Akwarela, pastel, papier 63 x 47,5 cm w świetle ramy sygn. pd. białą kredką: T. Axentowicz
Motyw siwobrodego wiejskiego starca - lirnika wprowadził Axentowicz już w 1894 r. do Panoramy Racławickiej malowanej w Berlinie pod kierownictwem Wojciecha Kossaka. Potem wielokrotnie przedstawiał starców z lirą lub gromnicą, (w rodzajowych obrazach i pastelach Na gromniczną, ok. 1900 r.), ukazanych samotnie lub w towarzystwie młodej wiejskiej dziewczyny. Taka kompozycje, o symbolicznej wymowie zatytułowane Młodość i starość, Starzec i dziewczyna, Wizja wspomnienie- były przez malarza wielokrotnie powtarzana w technice pastelowej od 1900 r. do 1936 r., po prawie ostatnie lata jego życia. Prezentowany pastel najbardziej zbliżony jest do opublikowanych w katalogu wystawy monograficznej Teodor Axentowicz 1859-1938, (Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1998) pasteli datowanych: ok. 1900 r. Starzec i dziewczyna (poz. III, 26, il. na s. 83) i Wizja - wspomnienie (poz. III, 33, il. na s. 88). Teodor Axentowicz był portrecistą i twórcą scen rodzajowych związanych z obrzędami religijnymi Hucułów, jego ulubioną techniką zaś pastel, w którym z wirtuozerską swobodą mógł powielać cieszące się powodzeniem kompozycje.
AXENTOWICZ Teodor
W latach 1878-1882 uczęszczał do monachijskiej ASP, gdzie pobierał nauki u Gabriela Hackla, Alexandra Waguera i Gyuli Benczura. W 1882r. wyjechał do Wenecji oraz do Paryża, gdzie uczył się w E.A.Carolusa - Durana. W Paryżu był do 1895r., zajmował się tam ilustrowaniem i kopiowaniem dziel dawnych mistrzów. Od 1895-1934r. był profesorem w SSP W Krakowie, na to stanowisko powołał go Julian Fałat. Był też współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Wiele podróżował był m.in. w Londynie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W 1897r. założył szkole malarstwa dla kobiet. Otrzymał członkostwo Societe Nationale dex Beaux-Arts za portret Wiktora Osławskiego (1890r.) Malował przede wszystkim olejem, ale od 1890r. zaczął używać pasteli. W jego twórczości można zauważyć wpływ secesji oraz symbolizmu. Był współtwórcą Panoramy Racławickiej.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl