1 zł
2 600 000 zł

AXENTOWICZ Teodor (1859 - 1938)

Portret sędziwego mężczyzny w fotelu, 1906

olej, płótno; 84 x 68 cm;
sygn. i dat. p. g.: T.Axentowicz / 1906;

cena wywoławcza: Wykup abonament

Na gromniczną

olej, płótno, 40 x 51 cm,
sygn. l.b.: T.axentowicz

Starość i młodość

pastel, tektura, 100 x 69,5 cm,
na odwrocie pieczęć ze składu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie

POWRÓT Z CERKWI, ok. 1910

pastel, papier naklejony na tekturę
67 x 49,5 cm (papier), 70 x 53 cm (tektura)
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Na Gromniczną

Olej, tektura, 29 x 22 cm,
sygn. l.d.: T. Axentowicz.

Portret kobiety

Pastel, akwarela, tektura, 58 x 47 cm,
sygn. śr.l.: T. Axentowicz.

Starość i młodość

olej/płótno, 48,5 x 67 cm
sygnowany p.d.: 'T. Axentowicz'

Dziewczyna z różami

pastel, akwarela, tektura; 67 x 48 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz;
na odwrocie owalny stempel krakowskiego składu dla malarzy Reginy Aleksandrowicz.

Wizja - wspomnienie, po 1900.

pastel, tektura, 98 x 67 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Portret kobiety

akwarela, pastel/papier, 70,5 x 57 cm (w świetle oprawy)

Starość i młodość

pastel, kreda, ołówek/papier naklejony na tekturę, 47,5 x 61 cm
sygnowany p.g.: 'T.Axentowicz'
na odwrociu pieczęć magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie

Młodość i starość

pastel, papier, ok. 67 x 47 cm,
sygn. w prawym dolnym rogu T.Axentowicz

Plakat III wystawy Towarzystwa Artystów Polskich "SZTUKA", 1899

litografia, papier; 87,5 x 62,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie z prawej: TA (monogram wiązany);
u dołu napis: III WYSTAWA.TOW.ART.POL.SZTUKA w SAL- / LACH TOW-P.S.P. w SUKIENNICACH OD 18 CZER. / DO 18 LIPCA WTPĘP 20 ct DLA CZŁON. T.P.S.P. 10 ct

Dziewczyna z dzbanem

olej, płyta, 33,5 × 26 cm w świetle ramy
sygn. p. śr.: T. Axentowicz
obraz po konserwacji

Starzec i dziewczyna

pastel, akwarela, tektura, 70,5 x 50,5 cm,
sygn. p.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie numer niebieska kredką: 1037.

Dziewczyna z dzbanem

pastel, papier naklejony na tekturę; 99 x 71 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz;
na odwrocie nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie, z wystawy pośmiertnej Teodora Axentowicza z 1939 roku, z tytułem: Dziewczyna z dzbanem i nr 65;
oraz nr 343.; a także owalny stempel Magazynu Przyborów Malarskich R. Aleksandrowicz;

Portret dziewczyny

litografia, kredka, papier, 49,5 x 39,5 cm,
sygn. p.d.: Axentowicz.
Po konserwacji.

Portret kobiety

Pastel, papier, 58 x 48 cm,
sygn. p.d.: T. Axentowicz.
Do konserwacji.

olej, płótno; 84 x 68 cm;

Portret legionisty - szkic, ok. 1915

akwarela, papier; 77 x 59 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz;
akwarela przed konserwacją.

Dama w oknie

pastel, papier jasnobrązowy, żeberkowany firmy Ingres naklejony
na tekturę; 62,5 cm x 47 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz;
na odwrocie napisy ołówkiem: 28 zł / [...] Miller / [...] [...] 3.
Obraz w oryginalnej ramie, często pojawiającej się w pracach Teodora Axentowicza.

NA GROMNICZNĄ, po 1898

kredka, pastel, gwasz, tektura
69 x 48,5 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Portret kobiety

niesygnowany, opisany na odwrociu
ołówek, papier
30x23.5 cm

Dama w kapeluszu

pastel, gwasz, tektura; 64,8 x 49,3 cm;
sygn. prawy środek: T. Axentowicz;

Portret kobiety

pastel/papier, 61 x 46,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Czytająca

pastel/papier, 66 x 47 cm (w świetle oprawy)
sygnowany wewnątrz przedstawienia: 'T. Axentowicz'

Dziewczyna i maska, ok. 1915

pastel, papier naklejony na tekturę; 62 x 47 cm;
sygn. z prawej: T. Axentowicz (ołówkiem);
na odwrocie owalna pieczątka Firmy Papierniczej Reginy Aleksandrowicz z Krakowa.

Starość i młodość

pastel, papier, 68,5 × 48,5 cm w świetle oprawy
sygn. u dołu: T.Axentowicz

Plakat III wystawy Towarzystwa Artystów Polskich SZTUKA, 1899

litografia, papier, 85,5 × 62 cm w świetle oprawy
sygn. monogramem wiązanym na płycie z prawej: TA
u dołu napis: III WYSTAWA.TOW.ART.POL. SZTUKA w SAL-/LACH TOW-P.S.P. w SUKIENNICACH
OD 18 CZER./DO 18 LIPCA WTPĘP 20 ct DLA CZŁON. T.P.S.P. 10 ct cena wywoławcza: 5 000 zł

Dziewczyna z dzbanem

sucha igła/papier, 23 x 15,5 cm (zadruk)

Głowa kobiety

ołówek, papier; 29,5 x 19,5 cm;
sygnowany l. d.: T. Axent;
na odwrocie papierowa naklejka z TPSP w Krakowie: R. 1939 Nr 13 / Wystawa Pośmiertna / T. Axentowicza / Dzieło rysunek oraz pieczątka: KA-GE / Nr 9 / Kraków.

Portret z profilu

ołówek, kredka, papier szary; 28 x 22 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie opisy: ołówek / T. Axentowicz (ołówkiem)
oraz Axentowicz ... na odwrocie rysunku / portret żony (długopisem, część napisu nieczytelna);
Przed konserwacją.

Hucułka

akwarela, pastel, papier, 56 x 46 cm
sygn. p. śr.: T. Axentowicz

HUCUŁKA Z KOSZEM, ok. 1910

olej, płótno
40 x 30,7 cm
sygn. po prawej: T. Axentowicz

Portret kobiety w różowej sukni

sygn. śr.l.: T. Axentowicz.

Dziewczyna z dzbanem

olej, płyta; 33,5 x 26 cm;
sygn. p. d.: T.Axentowicz

Portret młodej kobiety

pastel, papier; 65,5 x 46 cm (w świetle passe-partout);
sygn. z prawej, po środku: T Axentowicz;
na odwrocie owalna pieczęć z Magazynu Przyborów Malarskich Reginy Aleksandrowicz w Krakowie.

Jesień

pastel/papier, 98 x 68 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: 'T. Axentowicz'
na odwrociu pieczęć składu materiałów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie

Na balu maskowym

pastel/papier, 62 x 45 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.śr.: 'T. axentowicz'

Dama w kapeluszu

Dziewczyna i maska, ok. 1915

Jesień

akwarela, pastel, karton, 94 × 68 cm
sygn. p. d.: Axentowicz (zatarta)

Studium portretowe - Pani Boczarowa

pastel, papier, 65 × 50 cm
sygn. l. śr.: T.Axentowicz
na odwrocie nalepka wystawowa z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z 1939 roku z wystawy pośmiertnej prac Axentowicza

Lirnik

pastel, tektura, 97,5 × 67,5 cm w świetle ramy
sygn. p. d: T. Axentowicz

Plakat II Wystawy Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, 1898 r.

litografia barwna, papier, 98 × 68 cm w świetle ramy
sygn. na płycie w p. g.: A w okręgu
Odbito w Krakowie, w Zakładzie Litograficznym Aureliusza Pruszyńskiego.

Portret młodej kobiety z perłami

pastel, papier, 38,5 x 33 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

DZIEWCZYNA Z NIEBIESKIM WAZONEM, 1903

glinoryt barwny, papier
53 x 42,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. na płycie l.g.: axent

Sztambuch Teodora Axentowicza z okresu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i pobytu w Paryżu, od 1883 r.

sztambuch oprawny w czarną skórę, zapinany portfelowo, 21,8 x 30 cm (wymiary oprawy)
zawiera 16 rysunków wklejonych na kartach albumu i wykonanych przez zaprzyjaźnionych artystów, na ostatniej karcie data ołówkiem: '1883'

Starzec i dziewczyna

pastel/tektura, 55 x 46,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d.: 'T. axentowicz'

Święto Jordanu (Starość i Młodość)

pastel, akwarela/papier, 68 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d. 'TAxentowicz'

Starość i młodość

pastel, tektura, 100 x 69,5 cm
na odwrocie pieczęć składu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie

Starość i Młodość, 1917 r.

olej/płótno, 50 x 66,2 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'T.Axentowicz | 1917'
na listwach krosna pieczątka z numerem '66' oraz papierowa nalepka Składu Papieru i Galanterii Zygmunta Ziembickiego w Krakowie

HUCUŁKA Z DZBANEM

pastel, akwarela, papier
60 x 45,2 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: T. Axentowicz

PORTRET DAMY, po 1920

pastel, akwarela, papier
90 x 63,5 cm (w świetle ramy)
sygn. l.d.: T. Axentowicz

DZIEWCZYNA W ZIELONEJ CHUŚCIE

olej, tektura
27 x 35 cm
sygn. piórem, u dołu, wzdłuż prawej krawędzi: T. Axentowicz
Na odwr. nieczytelny napis ołówkiem oraz stemple:
- cyfra: 5;
- SKŁAD PAPIERU | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, BASZTOWA 11;
- stempel düsseldorfskiej firmy oferującej materiały malarskie: Dr Fr. Schoenfeld & Co;
- zatarty: PRACOWNIA [dalej nieczytelnie]

LIRNIK

olej, płótno
40,5 x 5 x 30,5 cm
sygn. czerwoną farbą wzdłuż prawej krawędzi, w połowie wysokości: T Axentowicz
na krośnie stemple firmowe:
- H. T. KUNERT | Łódź, Piotrkowska 87
- SKŁAD PAPIERU | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, BASZTOWA 11

Starość i Młodość

pastel/papier, 67,5 x 48 cm (w świetle ramy)
sygnowany p.d.: ‘T.Axentowicz’

Święcenie wody

pastel/papier, 88 x 57,5 cm (w świetle ramy)
sygnowany l.śr.: 'T. Axentowicz'

Portret damy

pastel/papier, 61,5 x 46 cm (w świetle passe-partout)

Toaleta damy

pastel/papier, 41,5 x 34 cm

sygn. śr. l.: T. Axentowicz.

PORTRET KOBIETY, 1882

olej, płótno
44,5 x 36 cm
sygn. p.d.: T Axentowicz | 1882
Na odwrocie, na płótnie okrągły stempel ze stylizowaną literą M (?) i napisem w otoku: MUZEUM SZTUKI W ŁODZI. Na lewej listwie krosna podobne w formie oznaczenie białą farbą z dopisanym obok nr. XIV.

Z cyklu Starość i młodość

pastel/tektura, 97.50 x 67.50 w świetle ramy, oprawiony, sygnowany p.d: 'T. Axentowicz',

praca posiada cenę gwarancyjną

Starość i młodość

MODLITWA

pastel, karton, 61,5 x 46,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: t.axentowicz

Projekt plakatu Sztuka do XVI Wystawy Towarzystwa Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie, około 1912 r.

litografia kolorowa/papier, 50 x 39 cm
sygnowany na kamieniu p.d.:' T.a.'

Święto Jordanu [Procesja Jordanu], ok. 1910

akwarela, gwasz, kredka, karton naklejony na tekturę; 64 x 87 cm (w świetle oprawy);
sygn. śr. d.: TAxentowicz;
na odwrocie oprawy nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie z 1939 roku z wystawy pośmiertnej, z nr 238 i tytułem: Procesja.
Por: Katalog wystawy pośmiertnej Teodora Axentowicza, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1938 poz. kat. 238.

Święto Jordanu

akwarela, papier, 46 × 60,8 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz
na odwrocie potwierdzenie autentyczności z 17. lutego 1944 r. wydane przez prof. dr Feliksa Koperę

Starość i młodość

pastel, tektura; 71 x 51 cm;
sygn. u dołu po środku: T.Axentowicz.

Na Gromniczną

olej, płótno naklejone na tekturę; 35 x 45 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz;
na odwrocie zatarta pieczątka składu malarskiego z Krakowa (?), wyblakła pieczątka własnościowa lekarza z Krakowa z odręcznym podpisem ołówkiem: Dobek, numer niebieską kredką: 4959 oraz nieczytelny podpis ołówkiem.

Na gromniczną

olej, tektura, 27 x 34 cm, sygn. l.d.: T.axentowicz

sygn. na kamieniu z prawej: TA (monogram wiązany w kompozycji),
przy lewej krawędzi: LIT. A. PRUSZYŃSKI, KRAKÓW;
u dołu napis: III WYSTAWA. TOW. ART. POL. SZTUKA w SA- / LACH TOW-P. S. P. w SUKIENNICACH OD 18 CZER. / DO 18 LIPCA WSTĘP 20 ct DLA CZŁON. T.P.S.P. 10 ct.

Portret młodej kobiety z perłowym naszyjnikiem

pastel, papier; 67 x 47 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: T. Axentowicz.

Na balu maskowym

pastel/papier, 62 x 45 cm (w świetle ramy)

Portret starca

pastel, tektura; 48,7 x 33,7 cm w świetle ramy;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Święto Jordanu

akwarela, papier, 46 x 60.8 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz;
na odwrocie potwierdzenie autentycznośći z 17. lutego 1944 r. wydane przez prof. dr Feliksa Koperę

Jesień

Studium portretowe (Pani Boczarowa)

pastel, papier, 65 × 50 cm
sygn. p. d.: T.Axentowicz
na odwrocie nalepka wystawowa z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z 1939 roku z wystawy pośmiertnej prac Axentowicza (numer wystawowy: 158,
praca wzmiankowana w katalogu wystawy na stronie 15).
Praca opisana i reprodukowana w:
Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska "Kolekcja zabrzańska malarstwo i rysunek XVIII-XX wieku", Kraków 2005, s. 71.

Dziewczyna w wielobarwnej chuście z wazonem, ok. 1925

pastel, tektura; 70 x 50,5 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz;
na odwrocie oprawy nalepka z Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego [Kraków, ul. Św. Jana] z datą: 1927, autorem, tytułem: "Studium", techniką i numerem: 4358.

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ, ok. 1920

pastel, kredka, papier na tekturze
67 x 47 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
na odwrocie napisy: 939 [kredką niebieską]; No 70 [ołówkiem]

PORTRET JESIENNY, 1911

technika mieszana, papier naklejony na płótno, 174 x 92 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: T. Axentowicz 911

Dziewczynka wśród kwiatów

pastel/papier, 45 x 62 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: 'T. axentowicz'

pastel/papier, 100 x 68 cm

Święto Jordanu

akwarela, gwasz, tektura, 53 × 74 cm w świetle passe-partout
sygn. u dołu: Axentowicz

Noc

pastel, papier; 100,3 x 86,7 cm w świetle ramy;
sygn. l. d.: T.Axentowicz;
na odwrocie nalepka: SALON SPRZEDAŻY DZIEŁ SZTUKI PRZY T. S. P. W KRAKOWIE, / pl. Szczepański 4. Telefon Nr 8 / Autor: Axentowicz Teodor 0231 / Adres: - - / Dzieło p. t.: Maska / Rodzaj: pastel
Literatura: Tadeusz Z. Bednarski "Krakowskim szlakiem Teodora Axentowicza", Wydawnictwo i Drukarnia "Secesja", Kraków 2004 r., s. 26, il. 13 (cz.-b.).

Kobieta z dzbanem na tle Wawelu

akwarela, pastel/papier, 98 x 69 cm
sygnowany p.d.: 'T.Axentowicz'

- porównaj: Teodor Axentowicz 1859 - 1938, Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1998, III. 36, s. 139 (il.)

Portret dziewczyny, 1930 r.

pastel/papier, 48 x 33 cm
sygnowany, datowany i opisany na pdwrociu: 'T. Axentowicz | Kraków 1930' oraz odręczny trudno czytelny opis - nazwisko modelki?

- kolekcja prywatna, USA

Święto Jordanu-Starość i Młodość

pastel/papier, 100 x 72 cm (w świetle oprawy)

Kobieta z chryzantemami, 1936 r.

pastel, tusz lawowany, papier, 63,5 x 46 cm w świetle oprawy
sygn. p. d.: T. Axentowicz
Na odwrocie autorski opis zielonym atramentem: T. Axentowicz/Kraków 23/XI 936 oraz napis własnościowy: Karol Karłowicz.

ŚWIĘTO JORDANU, ok. 1900

akwarela, papier
64 x 85 cm (w świetle passe-partout)
sygn. u dołu pośrodku: T. Axentowicz

Proweniencja:
Obraz pochodzi z londyńskiej kolekcji Jana Pomiana-Bławdziewicza (1924-2016), Komandora Orderu Polonia Restituta, założyciela fundacji "Karta z dziejów", wieloletniego dyrektora Heim Gallery w Londynie, pilota polskiego lotnictwa, absolwenta University of London, działacza polonijnego i polityka, w latach 1948 -1960 bliskiego współpracownika Józefa Retingera.

Studium wiejskiej dziewczyny

pastel, tektura, 69,5 x 49,5 cm,
sygn. p. śr.: T. Axentowicz.
Na odwrocie drukowana naklejka Salonu Malarzy Polskich Kraków ul. Floriańska, wypełniona tekstem atramentem: Nr. 1237 / T. Axentowicz / Studium.

PORTRET

Pastel/papier. Wymiary: 49 x 69 cm. w świetle ramy.
Sygnowany p.g. "T.Ax."

u dołu napis: III WYSTAWA. TOW. ART. POL. SZTUKA w SAL- / LACH TOW - P. S. P. w SUKIENNICACH OD 18 CZER. / DO 18 LIPCA WTPĘP 20 ct DLA CZŁON. T.P.S.P. 10 ct

Hucułka

pastel, papier, 50,5 x 34,5 cm, sygn. l.d.: T.Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

pastel, akwarela, papier, 96,5 × 65,5 cm w świetle ramy, sygn. p.d.: T.Axentowicz

NA GROMNICZNĄ

olej, tektura
23 x 31 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Portret dziewczyny w chuście

pastel/papier, 50 x 35 cm
sygnowany l.d.: 'TAxentowicz'

Portret damy

pastel/papier, 74 x 54,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d.: 'T.axentowicz'

Kobieta w stroju hiszpańskim, przed 1935

Pastel na papierze naciągniętym na blejtram; wym.: 56 x 77 cm. Obraz oprawiony w efektowną, wiedeńską ramę z epoki.

Hucułka

pastel, karton, 62 × 47 cm
sygn. p. d.: T.Axentowicz

Portret damy, 1910 r.

pastel, papier naklejony na płótno, 80 × 65 cm
sygn. l. śr.: T.Axentowicz/910

Młodość i starość

pastel/ karton, 62 × 46,5 cm
sygn.: p.d. T. Axentowicz

litografia, papier; 87,5 x 62,5cm;
sygn.na płycie z prawej: TA (monogram wiązany)
u dołu napis: III WYSTAWA.TOW.ART.POL.SZTUKA W SAL-/LACH TOW-P.S.P. W SUKIENNICACH OD 18 CZER./DO 18 LIPCA WSTĘP 20ct DLA CZŁON.T.P.S.P. 10ct

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ

akwarela, pastel, tektura, 67 x 98,5 cm w świetle oprawy
sygn.: T. Axentowicz

Kobieta z wazonem (1903, z Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików)

sygn.na płycie l.g.
glinoryt, 53.5x42.5 (w św.p-p)

Hucułka

olej, deska, 31,5 x 23,5 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Starość i młodość

pastel, papier, 64 × 47 cm w świetle ramy
sygn. p. śr.: Axentowicz

Bez tytułu, ok. 1910 r.

miedzioryt, 11/14, 50 x 35 cm, sygn.
Dar Wnuka Artysty.

Dziewczyna z różami

gwasz, pastel, tektura; 68,5 x 48,5 cm w świetle ramy;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret kobiety, 1896 r.

litografia, na podrysowaniu ołówkiem,
papier, 23,5 × 18,5 cm w świetle oprawy
sygn. na kamieniu p. d.: Axentowicz / 96

Studium wnuczki artysty

pastel, tektura, 52 x 44 cm,
sygn. p.d.: T. Axentowicz.
Na odwrocie drukowana naklejka TPSP we Lwowie wypełniona tekstem atramentem: Nr .ew. 39. Rok 1939 / Axentowicz Teodor / "Studium wnuczki artysty" / pastel.

Akt na tle kasztanów

akwarela, pastel, tektura, 94,5 x 68,5 cm w świetle passe-partout;
sygn. p. d. nieczytelnie

Scena rodzajowa

ołówek, papier; 17,5 x 13 cm (w świetle oprawy);
poniżej napis odręczny czarnym atramentem: Stwierdzam autentyczność / rysunku Teodora Axentowicza / Jan Hopliński

Jan Hopliński (1887-1974) - malarz, technolog malarstwa; autor prac "Farby i spoiwa malarskie", Kraków 1927 oraz " Technologia malarska - techniki malarskie", Kraków 1934.

Święto Jordanu ok. 1910 r.

olej, płótno, 43,5 × 60,5 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret damy, 1910 r.

sygn. p. d.: T.Axentowicz/910

Na Gromniczną, ok. 1910

olej, tektura; 60 x 49,5 cm
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Młodość i starość

pastel, papier, 70 × 50,5 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: T.Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

pastel, akwarela, papier, 96,5 × 65,5 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: T.Axentowicz

Dziewczyna z niebieskim wazonem, 1903

technika mieszana; glinoryt, kredka (?), ołówek (?); 54 x 41,5 cm w świetle passe-partout;
sygnowany na płycie po lewej stronie u góry: axent

PROCESJA HUCULSKA

olej, płótno
47,4 x 64 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz
Na krośnie dwa stemple odnoszące się do jego wymiarów - 63 -. Ponadto częściowo zachowany stempel krakowskiego magazynu materiałów malarskich Róży Aleksandrowicz.
Na dolnej listwie ramy skrawek drukowanej nalepki z czytelną częścią tekstu: UL. FLORJA/.../ | TEL. 449 /.../

Plakat III wystawy Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, 1899 r.

litografia/papier , 80 x 60 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany na kamieniu p.śr.: monogram wiązany
stan zachowania: dobry; lekkie zagniecenia powstałe w procesie druku

Hucułka (Święto Jordanu), 1926 r.

olej, deska, 31,3 × 22,3 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. l. d.: T axentowicz/ 926
na odwrocie: naklejka z salonu Sztuki Alfreda Wawrzeckiego w Krakowie z 1937 r. z numerem katalogowym 173/37

NA GROMNICZNĄ. POWRÓT Z CERKWI NA HUCULSZCZYŹNIE, ok. 1910

olej, płótno
40,5 x 50,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
Na krośnie po 2 stemple odnoszące się do jego wymiarów: 40 i 50
Ponadto nalepka D.A. Horta, Hôtel de Ventes w Brukseli (litera H i młotek do licytacji).

Portret starego górala

sygn. l.d.
pastel, tektura
69x48 cm

Święto Jordanu

olej/płótno, 47 x 62,5 cm
sygnowany śr.d.: 'T.Axentowicz'

Modląca się

pastel/papier, 38 x 48,5 cm
sygnowany l.d.: 'T.Axentowicz'

Święto Jordanu

sygn. p.d.
olej, płótno
43.5x60.5 cm

Święto Jordanu

sygn. p.d.
olej, płótno
44.5x56 cm

Na gromniczną

olej, płyta, 44 x 34 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Starzec, studium z natury (Studium śmiejącego się staruszka), 1881

olej, płótno, 76 x 51 cm
sygn.: T. Axentowicz 1881

ŚWIĘTO JORDANU, ok. 1900

akwarela, papier
48 x 59 cm (w świetle ramy)
sygn. u dołu pośrodku: T Axentowicz

PORTRET DZIEWCZYNY W CZAPECZCE

ołówek, papier
18,5 x 14,7 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

PORTRET MŁODEJ KOBIETY, 1900

pastel, akwarela. kredka, papier
69 x 50 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie napis autorski: T. Axentowicz | Kraków 1900.
Niżej owalny stempel: MAGAZYN PRZYBORÓW MALARSKICH | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, ul. BASZTOWA 12

DZIEWCZYNA HUCULSKA

pastel, kredka, akwarela, tektura, 50 x 35 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie, przy dolnej krawędzi fragment owalnego stempla krakowskiej firmy R. Aleksandrowicz oferującej materiały malarskie.

DZIEWCZYNA I LIRNIK, ok. 1900

olej, tektura
45 x 34,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie niebieską kredką napis: 4860

Jesień

gwasz, pastel, tektura; 99,7 x 70,5 cm;
sygn. u dołu: Axentowicz

Kobieta z żółtą różą, ok. 1937

pastel, akwarela, tektura, 64 x 49,5 cm,
sygn. śr.d.: T. Axentowicz; na odwrocie atramentem: T. Axentowicz / Kraków 1937.
Na odwrocie pieczęć Magazynu Przyborów Malarskich R. Aleksandrowicz Kraków ul. Basztowa 11.

Menuet. Wiek XVIII

olej, płótno (dublowane), 75 x 68 cm,
sygn. p.d.: T. Axentowicz.
Na odwrocie dwie naklejki: nieznanej galerii drukowana, wypełniona atramentem: "Axentowicz Teodor / Wiek XVIII / Rodzaj olej / Data nadesłania 21 V 1912(?)",
oraz drukowana wypełniona atramentem: "Związek Powsz. Artystów Polskich / w Krakowie / Data przyjęcia 1922 /Autor Teodor Axentowicz / Tytuł Menuet / Nr 3898".
Praca reprodukowana w: "Placówka kultury i sztuki", dwutygodnik, zeszyt XV, rok X, Warszawa, 15 sierpnia 1921.
(Lit.: "Teodor Axentowicz 1859-1938" katalog wystawy, Muzeum Narodowe, Kraków, 1998, s. 47).
Obraz zakupiony 23 grudnia 1974 w salonie nr 1 Desy w Krakowie.

ŚWIĘTO JORDANU

olej, płótno; 48 x 62 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz
na odwrocie nalepka z odręcznym napisem: Rektor Akademii Szt. P. / Prof. T. / Axentowicz / Fragment z Jordanu / nr. kat. 2.

Z RÓŻĄ WE WŁOSACH, ok. 1910

pastel, karton; 59x45 cm
sygn. p. śr.: T. Axentowicz
Na odwrocie owalny stempel: MAGAZYN PRZYBORÓW MALARSKICH | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, UL. BASZTOWA 12.

PORTRET GÓRALKI, 1913 [?]

pastel na papierze naklejonym na tekturę, 50 x 34,8 cm,
sygnowany l.d. "T. Axentowicz"; na odwrocie, na tekturze piórem - ręką artysty: "T. Axentowicz/Kraków 25V913 [?] T.Axentowicz"; poniżej, inną ręką:
"Karol Kantorowicz".
Na prawej krawędzi fragment owalnej pieczątki zakladu ramiarskiego Róży Aleksandrowicz w Krakowie.

Z ekspertyzy dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej (z 29.05.2015):

Starość i młodość

sygn. p. śr.: Axentowicz

Portret starca

pastel, papier, 49 × 35 cm
sygn. p. śr.: T.Axentowicz

Portret młodej dziewczyny

pastel, tektura, 62,5 × 46,5 cm
na odwrocie dedykacja w p. g.: Najukochańszej (...) ? w dniu 19/II 191(9)?"/O. ślad po nalepce oraz pieczęć materiałów malarskich Aleksandrowicza

Akt na tle kasztanów

akwarela, pastel, karton, 94x68 cm
sygn. p. d.: Axentowicz

Dziewczyna z niebieskim wazonem,

[data powstania oryg. 1903]
reprodukcja [oryg. glinoryt], papier; 54 x 44,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie l. g.: Axent
[przebarwienia błękitno zielone]

PORTRET MŁODEJ KOBIETY, 1896

litografia w tonacji sepii, papier
23,5 x 18,77 cm (w świetle passe-partout)
sygn. na kamieniu p.d.: Axentowicz | 96

SAMOTNA W MIEŚCIE. PARYŻANKA. SCENA ULICZNA, 1887

olej, płótno
55,3 x 46 cm
sygn. u dołu pośrodku: T. Axentowicz | Paris 1887

CHWILA ODPOCZYNKIU

pastel, papier
68 x 50 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Z HUCULSZCZYZNY. POWRÓT Z CERKWI

olej, płótno naklejone na tekturę
35 x 45 cm

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ

pastel, akwarela, tektura
61,8 x 48 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

pastel, akwarela, papier, 96,5 × 65,5 cm w świetle ramy ;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret kobiety (1937)

sygn. l.śr.
pastel,akwarela, tektura
50x33.5 cm

Jesień

sygn. u dołu: Axentowicz

Portret kobiety w jesiennym pejzażu

pastel, akwarela, papier; 66 x 45,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Dziewczyna z zielonym dzbanem

pastel, papier naciągnięty na krosna, 83 x 59,5 cm,
sygn. l.d.: T. Axentowicz
Stan zachowania: na odwrocie 2 papierowe łatki.

Na Gromniczną

olej, płótno, 55,5 × 47 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, płótno, 43,5 × 60,5 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz
na odwrocie nalepka z odręcznym napisem: Rektor Akad. Szt. P./ Prof. T./ Axentowicz/ Fragment z Jordanu / nr kat. 2.

Święto Jordanu, lata 1890-1900

olej, płótno, 20 × 35 cm
sygn. l. d.: T.Axentowicz

Pochodzenie: Kolekcja Pakoska.

Opisywany i reprodukowany:
Kolekcja Pakoska. Wokół krakowskiej "Sztuki", katalog wystawy MOT, oprac. A. Kroplewska-Gajewska, Toruń 2000, s. 24-25.
Kolekcja Pakoska. Sztuka Polska, katalog wystawy MOT, oprac. A. Kroplewska-Gajewska, Toruń 2013, s. 22.

Portret, ok. 1918 r.

heligrawiura / papier, 19,5 x 27 cm.
dar rodziny

Portret kobiety, ok. 1930

pastel, papier, 66,5 x 48 cm (w świetle owalnej oprawy);
sygn. z lewej strony: T. Axentowicz (ołówkiem).
Na odwrocie odręczny napis: Potwierdzam autentyczność obrazu "Studium głowy / kobiecej". Obraz ten, został ofiarowany / ojcu memu Wincentemu Wodzinowskiemu / przez Teodora Axentowicza i stwierdzam że jest jego pracą. / Wincentyna Wodzinowska

NA GROMNICZNĄ

olej, deska, 60 x 49.5 cm
sygn.p.d. T.Axentowicz

Portret kobiety

pastel/papier, 48 x 33 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d.: `T. Axentowicz`

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, płótno, 43,5 x 60,5 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

DZIEWCZYNA W CZERWONEJ CHUŚCIE, 1933

Akwarela, pastel, papier naklejony na tekturę; 50 x 35 cm
Sygnowany l.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie pieczęć owalna: MAGAZYN PRZYBORÓW MALARSKICH R. ALEKSANDROWICZ KRAKÓW BASZTOWA 11; sygnatura piórem: T. Axentowicz | Kraków 1933; napis własnościowy piórem Hugona Stańczyka: HStańczyk | Zgierz
Stan zachowania: Odłamany prawy dolny róg, przy górnej krawędzi zagniecenia, rozdarcie na policzku.

Portret dziewczyny

pastel, papier, 63 x 47,8 cm;
sygn. śr. p: T. Axentowicz

Plakat III Wystawy Towarzystwa Artystów Polskich SZTUKA, 1899 r.

litografia, papier, 87 x 62,5 cm w świetle oprawy;
Reprodukowany:
Koniec Wieku. Sztuka polskiego modernizmu. 1890-1914, Warszawa 1996, s. 30, il. 3.

Portret kobiety, ok. 1930

Portret Zofii Goldstand, ok. 1905 r.

pastel/papier, 62 x 46 cm
sygnowany p.śr.: T.Axentowicz`
Do pracy dołączone jest oświadczenie rodziny portretowanej o pochodzeniu i historii powstania obrazu.

Profil

pastel/papier, 67 x 44,5 cm
sygnowany l.śr.: `T.Axentowicz`
na odwrociu papierowa nalepka wystawowa z salonu sprzedaży przy TPSP z opisem pracy oraz pieczęć wytwórni przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz

Portret Kobiety

pastel/papier, 66 x 45,5 cm
sygnowany l.d.: `T.Axentowicz`
obraz posiada ekspertyzę Stefanii Kozakowskiej

Starość i młodość

pastel, papier, wym. 64 x 47 cm
sygn. p. śr.: Axentowicz

Na Gromniczną

pastel, akwarela/papier, 75 x 54 cm
sygnowany l.śr.: `T.axentowicz`

Dziewczynka i rzeźba, około 1910 r.

pastel/papier, 98 x 67 cm
sygnowany l.d.: `Axentowicz | Zakopane`
LIETRATURA:
porównaj - Teodor Axentowicz 1859 - 1938, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie, 1998, s. 144, poz. kat. III. 59

Kobieta z dzieckiem, 1954 r.

pastel, papier, 46,5 × 66 cm w świetle ramy
sygn. l. d.: T.Axentowicz

olej, płótno, 20 × 35 cm
sygn. l. d.: T.Axentowicz
Kolekcja Pakoska.
Opisywany i reprodukowany:
Kolekcja Pakoska. Sztuka Polska, katalog wystawy MOT, oprac. A. Kroplewska--Gajewska, Toruń 2013, s. 22.

Portret młodej kobiety, ok. 1900

pastel, papier, 49 x 34 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: T. Axent

Portret kobiety

Na odwrocie odręczny napis: Potwierdzam autentyczność obrazu Studium głowy / kobiecej. Obraz ten, został ofiarowany / ojcu memu Wincentemu Wodzinowskiemu / przez Teodora Axentowicza i stwierdzam że jest jego pracą. / Wincentyna Wodzinowska

Kobieta z wazonem, 1900 - 1918 r.

miedzioryt, 24 x 15,5 cm, sygn.
Dar Wnuka Artysty.

Święto Jordanu

olej, płótno; 47,5 x 64 cm
sygn. p.d.: T axentowicz

Dziewczyna w chuście

pastel, papier, 45 x 30 cm w świetle passe-partout
sygn.l.d.: T. Axentowicz

Portret mężczyzny

olej/płótno, 39 x 29 cm
sygnowany l.d.: `T. Axentowicz`

Portret kobiety

akwarela, ołówek, pastel/tektura, 48,5 x 33 cm (w świetle oprawy)

Na Gromniczną

olej, płótno, 55,5 × 47 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

W dzień Matki Boskiej Gromnicznej, 1937 r.

olej, tektura, 38 × 30 cm
sygn. l. g.: T. Axentowicz
na odwrocie odręczny napis:
T. Axentowicz/ Kraków 19/III 937

Plakat II Wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Sztuka

litografia barwna, papier; 88,5 x 62,5 cm (w świetle oprawy);
napis wzdłuż prawej krawędzi: LIT. A. PRUSZYŃSKI. KRAKÓW (drukiem)

Żółte róże

pastel, akwarela, papier;
48,5 x 33,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Starość i młodość

pastel, papier; 46,5 x 66,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Na gromniczną, 1937

Olej, tektura; 38 x 30 cm
Sygn.l.g.: T. Axentowicz

Dziewczyna z wazonem

Grafika, papier; 59 x 46cm
Sygn.l.g.: Axent

Portret damy

pastel, papier, 100 x 70 cm
sygn. p. śr.: T. Axentowicz
Na odwrocie nalepka z wystawy pośmiertnej artysty w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1939 r. (numer katalogowy 175)

Opisywany:
Teodor Axentowicz [Katalog wystawy pośmiertnej w TPSP], Kraków, poz. nr 175

Estymacja: 50000 - 60000 zł

Portret dziewczynki z koszem

pastel/papier, 77 x 47 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.śr.: `T.Axentowicz`

Estymacja: 45 000 - 60 000 zł

Portret, 1914 lub 1919

litografia / papier, 19 x 23 cm.
dar rodziny

Żółte róże

pastel, akwarela, papier;
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Starość i młodość

pastel, karton; 62 x 46,5 cm
sygn. p.d. T.axentowicz

Estymacja: 70000 - 90000 PLN

Dziewczyna i lirnik

olej, tektura; 45 x 34,5 cm
sygn. l.d. T. Axentowicz

Estymacja: 32000-35000 PLN

W ogrodzie - Portret córek artysty, ok. 1925

olej, płótno; 57,5 x 77,5 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret dziewczyny

pastel, papier, 59 x 47 cm,
sygn. p.d.: T Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

pastel, akwarela, papier,
96,5 × 65,5 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: T.Axentowicz

Estymacja: 130 000 - 140 000 zł

Portret

pastel/papier, 100 x 70 cm
sygnowany p.śr.: `T.axentowicz`

Odwrocie:
papierowa naklejka wystawowa z opisem obrazu oraz numerem `175` z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie

Literatura:
katalog wystawy pośmiertnej "Teodor Axentowicz", poz. nr 175

Wystawiany: wystawa pośmiertna obrazów Teodora Axentowicza, TPSP w Krakowie, 30 grudnia 1938 - 2 lutego 1939 r.

na wystawie pośmiertnej 1938 - 1939 roku obraz był opisany jako własność dr Adama Mirockiego

Estymacja 40 000 - 60 000 zł

Starość i młodość

pastel, papier, 49 x 69 cm
sygn. u dołu: T.Axentowicz

estymacja: 22000 - 27000 zł

Dziewczynka w krakowskim stroju

ołówek/papier, 21,5 x13 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.g.: `T. axentowicz`

Estymacja: 4 000 - 6 000 zł

Zamyślona

pastel, papier na tekturze, 70 x 50 cm
sygn. p.śr..: Axent
Na odwrocie atramentem opinia Stefana Sonnewenda - zaprzysiężonego rzeczoznawcy w zakresie dzieł sztuki na Okręg Izby Przemysłowo Handlowej w Poznaniu i zarazem malarza, ucznia Teodora Axentowicza w krakowskiej ASP, Poznań 3 marca 1939: "Niniejszym potwierdzam, iż obraz drugostronny, pastel, wielkości 50 ctm x 70 1/2 ctm, przedstawiający kobietę szatynkę twarz troikart (sic!), w atłasowej sukni z połyskiem u dołu jasno żółtym - zamyślona, podpis przy twarzy "Axent". Stwierdzam iż obraz ten jest autentyczną i oryginalną pracą ś.p. "Prof Teodora Axentowicza" co stwierdzam Ja jako uczeń Jego. Sonnewend Stefan. (Opinia opatrzona dwoma pieczęciami podłużnymi).

ŚWIĘCONE, ok 1900

Akwarela, szary papier; 46,5 x 62,6 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany l.d.: T Axentowicz

Plakat II Wystawy Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, 1898

Litografia barwna; wym.: 1110 x 645 mm;
sygn. pł. p.g.: A. Odbito w Krakowie, w Zakładzie Litograficznym Aureliusz Pruszyńskiego. Lit.: Katalog wystawy "Teodor Axentowicz 1859-1938", Kraków 1998, il. s. 23, kat. V.4. (il. s. 22), tamże dalsza literatura; "Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914", Kraków 1996, s. 29; "Zawsze Młoda! Polska. Sztuka ok. 1900", Kraków 2012 - plakat na okładce katalogu wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dama w naszyjniku z pereł

pastel, tektura, 100 x 80 cm
sygn. l. sr. T.Axentowicz

Estymacja: 90000 - 100000 PLN

Na gromniczną, 1937

Olej, tektury; wym. 38 x 30 cm
Sygn. l.g.: T. Axentowicz

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, płótno, 43,5 x 60,5 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret dziewczyny, 1915 r.

akwarela, pastel/papier, 50 x 35 cm (w świetle oprawy)
opisany na odwrociu: `Karol Kałowicz` i `T. Axentowicz | Kraków (?) 1915`

Estymacja: 20 000 - 30 000 zł

Na Gromniczną, 1937

olej, tektura; 38 x 30 cm;
sygn. l. g.: T. Axentowicz
Na odwrocie napis autorski: T. Axentowicz/ Kraków 19/ III 937

Akt na tle kasztanów

pastel, papier, 94,5 × 68 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Taxentowicz

Estymacja: 70 000 - 80 000 zł

Portret kobiety

pastel/karton, 65 x 50 cm

ODWROCIE: potwierdzenie autentyczności wydane przez syna artysty: `Stwierdzam, że portret powyższy jest pędzla | mego Ojca śp. Teodora Axentowicza | Kraków dn. 23.VII.1973 r. | Kazimierz Axentowicz`

Estymacja: 45 000 - 55 000

Studjum kobiece z gałązką żółtych róż

pastel, kredka, akwarela/karton, 61 x 43 cm (w świetle ramy)

ODWROCIE:
1) nalepka z salonu sztuki Zygfryda Reizesa, Lwów; 2) wypisana odręcznie nalepka własnościowa: `DO L. 6137/1 | II.4 | Studjum kobiece (...) z gałązką | żółtych róż. Pastel, kredka, akwarela na | kartonie 48 (...) podpis: T.AXENTOWICZ (...)`

Estymacja: 40 000 - 50 000

KOBIETA TRZYMAJĄCA DZBAN Z WAWELEM W TLE ok. 1904 r.

Pastel, akwarela, papier; 96,5 x 66 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany p. śr.: axentowicz

Modelką, która pozowała do prezentowanego obrazu była słynna w czasach Młodej Polski krakowska piękność Ama (Anna) Zakrzewska.

Na gromniczną

olej, płótno; wym.: 41 x 52cm
Sygn.l.d. T.Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

akwaforta, 15,5 x 11,5 cm
sygn. na płycie p.d.: Axent
Na odwrocie napis ołówkiem: T. Axentowicz / Akwaforta.

Portret Walerii z Gomolińskich Langowej

pastel, akwarela, tektura, 68,5 x 45,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Portret chłopca, ok. 1914

olej, płótno naklejone na tekturkę; 44 x 33 cm;
sygn. p. d.: T.Axentowicz
Na odwrocie odręczny wtórny napis zielonym atramentem: T.Axentowicz/ portret syna [Jerzego Archibalda (?), ur. 1907] oraz stempel składu materiałów malarskich BLANCHET PARIS [Obraz przed konserwacją]

Portret kobiety w białej sukni

pastel, papier; 59,5 x 46,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. z prawej u góry: T.Axentowicz
Na odwrocie owalna pieczęć z Magazynu Przyborów Malarskich R. Aleksandrowicz w Krakowie. Obraz po konserwacji.

Święto Jordanu

olej/płyta, 41 x 30,5 cm
sygnowany l.d.: `T. axentowicz`

Estymacja
25 000 - 35 000 zł

Modląca się Hucułka

pastel/papier, 61 x 46 cm
sygnowany p.śr.: `T. Axentowicz`

Estymacja 35 000 - 45 000 zł

Zadumana, ok. 1910 r.

pastel/papier, 63,5 x 47 cm
Literatura: Jan K. Ostrowski, Wielka encyklopedia malarstwa, polskiego, Kraków, 2011 r., s. 27 (il.).

Estymacja: 60 000 - 80 000 zł

Portret kobiety z białej sukni

Portret młodej kobiety

Pastel, akwarela, karton; wym.: 49 x 34 cm; sygn. p.d.: TAxent.

Czytająca

pastel/papier, 70 x 50 cm
sygnowany wewnątrz przedstawienia: `T. axentowicz`

Estymacja 40 000 - 60 000 zł

Młodość i Starość

pastel, papier, 63 x 47 cm,
sygn. l.d.: T. Axentowicz. Stan do konserwacji.

Na Gromniczną, ok. 1910

pastel, papier; 92 x 64 cm (w świetle oprawy);
sygn. z prawej: T. Axentowicz

Paysanne au cierge

Olej na desce
sygn. p.d.
32 x 24 cm

Święto Jordanu

akwarela, gwasz, pastel, tektura, 50 x 70 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz
Na odwrocie owalny stempel magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz z Krakowa, ul. Basztowej 11.

Portret młodej kobiety

pastel, papier jasnobrązowy; 60 x 45,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. z lewej: T.Axentowicz
Znaczne obsypanie pastelu.

Dziewczyna z dzbanem

glinoryt czterobarwny; papier; 59 x 46 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. g.: Axent (na płycie).
Praca publikowana m.in. w: Teodor Axentowicz. 1859-1938 [Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie] Kraków 1998,
s. 23 (il. cz.-b.), s. 161, kat. poz. V.11;
Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, Sztuka Młodej Polski, Kraków 1999, s. 370, il. 382.

sygn. l.d.: T. Axentowicz

Hucułka

olej, deska, 31.5 x 23
sygn. T.Axentowicz

Starość i młodość

sygn. p.d.
pastel, akwarela, papier
69x49

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, płótno, 43,5 x 60,5 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret młodej kobiety

sygn. z lewej: T.Axentowicz
Znaczne obsypanie pastelu.

Święto Jordanu

sygn. l. d.: T. Axentowicz

Portret Bronisławy Rudlickiej - Sichulskiej, żony malarza Kazimierza Sichulskiego

pastel/karton, 56 x 43 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. g.: `T. axentowicz`
LITERATURA: praca reprodukowana na pocztówce wydanej w okresie międzywojennym

Estymacja: 25 000 - 35 000

Kobieta z dzbanem, 1903

Glinoryt czterobarwny;
wym.: 585 x 460 mm;
sygn. pł. l.g.: Axentowicz.

Święto Jordanu, lata 90 - te XX w.

olej/płótno, 20 x 36 cm
sygnowany l. d.: `T.axentowicz`
ODWROCIE: papierowa naklejka z galerii Johna Mathiesona&Co w Edynburgu
LITERATURA: katalog wystawy - Kolekcja Pakoska. Wokół krakowskiej "Sztuki", Muzeum Okręgowe w Toruniu, Toruń 2000, s. 24- 25 (il.)

Estymacja: 18 000 - 25 000 zł

Święto Jordanu

olej/tektura, 40 x 38,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: `T. axentowicz`

Estymacja: 28 000 - 40 000 zł

Dama w naszyjniku z pereł

pastel/papier, 100 x 70 cm
sygnowany l. d.: `T. axentowicz`

Estymacja: 60 000 - 80 000 zł

Na Gromniczną, ok. 1910

sygn. z prawej: T. Axentowicz

Młoda Hucułka z misą, ok. 1917

olej, deska, 35 x 27 cm;
sygn. z prawej: T. Axentowicz (słaboczytelne);
na odwrocie owalny stempel Składu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz z Krakowa, ul. Basztowa oraz stempel na papierze: Pałac Sztuki/ sp. z o.o./ Antykwarnia/ Sala Licytacyjna/ Obrazy, Meble, Dywany oraz nalepka Polskiej Spółki Pozłotników.

Menuet. Wiek XVIII

olej, płótno (dublowane),
75 x 68 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie dwie naklejki: drukowana wypełniona atramentem nieznanej galerii: "Axentowicz Teodor / Wiek XVIII / Rodzaj olej / Data nadesłania 21 V 1912(?)",

Starość i młodość, 1934

pastel, akwarela, tektura,
50 x 69 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz / Zakopane 1934
Na odwrocie owalna pieczęć składu materiałów malarskich Róży Aleksandrowicz.

Z parasolką w parku - jesień

Pastel, karton;
130,5 x 61 cm
Sygn. p.d. T.Axentowicz

Kobieta pod drzewem

akwarela, pastel/papier, 130 x 95 cm
sygnowany l. d.: `T. Axentowicz`

Estymacja: 80 000 - 120 000

Retour de la messe

pastel, papier,
76 x 51 cm;
sygn. p. śr.

Portret dziewczyny, 1915

Pastel, karton
wym.: 50 x 35 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz oraz na odwrocie: T. Axentowicz ... 1915.

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, płótno,
43,5 x 60,5 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

STAROŚC I MŁODOŚĆ

Pastel, akwarela, papier,
70 x 50 cm
Sygnowany pośrodku: T. Axentowicz
Na odwrociu pieczęć krakowskiego Magazynu Przyborów Malarskich B. Aleksandrowicza, nalepka i pieczęć gdyńskiego Składu Fabrycznego Ram i Sprzedaży Obrazów Z. Zagańczyka

Dziewczyna i lirnik

olej, płótno naklejone na tekturę, 45 x 35 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz
na odwrocie numer niebieską kredką 4860

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, płótno, 43,5 x 60,5 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret dziewczyny

sygn. l.d.,
akwarela, pastel, papier/tektura,
50x35.2

Portret młodej dziewczyny

pastel/tektura,
61 x 46 cm
ODWROCIE: fragmentarycznie zachowana naklejka `(...) antykwariat Gutnajer (...)` oraz owalna pieczątka ze składu przyborów malarskich `Aleksandrowicz w Krakowie`

ESTYMACJA 30 000 - 45 000

Na Gromniczną

pastel, akwarela/papier,
42 x 66 cm (w świetle oprawy)

ESTYMACJA 24 000 - 30 000

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, tektura, 40 x 33,5 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz
na odwrocie numer niebieską kredką 4457

Kobieta w pawich piórach

sygn.p.d.,
pastel, kredka, papier/tektura,
71x53.5

Dama w naszyjniku z pereł

sygn.l.d.,
pastel, papier/tektura,
99x70

Portret kobiety

Pastel, papier;
62 x 46 cm
Sygn. p.d. T.Axentowicz

Dziewczyna i lirnik

olej, płótno naklejone na tekturę,
45 x 35 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Hucułka (1937)

sygn. l.śr.,
pastel, akwarela, tektura,
50x34.5 cm

Zamyślona

pastel/papier, 63 x 50 cm
sygnowany p. d.: `axentowicz`

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, tektura,
40 x 33,5 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret kobiety

pastel, papier,
48,7 x 23,5 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz
po konserwacji

Plakat III wystawy Towarzystwa Polskich SZTUKA, 1899

litografia, papier,
85,5 x 62 cm (w świetle oprawy);
u dołu napis: III WYSTAWA.TOW.ART.POL.SZTUKA w SAL- / LACH TOW-P.S.P. w SUKIENNICACH OD 18 CZER. / DO 18 LIPCA WSTĘP 20 ct DLA CZŁON. T.P.S.P. 10 ct
Praca publikowana w: Koniec Wieku. Sztuka polskiego modernizmu. 1890-1914, Warszawa 1996, s. 30, il. 3.

Kobieta z wazonem, 1903

glinoryt czterobarwny, barwny, papier,
59 x 46 cm;
sygn. l. g.: Axent (na płycie)
Praca publikowana w m.in.: Teodor Axentowicz. 1859-1938. Katalog wystawy , Muzeum Narodowe w Krakowie, 1998, s. 23 (il. cz.-b.), s. 161, kat. poz. V.11;

PORTET MŁODEJ DZIEWCZYNY

pastel/karton,
61 x 46 cm

ŚWIĘTO JORDANU, 1926 R.

olej/deska,
31,3 x 22,3 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l. d.: `T axentowicz | 926`
ODWROCIE: papierowa naklejka z salonu Sztuki Alfreda Wawrzeckiego w Krakowie z 1937 r.

Plakat III wystawy Towarzystwa

Artystów Polskich "SZTUKA", 1899
litografia, papier,
87,5 x 62,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie z prawej: TA (monogram wiązany)
oraz z lewej oznaczenie: LIT. A. PRUSZYŃSKI, KRAKÓW.
u dołu napis: III WYSTAWA.TOW.ART.POL.SZTUKA w SAL- / LACH TOW-P.S.P. w SUKIENNICACH OD 18 CZER. / DO 18 LIPCA WSPĘP 20 ct DLA CZŁON. T.P.S.P. 10 ct

HISZPAŃSKA DAMA

pastel, akwarela, papier,
76.5 x 54.5
Sygn. p.g.: T Axentowicz
Obraz w oryginalnej, stylowej ramie.

STARY LIRNIK

olej, tektura,
45 x 37.3
Sygn. l.d.: Axentowicz

II WYSTAWA TOWARZYSTWA ARTYSTÓW POLSKICH SZTUKA, 1898

litografia barwna,
93 x 62 cm,
sygnowana l.g. (w kole) "A"
Zakład Litograficzny Aureliusza Pruszyńskiego, Kraków. Reprodukowany: "Polski plakat secesyjny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie", Kraków 2003, s. 21, il.1.

Dziewczyna i starzec, ok. 1907

Olej, tektura;
wym.: 39 x 33 cm;
sygn. p.d.: T. Axentowicz.

Na Gromniczną

pastel, tektura, 66 x 45,5 cm;
sygn. z lewej: T.Axentowicz
Na odwrocie pieczęć lakowa: Komisariat Rządu na miasto stołeczne Warszawy z orłem pod koroną oraz owalna pieczęć z salonu artykułów malarskich Żukowskiego?

Portret kobiety

pastel, papier,
48,7 x 23,5 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Pochód Słowian

węgiel, papier,
33,5 x 23,3 cm,
sygn. p.d.: T. Axentowicz.
Naklejka z wystawy TPSP Lwów 1939

Na Gromniczną

olej, tektura,
39,5 x 39,5 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Portret kobiety, ok. 1930

pastel, papier jasnobrązowy,
51,5 x 36 cm;
sygn. z lewej: T. Axentowicz

STUDIUM POSTACI KOBIECEJ W RUCHU

Szkic ołówkowy, papier;
64 x 47 cm w świetle oprawy
Sygnowany l.d.: T Axent

Portret mężczyzny, 1882

olej, płótno;
41 x 33 cm
sygn. p.d. T.AXENTOWICZ/ 82/ MONACHIUM

PORTRET DAMY

pastel/papier,
102 x 67 cm
sygnowany p. d.: `T axentowicz`

DZIEWCZYNA Z DZBANKIEM

Pastel, węgiel, czarna kredka na sumarycznym szkicu ołówkowym, papier
naklejony na tekturę;
70 x 56 cm w świetle ramy
Sygnowany p.śr: T. axentowicz
Na odwrocie nalepka Salonu Sztuki wypełniona czarnym atramentem: NOWY SALON SZTUKI S. JASIELSKIEGO | N° 990 | Autor Axentowicz Teodor | tytuł Dziewczyna z dzbankiem | rodzaj dzieła pastel | cena 65 000 MP pastel | własność ...
Stan zachowania: ślady zalania na papierze, pastel osypany.
Do konserwacji.

PORTRET KOBIETY

Papier, pastel;
64 x 47 cm
Sygnowany śr.d.: T Axentowicz

PORTRET KOBIETY

Pastel, papier naklejony na tekturę;
68,5 x 48,5 cm w świetle ramy
Sygnowany l.d. T. axentowicz
Na odwrocie pieczątka: Usługi Pozłotniczo-Szklarskie | I OPRAWA OBRAZÓW | Stefan Wojciechowski | GDYNIA Starowiejska nr 41 | tel. 21-96-55. Poniżej nalepka kolekcjonerska z numerem: 32

KOBIETA Z WAZONEM, 1903

glinoryt czterobarwny na papierze,
60,5 x 45,8 cm,
sygnowany na płycie l.g. "Axentowicz" oraz ołówkiem l.d. "TAxentowicz", na odwrocie pieczątka kolekcjonerska, ołówkiem tytuł i technika, napisy proweniencyjne.
Por. katalog wystawy monograficznej, MNK 1998, poz. V/11, tamże il. s. 23.

Starość i młodość

sygn. śr.d.
pastel, tektura
49.5x69.5

Na Gromniczną

olej, tektura,
39,5 x 39,5 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Młoda Hucułka

olej, tektura;
36,3 x 32,7 cm
sygn. p.d. T. Axentowicz

PORTRET KOBIETY, OK. 1937 R.

pastel/papier,
49,8 x 34,5 cm

KOBIETA W ETOLI

pastel/papier,
68 x 49 cm
sygnowany p. g.: `T. Axentowicz`

PORTRET KOBIETY W JESIENNYM PEJZAŻU

pastel, akwarela/papier,
66 x 45,5 cm
sygnowany l. d.: `T axentowicz`

Retour de la messe

Pastel
Syg. p. w połowie wysokości
76 x 51 cm

DZIEWCZYNA HUCULSKA

Pastel, węgiel, czarna kredka na sumarycznym szkicu ołówkowym, papier naklejony na tekturę;
50 x 35 cm
Sygnowany l. śr: T. axentowicz

Starość i młodość

pastel, karton;
50 x 70 cm
sygn. u dołu T.Axentowicz

Portret kobiety

pastel, papier,
98 x 70 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Dziewczyna z różą

pastel, papier,
60 x 46,5 cm;
sygn. wzdłuż prawej krawędzi: T. Axentowicz;
na odwrocie owalne pieczęcie składu materiałów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie

Retour de la messe

Pastel
Syg. p. środek
76 x 51 cm

Portret kobiety

pastel, papier, 98 x 70 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz
Na odwrocie pieczęć ze składu materiałów malarskich R. Aleksandrowicz oraz przekreslona pieczątka i numery z Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy, poniżej odręczny napis "Unieważnione/ Bydgoszcz 11. IX. 1946/ Borucki", oraz pięczątka Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy i Kazimierza Boruckiego, ówczesnego Dyrektora Muzeum.

Portret kobiety w futrze

sygn. l.g.
pastel, papier
61.5x46

Portret kobiety

pastel, papier, tektura;
69 x 49 cm w świetle passe-partout
sygn. l.d. T.Axentowicz

Portret kobiety (Ala Zakrzewska)

pastel, papier,
98 x 70 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz
Na odwrocie pieczęć ze składu materiałów malarskich R. Aleksandrowicz oraz przekreslona pieczątka i numery z Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy, poniżej odręczny napis "Unieważnione/ Bydgoszcz 11. IX. 1946/ Borucki", oraz pięczątka Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy i Kazimierza Boruckiego, ówczesnego
Dyrektora Muzeum.

Portret kobiety

Pastel, papier,
64 x 47 cm
sygn. pr.śr.: T. Axentowicz

Młodość i starość

Pastel, papier,
49 x 69,5 cm
sygn. d.śr. T. Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem, ok. 1905

olej, tektura, 31,5 x 24 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Echo

pastel, papier, 67 x 51 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Kobieta z żółtym kwiatem

pastel, papier, 68 x 54 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

PORTRET KOBIETY

pastel/papier, 71 x 53 cm
sygnowany l. g.: `T. Axentowicz`

AKT

pastel/karton, 92 x 51 cm
sygnowany p. d.: `T. Axentowicz`

Procesja

pastel, gwasz, tektura, 48 x 68 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Szkic ołówkowy, papier; 64 x 47 cm w świetle oprawy
Sygnowany l.d.: T Axent

W ŚWIĘTO JORDANU, ok. 1895

olej, sklejka,
59.5 x 50
sygnowany l.d.: T. Axentowicz

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ

pastel/karton,
50 x 70 cm
sygnowany dół śr.: "T. axentowicz"

PORTRET KOBIETY

kredka/papier,
42 x 28 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: "T axentowicz"

ŚWIĘTO JORDANU

olej/tektura,
47 x 46 cm
sygnowany l. d.: "T axentowicz"

Starość i młodość

pastel, papier,
50 x 72 cm;
sygn. u dołu: T. Axentowicz

PORTRET KOBIETY

Papier, pastel; 64 x 47 cm
Sygnowany śr.d.: T Axentowicz

W drodze na Święto Jordanu

akwarela, gwasz, olej, tektura,
44,5 x 34,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie owalna pieczęć magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz.

Święto Jordanu

pastel, akwarela, tektura,
65 x 50 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

NA GROMNICZNź, po 1920

olej, tektura,
47.5 x 34 cm (w świetle ramy)
sygnowany p.d.: T. Axentowicz
na odwr. owalny stempel: ISKRA & KARMAŃSKI KRAKÓW 16/2

Akt

akwarela, pastel, karton;
94 x 68 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d. Axentowicz

Portret księżniczki Habsburg

pastel, papier,
62,5 x 48 cm;
sygn. z prawej: T.Axentowicz na ramie tabliczka z nazwiskiem autora i tytułem: Portret księżniczki Habsburg

PORTRET BRONISŁAWY RUDLICKIEJ - SICHULSKIEJ, ŻONY MALARZA KAZIMIERZA SICHULSKIEGO

pastel/karton,
56 x 43 cm (w świetle oprawy)

LIRNIK I DZIEWCZYNA

olej/tektura, 44 x 33 cm
sygnowany p. d.: `t. axentowicz`

AKT

pastel/karton, 92 x 51 cm

Głowa starca

pastel, papier
50 x 35 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ

pastel/karton
51 x 72 cm
sygnowany l. d.: "T. axentowicz"
pieczątka ze składu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie

PORTRET KOBIETY

pastel/karton
48 x 34 cm (w świetle oprawy)

HUCUŁKA Z KOSZYKIEM

pastel/karton
99 x 60 cm
sygnowany p. śr.: "T. axentowicz"

Dziewczyna z dzbanem

litografia kredką, papier
33,8 x 24 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret kobiety

pastel/papier,
60 x 44 cm (w świetle oprawy)

Święto Jordanu

olej/płyta, 43,5 x 34,5 cm

Zaduszki, 1913 r.

olej/płótno,
61 x 51 cm
sygnowany i datowany l. d.: `T. axentowicz 913`
fragmentarycznie zachowana papierowa naklejka (wystawowa ?) z numerem `5`

Dziewczyna huculska

pastel, papier jasnobrązowy;
49,5 x 34 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: T.Axentowicz;
na odwrocie powtórzona sygnatura i data 2 lipca 1936

Portret kobiety z wachlarzem

pastel, gwasz, papier,
49 x 67 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Starość i młodość

akwarela, pastel, tektura;
97 x 69 cm
sygn.p.śr.: T. Axentowicz

Portret młodej kobiety

Pastel, papier,
48, 5 x 44 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret kobiety

kredka, papier,
wym. : 47 x 39 cm
sygn. p. śr. : T. Axentowicz

AUTOPORTRET, 1880

rysunek kredką i ołówkiem na tekturze,
47,5 x 36,5 cm,
sygnowany po prawej "TAxentowicz / München 5/II 80"
Na odwrocie kartka wystawowa TPSP w Krakowie.

PIESZCZOTY

ołówek, papier,
18,5 x 9,2 cm w świetle passe-partout,
p.d. ołówkiem "4."
U dołu odręcznie (atramentem): "Stwierdzam autentyczność / Teodora Axentowicza / Jan Hopliński"

Starość i młodość

pastel/papier,
48,5 x 68 cm (w świetle oprawy)

Modlitwa

pastel, karton,
48.5 x 63 cm
Sygnowany l.d.: Axentowicz

Kobieta z dzbanem, (Smutek) ok. 1904 r.

pastel, akwarela/papier, 96,5 x 66 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. śr.: `axentowicz`
obraz posiada opinię p. Ireny Bal
Modelką, która pozowała do prezentowanego obrazu była Ama (Anna) Zakrzewska.

Dziewczynka z koszem. Święcone

pastel, tektura,
64 x 50cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Starzec i dziewczyna

pastel, akwarela, tektura,
50 x 70,5cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
na odwrocie naklejka krakowskiej galerii S. Schmausa z ul. Floriańskiej 25

Portret kobiety

pastel/karton,
61 x 46 cm
na odwrocie fragmentarycznie zachowana naklejka `(...) antykwariat Gutnajer (...)` oraz owalna pieczątka ze składu przyborów malarskich `Aleksandrowicz w Krakowie`

PORTRET MŁODEJ KOBIETY W BŁĘKITNEJ SUKNI, ok. 1920-25

Papier, pastel;
61,5 x 47,5 cm
Sygnowany p.d.: T Axentowicz

POWRÓT ZE ŚWIĘCENIA WODY

pastel, akwarela, tektura,
68 x 49 cm
sygnowany p.d.: T. Axentowicz

Dziewczynka i starzec, ok. 1936

pastel, akwarela, tektura, 34,5 x 50cm
sygn. śr.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie podpis atramentem: T. Axentowicz / 12. VII. 936, oraz pieczęć magazynu przyborów malarskich R. Aleksandrowicz.

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ, ok. 1920

akwarela, kredka, pastel, karton
69 x 49.5 cm
sygnowany białą kredką p.g.: T. Axentowicz
Na odwr. karta z kat. Krakowskiego Biura Artystycznego Stefana Podworskiego przy ul. Św. Jana 14, wydanego po 1920; tu wymienione trzy prace Teodora Axentowicza

Portret kobiety

pastel/karton,
65 x 50 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l. d.: `TAxentowicz`
na odwrocie potwierdzenie autentyczności wydane przez syna artysty: `Stwierdzam, że portret powyższy jest pędzla | mego Ojca śp. Teodora Axentowicza | Kraków dn. 23.VII.1973 r. | Kazimierz Axentowicz`

Święto Jordanu

olej/płótno,
47 x 54,5 cm

Portret kobiety

sygnowany l.d.,
pastel, karton, 68x49

Młoda Hucułka

olej, sklejka; 44,5 x 37 cm w świetle ramy
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Starość i młodość

pastel, papier, 50 x 70 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Na gromniczną

olej, płótno, 40 x 50,5 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Portret kobiety w turbanie

pastel/papier
sygn. p.d.: T.Axentowicz, wym.: 61 x 46 cm. Na odwrocie naklejka z Wystawy pośmiertnej TPSP Kraków 1939

Święto Jordanu

akwarela, papier, 67 x 84,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Dziewczyna z go¼dzikami

pastel, papier, 96 x 68 cm ( w świetle oprawy);
sygn. z lewej: T. Axentowicz
na odwrocie owalny stempel z krakowskiego składu materiałów malarskich Róży Aleksandrowicz

ŚWIĘTO JORDANU, lata 90. XIX w.

olej, płótno
20 x 36 cm
sygnowany l.d.: T. Axentowicz
Z tyłu na ramie nalepka firmy oferującej ramy i przybory malarskie z Edynburga.
Napisy: - flamastrem: 13348; - atramentem lub tuszem: MT/Ad/1669?M/N.

Portret starca

sygn. p.d., pastel, papier/tektura, 48x39 cm

Portret kobiety

pastel, papier, wym.: 65,5 x 50 cm,
sygn. p.d.: "T. Axentowicz"

Na Gromniczną

olej/sklejka, 57 x 41 cm
sygnowany l. d.: `Taxentowicz`

Popiersie młodej kobiety

litografia w tonacji sepii, papier jasnobrązowy, 25,5 x 20 cm
(po konserwacji, uzupełnienia farby przy prawej krawędzi);
sygn. p. d.: Axentowicz (na kamieniu)

Kobieta z wazonem, 1903

glinoryt czterobarwny, papier kremowy,
60,5 x 45,8 cm
por.: Teodor Axentowicz. 1859 - 1938. Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie,
Kraków 1998, poz. kat. V 11, s. 161, il. na s. 23

Portret kobiety w niebieskiej sukni

pastel/papier, 60 x 45 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l. śr: `T. Axentowicz`

PORTRET PANI Z NASZYJNIKIEM Z PEREŁ, 1926

pastel, karton
68.5 x 50 cm
sygnowany po prawej: T. Axentowicz
Na odwrocie nalepka wystawy w TZSP w Warszawie z datą 20 listopada 1927 roku, z nazwiskiem autora i tytułem obrazu "Portret pani". Kilka napisów atramentem.

Hucułka

pastel, papier, 61 x 45,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Na Gromniczną

pastel, papier, 58 x 46 cm
sygn. p.d.: T.Axentowicz
Praca nie wykupiona po aukcji nr 69, 24. 03. 2007.

Starzec. Autoportret

pastel, tektura, 50 x 34,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Na Gromniczną

pastel/karton, 100 x 70 cm
sygnowany l. g.: `Taxentowicz`

Na Gromniczną

olej/sklejka, 57 x 41 cm

Święto Jordanu

olej/płótno, 47 x 63 cm

Starość i młodość

pastel, papier,
70 x 52 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: T.Axentowicz

Na Gromniczną

pastel, papier, 58 x 46 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Święto Jordanu, 1920

akwarela, papier, 49 x 63 cm
sygn. p.d.: T.Axentowicz
na odwrociu naklejka: MAGAZYN AR[TY]STYCZNY I SALON OBRAZÓW / JULIANA BUROFA, Warszawa, Nowy Świat 47. / No 1946 Autor Axentowicz / Tytuł Jordan Rodzaj dzieła / Cena Własność / data 7. I. 1920 roku

Portret podwójny

pastel, papier, 50,5 x 70,5 cm;
sygn. p.d.: TAxentowicz

PORTRET BLONDYNKI, po 1920

akwarela, pastel, papier
48.5 x 34.5 cm

DZIEWCZYNA HUCULSKA Z DZBANEM (ALEGORIA PRZEMIJANIA?), [przed 1914?]

Pastel, węgiel, czarna kredka na sumarycznym szkicu ołówkowym,
papier w odcieniu jasnobrunatnym, naklejony całą powierzchnią na tekturę; 50,2 x 34,3 cm (brzegi arkusza nieregularne; przy krawędziach lewej
oraz prawej na tekturze partie dorysowane wtórnie;
lewy dolny narożnik amatorsko uzupełniony).
Sygnowany ponad dolną krawędzią po prawej czarną kredką:
T. axentowicz (zakończone kolofonem).

technika mieszana: glinoryt, kredka, ołówek
55.5 x 44 cm
sygnowany na płycie l.g.: axent

pastel, karton
68.5 x 50 cm
Na odwrocie nalepka wystawy w TZSP w Warszawie z datą 20 listopada 1927 roku, z nazwiskiem autora i tytułem obrazu "Portret pani". Kilka napisów atramentem informujących, że portret przedstawia panią dr Halinę Dąbrowską, a malowany był w Krakowie w marcu 1926 roku.

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ, ok. 1920

62.8 x 47.5 cm
sygnowany p.d.: T. Axentowicz

HUCUŁKA Z DZBANEM, ok. 1900

olej, płótno
82 x 64 cm
sygnowany l.d. przy krawędzi: Axentowicz

Starość i młodość

pastel/papier, 50 x 70 cm
sygnowany dół śr.: `T. Axentowicz`
na odwrocie naklejka ze składu przyborów malarskich Aleksandrowicza w Krakowie

Twarz kobiety

ołówek/papier, 29,5 x 19,5 cm
sygnowany l. d.: `T. Axent`
na odwrocie papierowa naklejka z TPSP w Krakowie: `R. 1939 Nr 13 | Wystawa Pośmiertna | T. Axentowicza | Dzieło rysunek` oraz pieczątka: `KA - GE | Nr 9 | Kraków`
obraz posiada ekspertyzę p. Elżbiety Delong

Hucułka, ok. 1910

pastel, papier, 48,5 x 34 cm;
sygn. l.d.: TAxentowicz
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności wydane przez dr. Stanisława Świerz-Zaleskiego z 11. VII. 1939 r.

Odpoczynek

pastel, papier, 69 x 80,5 cm ( w świetle oprawy);
sygn. p.d.: T. Axentowicz

STARZEC Z RÓŻOWĄ CHUSTĄ NA SZYI (PERSONIFIKACJA STAROŚCI?), [przed 1920?]

Pastel, węgiel, czarna kredka na szkicu ołówkowym, partiami na podmalówce gwaszem,
papier naklejony całą powierzchnią na tekturę; 47,7 x 33 cm (w świetle nowego, współczesnego passe-partout typu "wiedeńskiego").
Sygnowany przy lewej krawędzi na wysokości nosa postaci czarną kredką: T. AXentowi…;
na arkuszu kartonu zabezpieczającego plecy czarnym tuszem odcisk gumowej pieczątki warsztatu, w którym wykonano oprawę: Zbigniew MARCINIAK | ARTYSTYCZNA | PRACOWNIA RAM STYLOWYCH | oprawa obrazów | Ewa MARCINIAK_CHMIELIŃSKA | Warszawa | ul. Hoża 61 | tel. 29-14-75.
Stan zachowania: pastel osypany; w lewym dolnym narożniku otworki wyjedzone przez kołatki.

Dziewczyna w zielonej chustce

olej, deska, 32 x 24 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz
na odwrocie pieczątka owalna pracowni ram W. Domańskiego w Warszawie.

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ, ok. 1920

akwarela, pastel, kredka, papier,
62.8 x 47.5 cm
sygnowany p.d.: T. Axentowicz

DZIEWCZYNA HUCULSKA Z KONWIź, ok. 1910

pastel, akwarela, tektura,
69.5 x 49.5 cm
sygnowany p.d.: T. Axentowicz

Dziewczyna z wachlarzem

ołówek, pastel, papier,
44,5 x 38 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.g.: T. Axentowicz

Na Gromniczną

olej, płótno, 42,5 x 32,5 cm;
sygn. l.d.: t axentowicz

WIARUS, przed 1880 (?)

olej, płótno,
53.5 x 40.5 cm
sygnowany po prawej.: T Axentowicz

STARY HUCUŁ, po 1920

olej, płótno,
46.5 x 36.5 cm
sygnowany l.d.: T. Axentowicz

Starość i młodość

pastel/papier, 70 x 50 cm
sygnatura trudno czytelna p. d.: `axentowicz`

Portret dziewczyny - córki artysty

pastel, papier jasnobrązowy,
68,5 x 50 cm (w świetle ramy);
sygn. p.d.: Axentowicz

Jesień, 1938

pastel, papier
69 x 49 cm
sygn. l.d.: T.Axentowicz, na odwrociu: pieczątka SALON ARTYSTÓW MALARZY POLSKICH / KRAKÓW, UL. URZĘDNICZA 43 / Liczba 127 / Autor Prof. Teodor Axentowicz / Treść: Jesień / Cena zł. 750 Siedemset pięćdziesiąt,

Święto Jordanu

akwarela, papier,
67 x 84,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: T. Axentowicz

technika mieszana,
54 x 41.5 cm
sygn. na płycie l.g.: axent

DZIEWCZYNA HUCULSKA, ok. 1910

pastel, akwarela, karton,
48.5 x 34 cm
sygnowany l.d.: T Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

akwarela/tektura, 64,5 x 48,5 cm
sygnowany l. śr.: `T. Axentowicz`
na odwrocie pieczątka ze składu przyborów malarskich Aleksandrowicz w Krakowie

Odpoczynek

pastel, papier,
69 x 80,5 cm ( w świetle oprawy);
sygn. p.d.: T. Axentowicz

JESIENNE LIŚCIE, po 1910

pastel, akwarela, karton,
72 x 50 cm
sygnowany po prawej: T Axentowicz
Na odwrocie nalepka (druk wypełniony ręcznie): Salon Sztuki St. Kulikowskiego | Warszawa - Krak. Przedmieście 7. | Autor: Prof T. Axentowicz | Tytuł dzieła: Główka. Obok mała nalepka z nr.: 3414. Na ramie stempel firmy ramiarskiej Kazimierza Karwackiego z Lublina.

Na Gromniczną

pastel/karton, 100 x 70 cm

Święto Jordanu

akwarela, gwasz, papier, 49,5 x 65 cm;
sygn. p.d.: T Axentowicz
na odwrocie nalepka warszawskiego salonu obrazów Juliana Burofa - nr 1946 z datą przyjęcia 7 I 1920 r.

Głowa kobiety

ołówek, papier, 29 x 19,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. z lewej: T. Axent;
na odwrocie nalepka TPSP w Krakowie z wystawy pośmiertnej z nr 13 z 1939 r.;

Dziewczyna z goździkami

sygn. z lewej: T. Axentowicz

Portret kobiety

pastel, papier, 69,5 x 47,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie nalepka z Salonu Sztuki "Achilleion" w Białej k. Bielska

Święto Jordanu

akwarela/papier, 50 x 62 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: `T.Axentowicz`;
na odwrocie papierowa naklejka: `MAGAZYN ARTYSTYCZNY I SALON OBRAZÓW | Juliana Burofa Warszawa Nowy Świat 48`

Portret Henrietty Fouqier

pastel/papier, 40,5 x 31,5 cm
sygnowany p. d.: `TAxentowicz`

Dziewczyna z dzbanem

olej/deska, 31,8 x 23 cm
sygnowany p. d.: `Taxentowicz`; na odwrocie pieczątka z pracowni ramiarskiej `ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW`

PORTRET PODWÓJNY

Pastel, kredka, papier; 48,2 x 68 cm w świetle
Sygnowany p. d.: T. Axentowicz

Dziewczyna z dzbankiem

olej, sklejka, 35 x 24 cm;
sygn. l.d.: T. Axentowicz;

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ, po 1920

akwarela, pastel, papier,
48 x 67.5 cm
sygnowana u dołu po prawej: T. Axentowicz

Chryzantemy pani Róży

pastel, papier, 48,5 x 67,5 cm;
sygn. l.d.: T. Axentowicz;
Na odwrocie podpis autora oraz stempel składu materiałów malarskich R. Aleksandrowicz w Krakowie.

Portret kobiety w kremowej sukni

pastel, karton, wym.: 64 x 48 cm, sygn. p.d.: T. Axentowicz

POWRÓT Z GROMNICZNEJ, ok. 1920-30

Olej, płótno; 40 x 50 cm
Sygnowany l. d.: T. Axentowicz

Dama w różowej sukni

pastel, papier jasnobrązowy,
69,5 x 47,5 cm (w świetle ramy)
sygn. p.d.: T. Axentowicz
na odwrocie: napis kolekcjonerski właściciela obrazu dr. T. Datka z Wadowic, z datowaniem obrazu na lata 1920-25; nalepka Salonu Sztuki "Achilleion" J. Birnera z "Białej k. Bielska, ul. Główna 6"

Głowa kobiety

rysunek, papier,
28,5 x 19,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. l. d.: T Axent, na odwrociu naklejka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, R. 1939, Nr 13, WYSTAWA POŚMIERTNA/ T. AXENTOWICZA

Dziewczyna i satyr

pastel, papier, 69,5 x 49 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

ZADUMANA, ok. 1935-36

Pastel, papier; 79,7 x 66,7 cm
Sygnowany czarnym pastelem l. d.: T. Axentowicz

DAMA I LIŚCIE JESIENNE, po 1910

pastel, akwarela, karton,
72 x 50 cm
Na odwrocie nalepka (druk wypełniony ręcznie): Salon Sztuki St. Kulikowskiego | Warszawa - Krak. Przedmieście 7. | Autor: Prof T. Axentowicz | Tytuł dzieła: Główka.
Obok mała nalepka z nr.: 3414.
Na ramie stempel firmy ramiarskiej Kazimierza Karwackiego z Lublina.

Na Gromniczną

olej, płótno, 46,5 x 53,5 cm;
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Portret dziewczyny (1937)

sygnowany śr.d., datowany na odwrociu
pastel, tektura
48x34

PORTRET ATY ZAKRZEWSKIEJ Z WACHLARZEM

Pastel na kartonie 85,5 x 59 cm Sygnowany p.śr. - "T. Axentowicz"

Na Gromniczną

pastel, papier, 96,3 x 67 (w świetle ramy)
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Na gromniczną

pastel, akwarela, tektura; 69 x 49 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz; na odwrocie pieczcie magazynu R. Aleksandrowicz

PORTRET RUDOWŁOSEJ Z AMORKIEM

pastel na tekturze,
63 x 47,5 cm,
sygnowany l.d. "T. Axentowicz", na plecach odręcznie "No 32"

ŚWIĘTO JORDANU (PROCESJA JORDANU), po 1910

ołówek, akwarela na papierze żeberkowym naklejonym na tekturę,
46,7 x 60,4 cm, sygnowany u dołu "T. Axentowicz", na odwrocie pieczątka Magazynu Przyborów Malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie (ul. Basztowa 12).

Lirnik

olej, tektura, 44 x 33,5 cm;
sygn. p.d.: T. Axentowicz;

CUD (RUDOWŁOSA), po 1914

Pastel, kredka, ołówek;
papier naklejony całą powierzchnią na tekturę;
49,6 x 35,2 cm
Sygnowany p.g.: T.axentowicz

ŚWIĘCENIE GROMNIC

Olej, płótno; 48 x 68 cm
Sygnowany czerwonym olejem l. d.: T. Axentowicz
Na odwrocie pieczątka składu przyborów malarskich:
"ISKRA & KARMANSKI"

Na Gromniczną

olej, tektura, 36 x 27,5 cm;
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Huculska dziewczyna

pastel, papier, 50 x 36 cm;
sygn. d.: T. Axentowicz
na odwrocie: sygnatura autorska: T. Axentowicz / Kraków 1936

Głowa kobiety

ołówek, papier,
29 x 19 cm (w świetle oprawy);
sygn. z lewej: T. Axent
na odwrocie nalepka z Wystawy pośmiertnej T. Axentowicza - TPSP w Krakowie, 1939 r., nr 13 oraz tytuł: Rysunek

Starzec i dziewczyna (Starość i młodość)

pastel, tektura, 48,8 x 68,6 (w świetle ramy)
sygn. u dołu po środku: T. Axentowicz

Portret starca

sygnowany śr.d.
pastel, papier/tektura
50x29

Na gromniczną

olej, płótno, tektura,
wym.: 43,5 x 36,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

ŚWIĘTO JORDANU

Akwarela na papierze
69 x 86,5 cm
Sygnowany p.d. - "T. Axentowicz"

CUD (Rudowłosa), [ok. 1898-1899]

Pastel, kredka, ołówek, proszek grafitowy (?); papier jednostronnie kredowany (Angerera?), naklejony całą powierzchnią na tekturę;
39,3 x 29,4 cm.
Sygnowany ponad dolną krawędzią po prawej poprzez wytarcie pigmentu w warstwie podrysowania do lica papieru: T. axentowicz

Portret dziewczyny

pastel, papier, wym.: 49 x 34 cm
sygn. d.śr.: T Axentowicz

Na gromniczną

olej, płótno, tektura, wym.: 43,5 x 36,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Rudowłosa (portret Henrietty Fouquier), ok. 1890

pastel, karton,
40.5 x 31 cm
sygnowany p.d.: T. Axentowicz

ŚWIĘCENIE WODY, ok. 1900 r.

Pastel, akwarela, tektura; 69,5 x 49 cm
Sygnowany. p. d. ołówkiem: TAxentowicz

PORTRET MŁODEJ KOBIETY NA SZEZLONGU, [1920-1930]

Pastel, kredka, węgiel, miejscami na akwarelowej podmalówce;
oprawiony w tzw. "szkatułkę";
67,3 x 50 cm.
Sygnowany po lewej u dołu czarną kredką: T. axentowicz
Pastel po konserwacji.

ŚWIĘTO JORDANU (PROCESJAJORDANU), po 1910

46,7 x 60,4 cm,
sygnowany u dołu "T. Axentowicz", na odwrocie pieczątka Magazynu Przyborów Malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie (ul. Basztowa 12)

NA GROMNICZNĄ

olej na tekturze,
43,8 x 32,7 cm,
sygnowany p.d. "T. Axentowicz", na odwrocie (na tekturze) stemple krakowskiego składu papieru na ul. Basztowej 11 oraz "Malerfarben - u. Maltuchfabrik D. Fr. Schoenfeld & Co., Düsseldorf"

PORTRET KOBIETY W KAPELUSZU

ołówek na papierze, 23 x 26,4 cm, sygnowany p.d. "Axentowicz"

Na Gromniczną

pastel, tektura
98 x 68,5 cm;
sygn. l.d.: T Axentowicz.
Na odwrocie sygnatura autorska T. Axentowicz / Kraków 1936; stempel Magazynu Przyborów Malarskich R. Aleksandrowicz w Krakowie.

Dama z pieskiem, po 1920

pastel, kredka, płótno naklejone na tekturę ,
67 x 51.4 cm
sygnowany po lewej: T. Axentowicz

Portret dziewczyny

pastel, papier
wym.: 69x49 cm
sygn. l.śr.: T. Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

olej, deska
31,5 x 23 cm

Zaduma

pastel, papier,
61 x 45 cm;
sygn. l. śr.: Axentowicz

Dziewczyna z zielonym dzbankiem

pastel, akwarela, tektura, wym.: 70 x 50 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Dwie postaci kobiece

pastel, tektura, wym.: 45, 5 x 57, 5 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

HUCUŁKA

olej na tekturze, 39,5 x 35 cm,
sygnowany p.d. "T.Axentowicz"

PORTRET KOBIETY

Pastel na papierze 61 x 48 cm
Sygnowany p.g. - "T. Axentowicz"

Lirnik

olej na sklejce, 32 x 27 cm
sygn. po lewej: "T.Axentowicz"

Na "Gromniczną"

olej, deska 44 × 32,5
sygnowany u dołu po lewej: "T. Axentowicz",
na odwrocie dwie pieczątki: "R. Aleksandrowicz, Kraków, Basztowa 12"

Papier, pastel, 61,5 x 47,5 cm
sygn. p. d. czarną kredką: T Axentowicz

MŁODOŚĆ I STAROŚĆ, ok. 1900 r.

Akwarela, pastel, papier 63 x 47,5 cm w świetle ramy
sygn. pd. białą kredką: T. Axentowicz

Pastuszek z owcami, 1892

olej, deska;
35 x 27cm;
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: AXENTOWICZ | 1892

pastel, papier, 73 x 51 cm; sygn. l.d.: T. Axentowicz

LIRNIK, po 1894

pastel na tekturze, 48,5 x 33,5 cm
w świetle p-p, sygnowany p.g. "T.Axentowicz", na odwrocie (na tekturze) pieczęć magazynu pzryborów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie.

PORTRET MŁODEJ KOBIETY, 1937 r.

akwarela, pastel, tektura, 69 x 49,5 cm
sygn. po prawej, w połowie wysokości, czarną kredką: T.Axentowicz

PRZED HUCULSKĄ KAPLICZKĄ

Olej, tektura; 42 x 51 cm
Sygnowany czarnym olejem u dołu: T. Axentowicz

ŚWIĘCENIE GROMNIC

Olej, płótno; 48 x 68 cm
Sygnowany czerwonym olejem l.d.: T. axentowicz
"ISKRA & KARMANSKI"

Jesień

pastel, papier, 69,5 x 49 cm; sygn. p.d.: T. Axentowicz

PORTRET MŁODEJ DAMY Z CZARNĄ KOKARDĄ WE WŁOSACH I KOŁNIERZEM Z LISA

pastel
64 x 49,5 cm w świetle ramy,
sygnowany po lewej "Axent", na odwrocie odręczne poświadczenie autorstwa wystawione przez Stefana Sonnewenda, "zaprzysiężonego rzeczoznawcę i aukcjonatora w zakresie dzieł sztuki" w Poznaniu, z datą 10 XII 1938 r.
[S. Sonnewend był także znanym poznańskim malarzem i grafikiem]

Marzenie

akwarela, pastel, ołówek, papier naklejony na tekturę, 68 x 48,5 cm,
sygn. l.d.: T. Axentowicz
"Marzenie" jest wariantem kompozycyjnym olejnego obrazu "Jesień" ok. 1900, repr.
w katalogu wystawy monograficznej "Teodor Axentowicz. 1859-1938" Muzeum Narodowe w Krakowie, 1998 poz. I.43 oraz pastelu "Nimfa i satyr" po 1900 repr. w.w. katalogu poz. III.29, Muzeum Narodowe w Krakowie.

pastel,
64 x 49,5 cm w świetle ramy,
sygnowany po lewej "Axent",

HUCUŁ Z LIRĄ

akwarela,
39 x 28,5 cm w świetle p -p
sygnowana po prawej "T. Axentowicz"

PORTRET KOBIETY W CZERWONYM PŁASZCZU

pastel, akwarela,
61 x 46 cm
sygnowany po lewej "T. Axentowicz"

Powrót ze święcenia wody

mieszana,
68 x 49 cm
sygnowany p.d.: T. Axentowicz Na odwrocie nalepka Salonu DESY w Gdyni z 1951 r.

Modląca się hucułka

pastel, papier, 61 x 45 cm (w świetle ramy); sygn. p.d.: T. Axentowicz

PORTRET DZIEWCZYNY(córka artysty?), 1937

pastel na papierze, 50,5 x 41,5 cm,
sygnowany l. d. "Axentowicz" na odwrocie ręką artysty: "T. Axentowicz/Kraków 24/V/937" oraz inną ręką, trudno czytelne nazwisko (właściciela?)

Portret kobiecy

pastel, akwarela, ołówek, tektura, 61,2 x 46,7
sygn. przy lewej krawędzi: T.Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

olej, tektura, 35 x 26,7
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Pogrzeb huculski

olej, tektura, 67 x 98 cm (w świetle oprawy)

Portret kobiety w czerwonym płaszczu

akwarela i pastel/papier, wymiary 61x47 cm w świetle ramy
sygn. przy l. krawędzi "T. Axentowicz"

Na Gromniczną

sygnowany p.d.
olej, tektura
29.5x22.7

DZIEWCZYNA WIEJSKA

Pastel, akwarela, ołówek, tektura; 50 x 35 cm
Sygn. l.d.: TAxentowicz
Na odwrocie częściowo czytelne pieczątki: "...IOROW PANSTW. | .AWELU"; "KUSTOSZ ZB....| NA ..."

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ, 1936 r.

Pastel, akwarela, ołówek, tektura; 50 x 70 cm
Sygn. u dołu pośrodku: T. Axentowicz
Na odwrocie napis odręczny: T. Axentowicz | 1936 i owalna pieczątka: "MAGAZYN PRZYBORÓW MALARSKICH |
R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, BASZTOWA .."

Portret kobiety

pastel, papier, 101 x 68 cm (w świetle ramy);
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Jesienna zaduma

pastel, papier, 97 x 69 cm;
sygn. u dołu.: T. Axentowicz

Piękna

pastel, papier, 78,5 x 62 cm;
sygn. z pr.: T.Axentowicz, na odwrocie nalepka
z wystawy ZPAP w Krakowie z 1922 r. z tytułem Piękna (nr 3899)

Lirnik

litografia, wymiary kompozycji: 195 x 160 mm,
sygn. na pł. Stan zach. bdb.

Portret kobiety (1937?)

sygnowany p.śr.:
akwarela, pastel, papier
wymiary: 70x50

PORTRET KOBIETY W BIAŁEJ SUKNI

Pastel na kartonie 72 x 58,5 cm

Starość i młodość

pastel, papier, 50 x 72 cm; sygn. u dołu: T. Axentowicz

"Starość i młodość"

pastel, tektura, wym.: 51 x 70 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

PORTRET DAMY W KIMONIE

pastel, 100 x 70 cm, sygnowany po lewej "TAxentowicz"

MŁODA HUCUŁKA

pastel na tekturze, 50 x 35 cm, sygnowany po prawej "TAxentowicz", na tekturze pieczęć Magazynu Przyborów Malarskich R[óży] Aleksandrowicz w Krakowie

Studium portretowe

pastel, papier, 63 x 48 cm; sygn. z lewej: T. Axentowicz; na odwrocie: nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie: wystawa pośmiertna T. Axentowicza z 1939 r. (lit.: Teodor Axentowicz. 1859-1938. Katalog wystawy pośmiertnej) oraz nalepka z kolekcji Lewalskiego 6913.

Powrót

pastel, tektura,
49.3 x 70 cm
sygnowany l.d.: T. Axentowicz

ŚWIĘCENIE WODY

Olej, tektura; 41 x 32 cm
Sygn. l.d.: T. Axentowicz

Portret kobiety

sygn. l.śr.
pastel, papier
64x48

Cztery pokolenia

olej, tektura 54 × 46
sygnowany u dołu po lewej: "T. Axentowicz"

Starość i młodość - dwa pokolenia

technika mieszana 63 × 46,5 w świetle passe-partout

Na Gromniczną, około 1900

olej, tektura; 50 x 40 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: TAxentowicz

PORTRET MŁODEJ KOBIETY

pastel, węgiel, 62 x 46 (w świetle ramy), sygnowany po lewej "T. Axentowicz"

"Portret starca"

pastel, papier
sygn. p.d.: T. Axentowicz
wym.: 31,2 x 21,2 cm

Studium głowy ziemianina, ok. 1890

olej, płótno, 67 x 44 cm; sygn. na odwrocie na płótnie: Axentowicz

DZIEWCZYNA W CHUSCIE

PASTEL, PAPIER
wymiary: 51x34
SYGNOWANY

DZIEWCZYNA Z DZBANEM

Tektura, pastel; 69 x 50 cm
Sygn. p.d.: TAxentowicz
Na odwrocie napisy: T.Axentowicz | Kraków 1938 i u góry pośrodku - Karol Karłowicz

DZIEWCZYNA Z DZBANKIEM

pastel, 61 x 46 cm, sygnowany
po prawej: "T. Ax".

DAMA W KAPELUSZU

pastel, 63,2 x 46,5 cm, sygn. po prawej: "T. Axentowicz"

Portret kobiety (1937)

sygn. l.śr.
pastel, akwarela tektura
50x33.5

Portret młodej kobiety

olej, deska,
46 x 63.5 cm
Sygnowany p.d.: T Axentowicz | 1912 Na odwrocie odręczne napisy ołówkiem: Teodor Axentowicz | Studium portretowe | z R. 1912. olejne na płótnie | i na desce | sygnowane u dołu obrazu; poniżej ukośnie: 46 x 631; oraz u dołu: Studium portretowe | (młodej Ormianki) | płótno, deska 1912
Nalepka (druk, stemple, maszynopis) z wystawy pośmiertnej Teodora Axentowicza w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1939 roku - z tytułem obrazu Studium portretowe i numerem katalogu: 90. Obraz. opisany, wzmiankowany lub reprodukowany w: - Teodor Axentowicz 1859-1938, Katalog wystawy pośmiertnej, TPSP, Kraków 1938, s.12, nr kat. 90 (jako Studium portretowe, własność Władysława Federowicza).

KOBIETA W SUKNI Z FALBANKAMI

Pastel na kartonie 65,7 x 48,5 cm

NA GROMNICZNĄ

Olej, tektura; 43,5 x 30, 5 cm
Sygn. l.d.: T.Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

olej, tektura,
64.5 x 53.5 cm
sygnowany l.d.: Jerzy Kossak | 1939
Na odwrocie stempel według autografu Kossaka, jakim artysta często oznaczał swoje prace: Stwierdzam autenty- | czność tego obrazu | Jerzy Kossak

ZIMA (PORTRET DAMY)

pastel, 91,5 x 65,3 cm
sygnowany po prawej: "T. Axentowicz"

KOBIETA Z DZBANEM

autolitografia barwna, 57,5 x 41,5 cm
sygnowana l.g.: "Axent"

ZADUMANA, ok. 1935-36

Pastel, papier, 77,2 x 64 cm w świetle passe - partout
Sygn: czarny pastel l.d.: Axentowicz
Na odwrocie fragment nalepki: "(...) | Edwarda Miller | w Warszawie, Złota (...)"

Akt

pastel, papier, 100 x 70 cm; sygn. u dołu: T. Axentowicz.
Por.: obraz Axentowicza o tym samym tytule (olej, płótno) ok. 1900 reprodukowany:
Teodor Axentowicz 1859-1938, katalog wystawy, opr. St.Krzysztofowicz-Kozakowska, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1998, kat. I 43.

Portret młodej kobiety

pastel, papier, 50 x 35 cm; sygn. p.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie napis autorski: T. Axentowicz/ Kraków 30/ V. 937

Na Gromniczną

olej, płótno na tekturze, 37 x 27,5 cm; sygn. l.d.: T. Axentowicz

Procesja Jordanu

akwarela na papierze,
66,5 x 85 cm (w świetle p-p),
po konserwacji
sygnowana p.d.: "T. Axentowicz"

Portret dr Ludwiga Schneidera

olej na płótnie, 72 x 58 cm
sygnowany p.d.: "T. Axentowicz"
na odwrociu obrazu nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1939 r. oraz Związku Zawodowych Polskich Artystów Plastyków z informacjami o obrazie

Dama z perłami

pastel, tektura,
66 x 47.5 cm
Sygnowany p.d.: T. Axentowicz | 1932

Dziewczyna w mantylce

mieszana,
58 x 42.5 cm
sygnowany p.d.: T. Axentowicz

Dama w kapeluszu - Jesień

pastel, tektura,
98.5 x 50.8 cm
Sygnowany p.d.: T. Axentowicz Na odwrocie trzy nalepki: większa - Magazynu Artystycznego i Salonu Obrazów Juliana Burofa w Warszawie (ul. Nowy Świat 47) z tytułem obrazu i datą 21.10.1915; dwie mniejsze - Składu Papierów, Farb i Przyborów Artystyczno-malarskich Juliana Burofa oraz dwa stemple tegoż zakładu. Obok naklejony kartonik z żartobliwą dedykacją i datą 17.10.1959.

Starzec i symboliczna głowa kobiety

akwarela, pastel, tektura, 97 x 69
sygn. p. d.: T. Axentowicz; na odwrociu nalepka: L:2518/II/4/ z pracowni T. Axentowicza:/ Starzec, symboliczna głowa kobiety. / akwarela. pastel - karton w gołych ramach za szkłem / zezwolono / w dniu 14.III.1922 oraz pieczęć WOJEWÓDZTWO LWOWSKIE / ODDZIAŁ / SZTUKI I KULTURY

Przed lustrem

pastel na papierze, 60,3 x 90,7 cm

Lirnik

olej na płótnie, 50,2 x 40 cm
sygnowany l.d.: "T.Axentowicz"
z tyłu ramy nalepka krakowskiego Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego z 1927 r.

Kobieta z Antyczna figurka

pastel, akwarela na kartonie, 70,3 x 50,4 cm
sygnowany l. śr. "T. Axentowicz"

Kobieta w sukni z falbankami

pastel na kartonie, 65,7 x 48,5 cm
sygnowany p.g.: "T. Axentowicz"
rama z epoki

Starość i młodość

pastel na kartonie, 50 x 70 cm
sygnowany śr.d.: "T. Axentowicz"

Dziewczyna z różami

pastel na kartonie, 50 x 35 cm

Białe chryzantemy

pastel, akwarela, papier, 69 x 49 cm;
sygn. l.d. - T.Axentowicz
Na odwrocie podpis artysty i data 1936

Żółta róża

pastel, akwarela, papier, 64,5 x 44,5 cm;
sygn. p.d. - T.Axentowicz

Kobieta z wazonem, 1903

glinoryt czterobarwny, papier, 60,5 x 45,8 cm;
sygn. l.g. - Axent (na płycie)
Por.: Teodor Axentowicz. 1859 - 1938. Katalog wystawy; Kraków 1998, poz. kat. V. 11, il. s.23; S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Sztuka Młodej Polski, Kraków 1999, s. 370, il. 382

Portret młodej kobiety

olej, deska,
46 x 63.5 cm
owany p.d.: T Axentowicz | 1912 Na odwrocie odręczne napisy ołówkiem: Teodor Axentowicz | Studium portretowe | z R. 1912.

Dziewczyna z różami

pastel, papier,
61 x 45.2 cm
owany p.g.: atura nieczytelna

Z różą we włosach

pastel, papier
59 x 45 cm

Marzenie

akwarela, pastel, ołówek, papier
68 x 48,5 cm

Odpoczynek

pastel, węgiel 52,7 x 41,3
sygnowany u dołu po prawej: "T. Axentowicz"

Na Gromniczną

olej, deska 31,7 x 24,6

Portret kobiety

55 x 41 cm (w świetle ramy);
sygn. p.d. - T. Axentowicz

Modlitwa

pastel, karton,
48.5 x 63 cm
Sygnowany l.d.: Axentowicz Huculska dziewczyna modląca się we wnętrzu wiejskiego kościółka to motyw powtarzający się w malarstwie Axentowicza - porównaj np. Modlitwę, obraz reprodukowany na okładce "Tygodnika Ilustrowanego" z 1914 r. (II półrocze, s. 541) czy Portret góralki z Muzeum Okręgowego w Białymstoku (patrz: Teodor Axentowicz. Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie 1998, s. 136, nr kat III. 22, il.).

Starzec i dziewczyna

pastel, papier
98 x 68 cm

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ

Pastel, papier; 43 x 71 cm
Sygn. p.d.: T Axentowicz

Portret kobiety z maską starego człowieka w tle, około 1910

pastel , papier; 61,5 x 46 cm w świetle passe-partout

Dziewczyna z wazonem

algrafia, papier,
35.5 x 20.8 cm
Sygnowany p.d. na płycie: T. Axentowicz

Z różą we włosach

pastel, karton,
59 x 45 cm
Sygnowany po prawej: T Axentowicz Na odwrocie owalny stempel: MAGAZYN PRZYBORÓW MALARSKICH | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, UL. BASZTOWA 12.

Pejzaż z cerkwią

olej, deska
23,6 x 40 cm

Młodość i starość

pastel, tektura
71,5 x 50 cm

liczba obiektów: 563