olej, płótno, 74,1 x 58,8 cm (malatura 73 x 58,8 cm) sygnowany u dołu po prawej: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1886
To nieznane do tej pory dzieło Józefa Chełmońskiego powstało w 1886 roku i stanowi zapowiedź znanego obrazu o tym samym tytule: (Dropie, 1886, ol. pł., 66,5 x 100,5 cm, sygn. l. d.: JOZEF CHELMONSKI / 1886, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie).
Motyw do prezentowanego obrazu znalazł malarz w okolicach Chaville koło Wersalu, gdzie Chełmońscy spędzali wakacje późnym latem 1886 r. Był on pierwszym z nadchodzącego nurtu pejzażowych dzieł artysty. Podziw budzą walory malarskie tego krajobrazu, nie szablonowego swym pionowym formatem. Zauroczony Chełmoński koncentruje się tutaj na wybornej charakterystyce dropiów, ptaków do których miał szczególny sentyment. Płótno pochodzi z jednej z najznakomitszych kolekcji malarstwa polskiego XIX i XX wieku, ze zbiorów Ksawerego Franciszka hr. Orłowskiego (1862-1926), dyplomaty i właściciela ogromnych posiadłości na Podolu, utraconych w wyniku rewolucji rosyjskiej 1917 roku. Dziełu towarzyszą dwa wnikliwe opracowania, autorstwa Elżbiety Charazińskiej i Tadeusza Matuszczaka.
CHEŁMOŃSKI Józef
Był jendym z najwybitniejszych malarzy XIX w. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Studia rozpoczął w Klasie Rysunku w Warszawie (1867-1871r.) oraz w prywatnej pracowni W. Gersona. W latach 1871-1874 pobierał nauki w monachijskiej Akademii u A. Strähubera i H. Anschütza. W Monachium związał się z polską kolonią artystyczną skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Malowal sceny rodzajowe, pędzące końskie zaprzęgi, krajobrazy. Oryginalność i egzotyka jego obrazów zapewniała mu powodzenie i liczne zamówienia, niestety obniżyło to poziom artystyczny prac. Jednak po powrocie do kraju i ponowne zetknięcie się z przyrodą wpłynęło na odrodzenie jego twórczości. Do tego okresu należą nastrojowe, liryczne pejzaże, ożywione niekiedy motywem dzikiego ptactwa oraz sceny podkreślające związek człowieka z naturą.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl