ołówek na papierze naklejonym na tekturę, 23, 3 x 29 cm sygnowany p.d.: Chełmoński",
potwierdzenie autentyczności przez Władysława Ślewińskiego Rysunek jest zapewne szkicem do "Babiego lata" - jednego z najpopularniejszych obrazów Chełmońskiego. "Babie lato" wystawione w warszawskiej Zachęcie w 1875 r. wywołało zgorszenie ówczesnej publiczności i krytyki, oburzonej głównie z powodu modelki - prostej wieśniaczki w zgrzebnym stroju, z "nieumytymi nogami". Jednak właśnie te cechy sprawiły, że wkrótce ten kontrowersyjny obraz uznany został za manifest polskiego realizmu. W zamyśle autora kompozycja miała wyrażać biologiczną witalność wsi i jej mieszkańców.
CHEŁMOŃSKI Józef
Był jendym z najwybitniejszych malarzy XIX w. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Studia rozpoczął w Klasie Rysunku w Warszawie (1867-1871r.) oraz w prywatnej pracowni W. Gersona. W latach 1871-1874 pobierał nauki w monachijskiej Akademii u A. Strähubera i H. Anschütza. W Monachium związał się z polską kolonią artystyczną skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Malowal sceny rodzajowe, pędzące końskie zaprzęgi, krajobrazy. Oryginalność i egzotyka jego obrazów zapewniała mu powodzenie i liczne zamówienia, niestety obniżyło to poziom artystyczny prac. Jednak po powrocie do kraju i ponowne zetknięcie się z przyrodą wpłynęło na odrodzenie jego twórczości. Do tego okresu należą nastrojowe, liryczne pejzaże, ożywione niekiedy motywem dzikiego ptactwa oraz sceny podkreślające związek człowieka z naturą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl