Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
AXENTOWICZ Teodor | STARZEC Z RÓŻOWĄ CHUSTĄ NA SZYI (PERSONIFIKACJA STAROŚCI?), [przed 1920?]

Teodor AXENTOWICZ (1859 - 1938)

STARZEC Z RÓŻOWĄ CHUSTĄ NA SZYI (PERSONIFIKACJA STAROŚCI?), [przed 1920?]

Pastel, węgiel, czarna kredka na szkicu ołówkowym, partiami na podmalówce gwaszem,
papier naklejony całą powierzchnią na tekturę; 47,7 x 33 cm (w świetle nowego, współczesnego passe-partout typu "wiedeńskiego").
Sygnowany przy lewej krawędzi na wysokości nosa postaci czarną kredką: T. AXentowi…;
na arkuszu kartonu zabezpieczającego plecy czarnym tuszem odcisk gumowej pieczątki warsztatu, w którym wykonano oprawę: Zbigniew MARCINIAK | ARTYSTYCZNA | PRACOWNIA RAM STYLOWYCH | oprawa obrazów | Ewa MARCINIAK_CHMIELIŃSKA | Warszawa | ul. Hoża 61 | tel. 29-14-75.
Stan zachowania: pastel osypany; w lewym dolnym narożniku otworki wyjedzone przez kołatki.

Malarz, pastelista, rysownik, grafik i pedagog. Po ukończeniu studiów malarskich (1878-1882) w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych (pod kierunkiem G. Hacela, A. Wagnera i G. Benczura) diametralnie zmienił środowisko artystyczne, spędzając kilkanaście lat w Paryżu, gdzie doskonalił swoje umiejętności w pracowni E. A. Carolus-Durana, wystawiał na Salonach i zdobył niemałe powodzenie jako portrecista oraz ilustrator, czego efektem i świadectwem było przyjęcie go do Société Nationale des Beaux-Arts. W 1895 roku, otrzymawszy profesurę w Szkole (od roku 1900: Akademii) Sztuk Pięknych w Krakowie (gdzie nauczał nieprzerwanie aż do roku 1934, dwukrotnie pełniąc godność rektora), powrócił do kraju. Należał do założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", był członkiem rzeczywistym wiedeńskiej "Secesji" a honorowym warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Zaczynając jako malarz historyczny, nadzwyczajne uznanie i sukces zyskał jako twórca scen rodzajowo-symbolicznych (po większej części osadzonych w realiach kultury huculskiej) oraz pastelowych, głównie kobiecych portretów.
Postać starca (alias Dziada vel Lirnika), o ewidentnie alegorycznym charakterze (samodzielna, względnie z młodą dziewczyną - personifikacją Młodości), pojawiła się w ikonograficznym repertuarze Axentowicza około roku 1895 i w niezliczonych wariantach kompozycyjnych powtarzana była przezeń właściwie do końca życia, stając się z czasem jednym ze "znaków firmowych" jego twórczości. Oferowaną tu wersję, wolną jeszcze od cech artystycznego regresu późnej twórczości artysty, skłonni jesteśmy uważać za powstałą przed Wielką Wojną lub w pierwszych latach Dwudziestolecia.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
AXENTOWICZ Teodor
W latach 1878-1882 uczęszczał do monachijskiej ASP, gdzie pobierał nauki u Gabriela Hackla, Alexandra Waguera i Gyuli Benczura. W 1882r. wyjechał do Wenecji oraz do Paryża, gdzie uczył się w E.A.Carolusa - Durana. W Paryżu był do 1895r., zajmował się tam ilustrowaniem i kopiowaniem dziel dawnych mistrzów. Od 1895-1934r. był profesorem w SSP W Krakowie, na to stanowisko powołał go Julian Fałat. Był też współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Wiele podróżował był m.in. w Londynie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W 1897r. założył szkole malarstwa dla kobiet. Otrzymał członkostwo Societe Nationale dex Beaux-Arts za portret Wiktora Osławskiego (1890r.) Malował przede wszystkim olejem, ale od 1890r. zaczął używać pasteli. W jego twórczości można zauważyć wpływ secesji oraz symbolizmu. Był współtwórcą Panoramy Racławickiej.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl