Pastel, papier, 70 x 49,5 cm Sygn: l.d.: Ign Witkiewicz / 1937 V; p.d.: (T.B) / NP. N? + herb.
Portret przedstawia ciemnowłosego mężczyznę o pociągłej twarzy ujętego w popiersiu, lekko zwróconego w swoją prawą stronę, z nieznacznie pochyloną głową. Mężczyzna ubrany jest w czarną marynarkę o szerokich klapach, niebieską koszulę i krawat w ukośne, dość szerokie biało - ciemnozielone paski. W lewej klapie marynarki tkwi pomarańczowy kwiatek. Tło portretu jest neutralne, zarysowane nieregularnymi żółtymi smugami. Portret jest dziełem Firmy Portretowej "S. I. Witkiewicz" stworzonej przez artystę w roku 1925. Oznaczenie w prawym dolnym rogu (T. B) kwalifikuje go do typu określanego w Regulaminie Firmy jako "B", tj. "charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury [...] Stosunek do modela obiektywny." Wykonanie portretu tego typu kosztowało 250 zł, tj. przyzwoitą ówczesną pensję miesięczną. Omawiany portret dobrze spełnia założenia typu "B" - narysowano go bez udziwnień, twarz opracowana jest realistycznie, ubranie bardziej szkicowo. Jednak po bliższym zapoznaniu się z portretem zauważamy pewne, charakterystyczne dla twórczości Witkacego, przerysowania - twarz jest lekko wydłużona, a nienaturalnie powiększone, szkliste oczy patrzą na widza z niezwykłą intensywnością. Portret jest ciasno skadrowany, co przydaje mu ekspresji. Takie zabiegi formalne są typowe dla witkacowskich portretów z lat trzydziestych, zwłaszcza z drugiej połowy dekady. Artysta zresztą malował ich już wtedy stosunkowo niewiele, głównie zajmował się filozofią. Poza tym - w maju 1937 roku przeżywał kryzys, w listach do przyjaciół (m.in.: J. E. Płomieńskiego) pisał o zamiarze samobójstwa. Pogłębiona refleksja egzystencjalna prawdopodobnie wpływała w specyficzny sposób na jego widzenie świata, co znalazło odbicie w wykonywanych portretach. Adnotacje na portrecie oznaczają, że podczas rysowania go artysta nie palił papierosów (NP), nie pił alkoholu (N?), natomiast napił się herbaty (herb.). Autentyczność portretu nie budzi wątpliwości, choć nie był on dotąd nigdzie publikowany. Jednak z uwagi na niedużą ilość zachowanych dzieł z tego bardzo interesującego okresu twórczości Witkacego, jego ujawnienie się jest ważnym wydarzeniem zarówno dla badaczy, jak i miłośników artysty.
WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy zw. Witkacy, syn Stanisława
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany bardziej ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl