”

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż - Szkic do obrazu Wisła, ok. 1895

ołówek, papier; 12,5 x 19,5 cm (w świetle passe-partout);
u dołu w obrębie obrazu napis: Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam / Jadwiga Chełmońska (ołówkiem).

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Konie poniosły, ok. 1889

piórko, tusz, papier naklejony na tekturę; 16 x 22 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie oprawy opis sporządzony ręką brata artysty: Szkic ten piórkiem rysował ś. p. / brat mój Józef w 1889 r. / Adam Chełmoński / Warszawa 27/01 1916 r.,
ponadto nalepka ze składu farb J. Wadowskiego mieszczącego się przy ul. Marszałkowskiej 121.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

olej, deska, 14,5 x 23 cm,
sygn. p.d.: Józef Chełmoński.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Nokturn

heliograwiura, papier, 22 x 28,5 cm,
sygn. l.d.: J. Chełmoński-pinxit., p.d.: Heliogr. Meisenbach Riffarth&Co

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaporożec - studium, ok. 1873

olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. u dołu: J CHELMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Wschód księżyca, 1888 r.

olej/płótno, 55 x 82 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1888'

- kolekcja Andrzeja Rotwanda
- w wyniku zapisu testamentowego - zbiory Zgromadzenia Sióstr Albertynek
Posługujących Ubogim, Warszawa
- kolekcja prywatna, Warszawa

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

WRONY

olej, tektura, 30 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: CHEŁMOŃSKI

PROWENIENCJA:
Polska, kolekcja prywatna
Polska, kolekcja rodziny Rotwandów

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

CZWÓRKA, 1877

ołówek, gwasz, papier (cienki karton)
24 x 38,8 cm
(awers w świetle passe-partout: 22,5 x 37,5 cm)
na odwrocie: Studium dwóch rozmawiających z sobą mężczyzn; rysunek ołówkiem przysłonięty obecnie oprawą.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PEJZAŻ - BOCZKI. PEJZAŻ Z BOCZEK, po 1900

olej, płótno naklejone na tekturę
14,1 x 20,8 cm (wymiary tektury: 15,1 x 21,8 cm)
na odwrocie - na tekturze - napisy ołówkiem: - l.g.: P. Gutowski; - poniżej: 180 R 50; - p.g.: 5 Baroko [?]; poniżej pośrodku: 10/XI; - poniżej: 255K; - poniżej: 555

Proweniencja:
- spuścizna artystyczna Józefa Chełmońskiego;
- po 1914 własność Jadwigi, córki artysty;
- następnie kolekcja dr. Józefa Gutowskiego w Warszawie;
- po 1937 własność jego syna Jana Gutowskiego;
- po 1977 własność Marii Gutowskiej, córki Jana.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

NOC KSIĘŻYCOWA, 1876

Trójka, Wyjazd na polowanie, Chasse en Traineau, The Sleighing Accident
olej, płótno
132 x 186,5 cm
[płótno oryginalne, bez dodanych nowych krajek: 130 x 185,2 cm]
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI PARIS | 1876 (podpis częściowo wykruszony i nie w pełni czytelny)

16 listopada 1876 obraz został zakupiony przez Adolpha Goupila, paryskiego wydawcę i marszanda za sumę 5.000 franków, a następnie - tego samego dnia - sprzedany za 6.000 franków nieznanemu bliżej nabywcy o nazwisku C. Tapan.
Dalsze losy obrazu nie są znane; w nieznanym czasie trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie w roku 2006 odnalazł się w jednym z instytutów badawczych w stanie Massachusetts.
Wystawiony na aukcji w Domu Aukcyjnym SKINNER w Bostonie 16 maja 2006, został nabyty przez polskiego kolekcjonera.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pastuszkowie

ołówek/papier, 25 x 32,5 cm (w świetle passe-partout)
u dołu potwierdzenie autentyczności podpisane przez córkę artysty Jadwigę Chełmońską:
'Autentyczność szkicu śp ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam | Jadwiga Chełmońska'

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

STAW, po 1900

olej, sklejka
20,2 x 24,2 cm
Na odwr., wzdłuż g. krawędzi napis atramentem naniesiony przez Jadwigę, córkę artysty: Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego | stwierdzam J. Chełmońska Poniżej napisy ołówkiem: - po lewej: 1.; - po prawej: 5 Baraka [?-TM]/; - poniżej pośrodku: Gutowski.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Orka, około 1896 r.

olej/płótno naklejone na tekturę, 20,5 x 36 cm
sygnowany l.d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI'
na odwrociu potwierdzenie dr Kazimierza Buczkowskiego wypisany atramentem: "Obraz niniejszy malowany olejno na płótnie nalepionym na tekturę | wymiary w. 20 cm, sz. 35 (płótno) sygnowany z lewej u dołu majuskułą | JÓZEF CHEŁMOŃSKI jest według mego przekonania oryginalną pracą | Józefa Chełmońskiego (1849-1914). | Obrazek przedstawia chłopa ubranego w płótniankę i kaszkiet, orzącego | rolę pługiem zaprzężonym w parę wołów idących w stronę prawą | Po lewej na dalszym planie dwa krzyże za nimi w głębi chaty. Przed | skibami oraz w powietrzu unoszą się ptaki; Niebo pogodne z jasnymi chmu- | rami w jednej linji rozłożonymi. (Niebo to było retuszowane) | Kraków 10.VII.43 [podpis] KBuczkowski".
na odwrociu ramy, na papierowej naklejce napisane atramentem wyrazy: 'Opinogóra A. Krasi[ński]'

OPINIA
-opinia Tadeusza Matuszczaka z dnia 15.10.2016

POCHODZENIE
- kolekcja Adama hr. Krasińskiego, Opinogóra (?)

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

ZACHÓD SŁOŃCA NAD JEZIOREM ŚWITEŹ, 1898

akwarela, karton naklejony na tekturową podkładkę
17 x 32 cm
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI
Na odwrocie - wzdłuż dolnej krawędzi - napis ołówkiem: Niniejszym zaświadczam autentyczność pracy mojego Ojca | śp. Józefa Chełmońskiego | Zofia z Chełmońskich Austowa

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

BŁOTNISTA DROGA, 1882

olej, płótno (dublaż)
60 x 92 cm
sygn. p.d.: JOSEPH CHELMONSKI | 1882 paris

Proweniencja:
Błotnista droga, obraz namalowany przez artystę w Paryżu w 1882, w 1883 wystawiony został w Galerii Georgesa Petit’a przy Rue de Séze 8, skąd zapewne trafił do zbiorów w Ameryce. W latach późniejszych był własnością znanego kolekcjonera Maksymiliana F. Węgrzynka (1892-1944), wybitnego działacza polonijnego, wydawcy nowojorskiego "Nowego Świata" (1922-1944), v-prezesa Fundacji Kościuszkowskiej i współzałożyciela Komitetu Amerykanów Polskiego Pochodzenia oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego. O jego zbiorach, w których były jeszcze trzy inne obrazy Chełmońskiego, pisał, m.in. Antoni Słonimski w swoich Listach z Ameryki. Po śmierci Węgrzynka obraz pozostał własnością jego żony, która w 1968 sprzedała go do kolekcji Stanisława Stańczyka w Londynie. W 1975 został wystawiony na aukcji w londyńskim Domu Aukcyjnym Christie’s, gdzie został zakupiony do kolekcji Michała Cieplińskiego w Waszyngtonie. Po roku 2000 obraz trafił w prywatne ręce w Kanadzie, a następnie do Polski. Dzięki uprzejmości kolekcjonera Błotnista droga od roku 2012 była eksponowana na wystawie malarstwa Józefa Chełmońskiego w Pałacu w Radziejowicach.
Informacje powyższe zawdzięczamy p. Tadeuszowi Matuszczakowi, znakomitemu znawcy twórczości Chełmońskiego i autorowi licznych prac o artyście.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

CZWÓRKA, 1885

olej, płótno, 45.5 x 77 cm
sygn. l.d.: JOZEF CHEŁMOŃSKI / 1885
na odwrocie: pieczątka ze składu przyborów malarskich w Paryżu, oraz uszkodzona naklejka z The Parrish Art Museum

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Polska
kolekcja Stanisława Złotkowskiego, USA

REPRODUKOWANY:
Katalog wystawy Polish Paintings. A Loan Exhibition, The Parrish Art Museum, Southampton,
Long Island, Nowy Jork, 1957, poz. 21, il. na s. 41 .
Matuszczak T., Józef Chełmoński, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków, 2003, s. 15.
Katalog 164 Aukcji Sztuki Dawnej Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 17.12.2009, poz. 14.

Polish Paintigs. A Loan Exhibition. The Parrish Art Museum, Southampton, Long Island, Nowy Jork, 1957
Wystawa jednego obrazu, Muzeum Pałac w Radziejowicach, 18 XII 2009 - 30 I 2010

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PEJZAŻ z DRZEWEM NA HORYZONCIE, ok. 1890

olej na płótnie naklejonym
na tekturę, 30,2 x 47 cm,
sygnowany p.d. "Chełmoński".
Ekspertyza Joanny Sosnowskiej z sierpnia 1996 r. oraz dokumentacja konserwatorska E. Olizar-Dowgiałło z 27.VIII. 1997 r.

Obraz od blisko stu lat w posiadaniu rodziny obecnego właściciela.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

JESIEŃ, 1875

Jesienna wichura. Jesienna zawierucha.
Jesienny wieczór. Herbstabend.
olej, płótno
75 x 159 cm
sygn. l.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI | W WARSZAWIE | 1875 r.

Pochodzenie: 1891 własność Juliusza Wertheima w Warszawie, a w 1907 odnotowany jako własność jego syna Piotra Wertheima. W 1994 wystawiony w Galerie Horszowski we Wrocławiu i sprzedany nieznanemu nabywcy. W 1997 wystawiony na aukcji w Warszawie, trafił do kolekcji prywatnej we Wrocławiu.

Obraz klasy muzealnej, zajmujący ważne miejsce w historii polskiego malarstwa.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Spotkanie na postoju, poł. lat 80. XIX w.

tusz lawowany, gwasz, papier kremowy; 15 x 26,5 cm w św. p-p.;
na odwrocie napisy: 6 [w kółku] / 261 / Une Rencontre au Relais / 39 x 46 oraz odwrócony w stosunku do pozostałych Joseph Chelmonski

Obraz posiada ekspertyzę Pani Anny Tyczyńskiej - historyka sztuki

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaporożec - studium, ok. 1873

olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. u dołu: J CHELMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PRÓBA CZWÓRKI, 1878

olej, płótno, 71 x 174 cm
sygn. l.d.: Józef Chełmoński/1878 Paris

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Polska
aukcja Domu Aukcyjnego Desa Unicum z 13.12.2007
aukcja Domu Aukcyjnego Polswiss Art z 20.05.2001

REPRODUKOWANY:
Słonimski A., Listy z Ameryki: Powrót i Chełmoński, [w:] Tygodnik Ilustrowany, 1879, nr 316, s. 47.
Biesiada Literacka, 1894, nr 34, s. 220.
Wiadomości Literackie, 1936, nr 9/1 III/ s. 4.
Katalog wystawy: Nieznane dzieła wielkich mistrzów. Malarstwo polskie XIX/XX w. Pokaz depozytów, Muzeum Narodowe w Warszawie, styczeń - luty 1999, s. 13, poz. 6, il.V, s. 10.
Katalog aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art, 20.05.2001, poz. 17.
Matuszczak T., Józef Chełmoński, Kraków, Wydawnictwo Kluszczyński, 2003, s. 53.
Katalog aukcji Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 13.12.2007, poz. 15.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Puszcza litewska, 1907 r.

olej/płótno, 79,3 x 104,9 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI | 1907'
na krośnie fragment papierowej nalepki z TZSP w Warszawie

- kolekcja Bolesława Durasewicza
- Salon Abe Gutnajera
- Tadeusz Matuszczak, Chełmoński poszukiwany, Radziejowice 2014, poz. nr 100
- TZSP w Warszawie, 1907

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Orka, około 1896 r.

na odwrociu ramy, na papierowej naklejce napisane atramentem wyrazy: "Opinogóra | A.Krasi[ński]'

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Jeździec, 1879

olej, płótno, 84,5 x 110,5 cm
sygn. l.d.: JOZEF CHELMONSKI/ Paris 1879

Zbiory Fundacji im. Ciechanowieckich, Zamek Królewski w Warszawie, X.- XII. 1989 r.

Reprodukowany:
Zbiory Fundacji im. Ciechanowieckich, katalog wystawy, Warszawa 1989, il. poz. 11.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż nadrzeczny - szkic

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

olej na płótnie naklejonym
na tekturę, 30,2 x 47 cm,
sygnowany p.d. "Chełmoński".

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Kaczki nad wodą, 1886

olej, płótno; 66 x 90,3 cm;
sygn. i dat. l. d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1886 (ostatnia cyfra słabo czytelna);
na odwrocie na dolnej listwie krosna naklejka papierowa z napisem: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / Autor: Józef Chełmoński / Tytuł dzieła: "Kaczki nad wodą"/ [dalsza część nalepki zaklejona papierem widoczna w promieniach IR] Rodzaj dzieła: ol., pł /Podpis autora: wł. pryw.
Obraz posiada ekspertyzę Agencji Art Konsultant Pana Adama Konopackiego

Literatura ogólna (wybór):
- M. J. Wegner Józef Chełmoński w świetle korespondencji [w:] "Źródła do dziejów sztuki polskiej", t. VI, Wrocław 1953;
- J.Wiercińska "Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914", Wrocław 1969, s. 49;
- M. Masłowski "Malarski żywot Józefa Chełmońskiego", Warszawa 1965;
- A. Vetulani Chełmoński Józef Marian, [w:] "Słownik artystów polskich", t. I, Warszawa 1971;
- A. Ligocki "Józef Chełmoński", Warszawa 1973;
- M. Masłowski "Józef Chełmoński", Warszawa 1973;
- "Malarstwo polskie od XVI do początku XX wieku" [katalog zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie], Warszawa 1975;
- "Józef Chełmoński (1849-1914)" T. I. Wystawa monograficzna, opr. T. Matuszczak, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1987 [dalej: "Katalog"];
- T. Matuszczak "Józef Chełmoński", Kraków 1996;
- T. Matuszczak "Józef Chełmoński", Kraków 2003.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

W sieni

gwasz, akwarela, tusz lawowany, papier; 15,2 x 26,5 cm w św. p-p.;
na odwrocie napisy ołówkiem (częściowo czytelne): Joseph Chelmonski; zum Vestlub? in Pologne
Obraz posiada ekspertyzę Pani Anny Tyczyńskiej

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż z łąką, około 1899 r.

olej/płótno, 33 x 49 cm
sygnowany p. d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI'
Obraz jest mniejszą wersją płótna "Pogoda" ("Jastrząb") ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Załączono opinię naukową na temat tego obrazu napisał dnia 08 04.1997 mgr Tadeusz Matuszczak, kurator wystawy monograficznej Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 1987 oraz autor wielu albumów, książek i innych opracowań dotyczących malarza.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

W WAGONIE III KLASY w ROSJI, 1887

tusz lawowany, gwasz na papierze naklejonym na tekturę,
25,6 x 39 cm, sygnowany i datowany p.d. "J. CHEŁMOŃSKI", pod rysunkiem p.d. autorski (?) napis ołówkiem:" Intérieur d’Une [!] Wagon Russe [!] de III Classe".
Na odwrocie naklejone orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego, zaprzysiężonego biegłego sądowego, potwierdzające autorstwo Józefa Chełmońskiego: wystawione w Krakowie
4. VI.1940 r.
Pracę zaopiniował również Tadeusz Matuszczak w 2007 r. (opinia nie załączona).
Rysunek był eksponowany na "Wystawie Dzieł Józefa Chełmońskiego" w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie w roku 1907, jednej z największych wystaw ukazujących twórczość artysty jeszcze za jego życia (patrz: Katalog wystawy s. 5, nr 15; wystawiony p.t. W wagonie III klasy w Rosyi, wł. prywatna).

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż pochmurny

olej, płótno naklejone na płytę, 24,5 x 35 cm
na odwrocie stara nalepka z napisem odręcznym: "mal. przez J. Chełmońskiego"
oraz kserokopia opinii J. Zielińskiej (z 1993 r.), której autorka datuje powstanie obrazu na lata spędzone przez malarza w Kuklówce (po 1889).

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PEJZAŻ

olej, płótno, 35 x 50 cm
niesygn.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż pochmurny

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA, 1903

akwarela, gwasz, węgiel, kredka, drapanie
61,8 x 38,8 cm
sygn. pod kompozycją p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1903. del. [łacińskie delineare - rysować]

Obraz opisany i reprodukowany:
- "Tygodnik Ilustrowany", 1903, II półrocze, nr 46 z dn. 14 (1) listopada, il. na s. 901 (okładka); tekst: Nasze ryciny, s. 917.

Ponadto o kopiach Chełmońskiego, m.in. także:
- J. Wegner, Józef Chełmoński w świetle korespondencji, Ossolineum, Wrocław 1953, s. 19, 93, listy nr 112 i 113;
- E. Rejman, ZP, Dlaczego Józefa Chełmońskiego proszono o wierną kopię M.B. Jasnogórskiej [w:] "Jasna Góra" Miesięcznik Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, 1989, R. VII, nr 3 (65) z marca 1989, s. 14-15.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaporożec - studium, ok. 1873

olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. u dołu: J CHELMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Kapliczka przy leśnej drodze - Kuklówka, 1904 r.

olej/płótno naklejone na tekturę, 26,7 x 32 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J. CHEŁMOŃSKI. 1904.'

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Parobczak

ołówek, papier, 29 x 16,5 cm w świetle passepartout
sygnowany po lewej stronie u dołu: JÓZEF CHEŁMOŃSKI
na odwrocie nalepka wystawowa: 2041 Autor Chełmoński Józef | Tytuł Parobczak | Rodzaj dzieła
rys. | Cena | Własność | Data nadesłania 192

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

25,6 x 39 cm,
sygnowany i datowany p.d. "J. CHEŁMOŃSKI", pod rysunkiem p.d. autorski (?) napis ołówkiem:" Intérieur d’Une [!] Wagon Russe [!] de III Classe".
Na odwrocie naklejone orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego, zaprzysiężonego biegłego sądowego, potwierdzające autorstwo Józefa Chełmońskiego: wystawione w Krakowie 4. VI.1940 r.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Studium konia w uprzęży

ołówek, papier;
13 x 20 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie potwierdzenie autentyczności: Zaświadczamy zupełną autentyczność niniejszego rysunku / Józefa Chełmońskiego/ 31/VII 1925 podpisane przez Edwarda Okunia i Konstantego Górskiego

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Modlitwa przed bitwą, 1906

chromolitografia, papier; 50 x 70 cm

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż nadrzeczny - szkic

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Studium kobiet

ołówek, papier, 24,5 x 31,5 cm w świetle passe-partout; u dołu napis odręczny: Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego/stwierdzam Jadwiga Chełmońska.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Brzask (Świt), 1893-94

olej, płótno, 55 x 81 cm
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

ZACHÓD SŁOŃCA NA BŁOTACH, 1900

(inne tytuły: WYLEW, STÓG SIANA, ZACHÓD NA BŁOTACH, ZACHÓD SŁOŃCA NA BŁOTACH)
olej, płótno
77 z 123 cm
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI | 1900

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

W podróży , 1878 r.

olej/płótno dublowane, 96 x 197 cm
sygnowany i datowany l.d.: `JOZEF CHELMONSKI 1878`

OPINIE:
- obraz posiada opinię Tadeusza Matuszczaka z 25.11.2008 r.

- kolekcja C. Stewarta Smitha, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Francja
WYSTAWIANY: Józef Chełmoński: "W podróży". Pierwszy publiczny pokaz obrazu od chwili namalowania w roku 1878, Radziejowice, Dom Pracy Twórczej, 2009

- Józef Chełmoński: „W podróży”. Pierwszy publiczny pokaz obrazu od chwili namalowania w roku 1878, Dom Pracy Twórczej, Radziejowice 2009

- E. Strahan, The Art Treasures of America, Philadelphia 1880, t. II, s. 87 (drzeworytnicza reprodukcja)
- archiwalna fotografia obrazu znajduje się w zbiorach Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, w Tece Karola Smólskiego (zdjęcie pochodzi od Cypriana Godebskiego)
- T. Matuszczak, Józef Chełmoński: "W podróży". Pierwszy publiczny pokaz obrazu od chwili namalowania w roku 1878, Radziejowice 2009

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Racławice - kosynierzy modlą się przed atakiem pod Racławicami

reprodukcja, papier; 21 x 30 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. w obrębie kompozycji p. d.: Józef Chełmoński/ 1906;
napisy pod kompozycją l. d.: RACŁAWICE/ PREMIUM TYGODNIKA ILUSTROWANEGO ZA ROK 1906. p. d.: JóZEF CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

WILGA I KRASKA, 1896

olej, płótno
40 x 57,5 cm
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1896

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaporożec - studium, ok. 1873

olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. u dołu: J CHELMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Stóg na Pińszczyźnie, 1899 r.

olej/płótno, 55,8 x 92,1 cm
sygnowany i datowany l.d.: `JOZEF CHEŁMOŃSKI | 1899`

- Kolekcja rodziny Górskich
- Kolekcja Zofii i Stanisława Jordanowskich
- Kolekcja Barbary Piaseckiej - Johnson
- Dom Aukcyjny Christie`s, Princeton, 26.IX. 2004

OPINIE:
obraz posiada opinie - Tadeusza Matuszczaka z 6.01.2005 r. oraz Agencji Art. Konsultant z 7.03.2005 r.

LIETRATURA:
- [Daniłowicz - Strzelbicki Kazimierz] K. D. - S.: Światła i cenie. [Wystawa bieżąca w TZSP]. "Wędrowiec" 1900 rn 13 (31 III), s. 251
- Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za rok 1900, s. 31
- Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za rok 1901, s. 31
- Wystawa dzieł Chełmońskiego. [Katalog Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królewskie Pol.]. Warszawa 1907, s. 12, poz. kat. 63 - tu pt. Stóg na Pińszczyźnie, ol., pł., 94 x 56 cm, jako własność Ludwika Górskiego
- - Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Król. Polskiem za rok 1907, Warszawa 1908, s.14
- - Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego. [Katalog Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, od 19 maja do 15 czerwca 1907]. Kraków 1907, s. 7, poz. kat. 38 - tu pt. Stóg na Pińszczyźnie, ol., pł., 94 x 56 cm, jako własność Ludwika Górskiego
- Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego. [Katalog Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, lipiec 1907]. Lwów 1907, s. 7, poz. kat. 34 - tu pt. Stóg na Pińszczyźnie, ol., pł., 94 x 56 cm, jako własność Ludwika Górskiego
- J. Wagner, Józef Chełmoński w świetle korespondencji, [w:] "Źródła do dziejów sztuki polskiej", t. VI, Wrocław 1953, s. 18
- J. Wagner, Józef Chełmoński, Warszawa 1958, Wiedza Powszechna, s. 43
- J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław 1969, s. 50
- Józef Chełmoński 1849 - 1914. [Katalog wystawy monograficznej], t. I, opr. T. Matuszczak, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1987, s. 94, nota do poz. kat. 108, il. 92 - Szkic do obrazu Stóg na Pińszczyźnie
- St. Jordanowski, Vademecum malarstwa polskiego w USA, Wrocław 1996, s. 49
- T. Matuszczak, Józef Chełmoński, Kraków 2003, il. barwna na s. 100
- T. Matuszczak, Józef Chełmoński, "Stóg na Pińszczyźnie", Radziejowicw 2008, il. barwna na s. 5

- Wystawa bieżąca, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, marzec, 1900 r.
- Wystawa inauguracyjna, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, otwarta 15 grudnia, 1900 r.
- Wystawa dzieł Chełmońskiego, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, otwarta 23 lutego, 1907 r.
- Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 19 maja - 15 czerwca, 1907 r.
- Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Lwów, lipiec, 1907 r.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż z chatami

olej, płótno; 10,5 x 38 cm
sygn. l.d.: J. CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Szkic zaprzęgu

na odwrocie: Szkic postaci
ołówek, podmalowany akwarelą (Zaprzęg), papier; 26 x 33 cm; poniżej szkicu z obu stron adnotacja: autentyczność pracy ś. p. ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam Jadwiga Chełmońska

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Dropie

olej, płótno, 74,1 x 58,8 cm (malatura 73 x 58,8 cm)
sygnowany u dołu po prawej: JóZEF CHEŁMOŃSKI / 1886
Bibl.: Elżbieta Charazińska, Józef Chełmoński "Dropie" Pierwszy po 128 latach publiczny pokaz obrazu w Polsce, Radziejowice, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, 2014

To nieznane do tej pory dzieło Józefa Chełmońskiego powstało w 1886 roku i stanowi zapowiedź znanego obrazu o tym samym tytule: (Dropie, 1886, ol. pł., 66,5 x 100,5 cm, sygn. l. d.: JOZEF CHELMONSKI / 1886, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie).

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Głowa dziecka

litografia, papier; 24 x 24,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Szkic zaprzęgu

na odwrocie: Szkic postaci
ołówek, podmalowany akwarelą (Zaprzęg), papier; 26 x 33 cm;
poniżej szkicu z obu stron adnotacja: autentyczność pracy ś. p. ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam Jadwiga Chełmońska

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Modlitwa [Przed bitwą pod Racławicami], 1909

Heliograwiura; wym.: 555 x720 mm; sygn. pł. p.d.: Fotograwiur Paulussena w Wiedniu; l.d. informacja o wydawcy; pod kompozycją tytuł. Pionowe załamanie (miejscami pęknięcie) prawego i lewego marginesu, bez szkody dla kompozycji. Praca była premią dla członków TPSP we Lwowie za rok 1909.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Dropie

sygnowany u dołu po prawej: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1886

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Świt - królestwo ptaków, 1906

olej, płótno; 91,5 x 149 cm
sygn. l.d. JÓZEF CHEŁMOŃSKI 906

Reprodukowany i opisany: Alfred Ligocki, Józef Chełmoński, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa, 1983, il. Str. 75 Tadeusz Matuszczak, Józef Chełmoński, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2003, il.barwna str. 113

estymacja: 850000 - 1 200 000 zł

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

RACŁAWICE, 1906

Chromolitografia, papier; 52 x 68 cm
Reprodukował J.Löwy w Wiedniu, wydawnictwo TPSP w Krakowie dla swoich członków

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Orka, po 1900

olej, tektura; 16,5 x 22,5 cm;
sygn. l. d.: JOZEF CHEŁMOŃSKI
Jozef Chełmoński jako przedstawiciel realizmu polskiego w duchu narodowym fascynował się folklorem, często ukazywał sceny z życia wsi, starał się ukazać obiektywną prawdę połączoną z grą barw pod wpływem zmieniającego się światła. Znany obraz o tym samym tytule z 1896 roku znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Poranek (Ranek, Świt, Świtanie, Zachód), 1911 r.

olej, płótno, 98 × 146 cm
sygn. i dat p. d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI /
(data nieczytelnie)

Estymacja: 700 000 - 800 000 zł

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

KRAJOBRAZ Z BODIAKAMI, ok. 1909 - 1910

Olej, płótno dublowane; 23,1 x 33,7 cm
Napis p.d.: Malował Chełmoński

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Parobczak

ołówek, papier; 20,5 x 17,5 cm w świetle passe-partout;
na odwrocie nalepka wystawowa: 2041 Autor Chełmoński Józef | Tytuł Parobczak | Rodzaj dzieła rys. | Cena | Własność | Data nadesłania 192

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Obozowisko powstańców, 1863

olej, płótno dublowane na wosk; 65,5 x 95,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1903
oraz napis autorski: dla Maryni/ na pamiątkę ojciec/ J.Ch

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Konie, szkic

ołówkiem/papier, 24,5 x 33 cm (w świetle passe-partout)
na odwrocie ołówkiem szkic konia oraz potwierdzenie autentyczności przez córkę artysty

Estymacja: 4 000 - 6 000

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Wnętrze stajni, 1872 r.

olej/płótno, 88 x 117 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Józef Chełmoński | Munchen 1872`

ODWROCIE: 1) na płótnie pieczątka ze składu przyborów malarskich w Monachium; 2) nr depozytowy Muzeum Narodowego w Krakowie oddział w Sukiennicach - `8755`
WYSTAWIANY: Muzeum Narodowego w Krakowie oddział w Sukiennicach - jako stały depozyt od 1998 do 2011 roku
REPRODUKOWANY: 1) Archiwum fotograficzne Instytutu Sztuki PAN w Warszawie (nr 7425); 2) Dział Dokumentacji w Muzeum Narodowym w Warszawie (nr negatywu 1739); 3) Katalog Aukcji Domu Aukcyjnego Unicum, 1996; 4) T. Matuszczak, Józef Chełmoński, Kraków, wyd. Kluszczyński 1996, s. 32
LITERATURA: 1) Krystyna Czarnocka, Józef Chełmoński, Warszawa, 1957; 2) Jan Wegner, Józef Chełmoński, Warszawa, 1958; 3) Maciej Masłowski, Żywot malarski Józefa Chełmońskiego, Warszawa, 1965; 4) Tadeusz Matuszczak, Józef Chełmoński, Kraków, wyd. Kluszczyński, 1996
Estymacja: 1 200 000 - 1 500 000

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zachód słońca

płótno naklejone na tekturę, 9,5 x 16 cm
ODWROCIE: papierowa naklejka z TZSP w Warszawie z 1922 r. oraz odręczny napis atramentem: `autentyczność szkicu śp Ojca mego Józefa Chełmońskiego | potwierdzam Jadwiga Chełmońska`
WYSTAWIANY: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, 1922 r.

Estymacja: 12 000 - 18 000 zł

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaporożec - studium, ok. 1873

olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. u dołu: J CHELMOŃSKI
Na odwrocie nalepka z Salonu Sztuki St Kulikowskiego z Warszawy, Krakowskie Przedmieście 7 z autorem i tytułem dzieła oraz nalepka depozytowa z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem 52/95.
Wczesny szkic jeźdźca i konia autorstwa Józefa Chełmońskiego pochodzi z okresu jego studiów na Akademii Monachijskiej.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Przed zajazdem, 1879

olej, płótno dublowane,
40 x 108 cm [po konserwacji];
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1879

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Jamnik artysty, 1905

olej, tektura, 30 x 35,5 cm;
sygn. z lewej: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1905
Według przekazu ustnego obraz pochodzi od rodziny artysty, z Kuklówki.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Jamnik artysty, 1905

olej, tektura,
30 x 35,5 cm;

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Matka, 1903

Litografia;
wym. w świetle ppartout: 297 x 209 mm;
sygn. pł. p.b.: J. CHEŁMOŃSKI. Grafika z "Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903. Stan zachowania: grafika po konserwacji. Lit.: Grońska M., "Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz. 5.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

MODLĄCY SIĘ CHŁOP, OK. 1906 R.

olej/płótno naklejone na tekturę,
15,2 x 11 cm
ODWROCIE: odręczy napis atramentem: `Autentyczność studium śp ojca | Józefa Chełmońskiego stwierdzam | Jadwiga Chełmońska`
OPINIE: obraz posiada opinię Tadeusza Matuszczaka

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Czwórka, 1882

olej, płótno
61 x 93 cm
sygn. l.d. Joseph Chelmonski / Paris 1882

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Studium konia

olej, tektura naklejona na płótno,
55,5 x 72 cm;
napis wtórny p. d.: J. CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

W drodze do kościoła, 1872

olej, płótno, 59 x 121 cm;
sygn. l. d.: [JÓZEF] CHEŁMOŃSKI/ Mü[nchen] 1872 (miejscowość i data słabo czytelne)

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Przed karczmą

olej, płótno
72,5 x 170 cm

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

WNĘTRZE KOŚCIOŁA

23,5 x 30 cm (w świetle oprawy)
u dołu opisany: `Autentyczność szkicu ś. p. oica mego Józefa Chełmońskiego (?) z Chełmońskich Zofia Austowa`

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Matka, 1903

Litografia; wym. w świetle pp: 297 x 209 mm; sygn. pł. p.b.: J. CHEŁMOŃSKI. Grafika z: "Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903. Stan zachowania: grafika po konserwacji. Lit.: M. Grońska, "Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz. 5.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż z rzeką

olej, płótno naklejone na papier
35 x 54 cm
sygn. l.d. J. CH

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Matka, 1903

Litografia;
wym. komp. 190 x 190 mm (plansza 500 x 395 mm);
sygn. pł. p.d. Józef Chełmoński. Praca po konserwacji, uzupełnienia planszy (bez szkody dla kompozycji). Grafika z "Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903 (nakład 120 egz.). Lit.: M. Grońska, "Grafika w książce, tece i albumie", Ossolineum 1994, s. 189-190, poz. 5.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

ołówek/papier na tekturze,
10 x 21,5 cm
na odwrociu opis: Wyjęte ze szkicownika Chełmońskiego, Stanisław Puzyna
praca do konserwacji

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Bodiaki

olej, płótno naklejone na tekturę,
21 x 33,5 cm;
u dołu odręczny napis tuszem: Stwierdzam autentyczność szkicu J. Chełmońskiego - Stanisław Straszkiewicz TZiomek

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

CZWÓRKA, 1885 R.

olej/płótno, 45,5 x 77 cm
sygnowany i datowany l. d.: `JOZEF CHELMONSKI 1885`
ODWROCIE: pieczątka ze składu przyborów malarskich w Paryżu

POCHODZENIE: kolekcja Stanisława Złotkowskiego (Stany Zjednoczone)

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Oberek (na odwrociu Scena batalistyczna)

niesygnowany (potwierdzenie autentyczności przez córkę artysty)
ołówek, tusz, papier, 33x45

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Jarmark na Kresach

olej, płótno,
64.5 x 113
Sygnowany p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Rozlewisko

niesygnowany
(potwierdzenie autentyczności przez córkę artysty)
akwarela, papier
13.5x21.6

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Przed zajazdem, 1879

olej, płótno dublowane
40 x 108 cm (po konserwacji)

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

BÓJKA

akwarela/papier
39 x 55 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: "JÓZEF CHEŁMOŃSKI"
na odwrocie fragmentarycznie zachowana naklejka z pracowni ramiarskiej w Paryżu

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

JARMARK NA KRESACH, 1883

olej, płótno,
56.5 x 92 cm
sygnowany l.d.: Józef Chełmoński | w Paryżu 1883
Na poprzeczce krosna mała drukowana nalepka z numerem 7.309.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Jezioro, ok.1910

olej, płótno
17 x 34 cm
sygn. J CHELMONSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Je¼dziec

ołówek/papier,
24 x 33,5 cm (w świetle passe-partout)

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

W podróży, 1878 r.

olej/płótno dublowane,
96 x 179 cm
sygnowany i datowany l. d.: `JÓZEF CHEŁMOŃSKI | 1878`
obraz posiada opinię Tadeusza Matuszczaka

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Matka, 1903

litografia;
wym. planszy: 475 x 370 mm, kompozycji: 250 x 210 mm;
sygn. pł. p.d.: Józef Chełmoński.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

BŁOTNISTA DROGA

olej, płótno dublowane, 60 x 93 cm;
sygn. p. d.: JOSEPH CHELMONSKI / 1882 Paris

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Przed zajazdem, 1879

olej, płótno dublowane,
40 x 108 cm (po konserwacji);

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Studium pejzażu

olej, tektura,
17 x 32 cm;
sygn. p. d.: J. CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

STAW O PORANKU. MGŁY, 1898 - 1906

olej, płótno,
26.3 x 21.2 cm
sygnowany l.d.: J. CHEŁMOŃSKI
Na odwrocie, na ramie nalepka wystawy Kolekcji Pakoskiej, pt. Wokół krakowskiej Sztuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku (XI 2001 - I 2002).
Obraz był pokazany na wystawach Kolekcji Pakoskiej w Muzeum Okręgowym w Toruniu (VIII - X 2000), w Muzeum w Grudziądzu (I - III 2001), Muzeum Szlachty mazowieckiej w Ciechanowie (II - IX 2001) oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku (IX 2001 - I 2002).

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

CZWÓRKA, szkic malarski, 1881 (?)

olej, deska,
23.5 x 40 cm
napis p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI
Na odwrocie nalepka (druk, maszynopis) z Wystawy Jubileuszowej Sztuki Warszawskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie w roku 1962, na którą obraz został użyczony przez znanego kolekcjonera, pana Stanisława Augustynowicza-Ciecierskiego.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Szaser francuski (Szaser), ok. 1886 r.

akwarela, gwasz, ołówek/karton, 58 x 42 cm
sygnowany l. d.: `JÓZEF CHEŁMOŃSKI`

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PO BURZY, ok. 1896-1906

Olej, tektura;
23,2 x 37 cm
Za opinią Tadeusza Matuszczaka

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

BŁOTNISTA DROGA

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Próba czwórki, 1878 r.

olej/płótno dublowane, 71 x 174 cm
sygnowany i datowany l. d.: `JÓZEF CHEŁMOŃSKI | 1878 Paris`

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Mgły poranne

nsygn. (opinia T.Matuszczaka), olej, płótno/tektura, 26.5x40.4

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Modlący się chłop, ok. 1906

olej, płótno, tektura, 15 x 11 cm
nie sygnowany
na odwrociu: "Autentyczność studjum śp Ojca / Józefa Chełmońskiego stwierdzam / Jadwiga Chełmońska
Praca posiada opinię mgr Tadeusza Matuszczaka, Poznań 10.03.1997 r.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

W wagonie III klasy w Rosji, 1887

tusz lawowany, gwasz, papier krem. nakl. na tekt.,
25.6 x 39 cm
sygnowany p.d.: J. CHELMOŃSKI
pod rysunkiem p.d. autorski (?) napis ołówkiem: Intérieur d`Une (sic!) Wagon Russe (sic !) de III Classe

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Matka, 1903

litografia; wym. planszy: 475 x 370 mm, kompozycji: 250 x 210 mm; sygn. pł. p.d.: Józef Chełmoński. Grafika z" "Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903. Lit.: M. Grońska, "Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz.5.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Główka, 1903

litografia; wym. planszy: 475 x 370 mm, kompozycji: 180 x 180 mm; sygn. pł. p.d.: Józef Chełmoński. Grafika z" "Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903. Lit.: M. Grońska, "Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz.5.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

ŁźKA O ZACHODZIE, ok. 1900

olej, płótno,
29 x 49 cm
Na odwrocie, na górnej listwie krosien nalepka wystawy w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych z nazwiskiem autora, tytułem "Łąka o zachodzie", nazwiskiem właściciela obrazu - dr. Bryndza - oraz datą 31 VII 1922.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Przed zajazdem

olej, płótno dublowane, 40 x 108 cm;
Obraz po gruntownej konserwacji

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Szkic psa

olej, tektura, 30,5 x 36 cm;

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Le Havre

węgiel, papier szaroniebieski,
26 x 58,5 cm (w świetle oprawy);
po prawej u dołu napis: Havre
por.: T. Matuszczak, Józef Chełmoński odzyskane rysunki, Galeria Miejska arsenał, Poznań 1996, poz. kat.17

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

JEZIORO, ok. 1910

olej, płótno,
17 x 34 cm
sygnowany l.d.: Louis Wöhner

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

MGŁY PORANNE, ok. 1906-10

olej na płótnie naklejonym na tekturę,
26,5 x 40,4 cm (format płótna),
nie sygnowany,
u dołu na tekturze (poniżej płótna) napis odręczny wykonany piórem i brunatnym atramentem, miejscami źle czytelny: "Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam Jadwiga Chełmońska"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Przed zajazdem

Obraz po konserwacji

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Błotnista droga, 1882

olej, płótno,
60 x 92.5 cm
sygnowany p.d.: JOSEPH CHELMONSKI | 1882 Paris

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Łąka o zachodzie

Olej, płótno, 28,5 x 48,5 cm
Na odwrocie nalepka z TZSP? Z 1922 r. z tytułem obrazu.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

KRAJOBRAZ Z JEZIOREM, 1905

olej, płótno,
24 x 37 cm
sygnowany p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI | 1905

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Le Havre

węgiel, papier szaroniebieski, 26 x 58,5 cm
(w świetle oprawy);
po prawej u dołu napis: "Havre"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

SZKIC DWUSTRONNY

a) UKRAIŃSKA DZIEWCZYNA
b) SCENA Z TRZEMA POSTACIAMI
Ołówek, papier; 28,3 x 20,6 cm (w świetle ramy)
Wzdłuż dolnej krawędzi obu rysunków napis piórem,
ad. a): Autentyczność studiów ś. p. ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam J. Chełmońska;
ad. b) Autentyczność ś. p. ojca mego Józefa Chełmońskiego pracy stwierdzam Jadwiga Chełmońska

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Parobczak

ołówek, papier,
0,8 x 16,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI
Na odwrocie nalepka wystawowa z nr 2041 i tytułem: Parobczak

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Posłaniec dworski-szkic do obrazu

Posłaniec dworski-szkic do obrazu z 1907 r.
akwarela, papier,
35,5 x 43,5 cm (w świetle oprawy);
W załączeniu ekspertyza p. Tadeusza Wierzejskiego z dn. 3. XI. 1972 r.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Le Havre

26 x 58,5 cm w św. oprawy;
napis p. d.: Havre
Por.: Józef Chełmoński. Odzyskane rysunki,
Poznań - Arsenał Galeria Miejska - 1996 r.,
poz. kat. nr 17

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Podmokłe łąki ( Żurawie)

29,5 x 40 cm;
sygn. l.d.: Józef Chełmoński 1905

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Sanie przed dworem

olej, płótno, 94 x 171 cm;
sygn. l.d: JOZEF CHEŁMOŃSKI / w Warszawie 1875

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PODMOKŁE ŁĄKI ( ŻURAWIE, ODLOT PTACTWA)

olej, płótno naklejone na tekturę, 29,5 x 40 cm; sygn. l.d.: Józef Chełmoński 1905
Na odwrocie pieczęć "Zakładu Antycznego" B. Paszkowskiego w Warszawie, oraz nr MP1892 MNW, nr inw. 182507

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

JEZIORO, ok. 1900-1910

Olej, płótno; 17 x 34 cm
Sygnowany niebieskim olejem p.d.: J CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

AMAZONKA, na odwrocie AMAZONKA NA WSPIĘTYM KONIU, ok. 1878

rysunek ołówkiem,
23,5 x 31,5 cm w świetle p -p,
u dołu oświadczenie córki artysty Zofii z Chełmońskich Austowej, że jest to autentyczny rysunek jej ojca

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Czwórka przed dworem, 1875

olej, płótno,
94 x 171 cm
sygn. l.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI | w Warszawie 1875.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

W STEPIE - STUDIUM PEJZAŻU

olej na papierze naklejonym na tekturę,
12 x 24,5 cm,
na odwrocie kartka wystawowa z Zachęty (wystawa szkiców J. Chełmońskiego, VII. 1922) oraz późniejsza pieczątka
własnościowa lekarza Jerzego Wroniewicza, także napis ołówkiem "Własność A. Burska (?)"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

JEŹDZIEC, 1879 r.

Olej na płótnie 84,5 x 110,5 cm
Sygnowany l.d. - "Józef Chełmoński / Paris 1879"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

rysunki ołówkiem, 23,5 x 31,5 cm w świetle passe-partout. U dołu: oświadczenie córki artysty Zofii z Chełmońskich Austowej, że jest to autentyczny rysunek jej ojca.
Ekspertyza Jerzego Derwojeda.
Doskonały rysunek, po mistrzowsku ujmujący ruch konia.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

"W STEPIE" - STUDIUM PEJZAŻU

olej na papierze naklejonym na tekturę, 12 x 24,5 cm, na odwrocie kartka wystawowa z Zachęty (wystawa szkiców J.Chełmońskiego), VII.1922 jako "wł.dr J.Gutkowski" oraz późniejsza pieczątka własnościowa lekarza Jerzego Wroniewicza, także napis ołówkiem "Własność A.Burska (?)"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PORANNE MGŁY

olej na tekturze, 24,8 x 38 cm, sygnowany u dołu po lewej "Józef Chełmoński". Na odwrocie "Orzeczenie" dra Kazimierza Buczkowskiego z 28 IV 1943 r., zaświadczające oryginalność obrazu.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

"W STEPIE" - STUDIUM PEJZAŻU

olej na papierze naklejonym na tekturę, 12 x 24,5 cm, na odwrocie kartka wystawowa z "Zachęty" (wystawa szkiców J.Chełmońskiego), VII.1922 jako "wł.dr J.Gutkowski" oraz późniejsza pieczątka własnościowa lekarza Jerzego Wroniewicza, także napis ołówkiem "Własność A.Burska (?)"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż jesienny

olej, płótno naklejone na tekturę, 25 x 42 cm,
sygn. p.d.: J.CHEŁMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Szkic do babiego lata

Rysunk,.ołówek, papier 23 x 29 cm,

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

NARZĘDZIA KOWALSKIE

Kredka na papierze barwionym na brązowo 17 x 26,6 cm
Na odwrocie owalna pieczęć o treści: Hotel Drouot / Joseph Chelmonski / Etude Dumousset - Debrau"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

BRZEG MORZA

Węgiel, ołówek, kredka na papierze szaroniebieskim 32 x 40 cm
Na odwrocie owalna pieczęć o treści: "Hotel Drouot / Joseph Chelmonski / Etude Dumousset - Debrau".

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

MATKA

litografia, 26 x 19 cm w świetle passe-partout
sygnowana po prawej " J Chełmoński"
na odwrocie nalepka Komitetu Wystawy i Loterii Dzieł Sztuki pod protektoratem J. C. M. Arcyks. Stefana na zakupienie warsztatów rękodzielniczych dla ociemniałych żołnierzy Galicji, z dopiskiem "Józef Chełmoński Matka"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PEJZAŻ O ZACHODZIE SŁOŃCA

olej na tekturze, 18,7 x 28,7 cm sygnowany p. d. "Józef Chełmoński"
na odwrocie ekspertyza dr. St. Dąbrowskiego z 1949 r., potwierdzona przez dr. St. Turczyńskiego. Płaski, mazowiecki krajobraz ogrzany łuną zapadającego zmroku.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

rysunki ołówkiem, 23,5 x 31,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.
oświadczenie córki artysty Zofii z Chełmońskich Austowej, że jest to autentyczny rysunek jej ojca

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

OCZERETY

olej na płótnie, 20,7 x 28 cm,
na odwrocie ślady pieczęci lakowej oraz napis: "Niniejszem stwierdzam autentyczność śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego fragmentu do obrazu "Kurki" Zofia z Chełmońskich Austowa"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Próba czwórki, 1878

olej, płótno, 71 x 175,5
sygn. l. d.: JOSEF CHEŁMONSKI / 1878 Paris

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Miłośnik koni(rysunek satyryczny), 1889

ołówek na papierze, 17,5 x 17 cm (w świetle p-p)
sygnowany l.d.: "Józef Chełmoński/ 1889"
na odwrocie dedykacja: "Miłośnikowi koni/ z powinszowaniem imienin/ D. 26 lutego 1889 r."

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż, 1888

olej, płótno dublowane; 26,5 x 37 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: JÓZEF CHEŁMOŃSKI | 1888

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

SZKIC DWUSTRONNY a) UKRAIŃSKA DZIEWCZYNA b) SCENA Z TRZEMA POSTACIAMI

ołówek, papier, 28,3 x 20,6 cm w świetle ramy
Wzdłuż dolnej krawędzi obu rysunków napis piórem ad. a): Autentyczność studjum ś.p. ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam J. Chełmońska; ad. b) Autentyczność ś.p. ojca mego Józefa Chełmońskiego pracy stwierdzam Jadwiga Chełmońska

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Las - studium do Głuszca, ok. 1890

ołówek, papier,
15 x 13 cm
Wzdłuż dolnej krawędzi odręczny napis ołówkiem: Autentyczność szkicu śp. Ojca mego stwierdzam | Jadwiga Chełmońska

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaprzęg

ołówek na papierze, 23,8 x 32,2 cm
u dołu potwierdzenie autentyczności przez córkę artysty: "Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego potwierdzam Jadwiga Chełmońska"

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

O zachodzie słońca

olej, płótno,
13.8 x 20.8 cm
Na odwrocie tektury autentyczny, odręczny napis atramentem wykonany przez najstarszą córkę artysty Jadwigę Chełmońską (1879-1928)

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Studium pejzażowe - czaple

olej, płótno,
25.5 x 35.3 cm
Wzdłuż dolnej krawędzi częściowo zatarty napis: Autentyczność szkicu ś.p. Ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam. Jadwiga Chełmońska.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Studium do obrazu Babie lato, 1875

ołówek na papierze naklejonym na tekturę, 23, 3 x 29 cm
sygnowany p.d.: Chełmoński",

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pod wieczór ( Z Polesia)

olej, płótno,
55 x 85 cm
Sygnowany p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1892.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Jesień, 1876

olej, deska
27,7 x 43,2 cm

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Jesień, 1876

olej, deska
27,7 x 43,2 cm

liczba obiektów: 160