olej, płótno, 60 x 76 cm; sygn. p. d.: Ignacy Witkiewicz 1913 na odwrocie nalepka z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1913 roku z numerem 1290 autorem i tytułem obrazu, rodzajem i ceną.
Lit. obrazu: Katalog wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, sierpień 1913, s. 13-16, tu wykaz prezentowanych prac S. I. Witkiewicza [poz. 93-175]. Opisy katalogowe sprowadzone do podania techniki oraz tytułu obrazu. Znalazło się tu siedem obrazów z tytułem "Pejzaż zimowy (Zakopane)" - poz. 93, 96, 98, 103, 104, 107, 113.
Oferowany obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza należy do wczesnej fazy twórczości tego artysty zamykającej się w latach 1904 - 1914. Okres ten jest stosunkowo mało zbadany, jednak musiała wtedy powstać znaczna liczba dzieł, skoro na wystawie w sierpniu 1913 r. prezentowano ich aż 35 sztuk. Są to prace powstałe w Zakopanem, w Bretanii, w Lovranie. W katalogu wystawy w wykazie eksponowanych obrazów ograniczono się zaledwie do podania ogólnego tytułu Pejzaż, Pejzaż jesienny, Pejzaż zimowy; czasem w nawiasie podano umiejscowienie - Zakopane, Lovrana, Bretania. Tak lakoniczne tytuły oraz brak szczegółowego opisu uniemożliwiają identyfikację wystawianych prac. Z całą jednak pewnością wśród wystawianych w 1913 r. w krakowskim Pałacu Sztuki znalazł się i oferowany obraz, na co wskazuje chociażby nalepka na odwrocie. Na wystawie tej streściła artysta dorobek artystyczny swojego pierwszego okresu twórczego, w którym to widoczne jeszcze były wpływy ojca - Stanisława Witkiewicza, ale także jego profesorów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, szczególnie Józefa Mehoffera jak i wpływom modernizmu i jego plastycznej emanacji, którą była stylistyka secesji. Wczesna twórczość malarska Stanisława Ignacego Witkiewicza uległa rozproszeniu. Odnajdywane po latach obrazy budzą zainteresowanie tak historyków sztuki jak i kolekcjonerów malarstwa. Oferowany obraz, odznaczający się niepoślednimi walorami artystycznymi, rzuca światło na wczesny rozdział sztuki tego wybitnego twórcy.
WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy zw. Witkacy, syn Stanisława
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany bardziej ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl