akryl/płyta, 49 x 49 cm, 64 x 64 cm (wraz z oprawą) sygnowany i datowany p.d.: `winiarski 83`, w l.d.: `49 events` opisany na odwrociu: `49 | zdarzeń | winiarski 83`
Estymacja: 23 000 - 28 000 zł
Prace Ryszarda Winiarskiego znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, w Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy i Chełmie, w Muzeum Bochum, w Wilhelm-Hack-Museum Ludwigshafen, w kolekcji McCeory w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w New Delhi i wielu kolekcjach prywatnych. Ryszard Winiarski jest jednym z czołowych przedstawicieli indeterminizmu w sztukach wizualnych w Polsce. Pod koniec studiów artysta uczestniczył w prowadzonym przez Mieczysława Porębskiego seminarium poświęconemu związkom sztuki i nauki, które miało zasadnicze znaczenie dla jego dalszej drogi artystycznej. Pod wpływem udziału w tych zajęciach napisał w 1966 roku pracę dyplomową "Zdarzenie - informacja - obraz", w której sformułował po raz pierwszy problem będący w przyszłości tematem całej jego twórczości. Jego koncepcja artystyczna była bardzo dojrzała i oryginalna, wsparta serią prac inspirowanych rachunkiem prawdopodobieństwa. Począwszy od pierwszej połowy lat 80. Winiarski zaczął zwracać się ku intuicji, emocjom oraz przeżyciom realizując prace otwarte na asocjacyjne interpretacje. W jego twórczości pojawiły się niespokojne, dramatyczne formy, jak Czarny kwadrat czyli fruwająca geometria z 1984 roku, praca pokazana w "Zachęcie" na wystawie "Język geometrii". Była to instalacja złożona z siedmiu wielorakich, kanciastych form, które powstały z wielkich kwadratów pociętych na części i połączonych w nowe układy. W tym samym roku artysta sformułował manifest "Geometria w stanie napięcia", któremu towarzyszyła instalacja pod tym samym tytułem.
Po ukończeniu w 1959 roku Politechniki Warszawskiej, studiował malarstwo na warszawskiej ASP, której dyplom otrzymał w 1966. W czasie studiów uczestniczył w seminarium W. Porębskiego poświęconemu związkom między nauką i sztuką. W roku 1965 sformułował własny program poszukiwań artystycznych i zrealizował pierwsza prace z cyklu Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych, za którą otrzymał Pierwszą Nagrodę na Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach (1966). Brał udział w wielu prestiżowych wystawach, między innymi: Biennale w Sao Paulo (1969), Biennale des Konstruktivismus w Norymberdze (1969 i 1971), Konstrukcja w procesie w Lodzi (1981) i Monachium (1985), Reductivismus w Wiedniu (1992). Uczestniczył też w ruchu neokonstruktywistycznym J. Bluma-Kwiatkowskiego. W 1981 objął prowadzenie pracowni malarstwa w architekturze i urbanistyce na warszawskiej ASP, której był przez dwie kadencje prorektorem, a od 1990 roku profesorem.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl