WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (1885-1939)
Portret kobiety z warkoczami, 1931 r.
pastel, papier, 65 x 52 cm,
sygn. i dat. śr. d.: NΠP (T.E) Witkacy 1931/10/XII
cena wywoławcza: Wykup abonament
pastel, węgiel, papier, 62,5 x 46,5 w cm w świetle passe-partout
sygn. i dat.: Ign. Witkiewicz/ T.B. 1924
pastel, papier brązowy, 58 x 49 cm,
sygn. i dat. p.g.: Ignacy Witkiewicz/ T.B + A/1923
Portret Felicji Turowskiej, 1931 r.
pastel, papier zielony, 65 x 45 cm,
sygn. dat. i opisany p.d.: 3/4 Napa/ (T. E) 1931 IX/ Witkacy/NP NT
pastel, węgiel, papier szaro-beżowy żeberkowy z filigranem M B M (FRANCE) INGRES D’ARCHES naklejony na tekturę
63,3 x 47,5 cm
sygn. u dołu: Auto Witkacy 1918; po prawej: T.D [w kółku] | G.R [w kółku]
PORTRET BRONISŁAWY WŁODARSKIEJ, 1937-1938 r.
pastel/papier, 63,5 x 48 cm w świetle oprawy
sygnowany i datowany l.d.: Ignacy Witkiewicz 1937 IX | poprawione Napa 29/IV
1938 [ P.KO] [T ]
pd.: (T.B+a) NP | NTT + (FBZ)
Portret Antoniego Krahelskiego, 1934
pastel, papier, 64 x 46,4 cm w świetle oprawy
sygn. i opisany p.g.: Mbret Laluś-Zogu (T.K. Witkacy 1934 XII)
Portret Bronisławy Włodarskiej-Litauer, 1938 r.
pastel/papier naklejony na tekturę, 64 x 49,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: '14/VII 1938 | (T.E) na płask [P] Witkacy'
Stanisław Ignacy Witkiewicz z Neną Stachurską - fot. Władysław Jan Grabski, 1931 r.
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 18,6 x 12,8 cm (zadruk)opisany ołówkiem na odwrociu: 'Witkacy z Neną Stachurską | 1931'
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 12,5 x 18,6 cm (zadruk)opisany ołówkiem na odwrociu: 'Witkacy z Inką Turowską, Zakopane 1932.'
pastel, papier naklejony na tekturę,
63,5 x 48,5 cm (w świetle passe-partout),
sygnowany p.d.: "Witkacy 1928 31 VIII | NTT64 G.h. (T.B+d)
węgiel, papier
48 x 54 cm
sygn. ołówkiem p.d.: Ignacy Witkiewicz | 1911
PORTRET GÓRALA WOJCIECHA BISKUPA WALKA, 1910-1913
olej na bawełnie zdublowanej na płótno
27 x 28,2 cm (dolny brzeg zawinięty na blejtram)
niesygnowany, prawdopodobnie sygnatura odcięta
na odwrociu napis ołówkiem: Portret górala Wojciecha Biskupa Walka | Bacował na Antałówce | Przed wielką wojną 1914 r. | malował St. Ign. Witkiewicz
Die Atleten haben immer Recht, 1922
akwarela, gwasz, tusz / papier
60,5 × 45 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d. "[w okręgu] T.U. | Witkacy | 1922 10/VI", śr.d. Die Atleten haben | immer Recht
Portret Zofii Dembowskiej-Romer, 1935
pastel, węgiel / papier
64 × 48,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: "Witkacy | 1935 | 11 | VI | Z.Z.W.", opisany p.d.: "(T.E) | ND | N∏"; na odwrocie nalepki depozytowe Zamku Królewskiego w Warszawie
pastel, papier 69 x 49 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.g.: Ignacy Witkiewicz 1938 9 VIII (T.B+E) (NP +P)
Portret Jerzego Rożniewicza, 1918
węgiel, pastel, papier; 62,5 x 48 cm w św. p-p.;
sygn. i dat. p. g.: Ignacy / Witkiewicz / 1918
Portret Gertrudy Jastrzębskiej , 1932 r.
pastel/papier, 64,5 x 48,2 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Witkacy 1932 X , NP Nπ (T.B.+ E)'
Portret ministra Wincentego Jastrzębskiego, 1932 r.
pastel/papier, 63,5 x 48 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Witkacy , 1932 , X , (T.Bs) Nπ , NP'
pastel/papier, 67,5 x 48 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Witkacy 1939 I , (T. C + Co) , NP.'
Portret pianisty Goreckiego, 2 poł. V 1933 r.
pastel, papier brązowy, 63,1 × 46,7 cm w świetle oprawy
sygn. u dołu po prawej: Witkacy/1933 V NP./ NII/ (T.C)
u góry po lewej: Mam ochotę na tę twarz/ taką, taką że aż aż!
Portret Wandy Marii Skarżyńskiej, z d. Romm, 6 I 1917 r.
pastel, papier brązowy naklejony na tekturę, 59 × 43 cm
sygn. i dat. p. g.: Ignacy Witkiewicz/1917 6/I. na odwrocie u góry pośrodku: N 12. Witkiewicz 1917 Petersburg / Portret Pani Skarżyńskiej / własność / [pieczątka:] TADEUSZA SKARZYNSKIEGO
Kolekcja rodziny Skarżyńskich
Kolekcja prywatna, Polska
Obraz posiada ekspertyzę dr Anny Żakiewicz
olej, płyta, 40,5 x 29,5 cm
sygn. p.d.: St. Ignacy Witkiewicz
na odwrocie autorska dedykacja: Pani Felicji za wszystkie spełnione i niespełnione jeszcze winy ofiarowuje na przeproszenie St.I.W. 1906 luty
pastel, papier, 64 x 49 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: (T.B.) Ignacy Witkiewicz 12 VIII / 1938 [P]
w załączeniu ekspertyza Anny Żakiewicz z 2018 r.
Portret Jerzego Mieczysława Rytarda, 1922
pastel, papier, 58 x 42 cm w świetle oprawy
sygn. prawy bok: T.B Witkacy 1922 Old way [nieczytelne]
PORTRET KOBIETY, 3 maja 1928, (ANNA GRAMATYKA-OSTROWSKA?)
papier brązowy naklejony na tekturę, pastel
57,5 x 42 cm
sygn. p.d.: Witkacy 1928 3/V | T.C + h [w kółku]
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 23 x 17 cm (zadruk); fot. Józef Głogowski
datowany i opisany ołówkiem na odwrociu: 'prof. Pulverston, II 1931'
Portret Bogumiły Trzaskowskiej, 1938 r.
pastel/papier, 63,5 x 49 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: '(T.E) | 24 | VIII | Witkacy 1938 | [P] + 3 bomby i sznyt'
pastel/papier, 71,5 x 57 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d. '(T. B) | Ignacy Witkiewicz 1933 IX NP | Nπ'
Portret męski, między 7 a 20 IV 1934 r.
pastel, papier brązowy, 63,60 × 48,20 cm,
sygn., dat. i opisany u dołu: Ign Witkiewicz
1934 IV (T.B) NΠ NP. + (piwo.herb)
węgiel, pastel, papier szary, tektura, 66,5 x 50 cm
sygn. l.g.: Ignacy Witkiew / 1917
napis w ramce ucięty od lewej: PRASZA SIE / ZAWRACANIE / ŁOWY / ALENTEM
poniżej data dzienna: 17 / II
Portret Janiny Turowskiej- Leszczyńskiej, 1931
pastel, papier, 64 x 46 cm
sygn. l.d.: Witkacy 931 IX (T.E) NP Nπ + ½ C
PORTRET KOBIETY, grudzień 1934
pastel, papier brązowy naklejony na tekturę
64,5 x 49,5 cm
sygn. p.g.: Ignacy | Witkiewicz | 1934 | XII | T.B + A) | NTI NP | + herb
PORTRET ARYSTARCHA LASZENKO, MAJORA WP, kwiecień 1935
pastel, papier beżowy
65 x 50,5 cm
sygn. wzdłuż dolnej krawędzi: Ign Witkiewicz 1935 | IV | (T. B) | NP NTI
W prawym górnym rogu - „odwrotnie“ w stosunku do kompozycji - wpisana ołówkiem liczba: 691.
pastel, węgiel/papier, 64 x 47 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, datowany i opisany śr.d.: 'Witkacy 1924 | T.E. (w okręgu)'
Portret Marii z d. Wilczek, 1934 r.
pastel, papier brązowy, 63 x 49 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. l. d.: NPNπ + 6f / Witkacy III/ 1934 / (TB +d)
Portret doktora Zdzisława Skibińskiego, 1926 r.
pastel, papier, 69 x 46 cm w świetle passe-partout
sygn. śr. d.: Witkacy, opis. p. d.: T.C w owalu, NP7/11IV1926/trzy litery w trójkącie
pastel, papier beżowy, 64,8 x 47,5 cm,
sygn. p.d.: IV / 1929 / Witkacy /..., l.d. w owalu: T.E+D
Portret dziewczynki na tle pejzażu, 1927 r.
pastel/papier naklejony na tekturę, 58,7 x 48,5 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Ign. Witkiewicz 1927 III T.E (w okręgu) P + NP 1,2'
Portret Jadwigi Fabrycy z domu Witkowskiej, 1930 r.
pastel/papier, 62,4 x 46,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Witkacy | 1930 11 | IV | NP3' oraz opisany p.d.: 'T.E.' (w kole)
Portret doktora Witolda Pakowskiego, 1934
pastel, papier, 63 x 48 cm,
sygn. l.d.: Witkac / (T.C + Co) / NP N П / 1934 31/X,
na krawędzi papieru fragment suchej pieczęci.
Na odwrocie tektury zabezpieczającej podobrazie napis ołówkiem i długopisem: Portret / Dra laryngologa / Witolda Pakowskiego / Zakopane / Przyjaciel Witkacego / Kupiony od siostry / Dr Pakowskiego / Radlińskiej.
Obraz od Pani Radlińskiej kupił Stanisław Bocianowski (1909-1996), optyk, działacz społeczno-kulturalny z Dąbrowy Górniczej.
Drań, którego dotąd nie było i wątpliwem jest czy będzie, fot. Władysław Jan Grabski, około 1932 r.
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 11,5 x 8 cm (wymiary dotyczą jednej fotografii),
Para współoprawnych portretów, naklejona na karton.
Autoportret - prof. Pulverston I, 1931 r.
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 23,8 x 17,8 cm,
gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 11.5 x 8 cm
two portraits framed together placed on the cardboard
Self-portrait - professor Pulverston I, 1931
gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 23.8 x 17.8 cm
pastel, węgiel, papier; 61,5 x 47 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l. d.: "Ignacy Witkiewicz 1917 | 3/IX";
na odwrocie nalepki wystawowe z danymi obrazu: z Muzeum Narodowego w Krakowie z 1966 r. oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu z 1967 r.
METAFIZYCZNY ROZPOREK WSZECHŚWIATA SZTUCZNIE OGRANICZONEGO, [25] VI 1928
ołówek na papierze
22,6 x 23,8 cm [21,8 x 22,7 w św. aktualnej oprawy]
sygn. u góry pośrodku: Witkacy T.C. (po peyotlu 5 dni) | 1928 VI | Metafizyczny rozporek | wszechświata | sztucznie |ograniczonego.
po prawej dedykacja: Dla | Zosi | Mikuckiej | specjalnie | do ntej potęgi.
pastel na papierze ciemnobrązowym
64 x 48 cm [w świetle aktualnej oprawy]
sygn. p.d.: Witkacy 1919 | T. C [w kółku]
PORTRET JANINY TUROWSKIEJ, IV 1930
pastel na papierze liliowym naklejonym na tekturę
65,1 x 50 cm
sygn. u dołu po lewej ukosem: Witkacy T (C + Co) 1930 | IV
Portret Jadwigi Pulichowej, 15 X 1927
pastel/papier, 61,5 x 46,5 cm (w świetle ramy)
sygn. p.d.: Witkacy [w kółku] T.C | 1927 15/X
l.d: Krew | Jana Szostaka | [przy temperowaniu ołówków]
- kolekcja rodziny przyjaciela artysty: Józefa Fedorowicza,
- Irena i Mikołaj Fedorowiczowie, Warszawa;
- aukcja Agra Art 18.03.2007 r., poz. 86;
- kolekcja prywatna.
Portret Krystyny Błońskiej, 1934 r.
pastel/papier, 62 x 46 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Ign. Witkiewicz 1934 I | NP Nπ (T.B)'
- kolekcja rodziny sportretowanej
Michał Choromański po rozmowie z Piłsudskim, 25 II 1930 r.
pastel, papier, 67 × 47 cm w świetle passe-partout
sygn., dat. i opisany u dołu: Witkacy 1930 II/T.C+Co+B+Eu/+ NP1 ½ C
Portret Janiny Turowskiej-Leszczyńskiej, 1933
pastel/papier, 68 x 49 cm
sygn. p.d.: Witkacy 1933 | II | (T.D) | NP N II oraz ukośnie P.P.C.
- kolekcja przyjaciół artysty: prof. Jana Leszczyńskiego i Janiny z Turowskich (od 1963 r. zdeponowany w MNK przez Jana Leszczyńskiego, nr MNK ND 5584);
- aukcja Agra Art 17.06.2007 r., poz. 52;
- kolekcja prywatna;
EUGENIA DUNIN-BORKOWSKA Z FIRANKĄ,1912
węgiel, papier żeberkowy, 60,5 x 43,5 cm
niesygnowany
na odwrocie szkic portretu młodej kobiety
PROWENIENCJA:
Warszawa, kolekcja prywatna
Warszawa, kolekcja prywatna Janusza Jeliaszewicza
Kraków, ok. 1970 zakup w antykwariacie Desa
PORTRET STANISŁAWA NIKLASA, 1920
węgiel, pastel, papier szarozielony, 55 x 49 cm (w świetle oprawy)
sygn. i opisany p.g.: Ignacy Witkiewicz 1920 T.B.
obraz posiada ekspertyzę dr. Anny Żakiewicz
PROWENIENCJA:
Warszawa, kolekcja prywatna
Kraków, kolekcja rodziny Niklas
PORTRET ZDZISŁAWA CZERMAŃSKIEGO, 1926
pastel, szary papier 57 x 44 cm
sygn. i opisany u dołu: NP 22,23 1926 I T.B Ignacy Witkiewicz
PROWENIENCJA:
Warszawa, kolekcja rodzinna
Warszawa, kolekcja prywatna Zdzisława Czermańskiego
zakup od artysty
PORTRET MARY (Marii Stefanii) ROUPPERT, z domu Jędrzejowskiej, VI 1936
pastel na papierze brązowym
63,8 x 49,3 cm [w świetle oprawy]
sygn. u dołu: Ignacy Witkiewicz 1936 VI NP NΠ + herb. (T. B)
PORTRET HELENY BIAŁYNICKIEJ-BIRULA, VIII 1930
pastel na papierze brązowym
63,7 x 48,2 cm [w świetle oprawy]
sygn. u dołu po lewej: Witkacy | 1930 VIII | (T.C + Co)
PROFESOR PULVERSTONE OKOCIŁ SIĘ ZE ZDZIWIENIA..., 21 III 1937
ołówek, papier
25,3 x 36,5 cm
sygn. u góry po lewej: Witkacy 1937 21|III | (Kopja) | NP | NΠ
poniżej: Profesor | Pulverstone | okocił się ze zdziwienia, | ujrzawszy że dwa jego | potwory, które uważał | za wytwory swej | chorowitej wyo- | braźni, zaczęły | ordynarnie | flirtować i czę- | stować się | astralnemi | cukierkami.
u g. pośrodku, obok potwora po prawej: Potwory
u g. po prawej: Żona Profesora | pogodziła się | ze stanem | rzeczy, bo | "cóż", jak mówiła | niefrasobliwie
u d. po prawej: Oswojona foka | Rózia
na odwrociu: szkic portretowy - profil kobiecy
Profesor Pulverstone... był pierwotnie własnością Zofii Mikuckiej (1901-1995), drugiej żony Rafała Malczewskiego. Witkacy przyjaźnił się z obojgiem - cenił malarstwo Rafała i pozostawał pod urokiem urody oraz osobowości Zofii, którą kilkakrotnie portretował.
Rysunek, który powstał - być może - dla jej córki z pierwszego małżeństwa, Barbary, przez lata pozostawał w kolekcji rodzinnej w Kanadzie.
Sceny imaginowane. Nena Stachurska i Stanisław Ignacy Witkiewicz, 1931
dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, vintage print; 18,5 x 12,5cm i 18,9 x 13 cm
sygnowane na odwrocie: "Sceny imaginowane: Witkacy, za nim w lustrze odbija się Nena Stachurska | fot. wł. J. Grabski | Zakopane listopad 1931" i "Sceny imaginowane: Witkacy z Neną Stachurską | fot. wł. J. Grabski | Zakopane listopad 1931"
Literatura:
- S. Okołowicz, Face au néant : les portraits de Stanislaw Ignacy Witkiewicz, Nantes 2004, il. 341, 350.
- P. Piotrowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Warszawa 1989, s. 114, il. 109.
Portret Jerzego Glassa jako chłopca, 1929 r.
pastel/papier, 63 x 47 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: ‘Ignacy Witkiewicz 1929 1 | VIII (T.B) Nπ 2r+Cof’
POCHODZENIE
- własność Ireny Glass, Warszawa
- zbiory rodziny sportretowanego, Warszawa
- S. I. Witkiewicz, Listy do żony, przygotowała do druku A. Micińska, oprac. i przypisami opatrzył J. Degler,
Warszawa 2015 [list z 1 sierpnia 1929 r.]
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. I. Jakimowicz, przy współpracy
A. Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 1006
Autoportret z papierosem, lata 30. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 23,4 x 17,7 cm
Autoportret z cyklu Miny, lata 30. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 23,8 x 17,6 cm
Stanisław Ignacy Witkiewicz - Duch, fot. Józef Głogowski, początek lat 30. XX w.
vintage print, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 10,5 x 15,5 cm
- kolekcja Ewy Franczak i Stafana Okołowicza
- kolekcja prywatna, Niemcy
- porównaj: Anna Micińska, Stanisław Ignacy Witkiewicz. Życie i twórczość, Warszaw 1991, il. 294
- porównaj: Przeciw nicości. Fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza, [wybór i oprac.] Ewa Franczak, Stefan Okołowicz, Kraków 1986, il. 299-304
Self-portrait with a cigarette, the 1930s
gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 23.4 x 17.7 cm
Self-portrait, from the series 'Faces', the 1930s
gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 23.8 x 17.6 cm
Stanislaw Ignacy Witkiewicz - Ghost, beginning of the 1930s
gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 10.5 x 15.5 cm
PROVENENCE:
- Ewa Franczak and Stafan Okolowicz collection
- private collection, Germany
LITERATURE:
- compare: Anna Micinska, Stanislaw Ignacy Witkkiewicz. Zycie i tworczosc, Warsaw 1991, il. 294
- compare: Przeciw nicosci. Fotografie Stanislawa Ignacego Witkiewicza , [selection and study] Ewa Franczak, Stefan Okolowicz, Cracow 1986, il. 299-304
Maria z Kopycińskich Bursowa - matka poety Adama Bursy
pastel, papier brązowy; 63 x 49 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: NPNπ + 6f / Witkacy III/ 1934 / (TB +d)
Portret kobiety - Janiny Czerbakowej z d. Soborskiej, II voto Bulandowej, 3 IX 1929 r.
pastel, papier,
62,5 × 48,4 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. l. d.: Witkacy 1929 3/IX i opis. p. d.: NP1 (T.E)
Od 1970 r. w kolekcji prof. Janusza Jeljaszewicza, wybitnego mikrobiologa i kolekcjonera prac Witkacego
Ekspertyza dr Anny Żakiewicz (witkacolog) z dn. 18.08.2017 r.
Reprodukowany w:
Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. I. Jakimowicz, przy współpracy A. Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa 1990, poz. I 1034 [jako "Doktorowa Bulandowa"]
Portret Jadwigi Beckowej z d. Sałkowskiej, I voto Burhardt-Bukackiej, 1935 r.
pastel, papier, 64,5 × 48,5 cm
sygn. i dat. l. g.: Witkacy (T.E) 1935/VII/NP NП
Ekspertyza dr Anny Żakiewicz (witkacolog) z dn. 18.09.2017
PORTRET JANA LESZCZYŃSKIEGO, 6 X 1931
pastel, cienki karton brązowy
64 x 50 cm
sygn. u dołu po lewej: Witkacy | 1931 6/X T. | (C + Co) + N.S; powyżej pośrodku: NP 8 m
W załączeniu ekspertyza dr Anny Żakiewicz.
PORTRET IRENY KANAFOJSKIEJ-DEMBICKIEJ, 31 VIII 1938
pastel, karton naklejony na tekturę
65 x 50 cm
sygn. l.d.: Ignacy Witkiewicz | 1938 31/VIII | [P+NP1] (T. B)
PORTRET ZOFII SANTARIUSOWEJ Z DOMU NIKLAS, 1919
węgiel, pastel, papier, 59 x 48,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. i opisany p.d.: Ignacy Witkiewicz / 1919, oraz z boku: T.E
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Polska
kolekcja prywatna rodziny Santarius, Poznań
zakup od artysty
Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. I. Jakimowicz przy współpracy A. Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa,1990.
REPRODUKOWANY:
Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. I. Jakimowicz przy współpracy A. Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa 1990, poz. II 159.
PORTRET NENY STACHURSKIEJ, 1931
pastel, papier, 66 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygn. i opisany: NΠ / NP / Witkacy (T.C+Empedecoco) / 1931 / IX
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Polska
1991 - Aukcja Domu Aukcyjnego Rempex, grudzień 1991
1961-1991 - depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie
kolekcja prywatna prof. Jana Leszczyńskiego
Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Malarstwo - rysunek - fotografi a - Firma portretowa.
W czterdziestą rocznicę śmierci artysty, Muzeum Narodowe, Kraków, luty 1980.
Portrety Witkacego, salon Domu Aukcyjnego "Rempex", Warszawa 22.III - 8.IV.1998, poz. kat. 18
REPRODUKOWANY:
W czterdziestą rocznicę śmierci artysty, Muzeum Narodowe, Kraków, 1980, poz. kat. 263.
Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz przy
współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa, 1990, poz. I 1520 [jako Portret kobiety].
Portrety Witkacego, salon Domu Aukcyjnego "Rempex", Warszawa, 22.III - 8.IV.1998, poz. kat. 18.
pastel/papier, 64,6 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Ign Witkiewicz | 1938 1/IX NP2 (T.B)'
pastel/papier brązowy, 63.60 x 48.20 cm, oprawiony,
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Ign Witkiewicz 1934 IV (T.B) NP NII + (piwo.herb)' Obraz posiada ekspertyzę dr Anny Żakiewicz
pastel/papier brązowy, 63.10 x 46.70 cm (w świetle oprawy) sygnowany u dołu po prawej: 'Witkacy/1933 V NP/ NII/ (T.C)' u góry po lewej: Mam ochotę na tę twarz/ taką, taką że aż aż! Obraz posiada ekspertyzę dr Anny Żakiewicz
- dar artysty dla Marii i Stefana Szumanów
- dar dla rodziny Jana Józefa Szczepańskiego, po 1945
- Desa, Kraków, 1980
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939. Katalog dzieł malarskich,
oprac. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz,
Warszawa 1990, poz. I 1761.
papier/tusz/pióro/pędzel/kredki barwne, 12.70 x 10.90 cm, oprawiony, sygnowany p.d: ‚Witkacy 1920’
u dołu ozdobny napis: Ex libris, ucięty poziomo w połowie wysokości liter
na odwrociu: ‚szkic portretowy głowy męskiej rysowanej ołówkiem
i czarną kredką ("do góty nogami" w stosunku do awersu), uciętej
powyżej oczu; u dołu napis: Lovrana 1904; po prawej bokiem częściowo
zatarty napis: Dla [...]’ Obraz posiada ekspertyzę dr Anny Żakiewicz
Praca po konserwacji w 2016 roku, opis konserwacji opublikowany w "Between Science and Art", Faculty of Conservation and Restoration of Works of Art, Academy of Fine Arts in Warsaw, 2016, str. 259, 281
DIE ATLETEN HABEN IMMER RECHT (Atleci zawsze mają rację), 1922
Tusz, akwarela, papier; 63 x 48 cm
Sygnowany l.d.: T.U w kółku | Witkacy | 1922 10/VI; śr. D.: Die Atleten haben | immer Recht
Na odwrocie nalepka wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie XII 1989 - II 1990
Wystawiany: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1989 - 1990.
Portret Zofii Bagniewskiej, z domu Małeckiej, 1927 r.
pastel, papier brązowy, 63,3 × 48 cm (65,5 × 48,7 cm),
sygn. i dat. l.d.: T.E. [w kółku]/Witkacy 1927 V/(NP1 + 3P)
Obraz posiada ekspertyzę
dr Anny Żakiewicz
Portret Przemysława Mazurkiewicza jako chłopca, 1938 r.
pastel/papier, 69 x 49 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Ignacy Witkiewicz 1938 19/VI (T.B) 1 NP1 + 1 NP1'
- kolekcja sportretowanego, Katowice
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. I Jakimowicz, A. Żakiewicz, Warszawa 1990, il. 523, nr kat. I 2144, s. 142
- Anna Żakiewicz wzmiankuje obiekt w tekście poświęconym "Portretowi chłopca" (Mario Wahrena, VI 1930) http://www.witkacy.hg.pl/4
PORTRET ALEKSANDRY TOTWENOWEJ, marzec 1930
pastel, papier beżowy
65,2 x 49,3 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: Witkacy 1930 III | (T. C + Co)
Obraz w oryginalnej oprawie, na odwrocie dwukrotnie odręcznie wpisane nazwisko modelki (za każdym razem z błędem literowym).
Proweniencja:
obraz należał do babki obecnego właściciela, zamieszkałej w Skierniewicach Heleny Bańkowskiej, de domo Falkowskiej, która w okresie międzywojennym wielokrotnie odwiedzała Zakopane, gdzie była pacjentką dr Aleksandry Totwenowej.
PORTRET BARBARY MIKUCKIEJ, 30 IX 1937
pastel, papier beżowy
68 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygn. u dołu: Witkacy | 1937 30 IX | ostatni wrześniowy NP | NΠ + (FBZ)
na odwrocie oprawy stempel pracowni ramiarskiej w Montrealu
Proweniencja:
Kanada, kolekcja rodziny Zofii-Mikuckiej-Malczewskiej, żony Rafała Malczewskiego.
* opłata organizacyjna w wys. 26%
fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa, papier chloro-bromowy, vintage print
27,4 × 20,4 cm
Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Warszawa
Literatura:
- Uśpiony kapitał 2. Witkacy i inni, red. B. Czubak, Warszawa 2011
- Witkacy. Psychoholizm, red. M. A. Potocka, Kraków 2009, s. nlb
- Face au néant. Les portraits de Stanisław Ignacy Witkiewicz, Musée des Beaux-Arts, Nantes 2004, il. s. 185
- E. Franczak, S. Okołowicz, Przeciw nicości. Fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza Kraków 1986, il. nr 296, poz. kat. nr 296, s. 68
Ex libris Feliksa Lewińskiego, około 1917 r.
litografia barwna/papier, 9,5 x 7,5 cm (zadruk) 10,8 x 8,5 cm (arkusz)
sygnowany na kamieniu śr.d.: 'Witkacy'
opisany na kamieniu śr.d.: 'Księgozbiór | Feliksa Lewińskiego'
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 168, p. 25 (il.)
PORTRET KAZIMIERY ŻUŁAWSKIEJ, 1919
pastel, papier czerwonawo-brązowy
63,3 x 45 cm (w świetle ramy)
sygn. p.d.: Witkacy 1919 [?] | T.C. [w kółku]
Na odwrocie nalepka monograficznej wystawy S. I. Witkiewicza w Muzeum Narodowym w Warszawie (XII 1989 - II 1990).
PORTRET ZOFII MIKUCKIEJ, 4 VIII 1928
pastel, papier
57 x 43,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. u dołu: Ign. Witkiewicz T. B. [w kółku] 1928 4/VIII W.g. | [powyżej] NTI 36
Pochodzenie: własność portretowanej Zofii Mikuckiej-Malczewskiej; następnie w kolekcji rodzinnej w Kanadzie.
* do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26 %
Portret kobiety (Jadzia myśli), 1927
pastel, papier, 60×45 cm
sygnowany l.d. "Witkacy 1927 X NP2 T.B + E";
p.g. pionowo, wzdłuż krawędzi, białą kredką: "Jadzia myśli!"
Portret Grety Hrabiny Czetwertyńskiej , 1932 r.
pastel/papier, 64,2 x 48,3 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Witkacy (T.Es) 1932 1/IV/ | NP. 3m Nπ 6m'
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 156
Portret Franciszka Maciaka, 1934 r.
pastel, papier, 63 × 49 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: Witkacy 1934 IV/(TBs) N π NP./+ cof = (Her)
Reprodukowana:
J. Degler, Witkacego portret wielokrotny, Warszawa 2014, il. 117, s. 387
Literatura:
J. Degler, Witkacy: "Rysuję Nowosądeczan po 50 zł", "Przekroj" 1990 (XII), s. 44
J. Degler, Witkacego portret wielokrotny, Warszawa 2014
pastel, papier, 63 x 47,5 cm w świetle oprawy
sygn., dat. i opisany: Witkiewicz/ (T.E) '934 IV NP Nπ + herb
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Katowice
kolekcja portretowanego, Bytom
PORTRET MARII PLUCIŃSKIEJ Z D. NIKLAS, 1919
węgiel i pastel, papier beżowy, 57,4 x 48,7 cm (w świetle oprawy)
sygn. i dat. l.g.: T.B.+E/ Ignacy/ Witkiewicz/ 1919
Obraz posiada ekspertyzę dr Anny Żakiewicz.
PROWENIECJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
PORTRET MATYLDY NIKLAS Z D. LAZAREWICZ, 1920
wegiel i pastel, papier beżowy, 50,3 x 43,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. i dat. p.g.: Ignacy/ Witkiewicz/ 1920
PROWENIECJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
PORTRET ZOFII MIKUCKIEJ, 23 VII 1926
pastel, papier beżowy
62,8 x 46,8 cm (w świetle ramy: 62 x 46 cm)
sygn. u dołu niebieską kredką: - po lewej: 23 | VII | 1926; - pośrodku: T. D + B [w kółku]; - po prawej: Witkacy [P (po NP5) + G]
Pochodzenie: ze zbiorów rodziny Zofii Mikuckiej-Malczewskiej.
PORTRET MARII PRONIEWICZ, 1917
pastel, papier brązowy
55 x 43 cm (w świetle oprawy)
sygn. ukośnie p.d.: Witkacy | 1917
Pochodzenie: ze zbiorów rodziny portretowanej Marii Proniewicz.
Teodor Białynicki-Birula, 14 X 1924 r.
pastel, papier, 62 × 46,5 cm w świetle passe-partout
w l. g: Nieznanemu dotychczas/wrogowi/ Witkacy oraz T.D. (w kołku)/1924/14 X
na odwrocie:
u dołu nalepka z odręcznym napisem: Adres: Jadwiga Stachurska/ul.Krupówki 51./Księgarnia Nowa/Zakopane/własność PP.Białynickich oraz napis czerwoną kredką: Własność Białynickich Biruli/ Zakopane ul. Zamoyskiego v. "Olma" N16 w prawym górnym rogu: Witkacy (?) Dr. Birula-Białynicki z przodu, na szybie w p. d. nalepka odręcznie wypisanym numerem z kolekcji Białynickich "16"
Portret Ireny Próchnikowej z Gomólińskich, 1930 r.
pastel/papier, 66 x 52 cm
sygnowany,, datowany i opisany l.d.: 'Witkacy (T.C) | 1930 | I'
opisany l.g.: 'Za papierosy | i vermouth'
Michał Choromański po rozmowie z Piłsudskim, 1930 r.
pastel/papier, 67 x 47 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Witkacy 1930 II | T.C+Co+B+Eu | + NP1 ½ C'
- Prace malarskie Stanisława Ignacego Witkiewicza, Powiatowy Dom Kultury, sierpień 1957
- Wystawa w Opolu 1957, listopad - grudzień 1957
- Wystawa we Wrocławiu, wrzesień - październik 1957
- 100 portretów „Firmy S.I. Witkiewicza”, Stołeczny Dom Kultury, Warszawa, kwiecień - maj 1958
- Włodzimierz Borowski, Witkacego teoria malarstwa, „Życie i Myśl”1963, nr.11/12, s. 174 (il.)
- Irena Jakimowicz, Formiści, Warszawa 1985, s. 175 (il.)
- Irena Jakimowicz, Witkacy jako malarz, Warszawa 1985, poz. 175 (il.)
- Katalog zbioru Teodora Białynickiego-Birula, Nowy Targ 1957, poz. 98
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 109, nr kat. 1158, il. 474
Portret Franciszka Maciaka, 1934
pastel, papier jasnobrązowy; 64 x 49 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: Witkacy 1934 IV (czerwoną kredką)/ (T.Bs) N NP / + cof = (Her);
na odwrocie stemple: WN i trójkątny stempel nieczytelny
1932
tonowana odbitka żelatynowo-srebrowa, 13 × 19,1 cm,
opis ołówkiem "Witkacy z Inką 1932 «Mały Domek» Zakopane" na odwrocie
vintage
Janina Turowska, będąca przez pewien czas kochanką Witkacego, jest obok niego bohaterką tej znanej fotografii artysty. Praca została wykonana w Zakopanem we współpracy z Władysławem Janem Grabskim jako jedna z serii scen improwizowanych. Odwołuje się do ówczesnych wydarzeń, a mianowicie do działalności seryjnego mordercy, który stał się pierwowzorem niemieckiego filmu grozy Fritza Langa M - morderca (1931). Fabuła oparta została na autentycznej historii mordercy dzieci - Petera Kürtena ("Wampira z Düsseldorfu").
Publikacje, m.in.: Przeciw Nicości. Fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Wydawnictwo Literackie, 1986); Witkacy i inni. Z kolekcji Stefana Okołowicza i Ewy Franczak (Fundacja Profile i Muzeum Pałac w Wilanowie, 2011).
Fotografia wielokrotnie wystawiana w kraju i za granicą.
1932
toned gelatin silver print, 13 × 19.1 cm,
inscription in pencil reading "Witkacy z Inką 1932 «Mały Domek» Zakopane" on the reverse
vintage
Janina Turowska, who was for some time Witkacy’s lover, is - in addition to the artist himself - the protagonist of this photograph, which is among his best-known ones. It was taken in collaboration with Władysław Jan Grabski as one of a set of improvised scenes in Zakopane. It refers to topical news at the time, namely the crimes of a serial killer, who became the model for the German drama-thriller film directed by Fritz Lang M (1931). The plot of the film is based on the true story of child murderer Peter Kürten (Vampire of Düsseldorf).
The photograph has been reproduced, among others, in: Against Nothingness. Stanisław Ignacy Witkiewicz’s Photographs (Wydawnictwo Literackie, 1986); Witkacy and Others. From the Collection of Stefan Okołowicz and Ewa Franczak (Profile Foundation and Wilanów Palace Museum, Warsaw, 2011).
The photograph has been widely exhibited in Poland and abroad.
pastel, papier; 65,5 x 51cm
sygn.l.d.: Witkacy 1934 IV? (TBs) Nc np./+ cof= (Her)
Portret Józefa Januszkowskiego, 1930
pastel, tektura; 63 x 48 cm w świetle ramy;
sygn. i dat. p. g.: Ign Witkiewicz / 1930 / IV / (T.E);
na odwrocie pieczątka wystawowa: EKSPONOWANY NA WYSTAWIE / "Stanisław Ignacy Witkiewicz - twarze" / zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie / ZAKOPANE, Koziniec 8 / w ramach obchodów 100-lecia urodzin artysty / pod patronatem UNESCO / w terminie 1985 - VI - IX / Komisarz wystawy M. Nodzyńska
Obraz wystawiany:
"Stanisław Ignacy Witkiewicz: Twarze", Muzeum Tatrzańskie im dra Tytusa Chałubińskiego, Zakopane 1985
Literatura:
- Irena Jakimowicz, Anna Żakiewicz "Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939", Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, s. 113, poz. 1254;
- "Stanisław Ignacy Witkiewicz: Twarze", Muzeum Tatrzańskie im dra Tytusa Chałubińskiego, Zakopane 1985, poz. 65
fotografia czarno-biała, odbitka bromowa/papier fotograficzny,vintage print
17 x 12 cm
- dom aukcyjny Rempex - kolekcja prywatna, Polska
Nieśmiały bandyta, Groźny bandyta (dyptyk), 1931 r.
11,8 x 8,9 cm, 11,7 x 8,5 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: 'A, 12, 286, 137, ST.I. WITKIEWICZ' oraz 'B, 13, 287, 138, ST. I. WITKIEWICZ'
- 11 Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej, 2003
- Face au néant Musée des Beaux-Arts, Nantes, 2004 - Witkacy. Mataphysische / Metaphysical Portraits..., Monachium, Halle, Nowy Jork, Chicago, 1997-1998 - S. I. Witkiewicz. Photographs 1899 - 1939, Third Eye Centre, Glasgow, 1989 - Nie-czysta forma. Witkiewicz i Głogowski fotografie, SHS, Warszawa 1985, Galeria ZPAF, Kraków 1986 - Présences Polonaises, Centre Georges Pompidou, Paryż, 1983 - S. I. Witkiewicz. Génie Multiple de Pologne, Festival Witkiewicz, Bruksela 1981
- Face au néant katalog wystawy w Musée des Beaux-Arts, Nantes, 2004 (il.) - Ewa Franczak, Stefan Okołowicz, Przeciw Nicości, Kraków 1986, (il.)
węgiel i pastel na papierze beżowym (pierwotnie bordowym) z filigranem TIZIAN
63 x 47,6 cm
sygn. l.d: 1935 10/IX | Witkacy | (T.Bs) | NΠ NP | NΠ Π 21 + | herb
olej, płótno, 55 x 65 cm
sygn. l.g.: Ignacy Witkiewicz 1911
na odwrocie dwie nalepki z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem depozytu
Portret kobiety z niebieskimi koralami, 1930 r.
pastel/papier, 63,5 x 47 cm
sygnowany i opisany śr.d.: 'T.E + B' | 'Witkacy', datowany p.d.: '1930 VII'
na odwrociu nalepka z Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych z opisem obrazu
OPINIE:
- ustne potwierdzenie autentyczności przez panią Annę Żakiewicz
- Towarzystwo Zachęty Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie, przed 1939 r.
pastel/papier, 64,5 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Ign Witkiewicz | 1933 VIII (T.B+E) oraz p.d.: 'NP | Nπ'
węgiel i pastel na papierze zielonkawym
61,5 x 47 cm (w świetle aktualnej oprawy)
sygn. l.d.: Ignacy Witkiewicz 1917 | 3/IX
Na odwrocie dwie nalepki wystawowe z danymi dot. obrazu:
- 1. Muzeum Narodowego w Krakowie z 1966 r.;
- 2. Muzeum Narodowego w Poznaniu z 1967 r.
Obraz wymieniony, opisany i reprodukowany:
- Stanisław Ignacy Witkiewicz. Twórczość plastyczna. Katalog wystawy [wstęp: H. Blum], Muzeum Narodowe, Kraków 1966, nr kat. 10;
- I. Jakimowicz, Witkacy w Rosji, [w:] "Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie", Warszawa 1984, il. 11 na s. 186;
- Formiści [oprac. I. Jakimowicz], Muzeum Narodowe, Warszawa 1985, s. 73, nr kat. 1046;
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich [oprac I. Jakimowicz przy współpracy A. Żakiewicz], Muzeum Narodowe, Warszawa 1990, s. 77, nr kat. 286, il. 151.
Portret Neny Stachurskiej, 1931 r.
pastel/papier, 63,5 x 48 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'NP | Nπ | (T.Bs) | Witkacy 1931 VII'
na odwrociu opisany: '277'
stan zachowania: przerwanie papieru na górnej krawędzi
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 120, nr. kat. 1476
- Katalog wystawy prac malarskich Stanisława Ignacego Witkiewicza, Nowy Targ 1957, poz. 277
Portret Janiny Fiszerowej, 1924 r.
pastel/papier, 62,2 x 46,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'T.B. (w kółku) | Ign Witkiewicz | 1924'
na odwrociu papier,owa opinia odnośnie renowacji wykonanej przez Krystynę Dajnowicz z 1995 r.
stan zachowania: praca po konserwacji
- Stanisław Ignacy Witkiewicz, 1885-1939, katalog dzieł malarskich. Opracowała Irena Jakimowicz, przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, s. 88, poz. 553
Scena improwizowana z Janiną Turowską
1932
odbitka żelatynowo-srebrowa, 12,6 × 18,8 cm (12,8 × 19 cm),
dat. i opis na odwrocie
vintage print
Na fotografiach inscenizowanych z początku lat 30. XX w. Witkacy kreował zbiorowe sceny parateatralne i parafilmowe - czasem ograniczone do mimicznych grymasów, innym razem narracyjnie rozbudowane. Wśród szerokiego grona znajomych Witkacego biorących czynny udział w jego różnorodnych przedsięwzięciach, także sesjach fotograficznych, znalazła się Janina Turowska, która przez pewien czas była kochanką artysty. Fotografia została wykonana w Zakopanem we współpracy z Władysławem Janem Grabskim.
Wielokrotnie wystawiana w kraju i za granicą.
Sceny imaginowane. Nena Stachurska i Stanisław Ignacy Witkiewicz
1931
dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, 17,7 × 11,8 cm (18,5 × 12,5 cm), 18,7 × 12,7 cm (18,9 × 13 cm),
opis i dat. na odwrocie każdej odbitki
vintage prints
"Rozumiem właśnie twórczość nie jako produkowanie tej idiotycznej, nikomu niepotrzebnej tak zwanej czystej formy i nie jako odwalanie rzeczywistości, tylko jako stwarzanie rzeczywistości nowej, do której uciec można od tej, której mamy dosyć po same gardła..." - w taki sposób Witkacy rozumiał działanie twórcze. Konsekwentnie stosował się do zasady kreowania nowych rzeczywistości, co wyraźnie prezentują jego fotografie. Te, zrealizowane wspólnie z Władysławem Janem Grabskim, przedstawiają go z Neną Stachurską. Była jego bliską przyjaciółką, jedną z ulubionych modelek, uczestniczyła w przedstawieniach amatorskiego, stworzonego przez niego Teatru Formistycznego. Fotografia powstała w czasie, kiedy Stachurska brała też udział w artystycznych eksperymentach Witkacego z narkotykami.
Fotografie wielokrotnie wystawiane i publikowane w kraju i za granicą.
An Improvised Scene with Janina Turowska
1932
gelatin silver print, 12.6 x 18.8 cm (12.8 x 19 cm)
dated and described on the reverse
vintage print
In his staged photographs from the 1930s, Witkacy produced group paratheatre and film-like scenes - some limited to mimic grimaces and some taking the form of elaborate narration. Janina Turowska, who was the artist’s lover, was among the large group of his acquaintances who took active part in his photographic experiments, including photographic sessions. This photograph was taken in Zakopane in collaboration with Władysław Jan Grabski.
It has been widely shown in Poland and abroad, and reproduced in the following publications: Against Nothingness. Stanisław Ignacy Witkiewicz’s Photographs (Wydawnictwo Literackie, 1986); Witkacy and Others. From the Collection of Stefan Okołowicz and Ewa Franczak (Profile Foundation and Wilanów Palace Museum, Warsaw, 2011).
Imagined Scenes. Nena Stachurska and Stanisław Ignacy Witkiewicz
1931
two gelatin silver prints, 17.7 x 11.8 cm (18.5 x 12.5 cm),
18.7 x 12.7 cm (18.9 x 13 cm)
dated and described on the reverse of each print
vintage prints
As Witkacy explained his idea of art, "I understand artistic creation not as pure form, which is an absurd and useless concept, nor as imitating reality, but as creating new reality, one you can retreat into when you are sick and tired of the one around you..." Witkacy’s works are a clear proof that the artist was consistent in following his philosophy. These photographs, made together with Władysław Jan Grabski, depict Witkacy with Nena Stachurska. Stachurska was his close friend and one of his most favourite models. She participated in many of the enactments of Witkacy’s amateur Formist Theatre. The photograph dates back to the period when Stachurska and Witkacy experimented with narcotics together.
The photographs have been widely exhibited and reproduced in Poland and abroad.
pastel, papier naklejony na tekturę; 64 x 50 cm;
sygn. i dat. p. d.: (TIB) / 1933 / Ign Witkiewicz IX NP / Nπ
PORTRET KRYSTYNY HEŁCZYŃSKIEJ-KILARSKIEJ, IV 1934
pastel, papier szary
62,5 x 47,8 cm
sygn. p.d.: Witkacy 1934 / IV / (T.E) NP / NΠ + (herb.)
Na oprawie z tyłu napis ołówkiem: narysowana | KRYSTYNA HEŁCZYŃSKA | herbu Ostoja | 1934.
W końcu lat 80. XX w. portret został zlokalizowany w zbiorach prywatnych, skatalogowany i opublikowany w:
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1930. Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa 1990, s. 132 nr kat I 1838 [jako Portret Chełczyńskiej-Kilarskiej]; porównaj nr kat. I 1839.
PORTRET STEFANA GLASSA, 1 X 1930
pastel, papier zielonkawo-beżowy
64,5 x 48,5 cm
sygn. ukośnie p.d.: 1930 IX [IX przekreślone] | Witkacy (T. Ds); - napis p.g.: [P+P+2w+ver.] | 1/X
Portret pochodzi z kolekcji rodziny portretowanego
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1930. Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa 1990, s. 115, nr kat. I 1303.
pastel, papier beżowy, 63,4 x 47,4 cm w świetle oprawy
sygn. l.d.: Ignacy Witkiewicz 1937 30/31/III (T.E) NP/NΠ
Portret Zofii Krzeptowskiej, 1925 r.
pastel/papier, 64 x 46,5 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: '1925 Witkacy | VI T.B'
na odwrociu opisany: 'Krzeptowska'
- Twarze. Wystawa prac St. Ignacego Witkiewicza, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, czerwiec - wrzesień 1985
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 86, nr kat. 571
pastel/papier, 61,6 x 47 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Ignacy Witkiewicz | 1917'
OPINIE:
- praca posiada opinie Anny Żakiewicz 14.02.2002 r.
Portret Janusza de Beaurain - Chłopczyki mają wolne, 1929
pastel/papier, 65x50 cm
sygn. l.d.: 12/X/Witkacy/(T.Peyotl + C + Co/ +P... NP3)
Pośrodku u dołu: chłopczyki / mają wolne
Portret Jadwigi Niedźwiedzkiej Skibińskiej
pastel, papier; 65 x 49,5 cm;
sygn. l. d.: Ignacy Witkiewicz 1931 III (T.B.) NP / 24, 26, 29
Lit.: Irena Jakimowicz (współpraca Anna Żakiewicz), Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990 - tu wzmiankowane inne portrety Jadwigi Niedźwieckiej Skibińskiej: kat poz. 1362, 1380, 1383, 1384, 1544, 1545.
Portret Heleny Maciakowej, 1938
pastel, papier brązowy, 68 x 48 cm
sygn. u dołu: Witkacy 20/ 1936 XI/ Po wieczorku/ (T. E) + piwo NP/ Nπ ?
PORTRET STEFANII TUWIMOWEJ, 25 II 1929
pastel, papier szarofioletowy
65 x 49 cm
sygn. l.d.: T. B + d | + A [w kółku] | Ignacy Witkiewicz 1929 II; p.d.: NΠ 8m +Cof
na odwrocie u góry napis czerwonym tuszem: Wł. Stefanii TUWIM, WARSZAWA; - u dołu: JR 6.
nalepki:
- 1. plaster lekarski z odręcznie wpisanym numerem: 13031/92/72;
- 2. resztki nalepki z nr inw. Muzeum Narodowego w Warszawie;
- 3. dwie małe nalepki z oznaczeniami: V.3; IR.6;
- 4. zachowana częściowo nalepka wystawy w Essen w 1974 r.
Obraz reprodukowany lub opisany w:
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1883-1939, [teksty: R. Stanisławski, M. Porębski, L. Sokół, J. Degler], Museum Folkwang, Essen 31 X - 19 XII 1974, nr kat 45;
- M. Porębski, Interregnum . Studia z historii sztuki polskiej XIX i XX w., Warszawa 1975, il. 108;
- Literaci w portretach Witkacego [wstęp G. Martenko], Muzeum Literatury, Warszawa IX - XII 1975, nr kat. 12;
- "Polska" 1976, nr 3, il. na s. 8 [Irena T.];
- Les portrais dans l`ouvre de Stanisław Ignacy Witkiewicz, Galerie Seine - Visconti, Paris 3 V - 30 VI 1978, s. 7, nr kat. 32;
- I. Jakimowicz, De la forme pure aux frontieres de la conscience, [w:] Witkiewicz et la peinture "Cahier Witkiewicz" 1979, nr 2, il. 10;
- Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1930. Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa 1990, s. 100, poz. I 911;
- S.I. Witkiewicz, Listy do żony (1928-1931), [przygotowała do druku A. Micińska, opracował i przypisami opatrzył J. Degler], t. II., Warszawa 2007, list nr 311 z 25 II 1929, s. 79, przypis 5 na s. 368.
Pejzaż australijski, 1923 (?) r.
pastel, węgiel/papier, 45 x 61 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Ignacy Witkiewicz 1923 (?)`
na odwrociu nalepka Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem inwentaryzacyjnym
LITERATURA: - Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 86, nr kat. 497
ok. 1931
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 11 x 8 cm (13,8 x 9 cm),
vintage print
Zarówno działalność portretowa Witkacego, także malarska, jak i jego autoportrety są niezwykłym studium człowieka i nieskończoności jego typów, charakterów, tożsamości. Prace te są efektem jego głębokich zainteresowań psychologią i filozofią. Prezentowane zdjęcie pochodzi z wczesnego okresu współpracy artysty z Józefem Głogowskim, znanym fotografem, dokumentującym kreacje Witkacego. Wraz z innymi fotografiami z tej serii należy ono do szczególnie poszukiwanej grupy portretów Witkacego. Fotografia wielokrotnie wystawiana w kraju i za granicą, także jako powiększenie (format 110 x 80 cm) na wystawie Witkacy. Psychoholizm, Bunkier Sztuki, Kraków (2009).
Ważniejsze wystawy: S. I. Witkiewicz. Génie Multiple de Pologne, Festival Witkiewicz, Bruksela (1981); Présences Polonaises, Centre Pompidou, Paryż (1983); S. I. Witkiewicz. Photographs 1899-1939, Third Eye Centre, Glasgow (1989); Witkacy. Mataphysische / Metaphysical Portraits..., Monachium, Halle, Nowy Jork, Chicago (1997-1998); FACE AU NÉANT, Musée des Beaux-Arts, Nantes (2004).
Wybrane publikacje: Ewa Franczak, Stefan Okołowicz, Przeciw Nicości (Wydawnictwo Literackie, 1986); katalog wystawy: FACE AU NÉANT, Musée des Beaux-Arts, Nantes (FAGE, 2004).
ca. 1931
gelatin silver print, 11 x 8 cm (13.8 x 9 cm),
vintage print
Both the portraits made by Witkacy and his paintings, as well as the self-portraits, are a unique study of man and the endlessness of human types, characters and identity. Witkacy`s works are an effect of his in-depth interest in psychology and philosophy. The photograph featured here dates back to the early period of his collaboration with the well-known photographer Józef Głogowski, who documented the artist`s famous photographic enactments. This photograph, as the other ones in the series, is amongst the most sought-after portraits of Witkacy, and one of the most valuable photographs on the market.
The photograph has been widely exhibited in Poland and abroad, also as a blown-up print (sized 110 x 80 cm) at the show Witkacy. Psychoholism, Bunkier Sztuki, Cracow (2009).
Selected exhibitions: S. I. Witkiewicz. Génie Multiple de Pologne, Festival Witkiewicz, Brussels (1981); Présences Polonaises, Centre Pompidou, Paris (1983); S. I. Witkiewicz. Photographs 1899-1939, Third Eye Centre, Glasgow (1989); Witkacy. Mataphysische / Metaphysical Portraits..., Munich, Halle, New York, Chicago (1997-1998); FACE AU NÉANT, Musée des Beaux-Arts, Nantes (2004).
Major publications: Ewa Franczak, Stefan Okołowicz, Against Nothingness (Wydawnictwo Literackie, 1986); FACE AU NÉANT, Musée des Beaux-Arts, Nantes (FAGE, 2004).
Portret Joanny Neumann-Dobrzańskiej, 1938
pastel, papier szary; 69 x 49 cm w świetle ramy;
sygn. i dat. u dołu: Ignacy Witkiewicz 1938 18 / VIII (T. B. + E) [T]+piwo (3b)
patel, papier, 61 x 43 cm
sygn.p.d.: 12/V 1938 / Witkacy (T.B) / [...] NP chw / + P chw
Portret kobiety Płaczący chłopiec, 1929
pastel, papier brązowy;
54 x 44 w owalu naklejonym na karton w różowym passe-partout;
sygn. dat. i opis p. d.: Witkacy 24/IX/ (T. C.) + J B 1929
Lit.: Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, opr. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Warszawa 1990, poz. kat. I 1052.
akwarela, papier, 16 × 21 cm
Kolekcja rodziny malarza Eustachego Wasilkowskiego
pastel, papier brązowy; 65 x 49 cm;
sygn. dat. i opisany p. g.: Witkacy / 1920 / 27/X / (T.C).
Praca ujęta w katalogu: Irena Jakimowicz, Witkacy Malarz, Warszawa, 1987, poz. kat. 41
Lit.: Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, opr. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, s. 81, kat. poz. 380, tabl. b. VI - tu także pełna bibliografia Portretu kobiecego.
Pejzaż zimowy (Zakopane), 1913
olej, płótno, 60 x 76 cm;
sygn. p. d.: Ignacy Witkiewicz 1913
na odwrocie nalepka z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1913 roku z numerem 1290 autorem i tytułem obrazu, rodzajem i ceną.
Lit. obrazu: Katalog wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, sierpień 1913, s. 13-16, tu wykaz prezentowanych prac S. I. Witkiewicza [poz. 93-175]. Opisy katalogowe sprowadzone do podania techniki oraz tytułu obrazu. Znalazło się tu siedem obrazów z tytułem "Pejzaż zimowy (Zakopane)" - poz. 93, 96, 98, 103, 104, 107, 113.
1900-1902
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier chloro-bromowy, 20,2 x 15 cm,
na odwrocie napis ołówkiem: "Woda koło Tatarów pod Gubałówką",
vintage print
Praca reprezentuje wczesną, niezwykle rzadko spotykaną fotografię pejzażową autorstwa Witkacego. Datę wykonania odbitki przyjmuje się na 1900-1902 rok. Tego rodzaju fotografii zachowało się wyjątkowo niewiele. Praktycznie nie występują one w zbiorach muzealnych.
Omawiane zdjęcie związane jest z wczesnym okresem w twórczości Witkacego. Pochodzi z czasów jego fascynacji pejzażem uwiecznianym na obrazach olejnych. Zamiłowanie do krajobrazu zostało zaszczepione mu przez ojca, zwracającego synowi szczególną uwagę na kontakt duchowy z przyrodą.
Pierwsze fotografie pozwalały Witkacemu zgłębiać tajniki pejzażu, były pomocne w malowaniu z natury. Wczesne zdjęcia potwierdzały doskonałą umiejętność kadrowania. Artysta posiadał dar wykonywania pojedynczych zdjęć, nie wymagających dodatkowych zabiegów i powtórzeń.
Jego fotografie, poza oczywistym charakterem malarskim, często zawierały elementy grozy i napięcia. Fotografia pochodzi z bardzo ważnego okresu twórczości Witkacego. Stanowi cenny obiekt klasy muzealnej.
1900-1902
gelatin silver print, silver chlorobromide paper, 20.2 x 15 cm,
annotation in pencil on the reverse: "Woda koło Tatarów pod Gubałówką",
vintage print
The work shows an early, extremely rare, landscape photograph by Witkacy. It is estimated that the print dates back to 1900-1902. Extremely few works of the type have survived until present day.
They can hardly be found in museum collections.
The picture represents the early period in Witkacy`s work, dating back to his fascination with oil landscape paintings. The love of landscape was instilled in Witkacy by his father, who would stress the huge importance of spiritual communion with nature.
Witkacy`s early photographs allowed him to explore the mysteries of landscape, and helped him paint from nature. They evidence the artist`s excellent skill in framing scenes. Witkacy had a gift for making single photographs, not requiring additional efforts and repetitions.
In addition to having clear painting-like qualities, often his photographic works had an air of terror and tension. The work dates back to a very important period in the artist`s work and makes
a valuable museum piece.
Portret Zosi Fordanserki z Oazy, 1928
pastel, papier beżowy; 65 x 48,5 cm;
sygn. l. d.: [w k.:] T.B+a, śr.: Ign. Witkiewicz [w k.:] P.W.m / 1928 VII Nπ28
Literatura: Irena Jakimowicz, Anna Żakiewicz "Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939", Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, 1990 r., str. 97, poz. 825
Portret doktora Jana Władysława Pakowskiego, 1933 r.
pastel/papier, 64 x 48 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: `(T.C + Co) | Witkacy | NP | NTT | 1933 | X`
Portret pochodzi od rodziny sportretowanego.
pastel, papier
61,5 × 46 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. u dołu: Ign. Witkiewicz 1930 IX (T.B)
1931
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier chloro-bromowy, 27,4 x 20,4 cm (30,1 x 23,8 cm)
na odwrocie napis ołówkiem: "St. Ign. Witkiewicz - "Przerażenie wariata", 1931",
vintage print
Cykl Przerażenie wariata zalicza się do grona najbardziej cenionych fotografii Witkacego. Prezentowana praca pochodzi z wczesnego okresu współpracy z Józefem Głogowskim, znanym fotografem, dokumentującym kreacje fotograficzne Witkacego. Jest przykładem wybitnego dzieła sztuki, potwierdzającego niezwykły temperament artysty, szaloną wyobraźnię oraz śmiałe koncepcje na temat sztuki i filozofii.
Witkacy kreując własne fotograficzne wizerunki badał szereg możliwości, często przekraczając granice wytrzymałości psychicznej. Tworzył nieustanną grę rzeczywistości i fikcji. Jego fotografie przypominają sceny z teatru dadaistycznego, w którym dla zobrazowania absurdalności świata zastosowano wszystkie techniki wyrazu.
Surrealistyczne pomysły Witkacego realizowane były w fotografii. Artystę interesowały stany narkotycznego widzenia, halucynacji i właśnie szaleństwa. Fotografia Przerażenie wariata jest szczególnie ekspresyjnym przykładem psychologicznych poszukiwań, wpisuje się w serię bardzo osobistych dzieł.
Prezentowaną pracę określamy mianem chef d`oeuvre, z racji niebywałej rzadkością występowania na rynku. Na szczególną uwagę zasługuje również duży format odbitki.
1931
gelatin silver print, silver chlorobromide paper, 27.4 x 20.4 cm (30.1 x 23.8 cm),
annotation in pencil on the reverse: "St. Ign. Witkiewicz - "Przerażenie wariata", 1931",
vintage print
Madman`s Terror series is one of Witkacy`s most appreciated photographs. The work dates back to the early period of his collaboration with well-known photographer, Józef Głogowski, who documented Witkacy`s famous photographic enactments. It is an example of a unique masterpiece proving the artist`s extraordinary temper, crazy imagination and bold ideas about art and philosophy.
While creating his photographic images, Witkacy explored a range of possibilities, often exceeding mental limits. His work is a continuous play between reality and fiction. His photographs resemble scenes from a Dada theatre where any possible means of expression is employed to illustrate the absurdity of the world.
It is in photography that Witkacy realised his surrealist ideas. He was interested in states of narcotic vision, hallucinations and madness. Madman`s Terror is a particularly expressive example of his psychological experiments and fits into a series of very personal works.
Being extremely rare on the market, such works are referred to as chef d`oeuvre. The photograph is also notable for its large format.
Portret Michaliny Filippi, 1936 r.
pastel/papier, 69 x 49 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Ignacy Witkiewicz (T. B + E) | 1936 V NP N Π'
obraz wymieniony w spisie prac [w:] Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 – 1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 137, nr kat. 1990
pastel, papier ciemnoszary; 65 x 49 cm;
sygn. i dat. l. d.: NP N? / S. I. Witkiewicz / 1938 IX / (T. B.+E)
Portret Eugeniusza Konarskiego, 1934
pastel, papier, 68,2 x 48,7 (w świetle passe-partout);
sygn. l.d.: Witkacy/ 1934/ VIII/ NP/ NΠ/ (T.B)
oraz odręczna dedykacja artysty: "Panu Eug Konarskiemu pobratymczemu Duchowi jako zadatek przyjaźni Witkacy"
Estymacja: 40 000 - 50 000 zł
pastel, papier beżowy; 62x47 cm
sygn. l.d. Witkacy 1933 1/IV (T.BS)
sygn. p.d. NP / NΠ
opisany: Jakimowicz Irena, Stanisław Ignacy Witkiewicz. Katalog dzieł malarskich, wyd. MNW, Warszawa 1990, p. 129, poz. 1740.
Estymacja: 45 000 - 50 000 zł
1931
dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, papier chloro-bromowy,
wymiary: 12 x 18,1 cm oraz 12,5 x 18,2 cm,
na odwrocie napisy:
W-313 / 4, "Zastrzyk narkotyczny", Zakopane 1931
oraz W-312 / 3,
vintage prints
Prezentowane prace, to przykład ważnych w twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza działań obejmujących kreacje fotograficzne. Wyreżyserowany przez artystę performans, został zarejestrowany przez Józefa Głogowskiego. Efektem współpracy Witkacego z Głogowskim było wiele wyjątkowych akcji. W tym przypadku ich seans fotograficzny otrzymał tytuł Zastrzyk narkotyczny. W bezpośredni sposób nawiązuje on do tematu ekspresji ludzkich, wywoływanych zażyciem narkotyków. Zastrzyk narkotyczny odnosi się także do spotkań towarzyskich, w czasie których Witkacy zażywał narkotyk, by móc w ten sposób eksperymentować z rysunkiem i tworzyć unikatowe portrety. Artysta określał te spotkania jako "orgie narkotyczne", stąd fotografie mają również podtekst erotyczny.
Rozgrywana scena odbyła się latem 1931 r. w Zakopanem. Przedstawia Stanisława Ignacego Witkiewicza wraz z Janiną Bykowiakówną na werandzie Willii Olma, należącej do Heleny i Teodora Białynickich-Birula.
Fotografie wielokrotnie wystawiane i publikowane.
estymacja: 40000 - 60000 zł
1931
two gelatin silver prints, silver chlorobromide paper,
dimensions: 12 x 18.1 cm and 12.5 x 18.2 cm,
annotations on the reverse:
and W-312 / 3,
vintage prints
The works are an example of Stanisław Ignacy Witkiewicz`s actions involving photographic creations. This performance, directed by Witkacy himself, was documented by Józef Głogowski. The collaboration between Witkacy and Głogowski resulted in a number of peculiar actions. This photographic session was named the Narcotic Shot and invokes, in a direct way, drug-induced expressiveness. The Narcotic Shot also alludes to social occasions when Witkacy used drugs to experiment with drawing and thus produce unique portraits. The artist used to refer to those occasions as `narcotic orgies`, hence the erotic undertones of the photographs.
The scene was staged in the summer of 1931 in Zakopane. It shows Stanisław Ignacy Witkiewicz and Janina Bykowiakówna on the veranda of the Wilia Olma house, which was owned by Helena and Teodor Białynicki-Birula.
The photographs have been widely exhibited and published.
estimate: 40000 - 60000 zł
PORTRET JERZEGO KORDOWSKIEGO, 1922
Pastel, papier; 56 x 47 cm
Sygnowany p.g.: Ign. Witkiewicz | w kółku T. B | Portret | intencjonalny - zadatkowy | człowiek nie jest jeszcze | maszyną
Pastel, papier; 65,5 x 51 cm
Sygn. l.d. Witkacy 1934 IV? (TBs) NП NP./ + cof = (Her)
Obraz reprodukowany w Przekroju 23-30.XII.1990 roku
Estymacja: 35000 - 40000 PLN
Obraz wymieniony w: Stanisław Ignacy Witkiewicz. 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, opracowała Irena Jakimowicz, przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, s. 142 (szp. prawa), poz. 2157 (tu jako Portret kobiecy).
Portret Heleny Maciak, 1938 r.
pastel, papier, 69 × 49 cm
sygn. i dat. p. d.: Witkacy/ 1938/ 1/2// IV NP1/ NT z tym/ (T.B) [Pn OK./ N4]
Reprodukowany:
Przekrój, 1990, 23-30 XII
J. Degler, Witkacego portret wielokrotny.
Szkice i materiały do biografii (1918-1939).
Warszawa 2009, str. 389.
Estymacja: 55 000 - 60 000 zł
pastel/papier, 56 x 43 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Witkacy 1930` oraz l.d.: `NP.`
Estymacja: 55 000 - 75 000 zł
A Shy Bandit, A Dangerous Bandit
1931
two gelatin silver prints, silver chlorobromide paper, 11.8 x 8.9 cm, 11.7 x 8.5 cm,
annotations on the reverse: A, 12, 286, 137, ST. I. WITKIEWICZ
and B, 13, 287, 138, ST. I. WITKIEWICZ,
vintage prints
The two photographs of Witkiewicz with a watch are among his most interesting portraits. They are also a record of the artist`s performances, his "theatre of life". Sometimes Witkiewicz himself captured his grotesque and absurd creations as self-portraits, but often he asked his fellow photographers to do it for him. The two portraits, conceived by Witkacy, were made in September 1931 by Józef Głogowski, whom Witkacy had met shortly beforehand.
Selected exhibitions:
S. I. Witkiewicz. Génie Multiple de Pologne, Festival Witkiewicz, Brussels (1981);
Présences Polonaises, Centre Georges Pompidou, Paris (1983);
NON-PURE FORM. Photographs by Witkiewicz and Głogowski, SHS, Warsaw (1985), ZPAF Gallery, Cracow (1986);
S. I. Witkiewicz. Photographs 1899 - 1939, Third Eye Centre, Glasgow (1989);
Witkacy. Metaphysical Portraits..., Halle, Munich, New York, Chicago (1997-1998);
FACE AU NÉANT, Musée des Beaux-Arts, Nantes (2004).
Selected publications:
Ewa Franczak, Stefan Okołowicz, Against Nothingness (Wydawnictwo Literackie, 1986);
exhibition catalogue: FACE AU NÉANT, Musée des Beaux-Arts, Nantes (FAGE, 2004).
estimate: 80000 - 120000 zł
Nieśmiały bandyta, Groźny bandyta
1931
dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, papier chloro-bromowy, 11,8 x 8,9 cm, 11,7 x 8,5 cm,
na odwrocie napisy: A, 12, 286, 137, ST. I. WITKIEWICZ
oraz B, 13, 287, 138, ST. I. WITKIEWICZ,
vintage prints
Dwie fotografie Witkiewicza z zegarkiem należą do najciekawszych portretów artysty. Stanowią zarazem dokument jego performatywnych działań, spektaklu "życiowego teatru". Te groteskowe czy wręcz absurdalne kreacje Witkiewicz rejestrował niekiedy sam w formie autoportretów, ale częściej prosił o to przyjaciół fotografów. Portrety z zegarkiem według pomysłu Witkacego sporządził w Zakopanem we wrześniu 1931 r. nowo poznany Józef Głogowski.
Wybrane wystawy:
S. I. Witkiewicz. Génie Multiple de Pologne, Festival Witkiewicz, Bruksela (1981);
Présences Polonaises, Centre Georges Pompidou, Paryż (1983);
NIE-CZYSTA FORMA. Witkiewicz i Głogowski fotografie, SHS, Warszawa (1985), Galeria ZPAF, Kraków (1986);
Witkacy. Mataphysische / Metaphysical Portraits..., Monachium, Halle, Nowy Jork, Chicago (1997-1998);
Wybrane publikacje:
Ewa Franczak, Stefan Okołowicz, Przeciw Nicości (Wydawnictwo Literackie, 1986);
katalog wystawy: FACE AU NÉANT, Musée des Beaux-Arts, Nantes (FAGE, 2004).
estymacja: 80000 - 120000 zł
pastel, papier; 50 x 46,5 cm;
sygnowany i datowany po prawej stronie u góry: Witkacy 1918 | T.C. B.R
po lewej stronie u góry napis: Prinz | Alexander Friedrich | one | Sicherheits - nadel.
po prawej stronie u dołu napis: ohne Sicherheits - nadel!
pastel, papier jasnobrązowy; 68,5 x 50,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: 1934/ Witkacy V/ (T. C) N / C + C9
na odwrocie stempel z kolekcji Jana Stanisława Witkiewicza;
Proweniencja: dawniej Teresa Strutyńska - Christow;
Pastel, papier Tizian; 63,5 x 49, 5 cm
Sygnowany p.d.: NΠ | NP | Witkacy 1933 V (T.B)
pastel, papier; 59,8 x 43,5 cm
sygn. p.d. Witkacy 1930 23./IV/ (T.C)
Estymacja: 40000 - 45000 PLN
Pastel, papier; 65,5 x 51 cm
Estymacja: 35000 - 40000 PLN
Portret Felicjana Sterba, 1933
Pastel, papier; wym.: 63 x 48,5 cm
Sygn. u dołu: Ign Witkiewicz `933 VII
w górnej części scena figuralna, niżej napis: Księgozbiór/ Feliksa Lewińskiego
sygn. poniżej sceny: Witkacy
sitodruk?, papier; 9,5 x 7 cm (w świetle oprawy)
PORTRET ARTURA MARII SWINARSKIEGO, 1922
Pastel, papier na sklejce; 63 x 47,5 cm
Sygnowany p.g.: Witkacy 1922 | T. D [w kółku] | NP1
Na odwrocie nalepka: Mussée d`Art et d`Histoire | Expo ART POLONAIS | No Entrée 0018 | Anée 1959; nalepka: Centralne Biuro Wystaw Artystycznych | Warszawa "Zachęta" Plac Małachowskiego 3 | Wystawa PITTURA POLACCA CONTEMPORANEA Rok 1959 | Autor Stanisław Ignacy Witkiewicz | Tytuł RITRATTO DI A.M.SWINARSKI / PORTRET A.M.SWINARSKIEGO 1922; włoski znaczek celny: MERSI VISITATE DOGANA ITALIANA q 62891
Portret Neny Stachurskiej, 1929
suchy pastel, papier, 63 x 48 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Witkacy (T.C.) / 1929 / X
na odwrocie napis ołówkiem: p. Nena Stachurska, numer 121 oraz cztery stemple wystawowe: prostokątny, niebieski: PIERWSZA W WARSZAWIE/ WYSTAWA PORTRETÓW/ FIRMY S. I. WITKIEWICZ/ ORGANIZOWANA PRZEZ STOŁECZNY DOM KULTURY/ ELEKTORALNA 12/ WARSZAWA - KWIECIEŃ - MAJ - 1958 ROKU/ DYREKTOR/ [podpis nieczytelny]; EKSPONOWANY NA WYSTAWIE/ W NOWYM TARGU - SIERPIEŃ 1957; -) EKSPONOWANY/ NA
WYSTAWIE/ W OPOLU/ LISTOPAD/ GRUDZIEŃ/ 1957; owalna pieczęć: EKSPONOWANY NA WYSTAWIE/ WE WROCŁAWIU/ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK 1957.
Pastel, papier; 66 x 52 cm
Sygn. l.d. Witkacy/ 1934/ IV/ NP. NП/ +(herb) (T.E.) rysowane/ z zagwanderowaną brandszlajchą
Estymacja: 30000-35000 zł
Pastel, papier; 69 x 49 cm
Sygn. p.d. Witkacy/ 1938/ 1/2// IV NP1/ NT z tym/ (T.B) [Pn OK./ N4]
Estymacja: 30000-40000 zł
Portret Jadwigi Pilińskiej z d. Gadomskiej
pastel, papier, 68,7 x 48,7 cm,
sygn. l.d.: S.I.Witkiewicz 1939 VIII/N II (NP7+Cof) (T.B.). Ekspertyza p. dr Anny Żakiewicz.
Portret Mariana Cz.Pacholskiego (1931)
sygn. dat. l.d.
pastel, papier, 65x49.5 cm
Pastel, papier; 69 x 49 cm
Estymacja: 45 000 - 55 000 zł
Pastel, papier; 66 x 52 cm
Sygn. l.d. Witkacy/ 1934/ IV/ NP. N
Pastel, papier; 65,5 x 51 cm
Sygn. l.d. Witkacy 1934 IV? (TBs) N
Portret Idalii Iwanowskiej, 1929
pastel, papier., 63,5 x 48,5 cm
sygn. l.d. Witkacy/ (T.C + Co)/ 1929 X
Estymacja: 40.000 - 50.000 zł
Portret Teodora Białynickiego-Biruli, 1930
pastel, papier; 64 x 48 cm w świetle passe-partout
Sygn. l.d.: Witkacy 1930 II/ T.C + Co
Na odwrocie nr 142 i nalepki:
Eksponowany na wystawie/ w Nowym Targu - sierpień 1957 r {podpis nieczytelny)
Estymacja: 40.000 - 60.000 zł
Portret Stefanii Jaworskiej z Klemensiewiczów, około 1910 r.
węgiel/papier żeberkowy z sucha pieczęcią, 58 x 44 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: `[Ignacy] Witkiewicz [?] icz`, p.d.: `Ex [?] ka`
Estymacja 35 000 - 50 000 zł
Portret Janiny z Turowskich Leszczyńskiej, 1931 r.
pastel/papier, 65 x 45 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d. `NP3/ Witkacy 1931/ TC + Co`
Na odwrocie ołówkiem: M.N.K./ No 5247
Estymacja: 50 000 - 80 000
Portret Jadwigi Sobolewskiej-Błażejewicz
pastel, papier
69,5 x 50 cm
sygn. d.: (T.U+E) Witkasiewicz Maciej Szef gabinetu 1936 VII NP Nπ+herb. Chin.
Portret Bronisławy Włodarskiej - Litauerowej, 1937 r.
pastel/papier, 63,5 cm x 48 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Ignacy Witkiewicz 1937 IX | poprawiane Napa 29/IV 1938 [P. KO.] [T.]`, p.d.: `(T. B+a) NP. | N? (FBZ)`
LITERATURA: Stanisław Ignacy Witkiewicz, 1885-1939, Katalog Dzieł Malarskich, opr. Irena Jakimowicz, MNW, 1990 r., s. 140, poz. kat. 2101
Estymacja: 30 000 - 50 000
pastel/papier, 62,5 x 44 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Witkacy 930 25/II | NP1 (T.C.)`
Pochodzenie: D.A. Rempex
Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 35 000 - 55 000
pastel, papier; 64,7 x 46,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: Ign Wit (?) nieczytelne/1925?;
opis autorski p. d.: NP3 / T.E (w kółku).
Na odwrocie nalepka inwentarzowa: 15273/ Witkiewicz S. Ign/ tytuł: Portret corki (?) nieczytelne/ Rodzaj dzieła pastel / Cena / Własność Data nadesłania 1926?
Portret Józefa Jana Głogowskiego, 1934 r.
węgiel, pastel/papier brunatno szary, 69 x 48,6 cm
opisany wewnątrz: `Na pamiątkę | rozmowy | z Janem Głogowskim | 1934 4-5 / IX 1934`
Irena Jakimowicz (współpraca Anna Żakiewicz), Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939, Katalog dzieł malarskich, MNW Warszawa, Warszawa 1990, s. 133, nr kat. I.
Estymacja: 40 000 - 60 000
Portret Janusza Kotarbińskiego, 1929
pastel, papier; 64 x 48,3 cm;
sygn. l. d.: Witkacy 1929 I / T Peyotl
na odwrocie: pieczęć kolekcji Jana Stanisława Witkiewicza
numer depozytowy z Krakowa: MNK N.D. / 8413 oraz nalepka własnościowa, częściowo zdrapana z odręcznym napisem: Białynicki - Birula/ Zakopane/ ?
napis odręczny Janusz Kotarbiński malarz
w górnej części scena figuralna, niżej napis: REVOLUTIONE GALLICA/ OMNIA FINITA/ 1793-1917, niżej napis: Znak Księgozbioru =/ Leona Reynela
tusz, akwarela, papier; 15 x 10,8 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. g.: Witkacy.
w górnej części scena figuralna, niżej napis: Księgozbiór/ Feliksa Lewińskiego, sygnowane poniżej sceny: Witkacy
sitodruk?, papier; 10,2 x 7,8 cm (w świetle oprawy);
Portret Józefa Jana Głogowskiego, XII.1934 r.
pastel/papier, 64 x 48,5 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Witkacy | 1934 | XII | [nieczytelne] | np (C + Co)`
LITERATURA: I. Jakimowicz (współpraca A. Żakiewicz), Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939, Katalog dzieł malarskich, MNW Warszawa 1990, s. 134, nr kat. I. 1892
Estymacja: 55 000 - 75 000
pastel/papier, 69 x 49,5 cm
sygnowany i datowany p. d.: `n. p. (T.E) Witkacy 1931 29/III | in NP. 287 Eu (per iniect.) | + pyfko [0`02] | (T.E)`
Estymacja: 25 000 - 35 000
fotografia, papier (odbitka srebrowa)
17,2ᅠ xᅠ 12,4ᅠ cm
stempel na odwrocie
z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza
Portret mężczyzny z profilu, 1932 r.
pastel/papier, 68.5 x 49 cm
sygnowany p. d.: `(TC + Co) | Witkacy 1932 + NP. Np`, l. d.: `31/I | 1/II ( C + Co) | NP N?`
Estymacja: 45 000 - 60 000
Pastel, papier; 63 x 48 cm w świetle passe-partout
Sygn. u dołu: NP1 + Eu + 9[4]3/ 1930 IV/ Witkacy
Na odwrocie nalepka z Muzeum Narodowego w Krakowie z opisem obrazu
Olej, płótno; 55 x 65 cm
Sygn. l.g. Ignacy Witkiewicz 1911
Na odwrocie dwie nalepki z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem depozytu
Portret Kobiecy (Irena Solska ?), 1933 r.
pastel/papier, 62,5 x 47 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l. d.: `Ign Witkiewicz 1933 V NP. N? (T.B)
obraz wymieniony w spisie prac [w:] Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 130, nr kat. 1765.
Estymacja: 22 000 - 35 000 zł
PORTRET MARIANA STEINSBERGA, 1928
Pastel, papier; 63 x 46,5 cm w świetle oprawy
Sygnowany p.d.:
zielonym kolorem w owalu T. B + a | Witkacy | N? 5m | + Cof | bielą: 19
28/IX
Portret Joanny Neumann-Dobrzańskiej
pastel, papier,
69,5 x 48,5 cm,
sygn. p.d.: Witkiewicz 1938 18/ VIII (t.B+e ) [t] + piwo (3b)
Portret Janiny z Turowskich Leszczyńskiej, 1931
Pastel, papier;
65 x 45 cm w świetle passe-partout
Sygn. p.d. NP3/ Witkacy 1931/ TC + Co
Na odwrocie: M.N.K./ No 5247
Reprodukowany: Portrety Witkacego w kolekcji Jana Stanisława Witkiewicza, Wrocław 1996 - na okładce i nr 19
Opisany: Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939). Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz przy współpracy. Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, pozycja 1536
pastel, papier
64,5 x 49,8 cm
sygn. l.d.: Witkacy 1933 XI NP NT. p.d.: (T.B.)
pastel, papier
69,5 x 50 cm
Portret Wilhelminy Strzeleckiej - Różyckiej, 1938 r.
pastel/papier, 66 x 47,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, datowany i opisany u dołu: `Ign. Witkiewicz 1938 25 VI (T.B+E), [P+NP1]`
LITERATURA: obraz wymieniony w spisie prac [w:] Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939, katalog dzieł malarskich w opracowaniu Ireny Jakimowicz, Warszawa 1990, s. 142, nr kat. 2147
Portret Bronisławy Włodarskiej - Litaurowej, 1937 r.
pastel/papier,
63,5 cm x 48 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p. d.: `Ignacy Witkiewicz 1937 IX | poprawiane Napa 29/IV 1938 [P. KO.] [T.]`, p. d.: `(T. B+a) NP. | N? (FBZ)`
Obiekt opisany w: [Stanisław Ignacy Witkiewicz, 1885-1939, Katalog Dzieł Malarskich, opr. Irena Jakimowicz, MNW, 1990 r.], str. 140, poz. kat. 2101
Sygnowany p.d.: zielonym kolorem w owalu T. B + a | Witkacy | N? 5m | + Cof | bielą: 19 28/IX
PORTRET STANISŁAWA ALBERTIEGO, 1933
Pastel, papier;
62,5 x 47,5 cm w świetle oprawy
Sygnowany p.g.: VI. | l.d: Der Junge Alberti | in seinen | Studienjahre | p.d.: W 22(T.E.) | T.C+Co | 2/VI | NP N? | 1933
Obraz pochodzi od córki Lucjana Bastgena, legionisty, komisarza rządowego w Bielsku-Białej (w latach 1931-1934).
PORTRET DOKTORA WITOLDA PAKOWSKIEGO, 1932
Pastel, papier;
64,5 x 48 cm w świetle oprawy
Sygnowany l.d.: Witkacy 1932 III NP. 3 4 N ? 5 n, p.d.: (T.B.s)
pastel, papier
39 x 29 cm
sygn. i dat. p.d. (T.Peyotl/+ 1/2 C)/Witkacy 1929/X
pastel, papier
38,5 x 28 cm
sygn. i dat. Ignacy Witkacy / 1917
Pastel, papier,
67 x 48 cm,
sygn. l.d.: Witkacy (T.C) (T.E.) NP., N? + C+ Codein
pastel/papier,
60,5 x 47 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Witkacy | 1935 | VI | NP N? (T.E)`
pastel, papier
69,5 x 49,5 cm
sygn. i dat. p.d. 1939 / 22/ 23 / VIII NP3t / Auto-Vitcatius (1/2 C+Co+) Ort.
Wystawiany: Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885- 1939, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1990
Reprodukowany: Przekrój, 1985, il. nr 13
PORTRET EDWARDA ŻYTECKIEGO, 1939 R.
pastel/papier, 67,5 x 48 cm
sygnownay i datowany l. d.: `Witkacjusz | 1939 VIII | NP., (T.B. + Etol)`
PORTRET MĘŻCZYZNY (ARTUR SCHROEDER ?), 1929 R.
pastel/papier,
65 x 49 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Witkacy IX | 1929 T. C+Co`
pastel, papier;
63 x 49 w świetle passe-partout
sygn. l.d. Witkacy 31 6/X/ (T.C + Co)
pastel, papier;
sygn.l.g. Witkacy/ 1933 I/ NP. ( T.C +Co)
Tusz, papier;
wym.: 22,5 x 28 cm;
sygn. p.d.: Witkacy 1926/NP1 III.
pastel, papier szary, 65,5 x 49,5 cm;
sygn. l. d.: Witkacy (T.B + d);
oraz napis p. d.: NP / N 1931 VII
Na odwrocie pieczęć z zakładu ramiarskiego Dawida Ostermana, Lwów, ul. Piłsudskiego 11 Stanisław Ignacy WITKIEWICZ-WITKACY (1885-1939)
pastel, papier;
64,5 x 49,5 cm
sygn. p.d. Witkacy NP3/ 1926/ VI/ T.C [ w kółku]
Portret Ireny Wiedyskiewicz-Polniakowej, 6-18 III 1926
pastel, papier;
119 x 98 cm
sygn. l.d.: NP. 6, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19/ T.A [w kółku]
NAJPIĘKNIEJSZY UŚMIECH ZOSI (PORTRET ZOFII SZUMANOWEJ ?), 1929 R.
pastel/papier,
65 x 50 cm
opisany l. d.: `Najpiękniejszy | uśmiech Zosi | 1929 V | (T. Peyotl)` oraz p. d.: `N 18 | A poccco ?`
POCHÓD KALEK Z BITWY POD GRANDE FONTASQUE, 1925 R.
atrament, tusz/papier,
17 x 21 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany l. śr.: `NP3 | Witkacy | 1925 | 29/V` oraz p. g. tytuł autorski i opisy postaci
ODWROCIE: napis inna ręką p. g.: `rysunek | Wtkiewicza`
dwa portrety Heleny Maciak, portret Jadwigi Maciak, portret Franciszka Maciaka
Portret dziewczynki z niebieską kokardą, 1938
pastel, papier;
średnica 48 cm w świetle passe-partout
sygn. u dołu: Witkiewicz (T.B.+E) 1938 III-IV NP.-N ? + herb
pastel, papier;
82 x 46 cm w świetle passe-partout
sygn. l.d. Ignacy Witkiewicz 1930 IX (T.B)
Portret Aleksandra Lednickiego
węgiel, papier, 61,5 x 46,5 cm (w świetle oprawy);
u dołu napis: Hetman Lednicki,
p. d.: Ostatni rysunek T.C (w owalu) / Witkacy / 1923
pastel, papier,
61,5 x 46,5 cm
(w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Witkacy TC + b (w owalu) / 1923;
pastel, papier brązowy, 60 x,5 x 45 cm;
sygn. p. d.: Witkacy (T.E) / 1934 XII / NP N + herb
PORTRET ZOFII ŻARNOWIECKIEJ, 24 IX 1937
pastel, papier jasnobrązowy,
69 x 49.7
sygnowany i datowany u dołu: Le portrait d`une figure | ŕ combore (lub courbure?) constante = ? xa/yb _ ka (z.r.) | (T.T.C.K.P.) | Witkacy (T.E 1/2 C) | NP | N? + (F.B.Z.) 1937 | 24/IX
PORTRET TOMASZA DOMANIEWSKIEGO, X 1924
pastel, papier,
60.5 x 45.7
p.g.: Ignacy Witkiewicz | 1924 (w kółku:) T.B+E/X
Para portretów Aleksandra Lednickiego
1. pastel, papier, 61,5 x 46,5 cm (w świetle oprawy);
2. węgiel, papier, 61,5 x 46,5 cm (w świetle oprawy);
u dołu napis: Hetman Lednicki, p. d.: Ostatni rysunek T.C (w owalu) / Witkacy / 1923
Portret Anny Przybyłko-Potockiej (?), 19
pastel, papier różowy,
54,5 x 44 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Witkacy / (T.B.) NP N(Pi) N(Pi) / N(Pi) 11 / + herb u dołu: 1935. 6
Pastel, papier; 64,5 x 48 cm w świetle oprawy
PORTRET MARII DźBROWIECKIEJ, 12. I 1938
pastel, papier, 69.5 x 49.5 cm
sygnowany p.d.: (T.E. + B) | Witkacy 1938 | 12/I | NP6r | N? od BN | NP FZZ 14
Z tyłu na oprawie (na tzw. plecach) napis zielonym flamastrem: Portret p. Marii Dąbrowieckiej | zamieszkałej w Zakanem (sic!) | malowany w 1938 r własnoręcznie | przez Stanisława Witkiewicza (Witkacego) co niniejszym potwierdzam | Witold Nawierski | W
PORTRET MARII KASPROWICZOWEJ, X 1936
pastel, papier,
68 x 49 cm
sygnowany i datowany u dołu pośrodku: Witkacy (T.E) | 1936 X napis p.d.: (p.w.) NP 5r | (w.s.g.)x/ N? | x/ glątwa Z tyłu na oprawie (na tzw. plecach) napis ołówkiem: Portret MARUSI KASPROWICZOWEJ II żony KASPROWICZA
pastel, karton,
67 x 46 cm (w świetle oprawy);
napis l. d.: (T.T.C.K.P.); p.d.: Witkacy / N? NT, 1936 III / + piwo + porter / + herb.
Portret Anny Przybyłko-Potockiej (?)
pastel, papier różowy, 54,5 x 44 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Witkacy / (T.B.) NP N N / N 11 / + herb u dołu: 1935. 6
pastel, papier
59,8 x 43,5 cm
pastel, papier brązowy
66 x 47 cm
sygn. i opisany u dołu: Witkacy / 1931 V T. NP89 / + / pyfko + Co
zużytkować przypadkowe upicie się ...;
ołówek, papier
16,5 x 20,9 cm;
sygn. p. g. z autorskimi oznaczeniami: NP 42 N (Pi) / (Pi) 71/ N (Pi) 3m + alk/ + herb. Witkacy / 1935 / X (ołówkiem); napis autorski ołówkiem z lewej: Emeryk Kotoplaski / postanowił zużytkować / przypadkowe upicie się / i zmieniwszy się w / fokę, zgwałcić swoją / zaniedbaną od 15 lat / żonę Gogenardę / Ona była tak / zaskoczona i / szczęśliwa, że / nawet nie / zauważyła, że / on się w / fokę zamie- / nił; na odwrocie tekst obcą ręką.
pastel, papier
63,5 x 48,5 cm
Na odwrocie nr 115 oraz 4 pieczęcie PIERWSZA W WARSZAWIE/ WYSTAWA PORTRETÓW/ Firmy S.I.WITKIEWICZ/ ORGANIZOWANA PRZEZ STOŁECZNY DOM KULTURY/ ELEKTORALNA 12/ WARSZAWA - KWIECIEŃ - MAJ - 1958 ROKU/ DYREKTOR/ (podpis nieczytelny); EKSPONOWANY NA WYSTAWIE/ W NOWYM TARGU - SIERPIEŃ 1957; EKSPONOWANY/ NA WYSTAWIE/ W OPOLU/ LISTOPAD/ GRUDZIEŃ/ 1957; Okrągła EKSPONOWANY NA WYSTAWIE/ WE WROCŁAWIU/ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK 1957
pastel, papier
64 x 48 cm w świetle passe-partout
Sygn. l.d. Witkacy 1930 II/ T.C + Co
Na odwrocie nr 142 i nalepki Eksponowany na wystawie/ w Nowym Targu - sierpień 1957 r (podpis nieczytelny); PIERWSZA W WARSZAWIE/ WYSTAWA PORTRETÓW/ Firmy S.I.WITKIEWICZ/ ORGANIZOWANA PRZEZ STOŁECZNY DOM KULTURY/ ELEKTORALNA 12/ WARSZAWA - KWIECIEŃ - MAJ - 1957 ROKU/ DYREKTOR/ (podpis nieczytelny)
pastel/karton,
67 x 46 cm (w świetle passe-partout)
napis l. d.: `(T. T. C. K. P.) oraz p. d.: `Witkacy | NPNT 1936 III | + piwo - porter | + herb`
Portret księdza Śledziewskiego, 1931
pastel, papier brązowy,
65 x 50 cm;
sygn. i opisany z lewej: NP/ N?/ + / Mescal/ Butlors/ 5 gr/ +/ C/ Witk/ 1931/ VIII
pastel, papier beżowy,
66.5 x 48.3 cm
sygnowany l.d.: Witkacy (T. 1 C) | NP 8m | 1931 6/X
PORTRET EUGENII DUNIN-BORKOWSKIEJ, 1909
węgiel i sangwina, papier żeberkowy z suchą pieczęcią okrągłą w p.g. rogu,
61 x 45.5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: Ignacy Witkiewicz 1909
Portret pułkownika Stanisława Czuryłły, 1939
pastel, papier,
69 x 48,5 cm;
sygn. l. d.: S. I. Witkiewicz / 1939 IV (T.B.) NP / N(Pi);
Stanisław Czuryłło (1893 - 1948), pseud. Poręba - oficer Legionów, pułkownik (awansowany w marcu 1939);
dowódca 78. Pułku Piechoty w Grodnie, Podhalańskiej Brygady Piechoty.
Spotkanie z jednorogiem w Górach Skalistych, 1920 r.
pastel/papier, 47,5 x 64,2 cm
sygnowany i datowany l. g.: `Witkacy | 1920 | 22/XI`, u góry pośrodku: `Spotkanie z jednorogiem w Górach Skalistych`
Pastel, papier,
62,5 x 48 cm
sygn. l.d.: Le grande...de ST. Vitccasse (1)936 NP. N II + piwo i trochę wódy. Przedarcia papieru.
Portret Heleny Białynickiej - Biruli (?), 1930 r.
pastel/papier, 63 x 49 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p. d.: `Witkacy 1930 VIII | (TC +Co+Co+G)
pastel, karton brązowy; 61 x 46,5 cm w świetle ramy
sygn. l.d.: T.A/ Igancy Witkiewicz/ 1927 V/ NP. ˝ = P = NP. = NP. 1/2/ 2.3
PORTRET JANINY TUROWSKIEJ-LESZCZYŃSKIEJ,1931
pastel, papier
66.5 x 44 cm
sygnowany l.d. czarną kredką: Witkacy 1931 X (T. 1/2 C) NP8m
na odwrocie oprawy napisy: MNK / NR 5203 oraz ND 5203. Ponadto nalepka z informacją o obrazie.
Portret kobiety (Jadzia?), 1927
pastel, papier
60 x 45 cm
sygn. l.d.: Witkacy T.B + E (w owalu) / 1927 X NP2
p.g. pionowo, wzdłuż krawędzi, białą kredką: Jadzia myśli!
pastel, papier,
60,5 x 45,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Ign. Witkiewicz / T.B / 1924 / X
Na odwrocie nalepka wystawowa z Muzeum Narodowego w Warszawie, XII. 1989 - II. 1990 r., z nr katalogowym 523; oraz okrągła nalepka z numerem: MNK N.D. / 8414
olej, płótno; 60 x 60 cm
sygn i dat. p.d.: Ignacy Witkiewicz 1911
Portret Stefanii z Machów Konińskiej, 1935
pastel, karton, 63,8 x 49,5 cm
sygn. l.d.: Ign. Witkiewicz ; p.d.: 1935 (T. B) N P/ N ?
pastel/papier
sygn. p.d.: IX.1931 Witkacy, l.d.: + PYFKO NT T, NP 7m (TE), wym.: 62 x 47 cm. Publikowany w Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939 Katalog dzieł malarskich, opracowanie Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie 1990, poz. I
pastel, papier jasnobrązowy, 61 x 47 cm
sygn. u dołu: Ign Witkiewicz `935 / V-VI (T.B + A) NP / N?
fotografia czarno-biała, papier fotograficzny, 17 x 11,8 cm
Poz. 102 i 103: Ze spuścizny po zaprzyja¼nionym z artystą doktorze Bronisławie Gromadzkim, lekarzu, muzyku, zaprzyja¼nionym z bohemą zakopiańską, pocz. XX w.
pastel/papier, 71 x 48,5 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Witkacjusz 1939 19/VI NP NP`, p. d. `T.E.`
węgiel, pastel na szarym papierze
63 x 48 cm
sygnowany p.g.: Ignacy | Witkiewicz | 1918
PORTRET JANINY TUROWSKIEJ-LESZCZYŃSKIEJ, II 1933
pastel, papier
68 x 49 cm
sygnowany i oznaczony p.d.: Witkacy 1933 | II | (T.D) | NP N II oraz ukośnie P.P.C.
pastel, papier, 63 x 45 cm
sygn. l.d.: Witkiewicz / 1934 X
p.d.: (T.B) / N?/ NP.
Kompozycja z dwiema postaciami, 1917
pastel, papier szaro-beżowy, 46,5 x 61 cm
sygn. l. d.: Ignacy Witkiewicz 1917
Portret Stefanii Konińskiej (1935)
sygnowany l.d.dat. p.d.
pastel, papier, 62.8x47.7 cm (w św.ramy)
pastel, papier,
61.5 x 46.5 cm
sygnowany p.d.: Witkacy (w kółku) T.C | 1927 15/X
l.d: Krew | Jana Szostaka | (przy temperowaniu ołówków)
Portret Jadwigi Pulichowej, 15 X 1928
pastel, papier,
62.5 x 48.7 cm
sygnowany p.d.: Witkacy | 15/X | 1928 (w kółku) T.E + Cof
pastel, papier, 65 x 49 cm
sygn. p.d.: Witkacy / 1930 / IV / (T.T.Co + Et)
na odwrociu ołówkiem: N.D. 5223
Depozyt prof. Jana Leszczyńskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie
pastel, karton, wymiary w świetle ramy: 62 x 46 cm
sygn. i dat. p.d.: Witkacy / 1927 / T.C + Co
Kolekcja Biruli - Białynickiego
pastel, papier szary, 62 x 43 cm;
sygn. l.d.: Ign Witkiewicz / 1934 X; p.d.: T.B / N?; / NP
PORTRET ZOFII CHMIELEWSKIEJ, 1931
Pastel, papier naklejony na tekturę; 65 x 49 cm
Sygnowany p. d.: Witkacy. Powyżej: 931 III NP 2,5 | (T. B + E)
Na odwrocie prostokątna papierowa nalepka: ARTYSTYCZNA | WYTWÓRNIA RAM | F. BURDYŃSKI | WARSZAWA, BRACKA 18 | TELEFON 177-76
PORTRET MARII SUCHOŃ, 23 IV 1930
pastel, papier
61.5 x 45.5 cm
sygnowany p.d.: Witkacy 1930 23/IV | (T.2/3 C), l.d.: I wsia | w bryljantach | i | izamrudach
Portret kobiety, czerwiec 1939
pastel, karton 62 x 48 cm
sygn. i dat. p.g.: Witkacy / 1931 / 27 / XII / NP1 / N? / (T.E.)
Portret mężczuzny w okularach, 27 grudnia 1931
pastel, karton, 64 x 48,5 cm
sygn.i dat. p.g.: Witkacy / 1931 / 27 / XII / NP1 / N? / (T.E)
PORTRET IRENY FEDOROWICZOWEJ, 23 IV 1930
pastel, papier
61.3 x 45.5 cm
sygnowany u dołu pośrodku: Witka (T.C) 23/IV | 1930
PORTRET IRENY FEDOROWICZOWEJ, III 1929
pastel, papier
69.5 x 49.5 cm
sygnowany wzdłuż dolnej krawędzi: Witkacy 1929 III N?9m - Cof podstawkowo - widmowy
pastel, papier
63 x 48 cm
sygnowany l.d: (w kółku) T.E + d; pd.: NP8| 1927 | Witkacy | 11/X
pastel, papier ciemnoszary, 65 x 49 cm;
sygn. u dołu: Ign. Witkiewicz 1931 VI / (T.B) / NP. ... / N? / ? 2t
Portret męski
pastel, papier jasnobrązowy, 64 x 47 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: 1926/ X/ Ignacy Witkiewicz/ T.B
Portret kobiety
pastel, papier brązowy, 62,5 x 46,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Ign Witkiewicz / T.B. (w kółku) 1924.
pastel, papier niebieski, 64 x 47 cm (w świetle oprawy)
opisany u dołu: l. d.: 1934 VIII / Witkacy / Nđ / NP / + herb; po środku: Alcoforado; p.d.: Eine junge Jakutin / in Augenglaeser / ohne / Nationaltracht;
p.g.: Die Skizze der Verfassers
na odwrocie nalepka z MNW wyst. XII 89- II 90 poz. nr 1869
pastel, papier żeberkowy, 62 x 48 cm;
sygn. p.d.: Ignacy / Witkiewicz / 1917
Na odwrocie nalepka z Muzeum Narodowego w Warszawie - Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939 [wystawa monograficzna XII 1989 - II 1990; poz. nr 295
Stanisław Ignacy WITKACY-WITKIEWICZ(1885 - 1939)
pastel/papier, 66 x 47 cm
obraz posiada ekspertyzę p. Anny Żakiewicz
pastel, papier brązowy,
62,5 x 47 cm ( w świetle oprawy);
sygn. l.d.: T.E 1920. / Ignacy Witkiewicz
węgiel, papier,
29 x 41.5 cm
sygnowany sangwiną p.d.: Ignacy Witkiewicz 1906
olej, płótno dublowane, 53 x 66 cm;
sygn. p.d.: Ignacy Witkiewicz / 1911
Według Regulaminu Firmy Portretowej technika jest mieszaniną węgla,
kredek, ołówka i pastelu; 63,5 x 48,5 cm w świetle
Sygnowany p. d.: 1938 VIII NP1 | Ignacy Witkiewicz T. B
PORTRET KOBIETY W OKULARACH, 1934
Pastel, papier; 64 x 47,2 cm w świetle
Sygnowany l. d.: Witkacy 1934 VIII Np NP + herb Alcaforado;
p. d.: Eine junge Jakutin in Augengläser ohne Nationaltracht
(w wolnym tłumaczeniu: Młoda Jakutka bez stroju narodowego);
p. g.: Die Skizze der Verfassers (Szkic autora)
Na odwrocie naklejka Muzeum Narodowego: Stanisław Ignacy Witkiewicz| 1885-1939 | Muzeum Narodowe w Warszawie |
XII 1989 - II 1990 | katalog nr 1869
pastel, papier,
101 x 72 cm
sygnowany p.d.: Witkacy | 1920 | Aldebaran i Hyady. N 4.
SPOTKANIE Z JEDNOROGIEM W GÓRACH SKALISTYCH, 1920
pastel, papier,
47.5 x 64.2 cm
sygnowany l.g.: Witkacy | 1920 | 22/XI
u góry pośrodku: Spotkanie z jednorogiem w Górach Skalistych
Gwasz, pastel na tekturze 49 x 67,5 cm
Sygnowany p.d. - "Ignacy Witkiewicz / 1907"
Pochodzenie - dawna kolekcja Eugenii Dunin-Borkowskiej
pastel, papier, 63,5 x 48,5 cm;
sygn. l.d.: Ign Witkiewicz/(T.B) 1933 i napis z prawej NP NII
Portret Kazimiery Żuławskiej, 1924
pastel, papier, wym.: 58,5 x 48 cm
sygn. p.g.: Witkacy / TC / 1924;
Kazimiera Żuławska, tłumaczka i romanistka, żona pisarza Jerzego Żuławskiego.
pastel, papier,
sygnowany p.d.: T.B (w kółku) | 1924 | Ignacy Witkiewicz 53 x 45.5 cm
PORTRET EDMUNDA STRĄŻYSKIEGO, 28 V 1928
Pastel na brązowym papierze, 67,8 x 42,8 cm
Sygnowany l. g.: Witky [Witkacy] 1928 NP1 | T. B + E +d
[w owalu, innym kolorem]| 28 | V
Na odwrocie: nalepka wystawowa
Portret Lucjana Bastgena (1933)
sygnowany, datowany p.d.
pastel, papier
63.5x48.5
pastel, papier,
wym.: 61 x 47,5 cm
sygn. l.d.: Ign. WitkiewiczŐ 939 V VI i p.d. TB+A NP NP
pastel, papier,
wym.: 69,7 x 49,9 cm
sygn. l.d.: Ign. Witk śr. 1937 i p.d.: NP/NP + FZZ
Ekspertyza historyka sztuki p. Anny Żakiewicz.
Portret Stanisława Czuryłły, IV 1939
pastel, papier,
69 x 48.8 cm
sygnowany l.d.: S.I. Witkiewicz | 1939 IV (T.B) NP | N?
pastel, papier,
63,5 x 48,5 cm;
pastel, papier czerwony,
62,5 x 44 cm; (w świetle oprawy)
sygn. u dołu: Witkacy Ô930 25/ II/ Np1 (T.C)
pastel, papier,
67,6 x 47 (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: Ignacy Witkiewicz 1938 22/VI [P] (T.B.)
pastel, papier,
56,6 x 46,3
sygn. l. d.: S. Ig Witkiewicz ( T.B.) NP. / ? + herb 1938 XII
pastel, papier,
67 x 51.3 cm
sygnowany i datowany po lewej i u dołu pośrodku: 8/V | 1917 | Ignacy | Witkiewicz
pastel, papier
wym.: 68x48 cm
sygn. l.d.: S. Witkiewicz 1939 IV (T.B) NP N P
pastel, papier,
63,5 x 48,5 cm (w świetle oprawy),
sygn. l.d.: Witkacy/ (T.C + Co)/ po NP 1 1939/ I/ III
pastel, papier,
61 x 46.2 cm
sygnowany p.d.: T.C [w kółku] | Witkacy 1927 | V
Portret pianisty Goreckiego, maj 1933
pastel, papier,
62 x 47 cm
sygnowany p.d.: Witkacy | 1933 V | NP | N? | T. C [w kółku]; napis l.g.: Mam ochotę na tę twarz | taką, taką że aż aż!
pastel, papier ciemnoniebieski, 46,5 x 63 cm (w św. oprawy)
sygn. p.d.: S.I. Witkiewicz 1922 / Wspomnienie z Cejlonu (ołówkiem)
Portret męski wychylony z liści
pastel, papier szary prążkowany, 64,3 x 51 cm;
sygn. l.g.: Witkacy / 1931 19/X / (T.Bs) / NP8m + pyfko
sygn. u dołu: Ign. Witkiewicz 1931 VI / (T.B) / NP ... / N? / ? 2t
pastel, papier jasnoszary, 64 x 50 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: Witkacy/ (T.B + D)/ 1930/ X/ NP3/ NTT2
pastel, papier jasnobrązowy, 61 x 46,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. l.d.: Witkacy/ 1933 IX/ (T.E) NPNTT
pastel, papier jasnobrązowy, 64 x 47 cm (w świetle oprawy)
pastel, papier brązowy, 62,5 x 46,5 cm; (w świetle oprawy);
pastel, papier czerwony, 62,5 x 44 cm
(w świetle oprawy)
sygn. u dołu: Witkacy 930 25/ II/ Np1 (T.C)
sygn. u dołu: Ign. Witkiewicz 1931 VI /
(T.B) / NP / N? / ? 2t
sygn. u dołu: Ign. Witkiewicz 1931 VI / (T.B) / NP
/ N? / ? 2t
Pastel na papierze 63 x 49 cm
Sygnowany l.d. - "(P.K.) / 1931 / Witkacy 24 / X"
pastel, papier szary prążkowany,
64,3 x 51 cm;
lit. Stanisław Ignacy Witkiewicz, 1885 - 1939 Katalog dzieł malarskich, opr. I. Jakimowicz wsp. A. Ąakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. kat. 1551
pastel, papier brązowy,
62,5 x 46,5 cm; (w świetle oprawy);
pastel, papier, 62 x 49 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: T.E / Witkacy NAPA z Ftgr. / 1930 III
pastel, papier ciemnoszary, 65 x 49 cm; sygn. u dołu: Ign. Witkiewicz 1931 VI / (T.B) / NP ... / N? / ? 2t
Pastel, papier amarantowy; 67,5 x 48 cm w świetle passe - partout
Sygnowany czarnym pastelem p.d.: Witkacy 1939 I | (T. C + Co) | NP
Portret kobiecy, kwiecień 1930
pastel, papier,
59.5 x 47.2 cm
sygnowany p.d.: 1930 IV | Witkacy | T.T. + C + Et+ C
Portret Jana Leszczyńskiego, ok. 1930
pastel, papier,
66.5 x 48 cm
sygnowany l.d. ukośnie czarną kredką: (I + 1 C) | S3 Witkacy | (IV P | 40)
pastel, papier, wym.: 68 x 49 cm
sygn. l.d.: NP NTT + piwo Witkacy 1936 244 IV
Kolaps przy lampie, Autoportret, Zakopane, 1913
fotografia unikatowa
12,7 x 17,7 cm
PORTRET DR HUGONA KARWOWSKIEGO, 1931
pastel na papierze, 59,5 x 47 cm
w świetle ramy, sygnowany p.d. 3/X/1931/NP8m/(T.C+Co)/Witkacy"
na odwrocie napis długopisem: "Dr. Hugon Karwowski/Zakopane 1943 rok"
Portret chłopca, Tomasza Domaniewskiego, X 1924
pastel, papier,
60.5 x 45.7 cm
sygnowany p.g.: Ignacy Witkiewicz | 1924 [w kółku:] T.B+E/X
pastel, papier, wym.: 63,5 x 48 cm
sygn. d.: I +B+a Ign. Witkiewicz 1928 VII p.w.m. N _ 28
61 x 48 cm w świele passe - partout, pastel, papier,
s
sygn. p. d.: 1930 IV Witkacy T.C. + C + Et + C
Literatura: "Stanisław Ignacy Witkiewicz. 1885-1939. Katalog dzieł malarskich" Ireny Jakimowicz, współpraca Anna Żakiewicz, kat. 1231
Pochodzenie: Kolekcja Jana Leszczyńskiego, Kraków
olej, płótno, 53,5 x 65,4 cm,
PORTRET JANINY TUROWSKIEJ-LESZCZYŃSKIEJ II, 1933 r.
Pastel na papierze 58,6 x 49 cm
Sygnowany p.d. - "Witkacy 1933 / II (T.D)/NP NP P. P. C"
pastel, papier,
64 x 48.5 cm
sygnowany p.d.: Np 1/2 r 2 po grypie | 1929 V | Witkacy; ponadto l.d. w kółku: T.D
PORTRET KOBIETY, kwiecień 1928
pastel, papier,
67 x 49 cm
pastel, papier beżowy, wym.: 65 x 60 cm
sygn. p.d.: X 1927 XII / Maciej Witkasiewicz; l.d.: (T.U.)
PEJZAŻ MORSKI Z BRETANII, 1911 r.
Olej na płótnie 54 x 66 cm
Sygnowany p.g. - "Ignacy Witkiewicz 1911"
sygnowany, datowany p.d.
pastel, papier
63x48.5 (w świetle passe-partout )
PORTRET MĘŻCZYZNY W BINOKLACH, X 1926 r.
Pastel na papierze jasnobrązowym; 64,5 x 47,5 cm
(w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: 1926 X / Ign Witkiewicz / T.B [w kółku]
Pastel na jasnobrązowym papierze; 63 x 46,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: Ign Witkiewicz / T.B [w kółku] 1924
PORTRET MICHAŁA CHOROMAŃSKIEGO,
1 III 1930
Pastel, papier jasnobrązowy; 68 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygn. l.d.: Witk[ac]y / 1930 1/III / (T.C + Co + C + Co)
Portret Marii Kamińskiej, 1935
pastel, papier,
66 x 50 cm
sygnowany wzdłuż dolnej krawędzi białą kredką: (T.B + d)| Ign Witkiewicz 1935 X NP 3 l N? 2m N?? 57 + Allik + herb.
1912 r.
Olej na płótnie 60,6 x 65,8 cm
Sygnowany p.d. - "Ignacy Witkiewicz /1912"
Na krosnach nalepki wystawowe
R - obraz posiada cenę rezerwową
pastel, papier
65,9 x 48,8 cm
Portret Heleny Białynickiej-Birula, 3 I 1931
węgiel, pastel, papier
65,9 x 48,8 cm
pastel, papier brązowy. 64 x 50 cm; napisy autorskie l.d.: (P.K.)/ 1931/ Witkacy 24 / X
napisy p.d.: NP8m NII5/ (T.E)
PORTRET JANA LESZCZYŃSKIEGO, II 1933 r.
Pastel, szary papier; 66,7 x 47,7 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l. d.: Witkacy ))) [19] 33 / II (T 1/2 C) / NP / NP
Pastel, szarym, poziomo rowkowany papier;
63,2 x 48,7 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p. d.: NP 8m / Witkacy 16/X / (T.E) 1931
PORTRET JANA LESZCZYŃSKIEGO, III 1931 r.
Pastel, papier brązowy; 67,8 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. d.: Witkacy 1931 / (T. Bs) / III NP 11
Pastel, papier beżowy; 62,7 x 48,3 cm (w świetle oprawy)
sygn. u dołu: Ign Witkiewicz 1938 (T.B) 2/IX NP 2/3
Olej na płótnie 54,5 x 65,5 cm
Sygnowany l.g. - "Ignacy Witkiewicz 1911"
pastel, papier, 63,5 x 48,5 cm (w świetle ramy); sygn. u dołu: Ignacy Witkiewicz (T.B.) 1934 XI NP. NTT
pastel, papier, 66 x 50 cm; sygn. l.d.: Ign Witkiewicz 1930 XII; z p.d.: (T.B.) NP1,1
"Portret kobiecy" (Józefy Krzyształowiczowej ?)
pastel, kredka, papier, wym.: 62,5 x 47 cm
sygn. l.d.: T.E. 1920 / Ignacy Witkiewicz
pastel na papierze, 63 x 48 cm, sygnowany l. d.: T. B. /Ign. Witkiewicz/ V 1935 NP. NII-"
Ekspertyza Anny Żakiewicz.
Pastel na papierze brązowym, 68,7 x 48,5
sygn. p.d.: 1937 25 [poprawione z 24]/VIII / Ign Witkiewicz / (T.E) / + glątwa + herb.
Portret Jana Józefa Głogowskiego
fotografia St. I. Witkiewicza, pastel, papier, 68 x 50 cm;
sygn. p. d.: 1934 / Witcy V / (T. C.) NP. / N II / ( + CO)
Władysława Reynelowa. Królowa Piekieł, 1927
pastel, papier ciemnoszary, 63,5 x 49,2 cm; sygn. p.d.: Witkacy 1927 XI NP 8 / [w owalu] T. B + D, napisy autorskie l.d.: Królowa Piekieł / La reine des enfers / The Queen of hell, śr.d.: Die Konigin der Hohlen / Keczkem eret allau [...] kon utezo [ostatni wers pozoruje język węgierski].
pastel, papier, 68 x 50 cm; sygn. u dołu: Witkacy 1929 VIII / N T Kr / 2 / IX T. C.
Portret Michała Choromańskiego po rozmowie z T. Marsz. J. Piułsudskim
pastel, papier czerwony, 70 x 51 cm; sygn. na dole: ... 193. / II / T. C + C + O + CB + Eu / + NP1 1/2 C
Exlibris Leona Reynala - projekt
tusz, akwarela, papier, 17 x 13 cm (w świetle ramy); sygn. p. g.: Witkacy
napis u dołu: REVOLUTIONE GALLICA 1793- 1917 / OMNIA FINITA-
/znak księgozbioru= / Leona Reynela
Kompozycja erotyczna, 14 XI 1925
pastel, papier,
48.2 x 64.4 cm
sygnowany pośrodku u góry: Witkacy 1925 14/XI NP 4
PORTRET NENY STACHURSKIEJ, 1930
pastel na papierze brązowym, 63 x 48 cm, sygnowany p.d. "Witkacy/TC/1930"
pastel, papier, 61 x 48 cm, sygn. na dole:
Ignacy Witkiewicz 1935 VI (T.B + E) NII
pastel, papier, 65,5 x 52 cm, sygn. l.d.: WITKACY NP1 1 C / 1930 I z prawej w kółku: T.E. Żona doktora Aleksandra Januszkowskiego z Zakopanego, sławy medycznej lat międzywojennych.
pastel, papier, 65 x 48,5 cm, sygn. p.d.:
Witkacy 1931 VI (T.B + d) NP. 4 m + / Pyfko + vermout
pastel, papier
sygn. p.g.: I. Witkiewicz 1911 oraz l.d.: I. Witkiewicz 1911
wym.: 45 x 60 cm
pastel, papier
sygn. p.d.: Ign. Witkiewicz 1906
wym.: 29 x 42 cm
pastel, papier
sygn. l.d.: V37 Witkacy
wym.: 70 x 50 cm
PORTRET JANINY Z TUROWSKICH LESZCZYŃSKIEJ, 1931
pastel, 65,5 x 45,7 cm
(w świetle passe-partout), sygnowany p.d.: "NP. 3m Witkacy 1931 T C+C+Co+Eu"
PORTRET MĘSKI, 1931 (Prosper Szmurło?)
pastel na papierze, 64x48 cm
sygn. p.d.: "Witkacy 1931 VI
(T. B+d) Np 4m+pyfko+Vermout"
Ekspertyza Anny Żakiewicz.
PORTRET MARII KAMIŃSKIEJ, marzec 1936
pastel, papier oliwkowy, 67,5 x 49 cm
sygnowany u dołu od lewej do prawej:
Witkacy 1936 | III (T.E) | NP N? | Ab Klingende Bierphase | P.P.C.
Portret kobiety (Irena Solska ?)
pastel, papier brązowy, 63,5 x 47,5 cm; sygn. p.d.: Witkacy / T.E + d / 1927 XII , l.d. Nie ta ! (słabo czytelne)
pastel, papier szary, 64 x 46,5 cm (w świetle oprawy); sygn. p.d.: (Ti 1 C)NP. / N? / Witkacy 1931 22/VIII. Na odwrocie: nalepka depozytowa Muzeum Narodowego w Krakowie, nr depozytu 5239
Pastel, papier, 70 x 49,5 cm
Sygn: l.d.: Ign Witkiewicz / 1937 V; p.d.: (T.B) / NP. N? + herb.
PORTRET JANINY TUROWSKIEJ-LESZCZYŃSKIEJ, I 1933
pastel, papier beżowy, 65,2 x 48,1 cm sygnowany p.d.: "NP./NII/(T.C.),
w rogu Ynca le Sphinx/Vitcatius/ 1933 I"/NP.=nie palił, NII=nie pił, T.C.=Czysta Forma)
Druga strona: PORTRET JANINY TUROWSKIEJ (?) matki Janiny Turowskiej-Leszczyńskiej
pastel, ołówek, wymiary jw.
Literatura: Irena Jakimowicz, Anna Żakowicz, St. Ignacy Witkiewicz, Katalog
, poz. 1696.
PORTRET KOBIECY - MARII KAMIŃSKIEJ
pastel, papier ciemnoszary, 67,5 x 49 cm; sygnowany u dołu z lewej: Witkacy 1936 / III (T.E) / NP. NII / Abklingende Bierpha (...) / P.P.C
por.: Stanisław Ignacy Witkiewicz. 1885 - 1939. Katalog dzieł malarskich, opr. I. Jakimowicz przy współpracy A. Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990.
węgiel i pastel na papierze beżowym; 60,5 x 42 cm
sygn. p.d.: Witkacy / 1916+
pośr. u dołu: +++
Portret Jana Leszczyńskiego, 14 IV 1931
pastel na papierze brązowym; 67 x 47, 7 cm
sygn. p. d.: 14/IV / Wikcy 1931 / n.p. (T.E) NP44; l.g.: R.B.P.
patel, papier, 48,6 x 48,5 cm
sygn. p.g.: Ignacy Witkiewicz / 1923 T.E
pastel, papier,
64 x 49.4 cm
sygnowany i datowany p.d.: Witkacy | XII | [w kółku:] T.C
Portret Jadwigi Turowskiej-Leszczyńskiej
pastel, papier,
68 x 47 cm
sygnowany i datowany p.d.: Witkacy (T.C+Co) | 1933 I | NP
PORTRET PANI LISIECKIEJ-PONIŃSKIEJ, 1930
pastel na papierze, 61 x 49 cm
sygn. p.d. "T.E./WITKACY/NAPA Ftgr./1930 III"
zob. Katalog dzieł malarskich, Warszawa 1990,poz.1204
pastel, papier szaro zielony, 68 x 50 cm;
sygn. l.d.: Witkacy 1936 / III (T.E) / NP NII Abklingende Bierphase / P.P.C
PPC - prawie po ciemku rysowany portret doskonale oddaje umiejętność zapamiętywania twarzy postaci.
pastel, papier, 58,5 x 43,2 cm (w świetle passe - partout);
sygn. p.d.: Witkacy (T.E) / 1934 XII / NP NII+herb
pastel, papier zielonkawo szary, 67 x 48 cm ( w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Witkacy 1933 / II / ( TII 2 C) / II P / NP.
Portret Eugeniusz Konarskiego, 1934
pastel, papier
68,2 x 48,7 cm
Portret Aleksandry Kosadowicz - Ustrzyckiej
pastel, papier
64,5 x 47,5 cm
PORTRET KOBIETY (W LUSTRZE), ok. 1938 r.
Pastel, papier, 67,2 x 49,5 cm
Sygnowany białym pastelem p.d.: (T.E.) | Witkacy; l.d.: NP 3 m | N? 6 m
DIE ATLETEN HABEN IMMER RECHT, 1922 r.
Tusz, akwarela, papier, 63 x 48 cm
Sygnowany ołówkiem l.d.: T.U w kółku | Witkacy | 1922 10/VI; śr. D.: Die Atleten haben | immer Recht Atleci zawsze mają rację
Na odwrocie oprawy nalepka wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie XII 1989 - II 1990
pastel, papier jasnobrązowy, 63 x 47,5 cm (w świetle oprawy)
sygn.p.d.: Witkacy 1930/ NP 1/(T.C)
pastel, papier szary, 63,5 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. d.: Witkacy/ 1931 16/X/ NP 8 m/ (T.E)
pastel, papier, 62,5 x 47 cm (w świetle ramy);
sygn. l.d.: T.E 1920 / Ignacy Witkiewicz
pastel, papier, 69 x 49 cm; sygn. l.d.: Witkacy / 1937 / 1 III / (T.B.),
napis p.d.: NP. + herb / NII
Portret Janiny z Turowskich Leszczyńskiej, II 1930
pastel, papier, 64,8 x 49,8 cm; sygn. p.d.- Witkacy 1930/ II T. TC + E + <...>
1929 r.
Pastel na papierze 63,5 x 50 cm
Sygnowany i datowany l.d. - "Witkacy /13 X 1929" p.d. -"T.B+E (+ po peytolu A i C) / NP4 (-3)
pastel, papier ciemnoniebieski, 48 x 64 cm (w świetle ramy);
sygnowany u dołu z prawej: S. I. Witkiewicz / ... [Wspomnienie ? - napis słabo czytelny] z Cejlonu / 1922
Por.: P. Piotrowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Warszawa 1989, s. 9; B. Zgodzińska-Wojciechowska, A. Żakiewicz, Witkacy. Kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Warszawa 1996, s.13-14; Malinowski - Witkacy [w:] "Konteksty" nr 1-4, 2000 [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie].
AZOT, FOSFÓR I ARSEN, 23 IX 1918
Gwasz, kredka, ołówek na papierze, 46,6 x 61,5 cm (w świetle passe-partout)
Sygn. p.d. ołówkiem: Azot / Fosfór / i / Arsen 23/IX / Witkacy.
węgiel, pastel, papier brązowy, 43,5 x 43,5 cm
sygn. p.d: Witkacy/ 1936 III/ (C+Co)
pastel, papier brązowy, 68 x 48 cm; sygn. l.d:
Ignacy Witkiewicz/ 1937 VIII, p.d.: (T,B +E) NP./ Npi + herb
Pastel,papier, 70 x 50 cm; sygn. l.d. 1936 9/III/Witkacy? NP./Na+piwo
pastel, papier brązowy, 68 x 49 cm, sygn. p.d: Witkacy (nieczytelnie)
Portret kobiety - Lucyna Szczepańska, IX 1936
pastel na papierze beżowym,
62,7 x 47,6 cm
sygnowany l.d.: "Witkacy/ 1936 IX/ NP/ NII + piwo; p.d.: (T.E) W. [w kółku]/ p.p.c."
Portret kobiety z kwiatem przy sukni
pastel, papier,
63 x 48.5 cm
Sygnowany p.d.: (T.B) | Ignacy Witkiewicz 1932 X Np NP
PORTRET WANDY JANISZOWSKIEJ GRONIOWSKIEJ, 1939 r.
Papier szary, pastel 69,5 x 49,5 cm
Sygn. wzdłuż dolnej krawędzi....pastelem: S I. Witkiewicz | 1939 II (T.B + E) 2 NP 1+ P + herb.
pastel na kartonie, 62,8 x 47,7 cm (w świetle ramy)
sygnowany l.d: "Ign Witkiewicz, p.d.: "1935 (T. B) NP/ NII"
węgiel, pastel na szarym papierze,
63 x 48 cm
Portret Teodora Białynickiego-Biruli, I III 1930
Węgiel, pastel, karton, 64 x 48,6
Sygn. l. d.: Witkacy / (T.C + Co) / po NP1 1930 / I / III; na odwrociu nalepka z odręcznym pismem: Własność T. Białynicki-Birula / Zakopane / ul. Zamoyskiego willa "Olnia", oraz pieczątki: PIERWSZA W WARSZAWIE / WYSTAWA PORTRETÓW / Firmy S. I. WITKIEWICZ / ORGANIZOWANA PRZEZ STOŁECZNY DOM KULTURY / Elektoralna 12 / WARSZAWA - KWIECIŃ - MAJ - 1958 Roku / DYREKTOR ( podpis nieczytelny); Eksponowany na wystawie / w Nowym Targu - sierpień 1957 r.; Eksponowany / na wystawie / w Opolu / listopad / grudzień / 1957; Eksponowany na wystawie / we Wrocławiu wrzesień, październik 1957
Portret dziewczynki (Lala Karwowska), 19 VII 1928
pastel na beżowym papierze;
64,2 x 47,5 cm
sygn. p.g.: "Witkacy 1928 VII / NP 10 NII 22 / T.B + E (w kółku)"
Publikowany; Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 - 1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie 1990, poz. 823.
pastel na beżowym papierze, 63 x 48,5 cm
sygn. u dołu białym pastelem: "Ignacy Witkiewicz 1935/ V VI
(T.B + A) NP / NII"
Opinia Anny Żakiewicz.
Portret Stanisława Bielatowicza, 1929
pastel na papierze, 64,2 x 50,6 cm
sygnowany l.d.: "Witkacy 13/ X/ 1929", p.d.: "T.B.+E (+ po peyotlu A+C/ NP4 (-3)"
pastel, papier
62,5 x 46 cm
Udzielny Byk na urlopie - Portret Leona Chwistka, 1913
olej, płótno
81 x 65 cm
Pastel, papier "TIZIAN", 63,3 x 48,2 cm w świetle ramy
Sygnowany białym pastelem p.d.: Witkac 1932 XI | NP N? (T.E)
pastel, papier,
66.4 x 47.4 cm
Sygnowany l.d.Witkacy 1928 IV / T. C (w kółku)
Portret Heleny Szczepańskiej, 1933
pastel na kartonie,
65 x 49 cm
sygnowana u dołu: "Ign. Witkiewicz (T.B.) 1933 NII / NP. IX"
Literatura: I. Jakimowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939, Warszawa 1990, nr II 646 (znany ze wzmianki w liście artysty do żony).
pastel na kartonie,
65 x 49 cm
Portret Władysławy Reynelowej, XI. 1927
pastel na fioletowo-różowym papierze, 64,5 x 48 cm
sygnowany u dołu: "Witkacy T.B + d 1927 XI NP 6"
Portret E. Dunin-Borkowskiej/Portret mężczyzny
mieszana,
62 x 47 cm
sygnowany ołówkiem l.d.: Ignacy Witkiewicz Na odwrocie: PORTRET MĘŻCZYZNY węgiel, 60,5 x 47 cm.
Portret Teodora Białynickiego-Birula, 1928
pastel, tektura
63 x 47 cm