WINIARSKI Ryszard (1936 Lwów - 2006 Warszawa)
Para projektów we wspólnej oprawie, 1987
technika mieszana, ołówek, papier, tektura; 29 x 29 cm i 29 x 30 cm;
sygn. i dat. wraz z opisem na jednym z projektów l. d.: Skala 1/10 / Winiarski '87.
cena wywoławcza: Wykup abonament
serigrafia, papier;
68,5 x 49 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. l. d.: 90/100 RWiniarski 75
akryl, ołówek/płótno, 55 x 46 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski ‘99' oraz opisany l.d.: 'chance in game 6x6'
na odwrociu dedykacja: 'dla | Marty | od | Ryszarda Winiarskiego | na Mikołaja | 6.12.1999'
Order vertical game 4 x 4, 1981 r.
akryl/deska, 68 x 4 x 2,3 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'order | vertical | game | 4x4 | winiarski | 81'
89,5 x 25 x 7 cm (wymiary oprawy)
nalepka z ręcznie pisaną literą 'C' na odwrociu oraz wskazówka montażowa
BEZ TYTUŁU (CZTERY KOMPOZYCJE), 2000
akryl, ołówek, płótno
61 x 50 cm
sygn. od lewej u dołu równolegle do dolnej krawędzi: namówiony przez śliczną Stenię obraz ten malował Winiarski 2000 (nietypowy!)
akryl, tempera, płyta pilśniowa
50 x 50 cm
sygn. na odwrocie u dołu: winiarski 1970, l.g. nr: 57
akryl/drewno, szkło, 101 x 101 cm
Sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'ARE 17/9 | Winiarski 1971'
szkło (tafle lustrzane)
akryl/deska, 48,5 x 48,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski '87', opisany l.d.: 'game for two'
na odwrociu stemple Muzeum Narodowego w Warszawie
Order eleventh vertical game 4 x 4, 1981 r.
akryl, ołówek/deska, 68 x 4 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Order | eleventh | vertical | game | 4 x 4 | winiarski | 81’ oraz wskazówka montażowa; na odwrociu naklejka: '11'
akryl, ołówek/płótno, 81 x 81 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'game 9 x 9 winiarski 1979'
akryl/płótno, 33,5 x 27,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski ‘99' oraz opisany l.d.: 'Edward D.'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'R.WINIARSKI | 99 | Edward D.'
akryl, ołówek / płyta
81,7 × 81,7 cm
sygnowany i datowany p.d.: winiarski '87
opisany l.d.: chance in game for one
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: przypadek w grze | dla jednego – winiarski '87
akryl, ołówek / płyta
81,7 × 81,7cm
sygnowany i datowany p.d.: winiarski'87
opisany l.d.: chance in game for two
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: przypadek
w grze|dla dwóch|winiarski'87
akryl, drewno, ołówek; wys. całkowita: 55 cm; wymiar podstawy: 15 x 15 cm;
sygn. i dat. na dolnej części: Winiarski 1971
Penetration of real space, 1974
relief, akryl, drewno, 52 x 52 x 10 cm
sygn. i opisany na odwrocie: SERIES IV SET C | WINIARSKI 1974; na odwrocie nalepka z opisem pracy, etykieta zawierająca program obrazu oraz prostokątna pieczątka z numerem 1594/75
Symetrical mutable lot-dice, 1975
akryl, płótno, 49 x 49 cm
sygn. na odwrocie: SET A 1 - SYMETRICAL MUTABLE LOT - DICE ACRYL, 49 x 49 CM Winiarski 75
serigrafia/papier, 42 x 42 cm (arkusz)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Winiarski 79' oraz opisany ołówkiem l.d.: '12/60'
serigrafia/papier, 67 x 48 cm (arkusz)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'winiarski '85'
30 x 30 cm (zadruk)
30 x 30 cm (zadruk)
30 x 30 cm (zadruk)
1985
kolaż, karton
69,7 x 49,7 cm
na odwrociu: Kontrast | Inv. 0290
oprawa: czarna, drewniana rama, szkło
Przypadek w pionowej grze 4x4, 1982
akryl, drewno, 68 × 4 cm
sygn. z tyłu: przypadek w pionowej grze 4x4 |winiarski 1982; nalepka papierowa z nr M 136 oraz autorska dedykacja
akryl, ołówek, dykta naklejona na płytę pilśniową
50 x 50 cm
sygn. wzdłuż dolnej krawędzi: Chance in game for one winiarski 84.
50 x 50 cm
sygn. wzdłuż dolnej krawędzi: Chance in game for two winiarski 84.
Chance in game for two / Chance in game for one, 1986
(dyptyk)
akryl, płótno, 81 x 82 cm każdy
opisany na odwrocie (Chance in game for two): chance in game for two winiarski ‚86
Seria ośmiu prac Order vertical game 4 x 4, 1981
akryl, ołówek, deska; 68 x 4 x 2 cm (każda);
sygn., dat. i opisany na odwrocie wraz z liczbą porządkową (każda): order / vertical / game / 4 x 4 / winiarski / 81
Order vertical game 4 x 4, 1981
akryl, ołówek, deska; 68 x 4 x 2 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: order / vertical / game / 4 x 4 / winiarski / 81
Chance in game (przypadek w grze), 1990
akryl, ołówek, płyta; 36,5 x 36,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: winiarski’90;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: chance in game / przypadek w grze / winiarski‘90
akryl, relief/szkło, płyta pilśniowa, drewno, 50 x 50 x 10 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Winiarski 1970 OBSZAR 69'
w prawym dolnym rogu kompozycji nalepka z opisem odautorskim: 'OBSZAR 69. Sumowanie dwóch rozkładów statystycznych / Szkło, akryl, 50 x 50 x 10 cm 1970 r.'
na odwrociu nalepka z opisem: 'OBSZAR 69 / Próba penetracji przestrzeni poprzez sumowanie dwóch / rozkładów statystycznych. Źródło zmiennej losowej - / tablica liczb przypadkowych i rzut kostką do gry. / Szkło, acryl, 50 x 50 x 10 cm, 1970'
"Penetration of real space", 1974 r.
akryl, ołówek, relief/drewno, płyta pilśniowa, 89 x 89 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Winiarski 1974'
na odwrociu odautorska etykieta z opisem pracy w języku angielskim: 'Penetration of real space of equal probability to black / and white colour appearance. Mutable lot - dice. / Wood, acryl, year 1974'
"Chance in game for one", 1989 r.
akryl, ołówek/płyta, 48 x 48 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'chance in game for one / winiarski '89'
akryl/płótno, 18 x 13 cm
sygn. p.d.: „Winiarski’99”
akryl, ołówek/papier, 70 x 50 cm (arkusz)
sygnowany i datowany p.d.: 'Winiarski 85'
tusz/papier, 31,5 x 29,5 cm (zadruk)
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski 1980'
tusz/papier, 35 x 30 cm (zadruk)
sygnowany i datowany p.d.: 'Winiarski 1980'
Chance in game for four, 1991 r.
akryl, ołówek/sklejka, 64 x 64 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'chance in game for four winiarski '91'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Chance in game for four | Przypadek w grze dla czterech | winiarski '91'
Order ninth vertical game 4x4, 1981 r.
akryl, ołówek/deska, 69 x 4 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'order | ninth | vertical| game | 4 x 4 | winiarski | 81 | 9.' oraz wskazówka montażowa
akryl, płyta, 100 x 100 cm
p.d.: etykietka wystawowa Galleria Schwarz, Mediolan: Super fi cie III, 1968/ acrilico su legno, cm 100x100
na odwrocie: - autorski opis: WINIARSKI/ OBSZAR III/ o wylosowanej ilości, położeniu i wymiarach stref posiadających strukturę losową. Zmienna losowa – kostka do gry, tablica liczb przypadkowych, rzut monetą. Akryl, 100 x 100 cm, 1968/ SURFACE III; etykieta z opisem pracy w języku francuskim; nalepka Muzeum Sztuki w Łodzi z opisem pracy (maszynopis); nalepka Galerii Współczesnej w Warszawie z odręcznym opisem pracy
From 0 to 100%. Series 1-5, 1974
akryl, płyta, 30 x 30 cm (ka żda), 43 x 183 x 6,5 cm (całość)
ka żda numerowana 1-5
sygn. na odwrocie (każda): Winiarski ‘74
sygn. na odwrocie (nr 1): FROM 0 TO 100 %/ SERIES 1-5/ MUTABLE LOT DICE/ ACR YL, 30 X 30 CM/ Winiarski ‘74
Statystyczny kształt rysunku nr 1, 1974
collage, rysunek, papier, 86×60 cm
sygn. i opisany p.d.: „STATYSTYCZNY KSZTAŁT RYSUNKU | LOSOWANIE KSZTAŁTU STREFY PUSTEJ | OŚ SYMETRII PIONOWA | LOSOWANIE – LEWA – PRAWA | – RZUTEM KOSTK DO GRY | 60 × 86, 1974 WINIARSKI 74”
akryl, ołówek, płyta; 50x50 cm, sygnowany na odwrocie: "chance in game 7x7 | winiarski '99"
*droit de suite
PRZYPADEK W GRZE DLA JEDNEGO, 1987
akryl, ołówek, płyta pilśniowa
64 x 64 cm, wym. z oprawą: 81 x 81 cm
sygn. p.d. na czarnej oprawie: winiarski ‘87
l.d.: chance in game for one
sygn. na odwrocie na płycie: przypadek w grze | dla jednego | winiarski ‘87
tech. własna/papier, 49,5 x 49,5
sygnowany i datowany oł. p.d.: Winiarski 84, l.d.: autorska
“Gra nr 7 (Maszyna do obliczania rzutów kostką), lata 70. XX w.
gra planszowa dla 2 lub więcej graczy:
Maszyna do obliczania rzutów kostką złożona z 10 elementów: 3 postumentów, 3
taboretów, pudełka na element gry, planszy do gry, ruletki, wskaźnika ruletki.
W pudełku z elementami gry instytucja w języku niemieckim i piony.
Wymiary poszczególnych elementów:
pudełko na piony: 24 x 24 x 24 cm
postument czarny: 62 x 30 x 30 cm
postument na element ruletki: 105 x 30 x 30 cm
postument na planszę: 30 x 104 x 104 cm
plansza: 5 x 100 x 100 cm
ruletka: 4 x 20 x 20 cm
wskaźnik ruletki: 2 x 17 x 2,5 cm
trzy taborety z czarnym siedziskiem x 3: 45 x 41 x 41 cm (wymiary jednego elementu)
trzy siedziska taboretu: 6 x 39 x 39 cm (wymiary jednego elementu),
“Pentration of real space, 1972 r.
akryl, relief/płyta, 100 x 100 x 10 cm
sygnowany i datowany na odwrociu, na blejtramie: ‘Winiarski 1972’
na odwrociu papierowa nalepka w języku angielskim z opisem pracy: ‘Penetration of real space of equal probability to black | and white colour apperance. Mutable lot – dice. | Wood, acryl, 100 x 100 x 10 cm, year 1972’
Fifth Game 9 x 9 (Mini-Max V), 1978 r.
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'fifth game 9 x 9 | MINI-MAX V | Winiarski 1978'
na odwrociu nalepka z opisem gry: 'MINI-MAX V | game 9 x 9 - logical course. | The black elements appear | on every fifth field of | the horizontal lines. | After the whole plate is filled | in that way, there begins the | return to the first line.'
Chance in game for two, 1984 r.
akryl/płyta, 49,5 x 49,5 cm (w oprawie autorskiej)
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'chance in game for two | winiarski 84'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'chance | in game | for two | winiarski 84.'
Projekt dla Kleinsassen, 1987 r.
kolaż, ołówek/papier, 29 x 30 cm (wymiary każdej pracy)
sygnowany i datowany w obrębie kompozycji: 'winiarski '87'
opisany na odwrociu: 'Powierzchnia 4m2 | Koło - promień 113 cm | Trójkąt - podstawa 283 cm | - wysokość 283 cm | Deski - stare drewno | lub postarzane szarą bejcą | Konstrukcja z tyłu | malowana na biało | Eksponowanie na białej ścianie | Można (lecz nie | musi się) eksponować | w narożniku'
Artysta na tle swojej pracy Czarny kwadrat, 1984
fotografia; 50,1 x 49,7 cm (wymiary kadru)
sygn. czarnym tuszem p. d.: czarny kwadrat czyli fruwająca geometria, winiarski 1984, Zachęta
tusz, flamaster/papier, 26,5 x 25,5 cm (arkusz)
tusz, flamaster/papier, 51,5 x 25 cm (arkusz)
Game 7x7-logical course-the elements appear keeping diagonal directions, 1977 r.
serigrafia, papier, 58,5 x 58 cm w świetle passe-partout,
sygn. i dat. p.d. ołówkiem Winiarski 77, opisany p.d.: 85/150
akryl, ołówek, płyta; 49,3 x 49,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: winiarski'88;
sygn. i opisany na odwrocie: 3. (w kole) / program + program / winiarski'88
olej, płótno, 78 x 78 cm,
sygn. na odwrocie: Game for one 8 x 8 | Winiarski 86
akryl/deska, 68 x 4 x 2,3 cm
opisany na odwrociu: 'order | vertical | game | 4x4 | winiarski | 81' pod nim nalepka z ręcznie pisaną literą 'I' u góry wskazówka montażowa
akryl, ołówek, płyta pilśniowa, 64,5 x 64,5 cm (z autorską oprawą)
sygnowany, datowany, opisany u dołu: winiarski'89 chence in game for one na odwrociu: chance in game for one / przypadek w grze dla jednego / winiarski '89, nalepka z galerii Rotunda, BWA, Sopot
akryl, płyta, 33 x 33 x 8 cm
sygn. na odwrocie: Winiarski 1973
opisany na odwrocie: 0,2,4,6
tkanina bawełniana, olej, 280 x 180 cm
sygn. p.d.: Winiarski 76
Seria 12 prac Vertical game 4x4, 1981
akryl, płyta pilśniowa, 68 x 4 x 2 cm (każda)
prace oprawione wtórnie w ramę o wymiarach 107 x 127 cm
sygn. na odwrocie (każda): order Winiarski 81 vertical game 4 x4
akryl, ołówek, płótno
100 x 100 cm
sygnowany na odwrocie na płótnie wzdłuż dolnej krawędzi: chance in game for one Winiarski 1980
Trzynasta gra 4 x 4 (Thirteenth Vertical Game 4x4), 1981 r.
akryl, ołówek/deska, 4 x 68 x 2,4 cm
opisany na odwrociu: 'order | thirteenth | vertical | game | 4x4 | winiarski |81'
Gra 4x4 (Vertical Game 4x4), 1981 r.
akryl, ołówek/deska, 68 x 4 x 2,3 cm
opisany na odwrociu: 'order | vertical | game | 4x4 | winiarski |81'
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Winiarski 79', opisany l.d.: '4/60'
tusz/papier, 52 x 52 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Winiarski 76', opisany l.d.: 'game 2500 - gra 2500 - przebieg losowy - 50% pól czystych i 50% zakreślonych, losowanie rzutem monety'
Chance in vertical game 10 x 10, 1982 r.
akryl/płyta pilśniowa, 119 x 19 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'chance | in vertical | game | 10 x 10 | Winiarski | 82'
akryl, ołówek/płyta pilśniowa, 50 x 50 cm
sygnowany i datowany śr.d.: 'Winiarski 99'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'diagonalna gra 6 x 6 | winiarski '99'
akryl, drewno, ołówek; wys. całkowita: 140 cm; wymiary górnej części: 120 x 20 x 20 cm; wymiary dolnej części podstawy: 40 x 40 x 20 cm;
sygn. i dat. na dolnej części: Winiarski / 1971;
na dole tabliczka z napisem: KAZIMIERZOWI ROMANOWICZOWI / RYSZARD WINIARSKI / WARSZAWA 15.IV.1972
Penetracja przestrzeni realnej, 1974 r.
akryl/sklejka, płyta pilśniowa, 88 x 88 x 10 cm
sygnowany i datowany na odwrociu, na blejtramie: 'Winiarski 1974'
na odwrociu nalepka z opisem: 'Penetration of real space with equal probability to black | and wite colour appearance with four elements 10 x 10 | Mutable lot - dice. year 1974.'
poniżej instrukcja ze schematem gry
1+2, 3+4, 5+6, 7+8... - dyptyk, 1977 r.
akryl/sklejka, 30 x 30 cm (wymiary dotyczą każdej z części)
obie części sygnowane, datowane i opisane u dołu: '1+2, 3+4, 5+6, 7+8... Winiarski 77'
Chance in Game For One, 1984 r.
akryl, ołówek/płyta pilśniowa, 64 x 64 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski 84.' i opisany l.d.: 'chance in game for one'
wymiary w oprawie: 78,5 x 78,5
Order Vertical Game 4 x 4 (F), 1981 r.
akryl/sklejka, 68 x 4 x 2,3 cm
wtórnie opisany na odwrociu: 'order | vertical | game | 4x4 | winiarski | 81' pod nim nalepka z ręcznie pisaną literą 'F', na górnej krawędzi strzałka grotem w górę
olej, ołówek, płótno; 41 x 41 cm
sygnowany na odwrocie: "game for two | Winiarski '89"
Praca posiada ekspertyzę dr Bożeny Kowalskiej potwierdzającą autentyczność.
akryl, płyta / 100 x 100 x 10 cm
opisany na odwrocie: WINIARSKI 1972
na odwrocie autorska naklejka z odręcznym opisem: WINIARSKI/ OBSZAR
121/ penetracja przestrzeni realnej z różnym w wylosowanych strefach
prawdopodobieństwem pojawienia się koloru czarnego. Zmienna losowa - tablica
liczb przypadkowych i kostka do gry. Akryl, 100x100x10cm, 1972 R/ SURFACE 121
oraz częściowo uszkodzona naklejka z tym samym opisem w jęz. angielskim
CHANCE IN GAME 3 x 3 FOR 2, 1999
akryl, płótno; 18 x 13 cm (w oprawie)
sygnowany: "chance in a game 3 x 3 for 2, winiarski »99"
darczyńcy: Marta i Bogdan Kołakowscy
Order third vertical game, 1981
akryl, drewno; 68 x 4 x 2 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: order / third / vertical / game / 4 x 4 / winiarski / 81
Statystyczny kształt rysunku nr 3, 1974
kolaż, rysunek, papier; 86 x 60 cm
inskrypcja p. d.: "Statystyczny kształt rysunku | losowanie kształtu strefy pustej | oś strefy pozioma po 19-tym elemencie | losowanie góra-dół rzutem kostki do gry | Winiarski 74"
akryl, ołówek, płótno; 50 x 50 cm
sygnowany na odwrocie: "13th game 7 x 7 | Winiarski '99"
PRZYPADEK W GRZE 5x5 DLA DWÓCH, 1999
akryl, ołówek, płótno
33 x 27 cm
sygn. p.d. ołówkiem: Winiarski ‘99
l.d. napis autorski oł.: przypadek w grze 5x5 dla dwóch
akryl, płyta, 62 x 62 cm
sygn. p. d. Winiarski 89 oraz l. d.: chance in game for one
PRÓBA PENETRACJI PRZESTRZENI INDUSTRIALNEJ(…), OK. 1979
akryl, drewno, płyta, 100 x 100 x 8 cm
niesygnowany
na odwrocie oznaczenie "D" oraz nalepka z opisem pracy: Próba penetracji przestrzeni industrialnej z prawdopodobieństwem wystąpienia iluzji ruchu wirowego w zależności od interpretacji widza.
Obraz posiada potwierdzenie autentyczności Anny Winiarskiej.
olej, płótno, 50 x 50 cm
sygn. i opisany na blejtramie: WINIARSKI 1973 AREA 142 13.
PROWENIENCJA:
Kraków, kolekcja prywatna
Warszawa, kolekcja prywatna
CHANCE II IN GAME FOR ONE, 1984
akryl, płyta, 48 x 48 cm
sygn. i opisany u dołu: chance II in game for one, winiarski '84.
Przejście I (Transition I), 1974 r.
akryl/płótno, 103 x 103 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'TRANSITION I | WINIARSKI 74'
na odwrociu materiałowa nalepka z numerem inwentarzowym: 'ID 484/75 | S0BBB' oraz papierowa nalepka z opisem pracy w języku angielskim: 'WINIARSKI | Attempts of visual presentation | of statistical layouts | Transition I' obok opis gry: 'Program | rules: [nieczytelne] | 3 cm - 1 | 3 cm - 2 | 3 cm - 3 | 3 cm - 4 | 3 cm - 5 | 15 cm | mutable | left - | dice | acryl | 100 x 100 cm | 1974'
OPINIE:
- w załączeniu certyfikat autentyczności
Zestaw 2 prac: Obszar 98 d i Obszar 98 e, 1971 r.
podwójne tafle trawionego szkła w drewnianej ramie, 50 x 50 x 10 cm (wymiary dotyczą każdej z części)
na ramie "Obszaru 98 d" papierowa nalepka: 'OBSZARD 98 d Suma: rozkład statystyczny + roz - | kład regularny + zmieniony rozkład wywołany przez | widza w polu widzenia. | Szkło, 50 x 50 x 10 mm, 1971'
na ramie "Obszaru 98 e": 'OBSZAR 98 e. Suma: Rozkład regularny + rozkład | regularny + zmienny rozkład elementów | w polu widzenia. Szkło, 250 x 50 x 10 cm, 1971 r.'
OPINIE:
- zakup bezpośrednio od artysty
- Ryszard Winiarski. Wystawa indywidualna w Galerii Opera, Warszawa, 13.03-29.04.2017
- Za Żelazną Kurtyną, wystawa zbiorowa, Muzeum Historii Jugosławii, Belgrad, 04.12.2010-15.02.2011
- Ryszard Winiarski, katalog wystawy indywidualnej w Galerii Opera, Warszawa 2017, s. 42-43 (il.)
- Behind The Curtain, katalog wystawy, Museum of Yugoslavian History, Belgrade 2011, s. nlb. (il.)
Przypadek w grze dla jednego (Chance in Game for One), 1984 r.
akryl/płyta pilśniowa, 36,5 x 36,5 cm
sygnowany i datowany p.d: 'Winiarski 84 r' oraz opisany l.d.: 'chance in game for one'
serigrafia/papier, 78 x 77 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem p.d.: '85/150 Winiarski '77'
serigrafia/papier, 67 x 48 cm
każda z grafik sygnowana, datowana i opisana ołówkiem u dołu: '7/10 Winiarski '90'
akryl/płótno, 60 x 100 cm
sygnowany na odwrociu: 'Winiarski'
akryl/deska, 50 x 6 x 3 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'winiarski '90'
- Galerie Hoffmann, Niemcy
ołówek, akryl, płótno; 64,5 x 64 cm;
sygn. i dat. p. d.: winiarski '99 (ołówkiem), l. d.: Chance in game 7 x 7 (ołówkiem)
akryl, płótno, 50 x 50 cm
sygn. na blejtramie: WINIARSKI 1973 AREA 142, 22
PROWENIENCJA:
Kraków, kolekcja prywatna
akryl, deska, 68 x 4 x 2 cm (6 sztuk)
każda sygn. na odwrocie:
vertical game 4x4 Winiarski 81
PROWENIENCJA:
Warszawa, kolekcja prywatna
Kraków, kolekcja prywatna
Niemcy, kolekcja prywatna
Seria 12 prac Order Vertical Game 4 x 4, 1981 r.
akryl/deska, 89 x 4 cm (wymiary dotyczą każdej z części)
prace oprawione wtórnie w ramę o wymiarach 164 x 164 cm
każda z dwunastu części opisana na odwrociu wraz z numerem porządkowym 1-12: 'order | vertical | game | 4x4 | Winiarski | 1981'
- kolekcja prywatna, Niemcy
- Museum Modern Art, Hünfeld
- Galerie New Space, Fulda
akryl, drewno/płyta pilśniowa, 52 x 51,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Winiarski 1975'
na odwrociu nalepka Galerii Fibak z opisem pracy oraz pieczęć Galerii De Rijk Fine Art, Holandia
- dom aukcyjny Agra Art, 2010
Penetration of real space (Penetracja przestrzeni realnej), 1974 r.
akryl, płyta pilśniowa/deska, 90 x 90 cm
na odwrociu naklejka z maszynopisem z opisem pracy: 'Penetration of real space with equal probability to black | and white colour appearance with drawn out by center limit line. | Wood, acryl, year 1974.'
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Szesnasta gra 10x10' | Winiarski 1978' oraz papierowa nalepka autorska z zapisem gry
- kolekcja prywatna, Francja
- kolekcja prywatna, Warszawa
akryl/płyta pilśniowa, 50 x 50 cm (w świetle ramy) 70 x 70 cm (z ramą)
technika własna/akryl, drewno, szkło; 55 x 55 cm
sygnowany na odwrocie: "Winiarski 1970"
Praca posiada ekspertyzę autorstwa dr Bożeny Kowalskiej.
Statystyczny kształt rysunku nr 2, 1974
kolaż, rysunek, papier; 60x86 cm
sygnowany p.d. "Statystyczny kształt rysunku | rysunek, 60 x 86, 1974" Inskrypcja: "Losowanie zarysu linii brzegowych rysunku | brzeg lewy | brzeg prawy [szereg cyfr w czterech pionowych kolumnach] | losowano rzutami kostką | sygnatura: Winiarski 1974"
akryl, drewno; 68 x 4 x 2 cm;
instalacja złożona z 6 elementów: planszy, 2 taboretów, 2 postumentów, pudełka na czarne i zielone piony, w którym znajduje się instrukcja do gry w języku niemieckim
plansza: 5 x 100 x 100 cm, postument na planszę: 30 x 104 x 106 cm; pudełko na piony: 24 x 24 x 24 cm; postument na pudełko na piony: 62 x 30 x 30 cm; 2 taborety biały z czarnym siedziskiem: 45 x 41 x 41 cm (wymiary dotyczą każdego z dwóch taboretów), (sama gąbka z siedziska: 6 x 39 x 39 cm)
- kolekcja prywatna, Łódź
- Konstrukcja w procesie, Łódź 1981
- Spotkanie "Konstrukcja w procesie", Monachium 1986
- Kunststation Kleinsassen, Fulda 1986
Chance vertical game 4x4 (f), 1981 r.
akryl/deska, 68 x 4 x 2,3 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: 'chance | vertical | game | 4 x 4 | winiarski 4 x 4'
- Galerie Hoffman
technika własna, płyta
62 x 62 cm
sygn. p.d.: Winiarski ‘89
* opłata z tytułu "droit de suite"
olej, płótno
50 x 40 cm
sygn. p.d.: Winiarski ‘96
akryl, ołówek, płótno
41 x 27 cm
sygn. p.d.: Winiarski ‘99; l.d.: Chance in game for 3
akryl, płyta, 36 x 36 cm
sygn. u dołu: chance in game / winiarski 85
akryl, drewno, płyta, 70 x 70 cm
sygn. u dołu: seria 12. winiarski 76
sygn. i opisany na odwrocie: winiarski 1976 / seria 13 series / acryl, 70x70 cm
na odwrocie pieczątka atelier artysty
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
kolekcja prywatna, Szwajcaria
lata 90. XX w. - Galeria Piotra Nowickiego, Warszawa
sygn. u dołu: seria 13. winiarski 76
sygn. i opisany na odwrocie: winiarski 1976 / seria 13 series / acryl 70x70 cm.
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
kolekcja prywatna, Szwajcaria
litografia/papier, 65 x 46 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski 80'
akryl/płyta pilśniowa, 37,2 x 37,2 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'E-1 Winiarski 77'
poniżej pola obrazowego legenda wyniku rzutu monetą
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'E-1 | ACCIDENTAL | COURSE | MUTABLE LOT - | COIN / HEADS | TAILS | Winiarski 77'
na odwrociu dwie nalepki wywozowe DESA (WORKS OF MODERN ART)
OPINIE:
- autentyczność potwierdzona przez spadkobierców artysty
- Galerie Hoffmann
- kolekcja prywatna, Niemcy
- Lampertz, Kolonia, 2014
- Art Basel, Bazylea, sierpień 1977
Seria czterech prac z cyklu Gra 5 x 5, 1981 r.
akryl/płyta pilśniowa, 37 x 37 x 5 cm
sygnowane, datowane i opisane u dołu:"Ninth Game 5 x 5", "Tenth Game 5 x 5", "Twelfth Game 5 x 5", "Fourteenth Game 5 x 5"
sygnowane, datowane i opisane na odwrociu
OPINIE:
- Galerie Hoffman
Przypadek w grze 4 x 4, 1981 r.
akryl/deska, 68 x 4 x 2,3 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'chance | vertical | game | 4 x 4 | winiarski | 81'
OPINIE:
- Galerie Hoffman
collage, rysunek, papier; 86 x 60 cm (w oprawie 114,5 x 84,5 cm),
sygnowany i opisany p.d.: "STATYSTYCZNY KSZTAŁT RYSUNKU | LOSOWANIE KSZTAŁTU STREFY PUSTEJ | OŚ SYMETRII PIONOWA | LOSOWANIE - LEWA - PRAWA | - RZUTEM KOSTK DO GRY | 60 x 86, 1974 WINIARSKI 74"
- Ryszard Winiarski, Galeria Opera, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, 2017
Reprodukowany:
- Ryszard Winiarski, katalog wystawy w Galerii Opera, Warszawa 2017, s. 48-49.
akryl, ołówek, płyta; 70 x 70 cm
sygnowany na odwrocie: "diagonalna gra 6 x 6 | Winiarski ‘99"
Order eleventh vertical game - 4 x 4, 1981
olej, deska, 68 x 4 cm
sygn. z tyłu: order | eleventh |vertical | game |4 x 4 | winiarski | 81 oraz nalepka z liczbą 11.
akryl, płótno, 18 x 13 cm,
sygn.l.d.: game 3x3 for 2-chance, p.d.: Winiarski 99
akryl, płótno, 18 x 13 cm,
sygn.l.d.: chance in game 3x3, p.d.: Winiarski 99
* do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite
akryl/karton, 12 x 30 cm (wymiary pojedynczej pracy)
sygnowany i datowany na odwrociu każdej z części: 'Winiarski 80', numerowany kolejno: '1', '2', '3'
sygnowany i opisany na odwrociu każdej z części: 'Winiarski 80' i numerowany kolejno '1', '2', '3'
akryl/płótno, 18 x 13 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Winiarski 2000' i opisany l.d.: 'trzecia gra 3 x 3'
Przypadek w grze 8 x 8 (Chance in Game 8 x 8)', 1999 r.
akryl/płótno, 81 x 64,5 cm
opisany l.d.: 'chance in game 8 x 8' oraz sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski '99'
opisany na odwrociu 'przypadek w grze | winiarski '99'
akryl, płótno; 50 x 50 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: 12-th game 7 x7 / winiarski’99
akryl, ołówek, płótno
50 x 50 cm
sygn. na odwrocie na płótnie: 9-ta gra 7 x 7 | Winiarski ‘99
akryl, ołówek, płótno, 64 × 64 cm
sygnowany na odwrocie: "game 8 × 8 Winiarski 1979"
Przypadek w grze (Chance in Game), 1985 r.
opisany, sygnowany i datowany na dole: 'chance in game winiarski 85'
dedykacja na odwrociu: 'Drogiemu Zygmuntowi i jego pięknej żonie | RWiniarski 7.06.86'
- kolekcja prywatna, Polska (dar od artysty)
Gra dla dwóch (Game for Two), 1987 r.
akryl/płyta, 64,5 x 64,5 cm
sygnowany na dole: 'game for two winiarski '87'
na odwrociu napis: 'gra dla dwóch | winiarski '87'
relief: akryl, drewno, płyta, 70 x 70 cm
sygn. p.d.: Winiarski 76, oraz l.d.: Seria 15.
oraz na odwrocie: winiarski 1976 / seria 15 series / acryl, 70 x 70 cm
CHANCE IN GAME 5X5 FOR 3, 1999
olej, ołówek, płótno, 41 x 27 cm
sygn. p.d.: winiarski'99, oraz l.d.:chance in game 5x5 for3
akryl, płótno; 33 x 24 cm;
sygn. i dat. p. d.: winiarski '99
Przypadek w grze 5 x 5 dla dwóch, 1999 r.
akryl/płótno, 33 x 27 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'przypadek w grze 5 x 5 dla dwóch Winiarski 99'
opisany na odwrociu, opis zamalowany czarną farbą: 'dla | Oli | z okazji | dyplomu | tato'
- dar od artysty, 1999
akryl, ołówek, płótno, 50 x 50 cm
sygn. i opisany na odwrocie: przypadek w grze 7x7 / winiarski'99
akryl, ołówek, płótno, 100×100 cm
opisany na rewersie (w języku angielskim)
tłumaczenie: "Obszar 148 o jednakowym prawdopodobieństwie występowania każdego z 6 kolorów. Zmienna losowa - kostka do gry"
nalepka galerii Barney Weinger
Proweniencja:
kolekcja prywatna, Warszawa
kolekcja prywatna, Polska
kolekcja Jana Grabskiego
Barney Weinger Gallery, Nowy Jork
Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, Polski Dom Aukcyjny "Sztuka", Kraków 2002
Barney Weinger Gallery, Nowy Jork 1974
Literatura:
Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, pod redakcją Józefa Grabskiego, IRSA, Kraków 2002, str. 86
Dyptyk z serii Penetracje przestrzeni realnej, 1973 r.
akryl/płyta pilśniowa, 50 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu każdej z dwóch części, na blejtramie: 'SET A/SET B | WINIARSKI 1973'
wymiary każdej z dwóch części: 50 x 50 cm
Chance in game for one, 1983 r.
akryl/płyta pilśniowa, 62 x 62 cm
sygnowany p.d. ‘Winiarski ‘85’, opisany l.d.: 'chance in game for one'
akryl/płyta pilśniowa, 37,5 x 37,5 cm
Przypadek w grze 4 x 4 dla dwóch, 1999 r.
akryl, ołówek/płótno, 24 x 18 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Winiarski ' 99', opisany l.d.: 'Przypadek w grze 4 x 4 dla dwóch'
na odwrociu opisany: 'dla | Danusi | od | Ryszarda | Winiarskiego | (nieczytelnie) | 29. 09. 1999'
druk/papier, 39,5 x 29,5 cm
papier naklejony na deskę
Kompozycja składająca się z 5 kwater
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu ołówkiem:
'1.| Seria B | Winiarski 1968'
'2.| Seria B | Winiarski 1968'
'3.| Seria B | Winiarski 1968'
'4.| Seria B | Winiarski 1968'
'5.| Seria B | Winiarski 1968'
akryl, płótno, 100 x 100 cm
op. na odwrocie: chance in game/ winiarski‚ 90
na odwrocie dwie nieczytelne pieczątki
akryl, płyta, 30 x 30 cm każda
op. na odwrocie: STATISTICAL/ SERIES 1-5/ Winiarski 76/
MUTABLE LOT - DICE/ - BLACK/ ACRYL, 30x30cm, 1976
akryl, tektura, 11,5 x 29,5 cm (każda)
numerowana, sygn. i dat. (każda): winiarski '80
akryl, płótno, 50 x 50 cm
sygn. i dat. na odwrocie: `WINIARSKI/ 1973`
akryl, płyta, 50 x 50 cm z autorską oprawą
sygn. na odwrocie na krośnie: Winiarski
na odwrocie naklejka autorska z napisem: "Obszar 40, PRÓBA PENETRACJI PRZESTRZENI ILUZORYCZNEJ. Obszar o punkcie zbiegu w osi symetrii z różnym w wylosowanych strefach prawdopodobieństwem występowania koloru białego i czarnego. Źródło zmiennej losowej - rzut kostką do gry. Acryl, 50 x 50 cm, 1969 oraz odręczny podpis Winiarski
wystawiany w Galerii Współczesnej BWA Warszawa 16.01 - 8.02. 1970
reprodukowany i opisany w katalogu Zachęty CBWA Warszawa, 1970
cienkopis, marker/papier, 35 x 23 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski '99', tytułowany l.d.: 'Emilka'
Studentki z malarstwa ściennego, 1999 r.
marker, kolaż/papier, 35 x 45,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski '99', tytułowany l.d.: 'studentki z malarstwa ściennego'
relief, akryl/płyta, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu na blejtramie: 'Winiarski 1974'
na odwrociu nalepka z opisem pracy w języku angielskim: 'Penetration of real space of equal probability to black | and white colour appearance. Mutable lot - dice. | Wood, acryl, 100 x 100 x 10 cm, year 1974.'
- kolekcja prywatna, Warszawa
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 OBSZAR 130'
na odwrociu pieczątka wywozowa, nalepka wystawowa z opisem pracy z Barney Weinger Gallery w Nowym Jorku oraz dwie nalepki z opisem w języku polskim oraz angielskim: 'OBSZAR 130 o różnych w wylosowanych strefach prawdopodobieństwie pojawiania | się koloru czarnego. Zmienna losowa - fragment taśmy z maszyny księgującej | i kostka do gry. Akryl, 100 x 100 cm, 1973 r.'; 'AREA 130. ON DRAWN OUT BY LOT REGIONS - VARIOUS PROBABLITIES | OF WHITE AND BLACK COLOURS APPEARANCE. MUTABLE LOT - BOARD | OF RANDOM FIGURES AND DICE. ACRYL, 100 x 100 CM, YEAR 1973'
- Barney Weinger Gallery, Nowy Jork
- Barney Weinger Gallery, Nowy Jork, 1974
Seria ośmiu prac z cyklu Obszar 142, 1973 r.
akryl/płótno, 50 x 50 cm (wymiary każdej z 8 prac)
"Obszar 142.2.", sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 AREA 142 2'
"Obszar 142.4.", sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 AREA 142 4'
"Obszar 142.5.", sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 AREA 142 5'
"Obszar 142.8.", sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 AREA 142 8'
"Obszar 142.14.", sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 AREA 142 14'
"Obszar 142.15.", sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 AREA 142 15'
"Obszar 142.18.", sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 AREA 142 18'
"Obszar 142.20.", sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'WINIARSKI 1973 AREA 142 20'
- kolekcja prywatna, Warszawa
- Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, Galeria Polskiego Domu Aukcyjnego "Sztuka", Kraków 2002
- Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, katalog wystawy indywidualnej, Galeria Polskiego Domu Aukcyjnego "Sztuka", Kraków 2002, s. 28-50 (il. barwna)
Order tenth horizontal game 4 x 4, 1981 r.
akryl/deska, 4 x 68 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: "10. order tenth horizontal game 4 x 4 winiarski 81"
- Galeria Desa, Kraków, 1983
- Winiarski, publikacja towarzysząca wystawie w Galerii Desa w Krakowie, Kraków 1983
olej/ceramika, wys.: 4,5 cm śr.:29 cm
opisany l.d.: '1.'
'na odwrociu papierowa nalepka z dedykacją: 'dla | Jana Styczyńskiego | kostką | rzucał | Winiarski | 1977'
olej/ceramika, wys.: 4,5 cm, śr.:29 cm
na odwrociu papierowa okrągła nalepka z dedykacją: 'dla | Jana | Styczyńskiego | kostką | rzucał | Winiarski | 1977'
akryl/płótno, 33 x 24 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'trzecia gra 4 x 4', p.d.: 'Winiarski '99'
Przypadek w grze 5 x 5, 1999 r.
akryl, ołówek/płótno, 41 x 27 cm
sygnowany, datowany i opisany, l.d.: 'przypadek w grze 5 x 5', p.d.: 'Winiarski '99'
Chance in Game for Three, 1986
akryl, płyta, 64 × 64 cm (z autorską oprawą)
sygn. u dołu: chance in game for three/ Winiarski’86 oraz na odwrocie: przypadek w grze dla trzech / Winiarski’86
akryl, ołówek, płótno, 50 × 40 cm
sygn. i opisany u dołu: Chance in game
for one / Winiarski 96
tusz, papier, 21,5 × 18,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Winiarski’93
Akryl, płyta pilśniowa, 23 x 23 cm,
sygn. ołówkiem p.d.: Winiarski, l.d.: "systemy (... nieczytelnie)".
akryl, płyta, 36 x 36 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: winiarski 83.
PENETRACJA PRZESTRZENI REALNEJ, 1974
akryl, płyta, 52 x 52 cm
sygn. na odwrocie: Winiarski 1974
na odrocie papierowa naklejka z autorskim napisem na maszynie: Penetration of real space of equal probability to black/ and white coulour appearance. Mutable lot - dice./ Wood, acryl, year 1974 (Penetracja przestrzeni realnej z równym prawdopodobieństwem występowania koloru białego i czarnego. Zmienna losowa - kostka do gry. / Drewno, akryl, rok 1974)
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa;
kolekcja prywatna Stockholm;
Hammer Galeries, NY.
akryl/płótno, 23 x 17,5 cm
sygn. p.d.: Winiarski 99, opisany l.d.: 9-th game 4 x 4
na odwrocie dedykacja: dla / Jacka / od /Ryszarda /… /27.07.1999
obraz zakupiony na aukcji fundacji Exit w 2011 r.
Osiemnasta gra 10 x 10, 1979 r.
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'osiemnasta gra 10 x 10 | winiarski 1979 | eighteenth game'
Chance in game for one, 1984 r.
akryl/płyta pilśniowa, 78 x 78 cm
sygnowany p.d.: 'Winiarski 84', opisany l.d.: "Chance in game for one"
Order fourth vertical game 4 x 4, 1981 r.
akryl/deska, 68 x 4 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: "Order | fourth | vertical | game | 4 x 4 | winiarski | 81 | 4."
akryl, ołówek, płótno
50 x 50 cm
sygn. na odwrocie na płótnie: 7-ma gra 7 x 7 | Winiarski '99
sygn. ołówkiem p.d.: Winiarski l.d.: "systemy + (... nieczytelnie).
Przypadek, 1974 / dyptyk przestrzenny
akryl, płyta, 2 x 33 x 33 x 10 cm
sygn. na odwrocie: SET A Winiarski 1974 oraz SET B Winiarski 1974
Order fifth horizontal game 4 x 4, 1981 r.
akryl / płyta, deska, 4 x 68 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: "5. order fifth horizontal game 4 x 4 winiarski 81"
- Galeria Desa, Kraków, 1983
akryl/płyta, 64,5 x 64,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski 88'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '2326 events | 2326 zdarzeń | winiarski '88'
akryl, płótno; 50 x 50 cm;
na odwrocie napis autorski: 12-th game 7 x 7 / winiarski’99
Order Ninth Vertical Game, 1981
akryl, drewno; 68 x 4 x 2 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: order / ninth / vertical / game / 4 x 4 / winiarski / 81 oraz nalepka z numerem: 9.
Chance in a game for one, 1989
akryl, ołówek, płyta
64,5 x 64,5 cm (z autorską oprawą)
sygn. i dat. p. d.: winarski`89
oraz napis l. d.: chance in game for one
na odwrocie: chance in game for one / przypadek w grze dla jednego / winiarski`89
oraz nalepka z galerii Rotunda, BWA, Sopot
Order ninth horizontal game 4 x 4, 1981 r.
akryl, ołówek/deska, 4 x 68 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'order ninth horizontal game 4 x 4 winiarski 81'
- Galeria Desa, Kraków, 1983
olej, ołówek, płótno, 24 x 35 cm
sygn. p.d.: winiarski '99
l.d.: Chance in game 4x4
olej, płótno, 50 x 50 cm
opisany na odwrocie: przypadek w grze 7x7/ winiarski '99
akryl, ołówek/płótno, 33 x 24 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'chance in game 4x4 winiarski 99'
akryl, płótno; 50 x 50 cm;
na odwrocie napis autorski: dwunasta gra 7 x 7 / winiarski ` 99
olej/płótno, 60 x 60 cm
sygnowany i datowany na odwrociu, na blejtramie: `Winiarski 1968`
- Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa 19.06.2005
- Dom Aukcyjny Polswiss Art, Warszawa 01.10.2006
- Dom Aukcyjny Rempex, Warszawa 08.11.2006
- kolekcja prywatna, Poznań
- kolekcja prywatna, Warszawa
Chance vertical game 4 x 4, 1981 r.
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: "Chance | vertical | game | 4 x 4 | winiarski | 81 | H."
- Galeria Desa, Kraków, 1983
- Winiarski, publikacja towarzyszaca wystawie w Galerii Desa w Krakowie, Kraków 1983
akryl, ołówek, płótno, 50 x 50 cm,
sygn. na odwrocie "Chance in game 7 x 7" Winiarski
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `Winiarski 1973` oraz `Obszar 128`
na odwrociu papierowe nalepki z Barney Weigner Gallery N.Y. oraz nalepki z opisem pracy: `Obszar 128 losowany w ten sposób, że iloczyn 2 rzutów kostką wskazuje ilość elementów koloru białego zaś kolejny iloczyn 2 rzutów ilość elementów koloru czarnego. Zmienna losowa - kostka do gry.`
- Barney Weigner Gallery, Nowy Jork, 1973
- Polski Dom Aukcyjny Sztuka, Kraków, 2002
- Ryszard Winiarski: prace z lat 1973-1974, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, IRSA, Kraków 2002, s. 58-59, kat. 16
Przypadek w grze 8 x 8, 1979 r.
olej/płótno, 63,5 x 63,5 cm
sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: `game 8 x 8 winiarski 79`
akryl, płyta, 100 x 100 cm
sygn. na odwrocie: Osiemnasta gra 10x10 / Eighteenth game 10x10 / winiarski 1979
Przypadek w grze 7x7 dla dwóch, 1999
akryl, płyta, 61 x 50 cm
sygn. ołówkiem l.d.: przypadek w grze 7x7 dla dwóch
sygn. ołówkiem p.d.: winiarski 1999
Cztery współoprawne prace, 1992 r.
serigrafia/papier, 46,5 x 46,5 cm (arkusz), 93 cm x 93 cm (całość)
cztery grafiki sygnowane, datowane i opisane u dołu ołówkiem: `1/15 turn Winiarski `92`
akryl, płyta, 25 x 25 cm
sygn. i dat. p.d.: winiarski `84.
sygn., tyt., i dat. 99 na odwrocie
akryl, płótno
50 x 50 cm
kolekcja prywatna, Polska (zakup bezpośrednio od artysty)
akryl/płótno, 23 x 17,5 cm
opisany l.d.: 9-th game 4x4, p.d.: Winiarski 99
na odwrocie pismem odręcznym napisana dedykacja:
Dla Jacka Werbanowskiego od Ryszarda Winiarskiego
tusz/papier, 44,5 x 33 cm
1) sygnowany i datowany p.d.: `Winiarski 76`, opisany l.d.: `Gra 5 x 5 przebieg równomierny - zjawia się jeden kolejny element`
2) sygnowany i datowany p.d.: `Winiarski 76`, opisany l.d.: ``Gra 5 x 5 (po pięć) 7 partii: losowanie z czarnej skrzynki po 5 elementów`
3) sygnowany i datowany p.d.: `Winiarski 76`, opisany l.d.: `Gra 5 x 5 przebieg losowy - po jednym elemencie wylosowanym z zwracaniem do czarnej skrzynki`
4) sygnowany i datowany p.d.: `Winiarski 76`, opisany l.d.: `Gra 5 x 5 - zmiana odległości elementów - przebieg równomiernny elementów od 0 do 24 mm`
POCHODZENIE: - zakup bezpośrednio od artysty
sygnowany na odwrocie: "Chance in game 7 x 7/ Winiarski 99"
akryl, płótno; 50,2 x 50 cm;
na odwrocie napis autorski: 13-th game 7 x 7 / winiarski`99
technika własna, tusz, papier; 49 x 49 cm w świetle ramy;
sygn. i dat. p. d.: winiarski 84.;
oznaczenie l. d.: 2/10
serigrafia/papier, 58 x 58 cm
sygnowana, datowana i opisana u dołu: `game 7x7 - logical course - the elements appear keeping the diagonal direction 42/150 Winiarski `77`
serigrafia/papier, 48 x 58 cm
sygnowana i datowana u dołu długopisem: `Winiarski `74`
akryl/deska, 68 x 4 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `Chance | vertical | game | 4 x 4 | winiarski | 81`
- Galeria Desa, Kraków, 1983
- Winiarski, publikacja towarzyszaca wystawie w Galerii "Desa" w Krakowie, Kraków 1983
Przypadek w grze 7 x 7, 1999 r.
akryl, ołówek/płótno, 50 x 50 cm
sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: `przypadek w grze 7 x 7 | Winiarski `99`
akryl, płótno; 70,5 x 50 cm
sygn. na blejtramie: winiarski 68
akryl, płótno; 36 x 36 cm
opisany l.d.: chance in game 5x5
p.d.: winiarski 83.
ołówek, tusz/papier,25 x 25 cm (kompozycja), 50 x 50 cm (arkusz)
tytuł autorski l.d.: `gra 5 x 5 (...)` oraz sygnowany i datowany p.d.: `winiarski 76`
Akryl, ołówek, płótno, 50 x 50 cm,
sygn. na odwrocie: tytuł autorski Winiarski'99
akryl/deska, 51 x 51 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Winiarski 80` oraz tytułowany l.d.: `1,2,3,4,5,6...`
na odwrociu nalepka aukcyjna ZPAP dla Solidarności
- Aukcja ZPAP dla Solidarności, Warszawa, listopad 1980
- kolekcja prywatna, Kraków
akryl, ołówek/płótno, 40 x 30 cm
tytuł autorski l.d.: `Chance in game 5 x 5` oraz sygnowany i datowany p.d.: `Winiarski 99`
akryl/płótno, 33,2 x 27,4 cm
opisany l.d.: `17-th game 5x5`, sygnowany i datowany p.d.: `winiarski `99`
na odwrociu dedykacja: `dla Gerarda od Ryszarda | Kanie | 17.09.1999`
olej, płótno, 50 x 50 cm
sygn. na odwrocie: przypadek w grze 7 x 7/ winiarski '99
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: `dwudziesta ósma gra, 10 x 10, winiarski 1982`
- zakup bezpośrednio od artysty, lata 80. XX w.
- kolekcja prywatna, Kraków
olej, płótno; 18 x 13 cm;
sygn. i dat. p. d.: Winiarski. '99
akryl, płótno; 70 x 50 cm;
sygn.. i dat. na odwrocie u dołu: Winiarski 68 oraz napis
z boku: obraz ten został podarowany mojemu ojcu Stanisławowi T... przez artystę Berlin 1969 r.
akryl, płótno; 100 x 100 cm
opisany na odwrocie: Chance in game / Winiarski 90
akryl/deska, płyta, 100 x 100 x 10 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `WINIARSKI 1973 r. | Area 178`
oraz nalepka galeryjna z Barney Weingert Gallery, Nowy Jork
opisany na odwrociu: `Penetracja przestrzeni realnej z równym prawdopodobieństwem występowania koloru białego i czarnego. Zmienna losowa - kostka do gry i tabela liczb przypadkowych.`
- zakup od artysty
- Barney Weingert Gallery, Nowy Jork (1973)
- kolekcja prywatna
- Polski Dom Aukcyjny Sztuka (2002)
- kolekcja prywatna
- Wystawa Malarstwa Polskiego, Barney Weingert Gallery, Nowy Jork, 1973
- Ryszard Winiarski: prace z lat 1973-1974, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, IRSA, Kraków 2002, s. 114-115, poz. kat. 44
Olej, płótno; 41 x 33 cm
Sygnowany p.d.: Winiarski`99, l.d.: Kasia
Do obrazu załączona historia pochodzenia.
Prezentowany obraz to portret pielęgniarki Kasi, która opiekowała się artystą jego pobytu w szpitalu.
Olej, płótno; 32,5 x 24 cm
Sygnowany ołówkiem p.d.: Winiarski`99, l.d.: Chance in game 4 x 4
olej/płótno, 60 x 60 cm
sygnowany i datowany na odwrociu na blejtramie: `Winiarski 1968`
- Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa, 19.06.2005
- kolekcja prywatna
Chance in game 4x4 for 3, 1999
akryl, płótno; 33x24 cm
opisany ołówkiem: chance in game 4x4 for 3 winiarski`99
akryl, płótno; 50 x 50 cm
sygn. i opisany na odwrocie: ZBIÓR 58/ DWA KOLORY LOSOWANIE/ KOSTKĄ DO GRY./ WYLOSOWANE STREFY/ ZAGĘSZCZEŃ Z TABLICY/ LICZB PRZYPADKOWYCH/ Winiarski 1970
akryl, płótno; 100 x 100 cm;
opisany na rewersie: Obszar 148 o jednakowym prawdopodobieństwie występowania każdego z 6 kolorów. Zmienna losowa-kostka do gry
Obraz wystawiany: "Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974", Polski Dom Aukcyjny "Sztuka", w Krakowie w 2002 r.
Literatura: "Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974" pod redakcją Józefa Grabskiego, IRSA, Kraków 2002, str. 86
akwarela, papier; 20,5 x 17,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. przy prawej krawędzi na dole: Winiarski 59
akryl, sklejka, 49 x 49 cm
sygn. p.d.: Winiarski 89
Estymacja: 30 000 - 40 000 zł
akryl, płótno; 100x100 cm
sygn. na odwrocie: 36th game/ Winiarski `89
Estymacja: 120 000 - 140 000 zł
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: `Winiarski 1973 | Area 156`
- 2002, Polski Dom Aukcyjny Sztuka, Kraków
Literatura:
- Ryszard Winiarski: prace z lat 1973-1974, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, IRSA, Kraków 2002, s. 100-101, kat. 37.
Estymacja: 75 000 - 90 000
akryl, płótno; 50 x 50 cm
sygn. na odwrocie: przypadek w grze 7x7 dla dwóch/ chance in game for two 7x7/ Winiarski 99.
Estymacja: 26000 - 30000 PLN
akryl, płótno; 50 x 50 cm
sygn. na odwrocie: trzynasta gra 7x7/ Winiarski 99.
Estymacja: 26000 - 30000 PLN
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `Winiarski 1973`, `Obszar 128`
na odwrociu papierowe nalepki: z Barney Weigner Gallery N.Y. oraz nalepki z opisem pracy
Opis na rewersie:
Obszar 128 losowany w ten sposób, że iloczyn 2 rzutów kostką wskazuje ilość elementów koloru białego zaś kolejny iloczyn 2 rzutów ilość elementów koloru czarnego. Zmienna losowa - kostka do gry.
- 1973 Barney Weigner Gallery; Nowy Jork
- 2002 Polski Dom Aukcyjny Sztuka, Kraków
Literatura:
- Ryszard Winiarski: prace z lat 1973-1974, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, IRSA, Kraków 2002, s. 58-59, kat. 16.
Estymacja: 75 000 - 95 000 zł
akryl, relief, technika mieszana/płyta, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `Winiarski 1974`, `Area 184`, na odwrociu nalepka z opisem w maszynopisie
Opis na rewersie:
Penetracja przestrzeni realnej ze zróżnicowanym efektem elementów, zależnym od ruchu widza. Zmienna losowa - kostka do gry.
Literatura:
- Ryszard Winiarski: prace z lat 1973-1974, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, IRSA, Kraków 2002, s. 122-123, kat. 48.
Estymacja: 170 000 - 190 000 zł
akryl, deska;
25,5 x 25 cm;
sygn. i dat. p. d.: Winiarski`90
na odwrocie oprawy autorskiej opis ołówkiem: chance in game/ przypadek w grze/ Winiarski` 90
Chance in vertical game 5 x 5, 1983 r.
akryl/deska, 130 x 5 x 2,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `chance | in | vertical | game | 5 x 5 | winiarski | 83`; z boku: `Winiarski 83`
- 1983 Galeria "Desa", św. Jana 3, Kraków
Literatura:
- Winiarski, publikacja towarzysząca wystawie w Galerii "Desa" w Krakowie, Kraków 1983.
Estymacja: 25 000 - 35 000 zł
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `Winiarski 1973`, `Area 162`
na odwrociu papierowe nalepki: z Barney Weigner Gallery N.Y. oraz nalepka z opisem pracy w maszynopisie po angielsku
Opis na rewersie: Losowanie: ilość, położenie i rozmiar stref o statystycznej strukturze. Zmienna losowa - tablica liczb przypadkowych i kostka do gry.
Literatura:
- Ryszard Winiarski: prace z lat 1973-1974, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, IRSA, Kraków 2002, s. 70-71, kat. 22.
Estymacja: 80 000 - 95 000 zł
Szansa w grze dla jednego, 1991
akryl, płyta; 63 x 63 cm
sygn.l.d Chance for game for one; p.d winiarski `91
estymacja: 40000 - 45000 zł
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `WIIARSKI 1973 OBSZAR 133`
Estymacja: 65 000 - 90 000 zł
akryl, ołówek, płótno;
50 x 50 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Winiarski`99 powyżej napis 8-th game 7 x 7
Chance in vertical game 5 x 5, 1983
akryl, deska; 130 x 5 x 2 cm
sygn.na odwrocie: chance/ in/ vertical/ game/ 5 x 5/ winiarski/83
Estymacja: 30000-35000 zł
serigrafia, papier; 60 x 60 cm
sygn. p.d. ołówkiem: 81 /150 Winiarski 77
Estymacja: 3000-4000 zł
akryl/drewno, 100 x 100 x 10 cm, 102 x 102 x 12,5 cm (wraz z oprawą autorską)
sygnowany i datowany na odwrociu: `Winiarski 1974 AREA 1983`
opisany na odwrociu: `Penetracja przestrzeni realnej z regularną dyspozycją elementów 10 x 10 cm. Zmienna losowa - kostka do gry.`
Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, red. J. Grabski, katalog wystawy, Kraków 2002, poz. 45, s. 116.
Estymacja: 180 000 - 250 000 zł
akryl, płótno, 50 × 50 cm
sygnowany na krośnie: WINIARSKI/1973
Estymacja: 31 000 - 37 000 zł
akryl, płótno, 38 × 29,5 cm
sygn. p. d.: Winiarski 98
Estymacja: 7 500 - 9 000 zł
akryl, ołówek, płótno, 50 x 50 cm;
technika własna, 49,5 x 49,5 cm,
sygnowany p.d. "Winiarski 84", l.d. "autorska"
Przypadek w grze 5x5 dla dwóch, 1999 r.
akryl/płótno, 33,2 x 27 cm
opisany l.d.: `przypadek w grze 5x5 dla dwóch`, sygnowany i datowany p.d.: `winiarski `99`
Estymacja: 7 000 - 8 500 zł
ołówek, akryl, płyta pilśniowa/sklejka, 50 x 50 cm (wraz z oprawą), 36 x 36 cm (kompozycja)
sygnowany i datowany p.d.: `winiasrki 84`, w l.d.: `Chance in game for two`
opisany na odwrociu: `chance | in game | for two | winiarski 84`
Estymacja: 10 000 - 20 000 zł
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu, na blejtramie: `Winiarski 1973 Area 175`
na odwrociu naklejka: `BARNEY WEINGER GALLERY New York`
Estymacja: 85 000 - 95 000 zł
akryl, płyta;
49 x 49 cm;
oraz napis l. d.: chance in game for one.
Na odwrocie autorski napis: chance in game for one / przypadek w grze dla jednego / winarski`89 oraz nalepka z galerii Rotunda /Biura Wystaw Artystycznych / 81-718 Sopot / ul. Powstańców Warszawy2-6 / tel.(058) 51-82-01
akryl, płyta; 49 x 49 cm;
Na odwrocie autorski napis: chance in game for one / przypadek w grze dla jednego / winarski`89 oraz nalepka z galerii Rotunda /Biura Wystaw Artystycznych / 81-
718 Sopot / ul. Powstańców Warszawy2-6 / tel.(058) 51-82-01
akryl, ołówek, płótno;
50 x 50 cm;
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i datowany na odwrociu na blejtramie: `Winiarski 1973 AREA 163`
na odwrociu nalepka z opisem i nalepka wystawowa BARNEJ WEIGNER GALLERY, Nowy Jork oraz numer katalogowy `24`
Estymacja: 85 000 - 95 000 zł
akryl, ołówek/płótno, 33 x 27 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Winiarski `99`, l.d.: `przypadek w grze 5x5`
Estymacja: 7 000 - 8 500 zł
akryl, ołówek/płótno, 33,2 x 27,4 cm
sygnowany i datowany p.d.: `winiarski `99`, l.d.: `17-th game 5x5`
na odwrociu dedykacja: ``dla Gerarda od Ryszarda | Kanie | 17.09.1999`
Estymacja: 7 000 - 8 500 zł
akryl, płyta;
49 x 49 cm;
sygn. i dat. p. d.: winarski`89 oraz napis l. d.: Chance in game for two
Na odwrocie autorski napis: chance in game for two / przypadek w grze dla dwoch / winarski`89 oraz nalepka z galerii Rotund a / Biura Wystaw Artystycznych / 81-718 Sopot / ul. Powstańców Warszawy 2-6 / tel.(058) 51-82-01
Olej, płyta; 42 x 42 cm
Opisany i sygn. na odwrocie: Gra 6 x 6/ game 6 x 6/ Chance with return/ to the backbox/ Winiarski 83
akryl/płótno, 50 x 50 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `WINIARSKI | 1973`
Estymacja: 31 000 - 37 000 zł
akryl/płyta, 49 x 49 cm, 64 x 64 cm (wraz z oprawą)
sygnowany i datowany p.d.: `winiarski 83`, w l.d.: `49 events`
opisany na odwrociu: `49 | zdarzeń | winiarski 83`
Estymacja: 23 000 - 28 000 zł
akryl, ołówek/płótno,
33 x 27 cm
sygnowany i datowany p.d.: `winiarski 99`, w l.d.: `dziewiąta gra 5 x 5`
Estymacja: 4 500 - 5 500
akryl, płótno,18x24 cm
Przypadek w grze dla dwóch, 1990 r.
olej/deska
65 x 65 cm
sygn.
technika własna,
49,5 x 49,5 cm,
akryl, płótno;
wym. 82 x 82 cm
sygn. i dat. na odwrociu, Gra dla dwóch/ Winiarski `87
relief, technika własna
102 x 102 cm
sygn. i dat. na odwrocie: Winiarski 78
Chance in game for one, 1985 r.
akryl/płyta pilśniowa,
36 x 36 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Winiarski 85`, w l.d.: `Chance in game for one`
olej, płótno,
24 x 18 cm;
sygn. i dat. p.d.: Winiarski `99, w l.d. napis: chance in game
Olej, płótno;
32,5 x 24 cm
Olej, płótno;
41 x 33 cm
technika własna, akryl, ołówek/płyta,
60 x 60 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: `diagonalna gra 6 x 6 | Winiarski `99`
akryl, płótno,
50 x 50 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: WINIARSKI / 1973
sygn. dat. p.d.
olej, płótno
16.3x11.8
olej, płótno, 33 x 26,8 cm;
sygn. i dat. p. d.: winiarski 99 i tyt. l. d.: przypadek w grze 5 x 5;
na odwrocie opis: chance / in game 7 x 7 / oraz dedykacja: Maćkowi od Ryszarda 5.08.1999 Kanie
akryl, ołówek/płótno,
53 x 53 cm
sygnowany, datowany oraz dedykacja autorska na odwrociu
Olej, płótno;
41 x 33 cm
Olej, płótno;
32,5 x 24 cm
Olej, płótno; 32,5 x 24 cm
Sygnowany ołówkiem p.d.: Winiarski`99, l.d.:Chance in game 4 x 4
Olej, płótno; 41 x 33 cm
akryl/płyta pilśniowa,
41,5 x 41,5 cm
sygn. i dat. p.d.: `winiarski 81`, opisany l.d.: `dice 4/6 white 2/6 black`
opisany na odwrocie: `kostka do gry I 4/6 biel 2/6 czerń I winiarski 81`
technika własna, płótno
60 x 60 cm;
na odwrocie autorska nalepka z opisem dzieła
akryl, płyta pilśniowa
41,5 x 41,5 cm;
sygn. p. d.: winiarski `81;
opisany l.d.: dice 4/6 white 2/6 black; opisany na odwrocie: kostka do gry / 4/6 biel 2/6 czerń / winiarski 81
akryl/płótno,
70 x 50 cm
niesygn., w załączeniu ekspertyza Bożeny Kowalskiej
akryl, ołówek/płótno,
53 x 53 cm
sygn., dat. i dedykacja autorska na odwrocie
CHANCE IN GAME 5 x 5 FOR TWO, 1999
akryl, ołówek/płótno,
33 x 27 cm
sygn. i dat. p.d.: `Winiarski `99`
akryl, płyta pilśniowa;
30 x 30 cm
sygn. p.d.: winiarski 81
l.d.(
) 4/6 white 2/6 black
PRZYPADEK W GRZE DLA JEDNEGO, 1990
akryl, ołówek, deska na płycie pilśn.,
64.5 x 64.5 cm
sygn. l.d.: Chance in game for one; p.d.: winiarski `90
na odwr. oł. śr.: chance in game for one | przypadek w grze dla jednego | winiarski `90
Olej, płótno;
33 x 24 cm
Sygnowany ołówkiem p.d.: Winiarski`99, l.d.: przypadek w grze 5 x 5
akryl, płótno,
50 x 50 cm;
Reprodukowany w: Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, red. J. Grabski, kat. wyst., Kraków 2002, poz. 1, s. 28
olej, płótno,
33 x 26,5 cm;
sygn. p. d.: Winiarski 98; napis. l. d.: Chance in game 5 x 5 ;
na odwrocie dedykacja: dla Ewy od Ryszarda 17.07.99
Fifth game 9x9 - MINI-MAX V, 1978 r. - Z cyklu Gry
akryl, ołówek/płótno,
81 x 81 cm
sygn. na odwrocie: `Fifth game 9x9 / MINI-MAX V / Winiarski 1978`
opis autorski na odwrocie
Centrifugal game 8x8, 1979 r. - Z cyklu Gry
akryl, ołówek/płótno,
64 x 64 cm
sygn. i opisany na odwrocie: `Centrifugal game 8x8 / Winiarski 1979`
akryl, płótno; wym. 100 x 100 cm
sygn. i dat. na odwrocie, na krośnie: WINIARSKI 1973
Na odwrocie nalepka z reprodukcją obrazu Paula Cezannea "Grający w karty"
oraz opis: Reprodukcja obrazu Cezannea "Grający w karty" jako program. Zmienna losowa kostka do gry.
olej, płótno, 65 x 54 cm;
sygn. p.d.: winiarski `97 oraz tytuł l.d.: chance in game 7x7
olej, ołówek na płótnie, 33 x 27 cm, sygnowany l.d. "dziesiąta gra 5x5", p.d. "Winiarski 99"
akryl na desce, 51 x 51, sygnowany z tyłu obrazu z dedykacją: "w dowód wdzięczności za pomoc w przyjściu na świat mojej córeczki Anny w dniu 1981, Ryszard Winiarski"
akryl, ołówek, płótno
81 x 81 cm
Na odwrocie na płótnie napis p. d.: MINI-MAX V ( w owalu) Winiarski 1978;
l. d.: fifth game 9 x 9.
tusz, karton, 68 x 48 cm
sygn.:p.d.: Winiarski 76
tusz, papier, 33 x 23 cm;
sygn.:p.d.: Winiarski 76
akryl, płyta pilśniowa,
50 x 50 cm
Na odwrocie na płycie nalepka: 2382 | K.M.P. i K. "RUCH" WARSZAWA | GALERIA WSPÓŁCZESNA | AUTOR Ryszard Winiarski | TYTUŁ Obszar 40 | TECHNIKA akryl | WYMIARY 50 x 50 | WYSTAWA 16.I 8.II 70
akryl, ołówek, deska na płycie pilśniowej
49 x 49 cm
sygn. l.d.: Chance in game for one; p.d.: winiarski `90 na odwr. oł. śr.: chance in game for one | przypadek w grze dla jednego | winiarski `90
olej, płótno, 33 x 24 cm
w l.d.: 14-th game 4x4 (ołówkiem)
sygn. i dat. p.d.: Winiarski `99 (ołówkiem)
na odwrocie napis autorski: dla / Klaudii / od Ryszarda / Winiarskiego / 15. 10. 1999
akryl, olej, ołówek/płótno, 102 x 51,5 cm
sygnowany i datowany na blejtramie: `Winiarski 1966`
olej, płótno, 39 x 30 cm
sygn. i dat. p.d.: Winiarski `98
olej, ołówek, płótno, 33 x 27 cm;
opisana u dołu: dziesiąta gra 5x5 winiarski`99
opisana u dołu: przypadek w grze 5x5 winiarski`99
opisana u dołu: jedenasta gra 5x5 winiarski`99
akryl, olej, ołówek/płótno, 102 x 51,5
sygn. i dat. na blejtramie: `Winiarski 1966` oraz `WINIARSKI`
akryl/płyta pilśniowa, 100 x 100 cm
sygn. na blejtramie: "WINIARSKI` oraz tytuł: `SURFACE`
na odwrocie nalepka z Biennale w Sao Paolo z 1956 r. z opisem
akryl, plyta pilsniowa, drewno,
25 x 25 cm
sygnowany p.d.: winiarski 86; l.d.: mala gra
PRZYPADEK W DOSRODKOWYM ZBIORZE, 1984
akryl, olówek, plyta pilsniowa,
64.5 x 64.5 cm
sygnowany p.d.: winiarski 84.; l.d.: chance in centri petal set
akryl, płótno, 60 x 60 cm;
na odwrocie na ramie ołówkiem: Winiarski 1969
akryl, płótno, 50 x 50 cm;
na odwrocie napis: przypadek w grze 7 x 7 / winiarski `99
akryl/płótno, 50 x 50 cm
sygn. i dat. na odwrocie: 9-ta gra 7x7 / Winiarski ` 99
na odwrocie pieczęć Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zezwalająca na wywóz za granicę
akryl, płótno, 60 x 60
na odwrocie naklejka: 0378 / 2005 / M/F
na blejtramie węglem: Winiarski 1969
olej/płótno, 38 x 29,5 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Winiarski `98`
olej/płótno, 39 x 30 cm
olej, płótno, 24 x 18 cm;
sygn. i dat. p.d.: Winiarski `99,
w l.d. napis: chance in game
Szczęście w grze (Chance in Game), 1990
akryl, ołówek, płótno,
106 x 106 cm
na odwr., na płótnie napis autorski: chance in game | winiarski `90 oraz dwie podłużne pieczątki
olej, płótno, 33 x 27 cm;
w l.d. napis: przypadek w grze
olej, płótno, 24 x 18 cm;
w l.d. napis: chance in game
KOMPOZYCJA (1, 2, 3, 4, 5, 6), 1999
akryl na płótnie,
18 x 13 cm,
sygnowany p.d. "Winiarski 99"
akryl, ołówek, płótno,
106 x 105.5 cm
na odwr., na płótnie napis autorski: 40-th game | winiarski `90 oraz podłużna pieczątka
akryl, ołówek, płótno,
106 x 105.5 cm
na odwr., na płótnie napis autorski: 39-th game | Winiarski `90 oraz podłużna pieczątka
SERIES IV - PENETRATION OF REAL SPACE, 1974
akryl, deska,
52 x 52 cm
na odwr.: SERIES IV SET | WINIARSKI 1974; na odwr. nalepki:
[1]: PENETRATION | OF REAL | SPACE
[2]: zawierająca program obrazu oraz prostokątna pieczątka z numerem 1594/75
Tryptyk 9-ta, 10-ta i 11-ta gra, 1991,
Część I: 9-ta gra
akryl, płyta pilśniowa
79,7 x 79,7 cm
Część II: 10-ta gra
akryl, płyta pilśniowa
79,7 x 79,7 cm
Winiarski Ryszard
Część III: 11-ta gra
akryl, płyta pilśniowa
79,7 x 79,7 cm
akryl, płótno,
60 x 60 cm
na odwrocie na blejtramie napis: Winiarski 1969
akryl, płótno,
60 x 60 cm
na odwrocie na płótnie napis: Winiarski 1970; "Obszar 79 | Area 79"
na załomie płótna: ok. 1970 RWiniarski
1974 r.
Akryl na drewnie 100 x 100 x 10 cm
Opisany na rewersie: Penetracja przestrzeni realnej z regularną dyspozycją elementów 10 x 10 cm.
Zmienna losowa - kostka do gry.
akryl, płótno,
100 x 100 cm
sygn. czarną farbą na odwr. na płótnie: Replika | Winiarski 77
PENETRATION OF REAL SPACE, 1974
akryl, deska,
52 x 52 cm
sygn. na odwr. na dolnej listwie: WINIARSKI 1974
na odwr. napisy czarną farbą: "SERIES IV (strzałka) SET C | PENETRATION | OF REAL | SPACE", w prawym dolnym rogu autorska kartka informacyjna.
akryl na desce;
wymiary: 80 x 80 cm;
sygn. p.d.: Winiarski 9, oraz na odwrocie.
Lit.: Kat. wyst.: Polnische Avantgarde 1930 - 1990, Berlin1993, s. 94, il.
Praca eksponowana na Targach Sztuki w Kolonii.
akryl na desce;
wymiary: 80 x 80 cm;
sygn. p.d.: Winiarski 91, oraz na odwrocie.
Lit.: Kat. wyst.: Polnische Avantgarde 1930 - 1990, Berlin 1993, s. 96, il.
olej, płótno, 70 x 50 cm;
na odwrocie na blejtramie sygn.:
Winiarski 1966 oraz RYSZARD WINIAKRSKI (ołówkiem)
akryl, ołówek, sklejka (technika własna),
48 x 48 cm; sygn. p.d.: winiarski `90;
tytuł obrazu l.d: chance i game.
Akryl na płótnie
50 x 50 cm
Na odwrocie krosien odręczny napis: "WINIARSKI 1973 AREA 142 17" -
akryl, ołówek, płótno,
102 x 53 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Winiarski 1966
Akryl na płótnie
50 x 50 cm
Sygnowany na odwrocie - "WINIARSKI / 1973"
Wystawiany - Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, Polski Dom Aukcyjny "Sztuka", Pałac Larischa, Kraków VI-VIII 2002, Hôtel de Saxe, Warszawa, I-II 2003 r.
Literatura - Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, red. J. Grabski, kat. wyst., Kraków 2002, poz. 1, s. 28 (reprodukcja).
sygn. na odwrocie na g. żerdzi krosien l.: Winiarski 1973, p.: AREA 164
na g. żerdzi śr.: nalepka Barney Weinger Gallery, Nowy Jork 1973 roku z opisem obrazu, na płótnie p.d. nalepka (mpis) z tytułem i opisem obrazu w j. ang.: Area 164 with horizontal axle of symetry. Mutable lot - dice
akryl, płótno, 100 x 100 cm
Akryl na płótnie 50 x 50 cm
Akryl na płótnie 50 x 50 cm
Akryl na płótnie 100 x 100 cm
Opisany na odwrocie - "Reprodukcja obrazu jako program. Zmienna losowa - kostka do gry"
Na odwrocie płótna naklejona reprodukcja "Graczy" P. Ce`zanne"a.
Przypadek w grze (Chance in game), 1990
akryl, ołówek, płótno,
100 x 100 cm
sygn. na odwr. p.d.: chance in game | Winiarski` 90
Przypadek w grze dla jednego, 1990
akryl, ołówek, płyta pilśniowa,
49 x 49 cm
sygn. l.d.: chance in game for one, p.d.: winiarski`90, na odwr. śr. oł.: chance in game for one | przypadek w grze dla jednego | winiarski`90
Akryl na płótnie 100 x 100 cm
Obraz opisany na odwrocie - "Obszar o dwóch wertykalnych osiach symetrii.Zmienna losowa - kostka do gry."
Wystawiany - Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, Polski Dom Aukcyjny"Sztuka",Kraków VI.-VIII. 2002, Warszawa I.- II. 2003.
Literatura - Ryszard Winiarski. Prace z lat 1973-1974, red. J. Grabski, katalogwystawy,Kraków 2002, s. 74 (reprodukcja).
30 x 30 cm
sygnowany białą kredką l.d.: 1, 2, 3, 4, 5, 6..., p.: winiarski 82,
na odwrocie śr.: winiarski | 82
tusz pióro, papier kremowy,
68 x 48 cm
sygnowany l.d.: gra 6 x 6 - przebieg losowy - pojawia się po jednym elemencie - losowanie z czarnej skrzynki, p. d.: winiarski 76; napis oł. p.d.: 342
Akryl na płótnie 100 x 100 cm
KOMPOZYCJA (1,2, 3, 4, 5, 6), 1999
akryl na płótnie, 18 x 13 cm,
sygnowany p. d. "Winiarski 99"
tusz, ołówek na papierze, 49,5 x 49,5 cm
Wystawiany i reprodukowany: Ryszard Winiarski, Galeria Marka Pietkiewicza, Warszawa 2000, poz. kat. 22
1973 r.
Akryl na płótnie 100 x 100 cm
Czwarty wymiar w czworoboku, 1977
wymiary: 20x20 cm, praca dwustronna
Galeria Studio, Warszawa
(darowizna Rafała Jablonki)
akryl, płótno,
81 x 65 cm
sygnowany na odwrocie na dolnej żerdzi blejtramu: winiarski 1968, l.g. nalepka z wystawy w Galerii Stefana Szydłowskiego, Warszawa, 1998
Kompozycja żółto-niebieska, 1966
akryl, płótno,
70 x 50 cm
sygnowany na odwrocie na dolnej żerdzi blejtramu: winiarski 1966
Sygnowany na odwrocie - "Winiarski 1973"
Akryl na płótnie 81 x 81 cm
Sygnowany na odwrocie - "fourth game 9 x 9 / Mini-Max IV. Winiarski 1978"
Na odwrocie opisany system gry, którym posługiwał się artysta.
olej, płótno, 81 x 81 cm; sygn. i dat. na odwrocie
1973 r.
Akryl na sklejce, drewno 100 x 100 x 10 cm (obraz przestrzenny)
Sygnowany na odwrocie - "Winiarski 1973 OBSZAR 144"
Akryl na płótnie 100 x 100 cm
Sygnowany na odwrocie - "Winiarski 1973 AREA 161"
Na odwrocie nalepka "Barney Weinger Gallery" z Nowego Jorku
akryl, sklejka
sygn. l.d.: chance in game, p.d.: Winiarski 90
wym.: 49,5 x 49,5 cm (całkowity)
tusz, ołówek na papierze,
50 x 50 cm
sygn. p.d.: "Winiarski`84", l.d.: "autorska"
KOMPOZYCJA DWUELEMENTOWA, 1966
olej na płótnie, także ołówek, 102 x 52,5 cm, sygn. na krośnie "Winiarski 1966"
olej, płótno, 13x18 cm
akryl, płyta pilśniowa,
51 x 51 cm
sygnowany na odwr. śr.: [strzałka w górę] | diagonalna gra 6 x 6 | Winiarski | 99
mieszana,
48.8 x 87.5 cm
sygnowany oł. na odwr. każdej z trzech części: winiarski 66
olej, płótno, 13x18 cm
Przypadek w grze 8x8 dla jednego
olej, płyta pilśniowa,
63.9 x 63.9 cm
Sygnowany flamastrem na odwr. g. chance in game 8 x 8 (lubx 48 ?) for one (podkreśl.) | przypadek w grze 8 x 8 (lub x 48 ?) dla jednego | winiarski`98
akryl na płycie, 50 x 50 cm
reprodukowany: Ryszard Winiarski, Warszawa 2000, s. 9.
tusz, ołówek, 34 x 49 cm
sygnowany p.d.: "Winiarski 80"
reprodukowany: Ryszard Winiarski, Warszawa 2000, s. 4.