Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy | Pejzaż zimowy z rzeką, 1911

- WITKIEWICZ Stanisław Ignacy WITKACY (1885-1939)

Pejzaż zimowy z rzeką, 1911

olej, płótno; 60 x 60 cm
sygn i dat. p.d.: Ignacy Witkiewicz 1911

Malarz, fotografik, literat i teoretyk sztuki. Syn znanego malarza i krytyka artystycznego – Stanisława Witkiewicza. Studia artystyczne odbył w pracowni Józefa Mehoffera w krakowskiej ASP. Podróżował do Paryża, Włoch, Wiednia i Petersburga. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do armii rosyjskiej. W połowie 1918 roku wrócił do Zakopanego, gdzie zamieszkał na stałe. Na wieść o wkroczeniu Armii Radzieckiej do Polskie w 1939 roku popełnił samobójstwo.
Twórca teorii "czystej formy" i "Firmy portretowej". Wystawiał w TPSP i TZSP, na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Petersburgu. Jego twórczość to ekspresjonistyczny styl objawiający się w grotesce, onirycznych wizjach.
Prezentowany "Pejzaż zimowy" namalowany w 1911 roku pochodzi z wczesnej twórczości Witkacego obejmującej lata 1904-1914. Widoczne są tu wpływy modernizmu i stylistyki secesji. Jest także widoczny wpływ Władysława Ślewińskiego, którego artysta odwiedził w 1911 roku Bretanii. To spotkanie miało ogromny wpływ na młodego Witkiewicza zarówno w sferze kompozycji malarstwa jak też w rozwiązaniach warsztatowych. Widoczne jest tu również nawiązanie do malarstwa Paula Gauguina, którego wystawę w tym okresie młody artysta obejrzał w Paryżu. Dzięki tym inspiracjom powstało dzieło wybitne z doskonałym natężeniem światła, płasko traktowaną plamą ujętą wyra¼nie zaznaczonym konturem, malowane płynnymi liniami i gładkimi pociągnięciami pędzla.
Obraz wykazuje wiele analogii z innymi płótnami młodego Witkiewicza, powstałymi w tym samym okresie i znanymi z archiwalnych fotografii.
Obraz przechowywany był w rodzinie malarza Adama Chmielowskiego.

Z uwagi na rzadkość obrazów Witkacego z wczesnej twórczości oraz wyjątkowe walory artystyczne, "Pejzaż zimowy z rzeką" budzi zachwyt historyków sztuki i jest niekwestionowanym kolekcjonerskim rarytasem.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy zw. Witkacy, syn Stanisława
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany bardziej ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 693 108 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl