pastel, 100 x 70 cm, sygnowany po lewej "TAxentowicz"
Uczeń profesorów Wagnera i Benczura w Monachium i Carolusa Durana w Paryżu. Teodor Axentowicz zdobył wcześnie tajemnicę powodzenia portrecisty: wykwint kompozycji, układ modela, wyczucie najwłaściwszego gestu i spojrzenia. Dla portretu kobiecego stworzył własną, pastelową technikę i subtelnie przyciszone zestawienia kolorystyczne. Już pierwsze portrety w Paryżu przyniosły artyście sławę w Salonach i wprowadziły go do wytwornych rezydencji, jako wziętego malarza. Po powrocie do kraju w 1895 r., gdzie został profesorem krakowskiej Akademii, zyskał olbrzymie powodzenie jako malarz kobiecych piękności swojej epoki. Urok jego pasteli polegał między innymi na lekkiej, mistrzowskiej fakturze, na wyzyskaniu szarawego tonu papieru, pokrywał go tylko w części splotami finezyjnych linii. Szczególnie interesujące były zestawienia barwne, kombinacje bieli, różu i błękitów. Wystawiana praca jest typowym przykładem wirtuozerii artysty w przedstawieniu kobiecej postaci w całości, w opiętej sukni, podkreślającej kształty.
AXENTOWICZ Teodor
W latach 1878-1882 uczęszczał do monachijskiej ASP, gdzie pobierał nauki u Gabriela Hackla, Alexandra Waguera i Gyuli Benczura. W 1882r. wyjechał do Wenecji oraz do Paryża, gdzie uczył się w E.A.Carolusa - Durana. W Paryżu był do 1895r., zajmował się tam ilustrowaniem i kopiowaniem dziel dawnych mistrzów. Od 1895-1934r. był profesorem w SSP W Krakowie, na to stanowisko powołał go Julian Fałat. Był też współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Wiele podróżował był m.in. w Londynie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W 1897r. założył szkole malarstwa dla kobiet. Otrzymał członkostwo Societe Nationale dex Beaux-Arts za portret Wiktora Osławskiego (1890r.) Malował przede wszystkim olejem, ale od 1890r. zaczął używać pasteli. W jego twórczości można zauważyć wpływ secesji oraz symbolizmu. Był współtwórcą Panoramy Racławickiej.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl