Pastel, papier amarantowy; 67,5 x 48 cm w świetle passe - partout Sygnowany czarnym pastelem p.d.: Witkacy 1939 I | (T. C + Co) | NP
Dorobek twórczy Stanisława Ignacego Witkiewicza to, oprócz malarstwa, dramat, poezja, publicystyka, filozofia. Witkacy wywodził się z rodziny o silnych tradycjach artystycznych, jego ojciec - Stanisław Witkiewicz - był malarzem, pionierem stylu zakopiańskiego w architekturze i zdobnictwie. Witkacy uczęszczał na kurs J. Mehoffera w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1904-5). Odbył wiele podróży do Niemiec, Włoch, Paryża, gdzie zapoznawał się z nowymi trendami w sztuce. Towarzyszył Bronisławowi Malinowskiemu - etnologowi - w wyprawie do Australii. Podczas I wojny światowej służył w doborowym oddziale oficerskim armii carskiej. Przeszedł gehennę Rewolucji Październikowej. Po powrocie do kraju w 1918 r. związał się z ugrupowaniem artystycznym "Formiści". W latach 20. i 30. malował na zamówienie wiele portretów. Powstawały one w obrębie "Firmy Portretowej Witkiewicz i Spółka". Firma kierowała się własnym skodyfikowanym przez artystę humorystycznym regulaminem. Sam Witkacy przyjmował zlecenia, wykonywał je, następnie inkasował honorarium. Istniało 7 zasadniczych typów portretów począwszy od realistycznych, zwanych przez autora wylizanymi, po zdeformowane, pogłębione interpretacją psychologiczną. Prace najbardziej cenione przez samego artystę należały do typu "C" tzw. "Czysta Forma", powstawały pod wpływem alkoholu i narkotyków i, jako bezcenne - zdaniem Witkacego - wyłączone były z zamówień. W tym typie powstawały przeważnie wizerunki przyjaciół. Tego rodzaje portrety należą do rzadkości na rynku. Zapis w sygnaturze prezentowanego obrazu " (T. C + Co) / NP." oznacza, że praca należy do typu "C", Witkacy malował ją pod wpływem kokainy ("Co"), nie palił ("NP").
WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy zw. Witkacy, syn Stanisława
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany bardziej ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl