STRZEMIŃSKI Władysław (1893 Mińsk Litewski - 1952 Łódź)
ołówek, papier kremowoszary
47,7 x 32 cm (w świetle passe-partout)
l.d. notatki brązowym atramentem
śr.d. wypalona dziura
cena wywoławcza: Wykup abonament
ołówek/papier, 31 x 38 cm (arkusz)
sygnowany i opisany l.d.: 'W. Strzem | [nieczytelne]'
na odwrociu opisany tuszem: 'autor Władysław Strzemiński | tytuł „fabryka” format 31 x 38 | technika ołówek rysunek | własność Władysława Górskiego | zam Łódź Piotrkowska 142'
na odwrociu opisany ołówkiem śr.d.: 'fabryka okresu wojny | 13'
"Wieś" z cyklu "Białoruś Zachodnia", 1939 r.
ołówek/papier, 31 x 38,5 cm (arkusz)
Ludzie w okresie wojny [Bezrobotni, Trzy postacie, Ludzie z okresu wojny], 1939-45 r.
kredka, ołówek/papier, 31 x 38,5 cm
na odwrociu opisany ołówkiem śr.d.: 'ludzie w okresie wojny' oraz atramentem l.d.: 'autor Władysław Strzemiński | tytuł "ludzie" format 31 x 38,5 | technika ołówek i kredka kolorowa | własność Władysława Górskiego | zam. Łódź Piotrkowska 142'
Człowiek i dom [Postać ludzka], Z cyklu Białoruś Zachodnia, 1939 r.
ołówek/papier, 31 x 38,5 cm
sygnowany i datowany ołówkiem l.d.: 'W.Strzem 1939'
na odwrociu opisany ołówkiem śr.d.: 'człowiek i dom | Białoruś' oraz opisany atramentem l.d.: 'autor: Władysław Strzemiński | tytuł "człowiek i dom" | format 31 x 38,5 technika ołówek | własność Władysława Strzemińskiego | zam. Łódź Piotrkowska 142'
Sosny nad morzem, 1939/1985 r.
wg. rysunku Władysława Strzemińskiego
akwaforta, papier czerpany, 29,8 x 43,4 cm
Dwie postaci z dzieckiem, z cyklu Białoruś Zachodnia, 1939/1985 r.
akwaforta, papier czerpany, 29,8 x 43,4 cm,
p.d.: pieczęć: Galeria Anna Wesołowska
Postać z dzieckiem, z cyklu Białoruś zachodnia, 1939/1985 r.
technika mieszana, papier; 41,9 x 29,7 cm;
sygn. na odwrocie: W. Strz (ołówkiem);
nalepka z napisem l. d.: Władysław Strzemiński / Projekt IX 1948;
pieczęć z napisem p. d. (słabo czytelny): Projekt tkaniny / Łódź 5 VII. 1948
akwarela, kredka/papier, 31 x 38,5 cm
na odwrociu opisany ołówkiem: 'pejzaż łódzki | akwarela i kredka' oraz piórem: 'autor Władysław Strzemiński | tytuł "pejzaż łódzki" format 31 x 38,5 | technika kredka i akwarela | własność Górskiego Władysława | Zam. Łódź, ul. Piotrkowska 142'
Kompozycja unistyczna, na podstawie kompozycji z 1931 r., 1973
litografia barwna/papier, 50 x 50 cm (wymiar kompozycji)
84 x 65,5 cm (wymiar arkusza)
sygn. faksymile artysty p.d.: W.Strzem
l.d. opisany ołówkiem: 30/150
na odwrociu pieczątka: D'aprés un tableau de W. STRZEMINSKI| Exécutée avec l'autorisation du Muzeum | Sztuki w Lodzi
Kompozycja unistyczna, na podstawie kompozycji z 1931 r., 1973 r.
litografia barwna, papier, ed. 90/150; 70 x 50 cm
p.d. faksymile sygnatury artysty: "W.Strzem", opisany ołówkiem l.d.: 90/150'
na odwrociu pieczątka: "D'aprés un tableau de W. STRZEMINSKI. | Exécutée avec l'autorisation du Muzeum | Sztuki w Lodzi"
pieczęć z napisem p. d. (słabo czytelny): Projekt tkaniny / Łódź 5 VII. 1948;
Projekt sklepu przy ul. Piotrkowskiej 56 w Łodzi, lata 50. XX w.
akwarela, ołówek/papier, 50 x 70 cm
opisany l.g.: 'sklep MHD | ul. Piotrkowska 56 | "obrotówka"'
Baba z cyklu Małorolni, 1950 r.
ołówek/papier, 21 x 29,5 cm
opisany l.d.: '44'
gwasz, tusz, papier; 40 x 28,5 cm;
nalepka z napisem l. d.: Władysław Strzemiński / Projekt VI 1948;
pieczęć z napisem p. d.: Projekt tkaniny / Łódź 5 VII. 1948;
na odwrocie napis ołówkiem: W. Strzem
ołówek, kalka; 26 x 33,5 cm
sygnowany p. d. "W. Strzem | 1941"
tusz/kalka, 28,5 x 22 cm
opisany p.g.: '16'
- kolekcja Niki Strzemińskiej, Warszawa
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź 1985
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 83 (il.)
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź 1994, s. 236, poz. VI.115 (il.)
Fotokopia plakatu propagandowego, l. 50. XX w.
fotografia czarno-biała/papier, 39,5 x 28,5 cm
na odwrociu potwierdzenie autorstwa przez H. Modzelewską: Zaświadczam, że fotokopia kolażu Wł. Strzemińskiego została wykonana za Jego życia i pochodzi ze zbiorów Męża mego Romana Modzelewskiego/Łódź, 26 marca 2010 r. / H. Modzelewska
Jedyny ślad, z cyklu Deportacje, 1940
szkic ołówkiem, papier, 30 x 37,5 cm w świetle oprawy [w oprawie: 57,5 x 63,5 cm]
Literatura:
- Por. Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, kat. wyst., Muzeum Sztuki w Łodzi, red. J. Janik, Z. Karnicka, J. Ładnowska, Łódź 1994, il. 117, poz. kat. II 31.
Reprodukowany:
- Zaraz po wojnie, katalog wystawy, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2015, s. 214.
- Zaraz po wojnie, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2015.
ołówek/kalka, 43 x 36,5 cm
opisany l.g.: '13', "matryca"
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 101 (il.)
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog, Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź 1994, s. 237, poz. VI.125
Z cyklu Wojna Domowa, Fabryka, 1941 r.
ołówek/papier, 30,5 x 37,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'W. Strzeminski | 1941'
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 16 (il.)
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog, Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź 1994, s. 189, poz. II.47
Postać z dzieckiem - z cyklu Białoruś Zachodnia, 1939/1985
akwaforta, papier czerpany, 30 × 43.1 cm
p. d.: pieczątka GALERIA/ANNA WESOŁOWSKA
na odwrocie: wg rysunku Władysława Strzemińskiego - Z cyklu: Białoruś Zachodnia, "Postać z dzieckiem", 1939/1985, akwaforta/papier czerpany, nakład 45 szt
Grafika wyko
* do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite
Dwie postaci - z cyklu Białoruś Zachodnia, 1939/1985
akwaforta, papier czerpany, 30 × 43,5 cm
na odwrocie: wg rysunku Władysława Strzemińskiego- Z cyklu: Białoruś Zachodnia, "Dwie postaci z dzieckiem", 1939/1985, akwaforta/papier czerpany, nakład: 25 szt
Grafik
ołówek, papier; 31 x 38,5 cm
opisany zielonym atramentem l.g.: "105"
Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Warszawa
- kolekcja prywatna, Niemcy
- kolekcja prywatna, Poznań
- własność Niki Strzemińskiej
- Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki w Łodzi, 1994
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej w Łodzi, 1985
Literatura:
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, kat. wyst., Muzeum Sztuki w Łodzi, red. J. Janik, Z. Karnicka, J. Ładnowska, Łódź 1994, s. 223, poz. VI.10
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, kat. wyst., Galeria Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej w Łodzi, Łódź 1985, poz. 6 (il.)
Z cyklu Białoruś Zachodnia: Dwie postacie z dzieckiem, 1939 r.
ołówek/papier, 30,8 x 38 cm
- kolekcja Niki Strzemińskiej, Warszawa (w 1985)
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 4a i 4b (il.)
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź 1994, s. 224, poz. VI. 16 i VI.17 (il.)
akwarela, długopis, gwasz, kredka, ołówek/papier, 62 x 48,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'W.Strzem | 1950'
OPINIE:
- praca posiada ekspertyzę Zenobii Karnickiej
- porównaj: Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź 1994, s. 203-205, poz. II.157, II.159, II.159, II.160, II.161, II.162, II.163, II.167, II.168 (il.)
- porównaj: Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 114-118 (il.)
- porównaj: Powidoki życia. Władysław Strzemiński i prawa dla sztuki, ed. Jarosław Lubiak, publikacja towarzysząca wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki, Łódź 2012, s.739 (il.)
Projekt stoiska - Industrie du papier na targi w Zagrzebiu, około 1947 r.
tempera, ołówek/papier, 46 x 39 cm
sygnowany cienkopisem p.d.: 'W. Strzemiński'
OPINIE:
- kolekcja prywatna, Warszawa
- Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, grudzień 1956 - styczeń 1957, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Związek Polskich Artystów Plastyków, Łódź,1957, s. 55
- porównaj: Z kręgu Strzemińskiego, Jerzy Oplustil, Warszawa 1991, s.6 (zdjęcie stoiska)
STAN ZACHOWANIA:
- niewielkie rozdarcie na dolnej krawędzi
ołówek, papier, 40 × 30,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: "W. Strzem./ 1950 4. II"
Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Warszawa
- kolekcja Danuty Przybosiowej, Warszawa
Literatura:
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, red. J. Janik, Z. Karnicka, J. Ładnowska, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1993, poz. kat. nr II. 152, il. s. 202.
- K. Zboralska, Przewodnik po galeriach sztuki, t. 3, Warszawa 2013, s. 122-123.
litografia barwna/papier, 50 x 50 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany faksymile artysty p.d.: 'W.Strzem', opisany ołówkiem l.d.: '32/150'
na odwrociu pieczątka: 'D'aprés un tableau de W. STRZEMINSKI. | Exécutée avec l'autorisation du Muzeum | Sztuki w Lodzi'
Praca wydana w 1973 roku z okazji 40 rocznicy utworzenia ugrupowania artystycznego "Abstraction-Création" którego członkiem był Władysław Strzemiński
Fotokopia plakatu propagandowego (l.50.XX w.)
niesygnowany (na odwrociu potwierdzenie autorstwa przez H. Modzelewską)
papier fotograficzny
39.5x28.5 cm
Chłop z kurą z cyklu Małorolni, 1950 r.
tusz/kalka, 29 x 22 cm
opisany p.g.: '26'
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 107 (il.)
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź 1994, s. 239, poz. VI.138 (il.)
ołówek, papier, 33,5×24,5 cm
Proweniencja:
kolekcja Niki Strzemińskiej
kolekcja prywatna, Warszawa
Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej, Łódź 1985
Władysław Strzemiński. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki, Łódź 1994
Literatura:
Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, red. J. Janik, Z. Karnicka, J. Ładnowska, Łódź 1993-1994, poz. kat. VI. 79., s. 230
Fotokopia plakatu propagandowego (pocz. l.50.XX w.)
papier fotograficzny
39.5x28.4 cm
ołówek/kalka, 31 x 38 cm
opisany l.g.: '108'
- "Warsztat Władysława Strzemińskiego", Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź 1985
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 8 (il.)
litografia kolorowa, papier welinowy, 80 x 65 cm
p.d. pieczęć podpisu artysty
Grafika wydana w 1973 r. z okazji 40 rocznicy utworzenia ugrupowania artystycznego "Abstraction-Création", którego członkiem był Strzemiński, nakład 150 egz.
tusz/kalka, 28 x 22,2 cm
opisany l.g.:'59'
opisany l.g.: '59'
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 77 (il.)
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź 1994, s. 235, poz. VI.111 (il.)
ołówek/papier, 37 x 26,5 cm
opisany l.g.: '99'
- Władysław Strzemiński, On the 100th Anniversary of His Birth, 1893-1952, Muzeum Sztuki, Łódź, 1993-1994, s. 225
Dziecko stojące od tyłu, 1949 r.
tusz/kalka, 28,5 x 22 cm
opisany l.g.: '60'
- kolekcja Niki Strzemińskiej
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Anny Wesołowskiej, Łódź, czerwiec 1985, poz. 75
- Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź 1994, s. 226, poz. VI.113
litografia kolorowa na papierze welinowym, pieczec podpisu artysty, grafika wydana w 1973 r. z okazji 40 rocznicy utworzenia ugrupowania artystycznego " Abstraction-Création " ktorego czlonkiem byl Strzeminski;
80 x 65 cm
ołówek/papier, 31 x 38,3 cm
opisany zielonym atramentem l.g.: `105`
POCHODZENIE: - własność Niki Strzemińskiej
- kolekcja prywatna, Niemcy
LITERATURA: - Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź, 1994, s. 223, poz. VI.10
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, katalog wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej w Łodzi, Łódź, 1985, poz. 6 (il.)
Portret młodego mężczyzny (1949)
niesygnowany
tusz, papier
26x19.5 cm
litografia kolorowa na papierze welinowym,
pieczec podpisu artysty,
grafika wydana w 1973 r. z okazji 40 rocznicy utworzenia ugrupowania artystycznego " Abstraction-Création " ktorego czlonkiem byl Strzemiński;
80 x 65 cm (wymiar arkusza)
Rzeźba grecka III, Rysunek na Konkurs Olimpijski, 1948 r.
ołówek/papier, 39,8 x 36,2 cm
sygnowany i datowany l.d.: `W. Strzem | 1948`
opisany ręką artysty na odwrociu: `prof. A. Szaf | z prośbą o | przyjęcie od | autora`
Praca pochodzi z kolekcji profesora Adama Schaff, stanowiła podarunek od artysty o czym świadczy dedykacja na odwrociu pracy.
OPINIE:
Do pracy dołączona jest opinia poświadczająca autorstwo, wystawiona przez p. Zenobię Karnicką.
-Porównaj: Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź, 1994, s. 200, il. 134.
- Porównaj: Warsztat Władysława Strzemińskiego, katalog wystawy
w Galerii Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej w Łodzi, Łódź, 1985, poz. 33 (il.)
Bez tytułu z cyklu: Wojna domowa. Kamienica, 1941
ołówek, kalka;
26 x 33,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: W. Strzem / 1941
Praca pochodzi z kręgu przyjaciół artysty.
Porównaj: Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki w Łodzi, 1993-1993, poz. kat. II 49 oraz VI. 21 s. 223.
Fotokopie plakatów propagandowych - 2 sztuki, ok. 1950
fotografia czarno-biała, papier;
ok. 39,5 x 28,3 cm.
Na każdej z prac na odwrocie napis ołówkiem złożony przez H. Modzelewską z datą 26 marca 2010: Zaświadczam, że fotokopia kolażu Wł. Strzemińskiego/ została wykonana za Jego życia i pochodzi ze zbioru męża mego Romana Modzelewskiego/ H. Modzelewska
2 Fotokopie plakatów propagandowych (l.50.XX w.)
niesygnowany (na odwrociu potwierdzenie autorstwa plakatów przez H.Modzelewską)
papier fotograficzny
39.5x28.4 cm, 39.5x28.5 cm
tempera/papier, 34,8 x 50 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Strzemiński | 1950`
Odwrocie:
opisany - `Autor: Władysław Strzemiński | tytuł: Pejzaż - Kłosy | wymiar 49 x 39,5 | technika: akwarela z temperą`
Literatura:
Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin - katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1994, s. 205 (il. II 171).
Estymacja: 180 000 - 240 000 zł
niesygnowany (na odwrociu
potwierdzenie autorstwa plakatów przez H.Modzelewską)
papier fotograficzny
39.5x28.4, 39.5x28.5
ołówek/papier, 30,2 x 39,8 cm (arkusz, w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: `W.Strzem? 1950` (podpis nieczytelny)
Pochodzenie: Galerie Gmurzyńska, Kolonia
D.A. Van Ham, Kolonia
Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, 1993, Muzeum Sztuki w Łodzi, 25.11.1993-16.01.1994
Reprodukowany: Reprodukowany: Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki w Łodzi, 1993, poz. kat. II 156, s. 202.
Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 50 000 - 65 000
litografia/papier, 50 x 50 (w świetle passe-partout)
w l.d. nr (ołówkiem): `X/L`, p.d. facsimile sygnatury: `W. Strzem`
na odwrocie pieczątka: `D`apres un tableau de W. STRZEMINSKI. | Executée avec l`autorisation du Muzeum Sztuki w Lodzi`
Estymacja: 6 000 - 8 000
Ołówek, papier; 41 x 55 cm
Sygnowany p.d.: W. Strzem | 1949
Pochodzenie: kolekcja Hanny Orzechowskiej-Siecińskiej
Reprodukowany w katalogu wystawy monograficznej artysty "Władysław Strzemiński. 1893-1952. W setną rocznicę urodzin", Muzeum Sztuki w Łodzi, 1993 (nr VI. 109).
litografia/papier, 22 x 27 cm
LITERATURA: Władysław Strzemiński. 1893-1952. W setną rocznicę urodzin - katalog wystawy, Muzeum Sztuki, Łódź, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka, Janina Ładnowska, Łódź, 1994, s. 204, poz. kat. III.3
WYSTAWIANY: Władysław Strzemiński. 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki w Łodzi, 25 listopada 1993-16 stycznia 1994 r.
Estymacja: 28 000 - 38 000 zł
ołówek/papier,
27,3 x 41,5 cm
sygnowany i datowany l. d.: `W. Strzem 1947`
POCHODZENIE: Z prywatnej kolekcji Antoniego Starczewskiego. Zakup z kolekcji dokonany za pośrednictwem Janiny Ładnowskiej z MSŁ.
Estymacja: 40 000 - 50 000 zł
Wieś z cyklu Białoruś Zachodnia
niesygnowany (sygn. przez Nikę Strzemińską)
ołówek, tusz, kalka
16.5x34 (w świetle passe-partout)
ołówek/papier,
30,2 x 39,8 cm
sygnowany i datowany l. d.: `W. Strzemiński 1950`
POCHODZENIE:Galerie Gmurzyńska, Kolonia
LITERATURA: Władysław Strzemiński: w setną rocznicę urodzin 1893-1952, katalog wystawy, Muzeum Sztuki, Łódź 25 listopada 1993 - 16 stycznia 1994, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka, Janina Ładnowska, Łódź 1994, poz. II.156, s. 203.
niesygnowany
papier fotograficzny
40x28.5, 39.5x28.5
ołówek/kalka,
22 x 17 cm (praca), 31 x 24 cm (w świetle passe-partout), niesygn.
fotografia, 39,5 x 29 cm
2 Fotokopie plakatów propagandowych z kolekcji Romana Modzelewskiego (l.50.XX w.)
niesygnowany, papier fotograficzny, 39.5x28.3 cm
ołówek, papier
39,5 x 33 cm
sygn. p.d.: W.Strzem / 1950.
Reprodukowany: Władysław Strzemiński 1893 1952. W setną rocznicę urodzin. Katalog wystawy. Muzeum Sztuki w Łodzi, Lodź 25 XI ? 16 I 1994?, s. 202, poz. II. 153.
Szkic do komp. z cyklu Wojna domom
ołówek, kredki barwne, papier kremowy,
27 x 37,8 cm (w świetle passe-partout)
na odwr. nalepka Galerii Program z tytułem: Z cyklu - Wojna domom 1941 r. | ołówek, papier 27,5 x 38,5 cm
akwarela, kredka, papier,
40,5 x 28 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: W. Strzem / 1944
Na odwrocie nalepka z adnotacją Zofii Baranowicz: Poświadczam, że / rysunek ten widziałam / u B. Hochlingera, przy- / jaciela W. Strzemińskiego
/ Tego typu rysunki połą - / czone z akwarelą Strzemiński / wykonał w l. 40-tych. / Zofia Baranowicz Obraz ujęty w katalogu: Władysław Strzemiński
1893 - 1952. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki, Łódź, 1993, s. 195
ołówek, papier czerpany,
40 x 33 cm;
sygn. p.d.: W. Strzem / 1950
niesygnowany (reprodukowany w katalogu monograficznym:Władysław Strzemiński, Łódź 1993, poz. nr IV.107.)
ołówek, kalka
23x18
ołówek, papier
32x22
niesygnowany (reprodukowany w katalogu monograficznym: Władysław Strzemiński, Łódź 1993, poz. nr IV.105.)
ołówek, tusz, pióro, papier,
50 x 35.5 cm
na odwr. przy l. krawędzi napis zielonym atramentem: 72
1949 r.
Rysunek ołówkiem na kalce 39 x 44 cm
Nie sygnowany
R - obraz posiada cenę rezerwową
akwarela, papier,
40.5 x 28 cm
sygnowany l.d.: W. Strzem | 1944
na odwrocie p.d. okienko wycięte w plecach odsłaniające kartkę z potwierdzeniem autorstwa podpisaną przez Zofię Baranowicz.
SZKIC DEKORACJI TEATRALNEJ, 1948
ołówek, kalka, 38 x 50,8 cm, na odwrocie szkic
ołówek, kalka, 38 x 50,8 cm, na odwrocie szkic dekoracji teatralnej;
repr. "Władysław Strzemiński.W setną rocznicę urodzin", Łódź 1993 Muzeum Sztuki, nr VI 86 (awers), VI 89 (rewers) jako własność Hanny Orzechowskiej-Siecińskiej, w Warszawie
ołówek, 41 x 55 cm,
sygnowany p.d.: "W. Strzem 1948"
Piękny, konturowy rysunek. Reprodukowany w katalogu wystawy monograficznej artysty (Łódź 1993) nr VI 109.
Malarz i teoretyk, członek grup Blok, Praesens, a.r. i Abstraction-Création, twórca "unizmu".
PEJZAŻ MORSKI (na odwrocie kompozycja unistyczna), 1932
olej na tekturze, 20 x 24 cm, reprodukowany w "Sztuce" nr 6/86 jako własność Heleny Zaorskiej.