CHEŁMOŃSKI Józef | Stóg na Pińszczyźnie, 1899 r.

Józef CHEŁMOŃSKI (1849-1914)

Stóg na Pińszczyźnie, 1899 r.

olej/płótno, 55,8 x 92,1 cm
sygnowany i datowany l.d.: `JOZEF CHEŁMOŃSKI | 1899`

- Kolekcja rodziny Górskich
- Kolekcja Zofii i Stanisława Jordanowskich
- Kolekcja Barbary Piaseckiej - Johnson
- Dom Aukcyjny Christie`s, Princeton, 26.IX. 2004

OPINIE:
obraz posiada opinie - Tadeusza Matuszczaka z 6.01.2005 r. oraz Agencji Art. Konsultant z 7.03.2005 r.

LIETRATURA:
- [Daniłowicz - Strzelbicki Kazimierz] K. D. - S.: Światła i cenie. [Wystawa bieżąca w TZSP]. "Wędrowiec" 1900 rn 13 (31 III), s. 251
- Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za rok 1900, s. 31
- Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za rok 1901, s. 31
- Wystawa dzieł Chełmońskiego. [Katalog Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królewskie Pol.]. Warszawa 1907, s. 12, poz. kat. 63 - tu pt. Stóg na Pińszczyźnie, ol., pł., 94 x 56 cm, jako własność Ludwika Górskiego
- - Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Król. Polskiem za rok 1907, Warszawa 1908, s.14
- - Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego. [Katalog Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, od 19 maja do 15 czerwca 1907]. Kraków 1907, s. 7, poz. kat. 38 - tu pt. Stóg na Pińszczyźnie, ol., pł., 94 x 56 cm, jako własność Ludwika Górskiego
- Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego. [Katalog Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, lipiec 1907]. Lwów 1907, s. 7, poz. kat. 34 - tu pt. Stóg na Pińszczyźnie, ol., pł., 94 x 56 cm, jako własność Ludwika Górskiego
- J. Wagner, Józef Chełmoński w świetle korespondencji, [w:] "Źródła do dziejów sztuki polskiej", t. VI, Wrocław 1953, s. 18
- J. Wagner, Józef Chełmoński, Warszawa 1958, Wiedza Powszechna, s. 43
- J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław 1969, s. 50
- Józef Chełmoński 1849 - 1914. [Katalog wystawy monograficznej], t. I, opr. T. Matuszczak, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1987, s. 94, nota do poz. kat. 108, il. 92 - Szkic do obrazu Stóg na Pińszczyźnie
- St. Jordanowski, Vademecum malarstwa polskiego w USA, Wrocław 1996, s. 49
- T. Matuszczak, Józef Chełmoński, Kraków 2003, il. barwna na s. 100
- T. Matuszczak, Józef Chełmoński, "Stóg na Pińszczyźnie", Radziejowicw 2008, il. barwna na s. 5

- Wystawa bieżąca, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, marzec, 1900 r.
- Wystawa inauguracyjna, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, otwarta 15 grudnia, 1900 r.
- Wystawa dzieł Chełmońskiego, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, otwarta 23 lutego, 1907 r.
- Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 19 maja - 15 czerwca, 1907 r.
- Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Lwów, lipiec, 1907 r.

"W moim przekonaniu obraz "Stóg siana na Pińszczyźnie" należy do jednych z najpiękniejszych i znaczących dzieł Chełmońskiego, przede wszystkim dzięki prostocie tak kompozycji, jak i motywu. Dzisiaj ówczesna prostota i szczerość nabierają pewnego wyrafinowania, ewokującego nastrój poezji przesiąkniętej uczuciem nostalgii, spokoju, ciepła. Całość podbudowana jest stonowaną kolorystyką, nie pozbawioną jednak wyrazistości i siły". (Tadeusz Matuszczak, Józef Chełmoński "Stóg na Pińszczyźnie", Radziejowice 2008, s.11) Józef Chełmoński był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy pejzażystów 2 połowy XIX i początku XX w. Studia malarskie rozpoczął w Klasie Rysunkowej w Warszawie (w latach 1867 - 1871) oraz w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona. W latach 1871 - 1874 studiował w monachijskiej akademii u A. Strähubera i H. Anschütza. W Monachium związany był z polską kolonią artystyczną skupioną wokół J. Brandta i M. Gierymskiego. Był członkiem monachijskiego Kunstvereinu, z którym wystawiał. Malował sceny rodzajowe, pędzące końskie zaprzęgi, krajobrazy. W latach 1875 - 87 mieszkał w Paryżu. Powrót do kraju w 1889 roku i ponowne zetknięcie się z rodzinną przyrodą wpłynęły na zmianę tematyki obrazów artysty. Malował liryczne, nastrojowe pejzaże i widoki inspirowane krajobrazami Mazowsza, Podola i Ukrainy. Prezentowany obraz należy do dojrzałego etapu twórczości Józefa Chełmońskiego. Artysta przede wszystkim rozszerza paletę barwną wzbogacając ją o świetliste, zmiękczone przez lekkie sfumato poranka kolorystyczne niuanse. Wobec swojej wcześniejszej twórczości, Chełmoński w omawianym obrazie, wyraźnie skupił się na problemie koloru. Obok barwy lokalnej, pojawiają się tony "wrażeniowe, naładowane dużym ładunkiem emocjonalnym. W "Stogu na Pińszczyźnie" artysta operuje szerokimi pociągnięciami pędzla, kontrastując płynnie tony ciepłe i zimne. Świetliste kolorystyczne oraz techniczne niuanse widoczne są w lustrze spokojne płynącej rzeki Styr, w której odbija się barwna feeria skłębionych obłoków. Charakterystyczne dla Chełmońskiego jest obniżenie linii horyzontu, przez co kadr zyskuje ogrom "powietrza" ukazując znakomitość posługiwania się perspektywą powietrzną. "Stóg na Pińszczyźnie" powstał pod wpływem zachwytu Chełmońskiego nad naturą Kresów. Malarz przebywał niemal co roku w majątku rodziny Skrimunttów w Porzeczu na Pińszczyźnie. Rok później Chełmoński powtórzył kompozycję z szerokim dopływem rzeki oraz bocianem siedzącym na stogu, jednak dzieło to, w stosunku do pełnej malarskich niuansów pierwszej wersji, sprawia wrażenie bardziej akademickiego.

CHEŁMOŃSKI Józef

e-mail:

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.