tempera/papier, 34,8 x 50 cm (w świetle passe-partout) sygnowany i datowany p.d.: `Strzemiński | 1950`
Odwrocie: opisany - `Autor: Władysław Strzemiński | tytuł: Pejzaż - Kłosy | wymiar 49 x 39,5 | technika: akwarela z temperą`
Literatura: Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin - katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1994, s. 205 (il. II 171).
Estymacja: 180 000 - 240 000 zł
Prezentowana praca, zachwycająca optymizmem, świeżością i energią, powstała w 1950 roku, w dramatycznym i przełomowym momencie życia artysty. Okres powojenny był momentem największego oddziaływania Władysława Strzemińskiego na późniejsze losy polskiej sztuki. Był natchnieniem i inspiracją dla całego pokolenia młodych artystów, którzy rozpoczęli edukację artystyczna tuż po wojnie, a jednocześnie jego powojenne losy napiętnowane były tragizmem. W 1945 Strzemiński objął stanowisko wykładowcy w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP), której był współzałożycielem (dziś uczelnia nosi jego imię). W tym też roku przekazał swą spuściznę artystyczną Muzeum Sztuki w Łodzi. W 1948 roku zaprojektował Salę Neoplastyczną, będącą integralną częścią ekspozycji tegoż muzeum. W 1950, czyli w roku powstania prezentowanej pracy, został na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, zwolniony z pracy na uczelni pod zarzutem nie respektowania norm doktryny realizmu socjalistycznego. Zmarł dwa lata później, uważa się że głodu (film dokumentalny "Podaj cegłę, czyli polski socrealizm" autorstwa Andrzeja Sapiji), co czyni z niego ofiarę systemu, tym dramatyczniejszą, że artysta przez całe życie wierny był swoim lewicowym przekonaniom. Został pochowany na Cmentarzu Starym w Łodzi. W momencie odwilży, na przełomie 1956/1957 odbyła się w Łodzi i Warszawie pośmiertna wystawa Strzemińskiego i jego żony Katarzyny Kobro. W 1958 została opublikowana książka artysty "Teoria widzenia" napisana w okresie 1948-1949, będąca w dużym stopniu zapisem jego wykładów na uczelni z tego czasu. Nie sposób przecenić wpływu tej książki na kolejne pokolenia twórców awangardowych i neoawangardowych w Polsce.
W 1918 roku uczęszczał na zajecia do Pierwszych Państwowych Wolnych Pracowni w Moskwie. Z tego okresu pochodzą znajomość i kontakty artystyczne z K. Malewiczem i W. Tatlinem. Od 1921 roku mieszkał w Wilnie. Współorganizator Wystawy Nowej Sztuki w Wilnie w 1923 roku, oraz grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Brał udział we wszystkich poczynaniach artystycznych awangardy polskiego konstruktywizmu - Praesens i "a.r.". Członek międzynarodowej grupy Abstraction-Creation. Od 1931 roku przebywa w Łodzi. Współtworzy Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej w Łodzi - otwartą w tym samym roku. Po 1945 roku wykłada w PWSSP w Łodzi. Jego żoną była wybitna rzeźbiarka Katarzyna Kobro. Uprawiał malarstwo sztalugowe, typografię, projektowanie architektoniczne, zajmował się teorią i krytyką sztuki. Ukształtowany artystycznie przez konstruktywizm, nie godził się na instrumentalne wykorzystywanie sztuki do osiągania celów społecznych. Razem z żoną - Katarzyną Kobro napisał pracę Unizm w malarstwie (1928), w której stworzył i dał wykład teorii Unizmu tj. zasady, wg. której wszelka wypowiedź artystyczna winna spełniać wymóg "...jedności dzieła sztuki z miejscem, w jakim powstaje". Dążenie do homogenizacji obrazu, doprowadziło w pełni rozwiniętej formule Unizmu do prac monochromatycznych, gdzie faktura poprzez zaznaczone wypukłości tworzące wzór budowała całą przestrzeń obrazu. Artysta wniósł duży wkład w światową awangardę. Przez krytykę światową zaliczany jest do ścisłej czołówki artystów XX wieku.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl