pastel/karton 99 x 60 cm sygnowany p. śr.: "T. axentowicz"
Teodor Axentowicz jest jednym z wybitnych polskich malarzy okresu Młodej Polski. Świetny portrecista kobiet i malarz salonowy, cieszący się uznaniem krytyki i publiczności. Drugim ważnym nurtem w jego twórczości były obrazy o motywach zaczerpniętych z fascynacji folklorem Huculszczyzny. Pierwszym obrazem o tej tematyce był namalowany jeszcze w Monachium, za namową profesora malarstwa Gyuli Benczura "Pogrzeb na Rusi", pó¼niej namalowane zostały "Święto Jordanu" i "Kołomyjka" (w Paryżu, na podstawie szkiców przygotowawczych i notatek). Malował, głównie pastelowe, portrety młodych Hucułek w barwnych strojach, często także portrety starego lirnika w towarzystwie młodej dziewczyny. Obok wizerunków mieszkańców Huculszczyzny, szczególnie chętnie malował obrzędy związane z obchodami świąt kościelnych - zarówno katolickimi "Na Gromniczną" jak i prawosławnymi "Święto Jordanu", ukazując tym samym przenikanie się kultur i tradycji. Obrazy o tematyce huculskiej budziły duże zainteresowani wśród nabywców, dlatego w dorobku artystycznym Axentowicza odnajdujemy powtarzające się kompozycje i ujęcia, zawsze jednak malowane z tym samym uczuciem i talentem. Teodor Axentowicz studiował w akademii monachijskiej pod kierunkiem Gabriela von Hackla oraz u profesorów Sandora Wagnera i Guyli Benczura w latach 1879- 82. W 1883 r. wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w pracowni Emila Augusta Carolus - Durana. Odbył wiele podróży artystycznych m.in. do Włoszech, Londynu. W 1895 r. objął stanowisko profesora rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1910 r. został pierwszym jej rektorem z wyboru. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" oraz członkiem wiedeńskiej "Secesji". Był jednym z najwybitniejszych polskich portrecistów; malował także sceny rodzajowe i historyczne. Ulubionym tematem artysty były sceny z motywami huculskimi - studia postaci, zwyczaje, wierzenia- malowane z dbałością o szczegóły, a jednocześnie bardzo swobodnie oraz przedstawienia symboliczne.
AXENTOWICZ Teodor
W latach 1878-1882 uczęszczał do monachijskiej ASP, gdzie pobierał nauki u Gabriela Hackla, Alexandra Waguera i Gyuli Benczura. W 1882r. wyjechał do Wenecji oraz do Paryża, gdzie uczył się w E.A.Carolusa - Durana. W Paryżu był do 1895r., zajmował się tam ilustrowaniem i kopiowaniem dziel dawnych mistrzów. Od 1895-1934r. był profesorem w SSP W Krakowie, na to stanowisko powołał go Julian Fałat. Był też współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Wiele podróżował był m.in. w Londynie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W 1897r. założył szkole malarstwa dla kobiet. Otrzymał członkostwo Societe Nationale dex Beaux-Arts za portret Wiktora Osławskiego (1890r.) Malował przede wszystkim olejem, ale od 1890r. zaczął używać pasteli. W jego twórczości można zauważyć wpływ secesji oraz symbolizmu. Był współtwórcą Panoramy Racławickiej.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl