OPAŁKA Roman (1931 Abbeville - 2011 Rzym)
węgiel, papier kremowy; 42 x 29,5 cm;
na odwrocie oprawy okrągła pieczęć Fundacji Opalka z potwierdzeniem autorstwa, niżej stempel: EX LIBRIS /
cena wywoławcza: Wykup abonament
kwasoryt/papier, 71 x 59 cm (arkusz)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Opałka 68 oraz opisany ołówkiem l.d.: 'The Deluge Etching 9/10'
sygnowany i opisany na odwrociu: 'OPAŁKA ROMAN | THE DELUGE'
Ilustracja (dwie postaci), ok. 1965 r.
gwasz, papier, 28 x 24,5 cm,
sygn. p.d.: OPAŁKA
Ilustracja (Minotaur), ok. 1965 r.
gwasz, papier, 27,5 x 24 cm
sygn. p.d.: OPAŁKA
pastel, papier, 35,5 x 25 cm,
sygn. na odwrocie: R. OPAŁKA
węgiel, papier, 32, 5 x 23 cm,
sygn. na odwrocie: R. OPAŁKA
tusz, gwasz / papier naklejony na karton
42 × 30 cm ( × 2), 50 × 70 cm (karton)
sygnowany × 2 p.d.: R.OPAŁKA
Portret kobiety w bordowej spódnicy, 1956
tempera, papier beżowy, 125,5 x 95 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: OR 1956
Portret kobiety w niebieskiej spódnicy, lata 50. XX w.
tempera, papier beżowy, 124,5 x 95 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: R. OPAŁKA
tusz/papier, 107 x 37 cm (w świetle oprawy)
tusz, długopis/papier, 29 x 20 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu pieczęcie: 'EX LIBRIS / Ewa & Marek Pietkiewicz', 'FUNDACJA OPALKA'
tusz, papier; 42 x30cm (w świetle passe-partout), sygnowany p.d. "66"; na odwrocie pieczątka Muzeum Narodowego w Warszawie: „przedmiot nie podlega zakazowi wywozu za granicę”
*droit de suite
olej/płótno, 100,5 x 70 cm
sygnowany l.g.: 'R.OPAŁKA'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'R. OPAŁKA | IC MON | W-WA | “Z KOMEDIANTÓW” | Roman OPAŁKA 1957’ oraz sygnatura autora
Detail 2890944 - 2910059 z cyklu 1965/1 - ∞
akryl/płótno, 196 x 135 cm
sygnowany, datwany i opisany na odwrociu: 'Opalka 1965/1-∞, Detail 2890944-2910059'
na blejtramie opis: 'OPALKA 15-03-01 199 x 138'
farba drukarska/woskowany papier naklejony na płytę, 69 x 98,8 cm
sygnowany na odwrociu: 'OPAŁKA'
na odwrociu nalepka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie oraz nieczytelna dedykacja długopisem podpisana przez artystę
Z cyklu Alfabet grecki, 1965 r.
olej/płótno, 130,7 x 80 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'OPAŁKA 65'
Tłum i komisja - praca dwustronna, 1957
tusz/papier, 28 x 20 cm w świetle passe - partout
sygn. stemple Fundacji Opałka
Powstanie Warszawskie, szkic, 1959 r.
tusz/papier, 31 x 87 cm (arkusz)
sygnowany ołówkiem śr.d.: 'R OPAŁKA'
bez tytułu (twarz), lata 50. XX w.
tusz, papier
27x19,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d. "R. OPALKA"
kwasoryt, papier; ed. 33/50
100x70 cm
opisany: "333", sygnowany "R. Opałka", odbijał H. Opałka
linoryt, papier; ed. 25/50
100x70 cm
opisany: "Żagiel I", sygnowany "R. Opałka", odbijał H. Opałka
Szkice postaci, lata 60. XX w.
kredka, papier, 32, 5 x 22 cm,
sygn. na odwrocie ołówkiem: R. OPAŁKA
węgiel, papier, 30 x 22 cm,
sygn. na odwrocie ołówkiem R. OPAŁKA
linoryt, 68 x 48 cm,
opisany ołówkiem: l.d.: Żagiel I linoryt, śr.d.: odbijał: H. Opałka, p.d.: R. Opałka
olej, tektura
30x42 cm
sygnowany na odwrocie: "R. OPALKA 1963”
tusz, gwasz, papier
84×27 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d.: „R. OPALKA”
olej, płótno, 117 x 55 cm
sygn. na odwrocie: OPAŁKA 65 Jota
akwaforta/papier, 59 x 49 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: '"333" Etching 14/50 Opałka 69'
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'Sunwards Etching 1/50 Opałka 69'
kolaż, tusz/papier, 29 x 20 cm
na odwrociu pieczęcie: 'EX LIBRIS | Ewa et Marek Pietkiewicz', 'FUNDACJA OPALKA'
Praca dwustronna - Półakt kobiecy, ok. 1957
tusz/papier, 42 x 29,5 cm
w załączeniu informacja o pochodzeniu od przyjaciela artysty
Portret kobiety, lata 50. XX w.
olej, karton, płyta; 33 x 25 cm (w świetle oprawy)
sygnowany na odwrocie wraz z dodatkowym szkicem
tempera, papier, 30 x 24 cm w świelte passe-partoutpawr
na odwrocie stempel Fundacji Opałki
Wisła płynie to praca kupiona od brata artysty, Henryka, za zgodą Romana Opałki. Pracę tę zdeponował artysta przed swoim wyjazdem do Francji.
Praca reprodukowana w "Katalogu wczesnych prac Romana Opałki", 1998 r., poz. 400.
tusz, 28 x 20 cm
sygn. stemple Fundacji Opałka
Podwójny - dwustronny rysunek kupiony bezpośrednio od artysty. Praca pochodzi z okresu, gdy Opałka był grafikiem w LWP na przełomie lat 50. i 60.
Praca reprodukowana w "Katalogu wczesnych prac Romana Opałki", 1998 r., poz. 233 i poz. 235.
tusz, kolaż/papier, 29 x 20 cm (w świetle passe-partout)
Ilustracja do książki Roberta Stillera Skamieniały statek, 1967 r.
tempera/papier, 23,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu pieczęć: ''FUNDACJA OPALKA'
Ilustracja do Gilgamesza, 1966 r.
tusz/papier, 28,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Opł | 1966'
technika własna; 17x12 (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: "OPAŁKA"
tusz, gwasz, papier; dwa rysunki 30 x 21 cm każdy; plansza 35 x 50 cm
dwie prace sygnowane p. d.: "R.OPAŁKA"
linoryt, papier, 68 x 48 cm, opisany ołówkiem l.d.: Żagiel I linoryt, śr.d.: odbijał: H. Opałka, p.d.: R. Opałka
kwasoryt, papier, 59,5 x 50 cm, opisany ołówkiem l.d.: 333, śr.d.: kwasoryt odbijał H. Opałka, p.d.: R. Opałka
linoryt, papier, 69 x 50 cm, 31/50, opisany ołówkiem l.d.: Żagiel II linoryt 31/50, śr.d.: odbijał H. Opałka, p.d.: R. Opałka
olej, ołówek/papier, 42 x 29,5 cm
na odwrociu szkic aktu
tusz/papier, 42 x 29,5 cm
na odwrociu szkic aktu
tempera/papier, 27 x 23 cm
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.106, poz. 369 (il.)
tempera/tektura, 22 x 11,5 cm
- porównaj: Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.122, poz. 422 (il.)
- porównaj: Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.122, poz. 425 (il.)
Plakat filmowy Niewidomy muzyk, 1961
offset,papier, 84,5 x 58,5 cm
sygn. i dat. p.g.: R. OPAŁKA 61
ołówek/papier, 42 x 29,5 cm
na odwrociu szkic ołówkiem
Praca dwustronna - Macierzyństwo/Głowa kobiety, 1957
tusz/papier, 42 x 29,5 cm
sygn. p.d.: RENЀ OPALKA 57
offset/papier, 84,5 x 58,5 cm
stan zachowania: bdb
gwasz, tempera, papier; 11,5 x 15 cm
sygnowany p.d. "R. OPALKA"
Z cyklu Alfabet grecki, 1964 r.
olej/płótno, 145,5 x 65,5 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: 'OPAŁKA | Z cyklu alfabet grecki 1964 | Opałka'
Detal - 4425337 z cyklu OPALKA 1965/1 - ∞
odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 31 x 25 cm
opisany na odwrociu: 'OPALKA 1965 / 1 - ? | DETAIL - 4425337'
Detail - 4425337 form the series OPALKA 1965/1 - ∞
gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 31 x 25 cm
described on the reverse: 'OPALKA 1965 / 1 - ∞ | DETAIL - 4425337'
Ilustracja do Gilgamesza (praca dwustronna), 1966 r.
gwasz/papier, 23,5 x 18,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany ołówkiem l.d. : 'Opał 1966'
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s. 92, poz. 316 (il.)
Z serii 'Studium Dotykowe', 1958 r.
tusz/papier, 86,5 x 31,5 cm
sygnowany p.d.: 'R. Opałka'
linoryt/papier, 69 x 48,5 cm
opisany ołówkiem u dołu: '"Żagiel" I Linoryt odbijał H. Opałka'
kwasoryt/papier, 60 x 50 cm
sygnowany i opisany u dołu: '"333" Kwasoryt odbijał H. Opałka R. Opałka'
węgiel, papier; 80 x 67 cm
sygnowany p.d.: "R. OPALKA"
tusz/papier, 28 x 20 cm, oprawiony, na odwrociu pieczęcie: 'Fundacja OPALKA'
- Fundacja Opałka, 2012
- ‚50/50/50’, wydanie jubileuszowe BWA w Kilecach, 2015, str. 86
*opłata droit de suite
- Fundacja Opałka, 2012
*opłata droit de suite
gwasz/papier, 29 x 21 cm
sygnowany i datowany p.d.: '[sygnatura] 1966'
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 87, poz. 298 (il.)
tusz/papier, 29 x 20 cm
sygnowany i opisany: '[sygnatury] 9,2 | 3,2'
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.73, poz. 255 (il.)
tusz/papier, 28 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: '[nieczytelnie] 1966'
LITERARTURA:
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s. 87, poz. 296 (il.)
tempera/papier, 56,5 x 29 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu pieczęcie: 'FUNDACJA OPALKA'
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.117, poz. 408 (il.)
litografia barwna/papier, 41,5 x 57,5 cm (zadruk)
Proletariusze wszystkich krajów
litografia/papier, 57,5 x 40,5 cm (zadruk) 80 x 70 cm (arkusz)
opisany u dołu ołówkiem: 'Proletariusze wszystkich krajów Litografia 16/50 odbijał H.Opałka R.Opałka'
- Opałka/Opałka, katalog wystawy "Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków", Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku 2013, 6/R (il.)
linoryt/papier, 69 x 49 cm (zadruk) 81 x 60,5 cm (arkusz)
opisany u dołu ołówkiem: 'Żagiel I Linoryt 19/30 odbijał H Opałka R OPAŁKA'
kwasoryt/papier, 59,5 x 48,3cm (odcisk płyty), 68,3 x 56,3 cm (wymiar arkusza)
sygnowana oł. (nieczytelna) l.d.: Wieża Babel
kwasoryt/papier, 59,2 x 48,2 cm (odcisk płyty), 68,4 x 56,7 cm (wymiar arkusza)
sygnowana oł. (nieczytelna) l.d.: Potop kwasoryt 5/50 , p.d.: Opałka
linoryt, papier; 82 x 63 cm;
sygn. i opis p. d. ołówkiem: Żagiel II linoryt 22/30 odbijał H Opałka R OPAŁKA
Szkic ilustracji (Brama Brandenburska), 1957 r.
tusz/papier, 29 x 20 cm (w świetle passe-partout)
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.62, poz. 209 (il.)
Niewidomy muzyk, projekt plakatu, 1959 r.
tempera/papier fotograficzny, 17 x 12 cm (w świetle passe-partout)
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s. 49, poz. 162 (il.)
PROJEKT PLAKATU WĘGIERSKIEGO INSTYTUTU KULTURY W WARSZAWIE, ok. 1965
Gwasz, ołówek, papier; 20 x 16,5 cm
Na odwrocie pieczęć Fundacji Opalka
Festiwal wojskowych zespołów estradowych, 1963 r.
offset/papier, 69,5 x 49,5 cm
sygnowany i datowany w druku p.śr: 'OPAŁKA 63'
stan zachowania: bardzo dobry
linoryt/papier, 69 x 50,8 cm (zadruk)
sygnowany, dotowany i opisany ołówkiem u dołu: 'Żagiel II Linoryt 17/30 odbijał H. Opałka R. OPAŁKA'
linoryt/papier, 69 x 48,5 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'Żagiel I Linoryt 21/30 odbijał H. Opałka R. OPAŁKA'
Detal 3 065 461 - 3 083 581 z cyklu 1965/1 - ∞, 1965 r.
akryl/płótno, 196 x 135 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'OPALKA 1965/ I - ∞ | DETAIL 3065461 - 3083581'
na odwrociu nalepka z opisem pracy z Galleria Mialno w Mediolanie oraz Artefiera w Bolonii
- Galleria Milano, Mediolan
- COSTANTI del classico nell'arte del XXe XXI secolo, Fondazione Puclisi Cosentino, Catane, 22.02-29.06.2009
- L’autre moitié de l’Europe, Musée du Jeu de Paume, Paryż 8.02-21.06.2000
- Artefiera, Bolonia, 26-30.01.1995
- COSTANTI del classico nell'arte del XXe XXI secolo, katalog wystawy, Fondazione Puclisi Cosentino, Catania 2009, s.286 (il)
olej, płótno, 122 x 90 cm
sygn. na blejtramie: R. OPAŁKA 64
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
olej/płótno, 82 x 67 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'ROMAN OPAŁKA 56'
Witaj Księżycu, ilustracja, 1957 r.
na odwrociu pieczęcie: 'Fundacja Opalka' oraz 'Exlibris Ewa et Marek Pietkiewicz'
Literatura:
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.71, poz. 248 (il.)
Pragnienie, projekt okładki, 1964 r.
technika mieszana/papier, 29 x 20,5 cm
Literatura
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.112, poz. 393 (il.)
kwasoryt/papier, 62 x 49,5 cm (zadruk)
opisany u dołu ołówkiem: 'Metempsychosis', 'Kwasoryt 23/50', 'odbijał H.Opałka', 'R.Opałka'
offset/papier, 84,5 x 57 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'R. OPAŁKA 61'
stan zachowania: bardzo dobry
offset/papier, 84 x 58 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'OPAŁKA 63'
stan zachowania: bardzo dobry
1965/1-nieskończoności, Detail 3700676-3703241
tusz/papier, 33 x 24 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: 'Opalka 1965/1-∞, Detail 3700676-3703241'
tempera/papier, 127 x 100 cm
sygnowany i datowany p.d.: '[sygnatura]1956'
nieczytelnie sygnowany l.g.
na odwrociu stempel z Fundacji Opałki potwierdzający autentyczność pracy, numer katalogowy 'XIV D/90/108', ex libris Ewy i Marka Pietkiewiczów, naklejki wywozowe z 2006
- kolekcja Ewy i Mariana Pietkiewiczów
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
- Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 16, poz. 37 (il.)
Le Tigre, Ilustracja do książki Roberta Stillera Skamieniały statek, 1967 r.
tempera/papier, 24 x 20 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu pieczęcie: 'Fundacja Opalka'
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.105, poz. 366 (il.)
na odwrociu pieczęcie: 'EX LIBRIS | Ewa et Marek Piertkiewicz', 'FUNDACJA OPALKA'
- Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 67, poz. 232 (il.)
tempera/papier, 24 x 20 cm (w światle passe-partout) 27 x 23 cm (arkusz)
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.102, poz. 355 (il.)
Z cyklu Studia dotykowe, lata 50. XX w.
tusz/papier, 108 x 38 cm
- Porównaj: Bożena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, s. 16, poz. 6
- Porównaj: Opałka, W stronę liczenia, katalog wystawy, Gdańsk 1997, s. 11, s. 13
lata 80. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 30,3 × 23,8 cm,
sygn., tytuł pracy i cyklu oraz przyklejony włos artysty na odwrocie
nakład: 1/1
W trakcie tworzenia serii Detale, które były malowanymi rzędami kolejnych liczb, Opałka nagrywał na taśmie magnetofonowej wypowiadanie kolejnych liczb, a z czasem zaczął regularnie, na bieżąco fotografować własną twarz ukazującą oznaki starzenia się. Artysta w rozmowach z Joanną i Pawłem Sosnowskimi (Opałka index, wyd. Fundacja Propaganda, 2013) opowiadał o tym procesie: "[...]jeśli fotografuje się czas, jeśli chce się pokazać ewidentność zmiany, to każda inność - typu inna fryzura, inna koszula, inny wyraz twarzy - jest zabójcza. Trzeba zawsze zachować ten sam wyraz twarzy, mieć ten sam rodzaj koszuli, ten sam rodzaj fryzury". Prezentowana praca jest jednym z takich autoportretów, dzięki którym Opałka wzmocnił widoczny efekt upływu czasu swoich prac malarskich.
Detail - 4425337 from the OPALKA 1965/1 - ∞ series
1980s
gelatin-silver print, 30.3 x 23.8 cm,
signed, title of the work and of the series
and the artist’s hair attached to the photograph on the reverse
edition: 1/1
When working on Details, his series of paintings showing horizontal lines of consecutive numbers, Opałka would record himself on a tape while uttering the numbers. With time, he started to photograph his own face to show the signs of ageing. As he explained the process in a series of conversations with Joanna and Paweł Sosnowski (Opałka Index, Propaganda Foundation, 2013): "[...] if you photograph time, if you want to show the obviousness of the change, then any difference - like different hairdo, shirt, or facial expression - will make you fail. You always need to have the same facial expression, the same type of shirt, the same kind of hairdo." This work is an example of such self-portrait, using which Opałka reinforced the time-passing effect seen in his paintings.
Linoryt, papier; 68,5 x 51 cm (kompozycja), 81 x 62,5 cm (arkusz)
Sygnowany ołówkiem: Żagiel II Linoryt 16/30 odbijał H Opałka R Opałka
Linoryt, karton; 68,5 x 48 cm (kompozycja), 81 x 60,5 arkusz
Sygnowany ołówkiem: Żagiel I Linoryt 19/30 odbijał H Opałka R Opałka
KOMPOZYCJA z cyklu ALFABET GRECKI, 1964
Olej, pilśnia; 29 x 24,5 cm
Sygnowany na odwrocie: R OPAŁKA
Pochodzenie: od rodziny artysty
litografia/papier 40 x 57,5 cm (zadruk), 69,5 x 82,5 cm (arkusz)
opisany u dołu długopisem: '"Bój to jest nasz ostatni" Litografia 17/50 odbijał H.Opałka R.Opałka'
kwasoryt/papier 60 x 50 cm (zadruk), 82,5 x 68 cm (arkusz)
opisany u dołu ołówkiem: '333 Kwasoryt 39/50 odbijał: 'H.Opałka R.Opałka'
litografia/papier 57 x 40,5 cm (zadruk)
opisany u dołu długopisem: '"Od Kronstadtu do Władywostoku"', 'Litografia 21/50', 'odbijał H.Opałka', 'R.Opałka'
Kompozycja strukturalna - szara, l. 60 XX w.
olej, płótno; 43,5 x 35,5 cm;
sygn. na odwrocie na blejtramie: R OPAŁKA
Praca pochodzi od rodziny artysty
tusz na papierze
13 x 20 cm
Praca ofiarowana przez Fundację Opałka
Na odwrocie znajduje się rysunek Żyrandol
Oraz ex libris MP i stempel Fundacji Opałka.
litografia/papier, 70 x 79 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i opisany u dołu ołówkiem: 'Bój to jest nasz ostatni | Litografia 15/80 | odbijał H. Opałka', sygnowany p.d.: 'R. Opałka'
Kompozycja strukturalna - szara, ok. 1964
olej, płótno; 65,5 x 32,5 cm;
sygn. na odwrocie, na blejtramie: R. OPAŁKA
Praca pochodzi ze spuścizny po artyście.
Szkic ilustracji, około 1966 r.
gwasz/papier, 24,5 x 27,5 cm
- Anna Miziak Sztokholm
- Porównaj: Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 81, poz. 276
olej, płótno; 121 x 90 cm;
sygn. i dat. na odwrocie, na blejtramie:
R. OPAŁKA 64 (praca przed konserwacją)
Tau, z cyklu Alfabet grecki, 1965 r.
olej/płótno, 130,8 x 81,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `OPAŁKA 65 Tau`
- kolekcja prywatna, Łódź
- Roman Opałka, Dom Artysty Plastyka, Warszawa, kwiecień 1966
- Roman Opałka, katalog wystawy indywidualnej w Domu Artysty Plastyka, Warszawa 1966, poz. kat. 28, s.nlb.
- Porównaj: Bożena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, il. 15
Z CYKLU ALFABET GRECKI: TAU, 1965
olej, płótno, 130 x 80 cm
sygn. na odwrocie: OPAŁKA 65 Tau
333 (z cyklu Opisanie Świata), 1969
Kwasoryt; wym.: 590 x 494 mm;
sygn. oł. p.d.: Opałka 69, l.d. tyt., odb. 7/50.
Praca reprodukowana na II stronie okładki "Przeglądu Artystycznego" 1772/2. W 333 fotograficzny portret artysty, wtopiony w motyw architektoniczno-rzeźbiarski, zmniejsza się wraz z nim aż do pyłu unicestwienia. Za tę grafikę Roman Opałka został laureatem Grand Prix III MBG w 1970 roku.
Lit.: I. Jakimowicz, "Współczesna grafika polska", Warszawa 1975, poz. 141, il.; B. Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1976, s. 42; D. Wróblewska, Polska grafika współczesna, Warszawa 1988, poz. 28 (il.).
Plakat CENTRALNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY WOJSKA POLSKIEGO, 1964
Druk, papier; 98 x 67,5 cm
Pochodzenie: ze zbiorów Mateusza Garbowskiego
linoryt/papier, 68,5 x 48 cm (zadruk), 97 x 70 cm (arkusz)
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `Żagiel I linoleum 22/30 odbijał H. Opałka R OPAŁKA`
- Opałka/Opałka, katalog wystawy "Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków", Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku 2013, s. 4/R
linoryt/papier, 68,5 x 50,5 cm
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `Żagiel II linoryt 12/50 odbijał impr H Opałka Roman Opałka`
kwasoryt/papier, papier, 62,5 x 49,5 cm
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `METEMPSYCHSIS Kwasoryt 15/50 odbijał imp. H Opałka Roman Opałka`
- Opałka/Opałka, katalog wystawy "Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków", Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku 2013, s. 8/R
Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, 1963 r.
offset/papier, 98 x 66 cm
sygnowany l.d.: `OPAŁKA 63`
STAN ZACHOWANIA:
dobry, niewielkie naddarcia na dolnej krawędzi
offset/papier, 99,5 x 68 cm
sygnowany l.d.:`OPAŁKA 63`
STAN ZACHOWANIA:
bardzo dobry
olej/płótno, 135,5 x 96 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: `Z cyklu alfabet grecki 1964 | Opałka`
- kolekcja prywatna, Łódz
- Porównaj - Bozena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, il. 15
ołówek, papier, 96 x 73 cm w świetle oprawy
na odwrocie owalna pieczęć Fundacji Opałka ze stwierdzeniem autentyczności
Węgierski Instytut Kultury - Zaproszenie - szkic plakatu, ok. 1965
ołówek, gwasz, papier;
20 x 16,5 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie: stempel w kształcie owalu z napisem: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ /THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA oraz stempel: EX LIBRIS / EWA & MAREK PIETKIEWICZ
Druk, papier; 58 x 85 cm
Pochodzenie: zbiory Mateusza Grabowskiego
ołówek, gwasz, papier;
Z cyklu "Alfabet grecki", 1965 r.
olej/płótno, 106 x 35,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `OPAŁKA 65`
- kolekcja prywatna, Łódź
- Porównaj - Bożena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, il. 13 i 14
tempera/papier, 30 x 43 cm
Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 47, poz. 157
olej, płótno, 119x70 cm
sygn. i dat.: R. OPALKA 59
opisany na odwrocie: R. OPALKA 1959/ VOL D`ICARE
tusz, papier; 20 x 29 cm w świetle passe-partout;
niesygnowany
olej/płótno, 130,7 x 80 cm
Rouge et Noir (Czerwone i czarne), 1959 r.
olej/płótno, 90 x 60 cm
sygnowany i datowany p.d.: `R.OPALKA 59`
sygnowany i opisany na odwrociu: `R. OPALKA | ROUGE ET NOIR 1959`
1965/1-∞, 1965 r., Detail 2890944-2910059
akryl/płótno, 196 x 135 cm
na odwrociu sygnowany i opisany: `Opalka 1965/1-∞, Detail 2890944-2910059`
- John Weber Gallery, Nowy Jork
- Peter Stuyvesant Collection
- kolekcja prywatna, UE
- Hasselt, Provincaal Museum, A Choice within a Choice, 1981-1982
- Zevenaar, Turmac, Kunstwerk Elf Bedrijven te Gast bij de jubilerende Peter Stuyvesant Stichting, 1985
- Zevenaar, Turmac, 30 Jaar Peter Stuyvesant Collectie: Hommage a Spinoza, 1990
- Amsterdam, Stedelijk Museum, Art Works: International Modern Art in the Industrial Working-Environment, an Experiment over more than Thirty Years: Peter Stuyvesant Foundation, 1991-1992
Barcelona, Fondación Miró, El Arte Funciona, 1992
- Saragossa, Palacio de la Lonja and Valencia, Museo de la Ciudad, 1992
- Paryż, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, l`Art Actif, 1992
Kompozycja abstrakcyjna, 1964 r.
olej, deska, 106 × 36 cm
na odwrocie: ROMAN OPAŁKA
oraz pieczęć fundacji Romana Opałki potwierdzająca autentyczność pracy
Reprodukowany i opisywany:
Roman Opałka - Album monograficzny,Kraków 1996, s. 98;
Opałka - w stronę liczenia, Muzeum Narodowe w Gdańsku, 1997, s. 22
technika mieszana, papier tektura; 95 x 125 cm
sygn. p.d. [nieczytelna]
Estymacja: 30000 - 40000 PLN
olej/płótno, 130,2 x 80,7 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: `Z cyklu alfabet grecki 1965 | Opałka`
Estymacja: 90 000 - 120 000 zł
technika mieszana, papier naklejony na tekturę; 187,7 x 100,2 cm
sygn. p.d. monogramem artysty
Na odwrocie monogram artysty i data 1953
Obraz opisany i reprodukowany w Roman Opałka, Katalog wczesnych prac artysty, il. str 14
estymacja: 23000 - 28000 zł
Technika własna/papier
28 x 20 cm
Sygn. p. d.: Opałka 1966
Projekt ilustracji do Skamieniały statek - baśnie malajskie Roberta Stillera, 1967 r.
tusz, tempera/papier, 25 x 22 cm
Roman Opałka, katalog wczesnych prac, [oprac.] Paweł Sosnowski, Maciej Piasecki, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 99 (reprodukcja).
Estymacja: 6 000 - 8 000
tempera/papier, 15,5 x 38 (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: `R. OPAŁKA`
Estymacja: 7 000 - 9 000
Obraz dwustronny
Technika: papier, tusz
Wymiary: 30x20 cm
Data powstania: pierwsza połowa lat 60 XX w.
Technika: papier, tusz
Wymiary: 110x40 cm
Data powstania: 1965 r.
Technika: tempera, papier
Wymiary: 22x11 cm
Sygnatura: p.d.
Data powstania: 1959 r.
Technika: papier, tusz
Wymiary: 29x20 cm
Data powstania: 1960 r.
Technika: papier, węgiel
Wymiary: 27x20 cm
Data powstania: 1960 r.
Technika: papier, technika własna
Wymiary: 28x20 cm
Sygnatura: p/d - Opałka 1966
Data powstania: 1966 r.
Technika: papier, tusz
Wymiary: 200x100 cm
Sygnatura: p.d.
Data powstania: 1953 r.
Scena z Gilgamesza (praca dwustronna)
technika własna, papier fotograficzny
28 x 20,5
sygn. śr. d. i dat. (ołówkiem)
333 (Z CYKLU OPISANIE ŚWIATA), 1969
Kwasoryt, papier; 60 x 50 cm (odcisk płyty)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: "333" Kwasoryt 17/50 odbijał-impr. H. Opałka Roman Opałka
Kwasoryt, papier; 50 x 60 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: : "Jądro" Kwasoryt 14/50 impr - odbijał H. Opałka Roman Opałka
litografia, papier;
57,5 x 40,5 cm (wymiar kompozycji),
90,5 x 73 cm (wymiar arkusza);
Napisy u dołu ołówkiem l. d.: Walka, śr. d.: Litografia 4/50; p. d.: odbijał-imp. H Opałka Roman Opałka
ILUSTRACJA DO KSIĄŻKI ROBERTA STILLERA SKAMIENIAŁY STATEK, 1967
Technika własna, papier; 27 x 24 cm
Ex Libris Centralnej Biblioteki Wojskowej (1963)
niesygnowany,
cynkotypia,
3.8x3.8 cm
litografia, papier;
50 x 63 cm (wymiar odbitki),
67,5 x 94 cm (wymiar całego arkusza);
napisy l. d.: "Bój to jest nasz ostatni" śr. d.: Litografia 8/50
p. d.: odbijał- imp. H Opałka Roman Opałka
Kompozycja do Gilgamesza, 1966
papier fotograficznt, technika własna - akryl,
28 x 20 cm,
sygn. p.d.: Roman Opałka
olej, płótno;
90,5 x 69,5 cm;
sygn. p. d.: RENÉ OPALKA 56
Na odwrocie na krośnie: OPAŁKA R. 54 r.
ołówek, papier;
20 x 17 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Dla Halszki/ Roman/ Lipiec 58
Rysunek dwustronny -
awers: Dwie kobiety, rewers: Portret mężczyzny.
tusz, papier; 56 x 38,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: RENÉ OPALKA 57
kwasoryt, papier;
59 x 49 cm (wymiar kompozycji);
sygn. i dat. p. d.: Opałka 68 oraz napisy śr. d.: kwasoryt 7/10,
l. d.: Wieża Babel
linoryt, papier;
68,5 x 51 cm (wymiar kompozycji);
sygn. (ołówkiem): l. d.: Żagiel II Roman Opałka, śr. d.: Linoryt III/V,
p. d.: Imprint - Odbijał Henryk Opałka
kwasoryt, papier;
50 x 59,5 cm (wymiar kompozycji)
70 x 76 cm (wymiar arkusza);
sygn. i opis u dołu ołówkiem l. d.: "Jądro", śr. d.:
kwasoryt 14/50, p. d.: impr - odbijał HOpałka
olej, płótno, 134 x 100 cm;
nie sygn.;
Praca posiada poświadczenie autentyczności
wystawione przez Henryka Opałkę, brata
artysty, z dn. 9. września 2012 roku.
olej, płótno; 90,5 x 69,5 cm;
sygn. p. d.: RENE OPALKA 56
linoryt, papier;
68,5 x 48 cm (wymiar kompozycji);
opisany u dołu ołówkiem - l. d.: Żagiel - 657 Roman Opałka,
śr. d.: Linoryt II/V, p. d.: Odbijał Henryk Opałka - imprint
węgiel/papier, 97 x 75 cm
sygnowany p.d.: `Roman Opałka`
Roman Opłaka, Prywatna kolekcja Ewa i Marek Pietkiewcz & MODULUS, katalog, Kraków 1996, s. 20 (ilustracja czarno-biała);
Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s, 9, kat. 12 (ilustracja czarno-biała).
Estymacja: 4 000 - 5 800
kwasoryt/papier, 75,5 x 58,5 cm
w l.d. nr: `2/50`, sygnowany i datowany p.d.: `R.Opałka 70`
Estymacja: 5 000 - 7 000
linoryt/papier, 86 x 70 cm (w świetle passe-partout)
numerowany l.d.: `1/10`, sygnowany p.d.: `Opałka`
Estymacja: 5 000 - 7 000
kwasoryt, papier,
82 x 70 cm (wymiar arkusza);
opisany u dołu l. d.: "METEMPSYCHOSIS" śr. d.: Kwasoryt 10/50 p. d.: Odbijał - imprint - H Opałka R Opałka.
kwasoryt, papier;
70 x 76 cm (wymiar arkusza);
PLAKAT, KOMU ŚPIEWAJĄ SKOWRONKI, 1960
Offset, papier, 61 x 86 cm
Sygnowany p.g.: R.OPAŁKA 60
Offset, papier, 84 x 58 cm, dwa egzemplarze, nie rozcięte
Sygnowany l.d.: OPAŁKA 64
PLAKAT, W POGONI ZA METEORYTEM, 1963
Offset, papier, 59 x 41 cm
Sygnowany p. śr.: OPAŁKA
PLAKAT, PRZEGLĄD WOJSKOWYCH ZESPOŁÓW ESTRADOWYCH, 1969
Offset, papier, 85 x 57 cm
Sygnowany wzdłuż p. krawędzi: OPAŁKA 69
Stan zachowania; ślady zagięcia
PLAKAT, STUDIO PLASTYCZNE KLUB PLACÓWKA, 1959
Offset, papier, 70,5 x 50 cm
Sygnowany wzdłuż p. krawędzi: R.OPAŁKA 59.
Stan zachowania: Cztery ubytki
PLAKAT, UCIECZKA NAD MORZE, 1960
Offset, papier, 58 x 43 cm
Sygnowany p.d.: R. OPAŁKA 60
PLAKAT, CENTRALNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY WOJSKA POLSKIEGO, 1963
Wersja zielona
Offset, papier, 100 x 67 cm
Sygnowany l. d.: OPAŁKA 63
CENTRALNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY WOJSKA POLSKIEGO, 1963
Offset, papier, 100 x 68 cm
Sygnowany l.d.: OPAŁKA 63
wersja czerwona
Offset, papier, 100 x 67 cm
Sygnowany l. d.: OPAŁKA 63
tempera/papier, 22,5 x 41 cm (w świetle passe-partout)
Ilustracja do książki Roberta Stillera "Skamieniały Statek"
Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszaw 1998, s. 110, poz. 389.
Estymacja: 5 000 - 7 000 zł
kwasoryt, papier,
59 x 49 cm (wymiar kompopzycji)
sygn. p. d.: Opałka 68, l. d.: Wieża Babel, śr. d.: kwasoryt 7/10A
kwasoryt, papier,
82 x 70 cm (wymiar arkusza);
offset/papier, 65,5 x 95,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany ołówkiem p. d.: `Opałka 1955 | Opałka 2002`
LITERATURA: praca reprodukowana [w]: Roman Opałka, B. Kowalska, Kraków, 1996, il. 4
Estymacja: 3 000 - 4 000
tusz, akwarela/papier, 18 x 12,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `R. OPALKA`
Estymacja: 2 000 - 3 000
litografia, papier,
68 x 50 cm (wymiar arkusza);
opisana u dołu l. d.: Proletariusze wszystkich krajów, śr. d.: Litografia 7/50, p. d.: Imprint - odbijał H Opałka Roman Opałka
1965/1- DETAIL 3698110-3700675
tusz, papier
sygn., tytułowany na odwrocie
33,2 x 24 cm
Prezentowana praca oprawiona jest w plexi-box
Proweniencja:
kolekcja prywatna, Monako
1965/1- DETAIL 3695418-3698109
tusz, papier
sygn. i tytułowany na odwrocie
33,2 x 24 cm (13 x 91/2 in.)
Proweniencja:
kolekcja prywatna, Monako
zestaw dwóch fotografii
sygn. i dat. na odwrocie
30 x 24 cm (każda)
Proweniencja:
praca zakupiona bezpośrednio od artysty przez obecnego właściciela
1965/1- Detail 5533044-5547368
akryl, płótno
196 x 135 cm
Proweniencja:
litografia, papier,
70,5 x 52 cm (wymiar arkusza);
opisana l. d.: Od Kronsztatu [sic!] do Władywostoku, śr. d.: Litografia 7/50, p. d.: Imprint - odbijał H. Opałka Roman Opałka
tusz na papierze
28 x 20 cm
tusz na papierze
28 x 20 cm
Wersja niebieska
Offset, papier,
100 x 67 cm
Sygnowany l. d.: OPAŁKA 63
offset, papier,
100 x 68 cm
Sygnowany l.d.: OPAŁKA 63
wersja czerwona
Offset, papier,
100 x 67 cm
Sygnowany l. d.: OPAŁKA 63
Offset, papier,
59 x 41 cm
Sygnowany p. śr.: OPAŁKA
Offset, papier,
61 x 86 cm
Sygnowany p.g.: R.OPAŁKA 60
Offset, papier,
84 x 29 cm
Sygnowany l.d.: OPAŁKA 64
gwasz/papier, 28 x 24,5 cm
sygnowany p. d.: `R. OPAŁKA`
Estymacja: 3 000 - 4 000 zł
tusz, akwarela/papier, 13 x 17,5 cm
(w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `R. OPAŁKA`
Estymacja: 1 800 - 2 800 zł
Linoryt, papier; 68 x 51 cm
Sygnowany pod ryciną ołówkiem: Żagiel II Roman Opałka | Linoryt III/V | Imprint - odbijał Henryk Opałka
Linoryt, papier; 66,5 x 49 cm
Sygnowany pod ryciną ołówkiem: Żagiel III Roman Opałka | Linoryt II/IV | Imprint-odbijał Henryk Opałka
kwasoryt, papier, 59 x 49,4 cm;
opisany u dołu ołówkiem: "METEMPSYCHOSIS" Roman Opałka, Kwasoryt 12/50, odbijał - imprint H. Opałka
Rysunek dwustronny - awers : Dwie kobiety , rewers : Portret mężczyzny , 1957 r.
tusz/papier,
56 x 38,5 cm
sygnowany i datowany na awersie p. d.: `RENÉ OPAŁKA 57`
na rewersie pieczątka: `Muzeum Narodowe w Warszawie | Przedmiot podlega | zakazowi wywozu zagranicę`
Estymacja: 3 000 - 5 000 zł
Kwasoryt, papier; 49,2 x 59,2 cm odcisk płyty
Sygnowany ołówkiem pod ryciną l.: "Jądro" Roman Opałka; śr.: Kwasoryt 1/50; p.: odbijał - imprint Henryk Opałka
Linoryt, papie; 68 x 48 cm odcisk płyty
Sygnowany ołówkiem pod ryciną l.: Żagiel - 65, Roman Opałka; śr.: Linoryt II/V, p.: odbijał Henryk Opałka - imprit
Linoryt, papier; 68,5 x 51 cm odcisk płyty
Sygnowany ołówkiem pod ryciną l.: Żagiel Roman Opałka; śr.: Linoryt IV/V; p.: Imprint - Odbijał Henryk Opałka
Linoryt, papier;
68,5 x 51 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryc. l.: Żagiel II Roman Opałka,śr.: Linoryt III/V,
p: Imprint - odbijał Henryk Opałka
Linoryt, papier;
66 x 49 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryc. l.: Żagiel III Roman Opałka,śr.: Linoryt II/V,
Kwasoryt, papier;
49,2 x 59,2 cm odcisk płyty
Sygnowany ołowkiem pod ryc. l.: "Jądro" Roman Opałka, śr.: Kwasoryt 4/50, p.: odbijał- imprint H. Opałka
Kwasoryt, papier;
59 x 49,4 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryc.: l.: "333" Roman Opałka, śr.: Kwasoryt 10/50, p.: odbijał - imprint H. Opałka
akwaforta, papier,
64,5 x 78 cm (w świetle oprawy);
opisana u dołu: "Jądro" Roman Opałka kwasoryt 2/50
Odbijał - imprint H Opałka
333 - z cyklu Opisanie Świata, 1969
akwaforta, papier,
78 x 65 cm (w świetle oprawy);
opisana u dołu: "333" Roman Opałka Kwasoryt 11/50 Odbijał - imprint HOpałka
linoryt, papier, 82,5 x 65 cm;
opisana u dołu ołówkiem: Żagiel - Roman Opałka 65 Linoryt IV/V Imprint Odbijał Henryk Opałka
akwaforta, papier, 62 x 51 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Opałka 67;
opisana u dołu: Adam i Ewa Kwasoryt Główna nagroda na I Międzynarodowym Biennale Grafiki w Bradford
Projekt ilustracji do Skamieniały statek - baśnie malajskie Roberta Stillera
gwasz, tusz/papier,
23,5 x 20 cm (w świetle passe - partout)
Technika własna, papier;
27 x 24 cm
olej, płótno,
145,5 x 65,5 cm;
sygn. na odwrocie l.g.: OPAŁKA oraz obok napis: Z cyklu alfabet grecki 1964 / Opałka
rysunek, piórko, tusz, papier,
32,7 x 24 cm;
p.d. napis drukowany: Roman Opałka - Detail 2310630 - 2313775
Kwasoryt;
wym.: 590 x 494 mm;
sygn. oł. p.d.: Opałka 69, l.d. tyt., odb. 7/50. Lit.: I. Jakimowicz, "Współczesna grafika polska", Warszawa 1975, poz. 141, il. (il. s. 35)
akwaforta, papier,
61,5 x 48,7 cm (odcisk płyty);
opisana u dołu ołówkiem: Metamorphosis kwasoryt 14/50 Opał;
na odwrocie dwie pieczęcie, prostokątna i okrągła, z Fundacji Opałka
Twoje zaś potomstwo uczynię liczne jak ziarnka pyłu ziemi, 1970
akwaforta, papier, 76 x 60,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: Opałka 70 (ołówkiem);
opisana l. d.: "E faro si che la tua progenie sara come la polvere della terra";
nr odbitki śr. d.: Etching 50/78
OPAŁKA 1965 | 1 - DETAL - 4739782 - 4742554 KARTKA Z PODRÓŻY, 1965 R.
tusz/papier,
33 x 24 cm
technika własna, papier,
28 x 84 cm;
sygn. p. d.: R. Opałka (ołówkiem)
technika własna, sklejka;
106 ,5 x 36,5 cm
sygn. na odwrocie: ROMAN OPAŁKA
olej, płótno,
145,5 x 65,5 cm;
DWIE ILUSTRACJE DO POEMATU GILGAMESZ, 1966 R. (współoprawne)
gwasz/tektura,
28 x 18 cm oraz 23 x 16,5 cm
sygnowany i datowany trzykrotnie: 'Opał 1966'
LITERATURA: Roman Opałka. Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 327 i 328 (reprodukowany)
tempera/papier,
25,4 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
LITERATURA: Praca reprodukowana [w:] Katalog wczesnych prac, 1998, sf. 98, poz. 332.
szkic ilustracji do książki "Skamieniały statek. Baśnie malajskie" Roberta Stillera
Ilustracja do książki Skamieniały statek
tusz, papier
23,5 x 20,5 cm
ołówek, papier
41 x 29 cm
tempera/papier,
tusz, papier,
44,5 x 37,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d. RENÉ OPAŁKA 57
tusz, papier,
26,5 x 17,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: OPALKA
węgiel, papier, 124 x 98 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p.d., w prawym górnym rogu nieduży rysunek sangwiną
sygn., dat. l.d. tusz, papier
44.5x38 (w świetle passe-partout)
tempera, kredka, papier,
26 x 23 (w świetle passe-partout)
na odwrocie stempel Fundacji Opalka, EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz oraz przyklejony certyfikat Fundacji Opalka potwierdzający autentyczność pracy.
technika własna, sklejka,
106,5 x 36,5 cm
opisany na odwrocie: OPAŁKA 65
technika własna, papier,
28 x 84 cm;
Detail 1965/1- Detail - 5432002
fotografia czarno-biała, brom, papier,
30,3 x 23,8 cm;
sygn. dat. i opisana na odwrocie (ołówkiem) oraz naklejony włos Artysty;
egzemplarza autorski, nakład: 1/1
akwaforta, papier, 59,5 x 48,5 cm (odcisk płyty), 75,7 x 60 cm (wymiar arkusza);
sygn. p. d.: Opałka 68 (ołowkiem); tytułl. d.: Wieża Babel; nr odbitki pośrodku u dołu: Kwasoryt 7/10 A (ołowkiem);
tusz, papier, 19,5 x 29 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: R. OPALKA ;
na odwrocie stemple z Fundacji Opalka
technika własna, sklejka, 106,5 x 36,5 cm
opisany na odwrocie: `ROMAN OPAŁKA`
Z cyklu Studium dotykowe, 1959
olej/płótno,
100 x 70 cm
sygn. i dat. p.d.: `R.OPAŁKA 59`
technika własna, sklejka,
106,5 x 36,5 cm;
opisany na odwrocie: ROMAN OPAŁKA
węgiel, papier, 125 x 97 cm;
sygn. p. d.: ... 1953
Ilustracja do książki Roberta Stillera
Skamieniały statek, Le Tigre,1967 r.
tempera, papier, 24 x 20 cm
tempera, papier, 24 x 20 cm
tempera, papier, 24 x 20 cm
tempera, papier, 24 x 20 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier,26 x 21,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 27 x 23 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 25 x 21,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 21,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 21,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 21,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5 x 20,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera,papier, 23,5 x 20,5 cm
tusz, papier, 29 x 20 cm
Awers: Martwa natura z czajnikiem
Rewers: Zamyślony z czajnikiem
węgiel, papier, 100 x 72 cm sygn.: awers: p.d.: R.Opałka
Skamieniały statek, 1967 r.
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5x20,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5x20,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5x20,5 cm
Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5x20,5 cm
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 27 x 23 cm
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 27 x 23 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 26,5 x 23 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 24 x 41,5 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
Skamieniały Statek, 1967 r.
Tempera, papier, 26,5 x 43,5 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier
Skamieniały Statek, 1967 r.
Tempera, papier
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5 x 20,5 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 22 x 13 cm
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 45 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
Skamieniały Statek, 1967 r.
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 25 x 42 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5 x 41,5 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 23 x 41,5 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
Skamieniały Statek, 1967 r.
Tempera, papier, 24 x 20,5 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 24 x 20,5 cm ( w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 24 x 41,5 cm (w św. Passe-partout)
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 23 x 20,5 cm
Skamieniały Statek, 1967 r.
Tempera, papier, 23,5 x 20,5 cm
Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 21,5 cm
tusz, papier, 29 x 20 cm (awers) tusz,
papier, 29 x 20 cm (rewers)
tusz, papier, 29 x 20 cm (awers)
tusz, papier, 29 x 20 cm (rewers)
Z cyklu studium dotykowe, 1959
olej, płótno, 100 x 70 cm
sygn. i dat. p.d.: R.OPAŁKA 59
tempera, papier, 25 x 21,5 cm (w świetle passe-partout)
tempera, papier, 23,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
tempera, papier, 28 x 20 cm (w świetle passe-partout)
tempera, papier, 16 x 9 cm
Skamieniały statek - ilustracja do książki Roberta Stillera, 1967
tempera, papier, 25 x 21,5 cm
tusz, papier,
28,4 x 20,3 cm (świetle passe-partout),
niesygnowany
w załączeniu ksero z albumu wystawy z podobnymi kompozycjami.
tusz, papier, 28,4 x 20,3 cm (świetle passe-partout);
gwasz, papier,
127 x 100 cm
sygn. ol. p.d.: Opalka 1954, na odwr. p.d. stempel: EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz, obok po p. pieczec okragla z napisem w srodku: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIELO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPALKE | THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA
Powstanie Warszawskie - szkic, ok. 1959
praca obustronna: tusz, gwasz, papier
15 x 37 cm (w świetle passe-partout) oraz 15,3 x 37 cm (w świetle passe-partout); niesygnowana
Bibl.: Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, poz. 415, s. 119.
tusz, papier
20 x 29 cm (w świetle passe-partout); niesygnowany
praca obustronna: tusz, gwasz, papier,
15 x 37 cm (w świetle passe-partout) oraz 15,3 x 37 cm (w świetle passe-partout);
niesygnowana
Z cyklu "Alfabet grecki", 1965
technika własna, olej, płótno, 130 x 80 cm;
na odwrocie na blejtramie naspi: R. OPAŁKA
oraz napis autorski na płótnie: Z cyklu grecki alfabet 65 / Opałka
tusz, papier, 20 x 29 cm (w świetle passe-partout);
niesygnowany
linoryt, papier,
22,5 x 21 cm (w świetle passe-partout);
w l.d. napis: LINORYT; w p.d. napis: REWE OPALKA
tusz, odcisk, papier kremowy,
106,3 x 36,3 cm (w świetle ramy)
na odwr. wycięte okienko ukazujące okrągłą pieczęć Fundacji Opalka z potwierdzeniem autorstwa
rysunek, piórko, tusz, papier, 34 x 25 cm;
sygn. i opisany na odwrocie ołówkiem:
OPALKA 1965 / 1 - /
DETAIL 2850826-2853920
Technika mieszana, papier; 29,6 x 23,8 cm
Sygnowany l. d.: R. OPAŁKA
BEZ TYTUŁU - SZKIC ILUSTRACJI, ok. 1957
Technika mieszana, papier; 27 x 24 cm
Technika mieszana; 45,3 x 26 cm w świetle oprawy
Nie sygnowany
PRACA DWUSTRONNA - PORTRETY KOBIECE, 1956-1957
Tusz, papier; 40,6 x 28,8 cm
Niesygnowany
z cyklu "Umieranie Świata" 1968 - 1970;
akryl, płótno, 62 x 73 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: R. Opałka / .... ; RO 1969;
obraz wystawiany w Warszawie i na KUL w Lublinie w 1971-72
z serii ilustracji do książki "Gilgamesz"
Gwasz papier; 29 x 20,5 cm w świetle
Sygnowany z jednej strony śr. d.: Opałka
tusz, odcisk, papier kremowy,
107.5 x 37.5 cm
na odwr. p.g. okrągła pieczęć Fundacji Opalka z potwierdzeniem autorstwa
linoryt/papier, 78 x 60 cm
sygnowany u dołu ołówkiem: `Metamorphosis linoryt 14/50
linoryt/papier, 75 x 56,5 cm
sygnowany u dołu ołówkiem: `Żagiel` linoryt/6 Opałka`
1956 r.
Olej na kartonie 48 x 37 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany l.d. - "R.O. 56"
kwasoryt/papier
75,6 x 62 cm
sygnowany i datowany ołówkiem u dołu
kwasoryt/papier
76 x 61 cm
kwasoryt/papier
75 x 61 cm
Skamieniały statek-szkic ilustracji (1967)
niesygnowany
tempera, papier
26x21.5
tusz, pędzel, papier
22x18,5 cm
drzeworyt, papier
70 x 50 cm
gwasz, papier,
127 x 100 cm
sygn. oł. p.d.: Opałka 1954, na odwr. p.d. stempel: EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz, obok po p. pieczęć okrągła z napisem w środku: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ | THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA
węgiel, papier pakowy naklejony na tekturę,
100 x 73 cm
sygn. oł. p.d.: Opałka 1953, na odwr. l.g. stempel: EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz, niżej pieczęć okrągła z napisem w środku: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ | THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA
litografia, 55 x 68 cm
sygn. ołówkiem l.d.: "H.Opałka 2000", p.d.: "W dolinie Faraonów", na środku: "litografia 13/13"
litografia, 62 x 78 cm
sygn. ołówkiem l.d.: "H.Opałka 2001", p.d.: "Fantazja Arlekina", na środku: "litografia 11/20"
litografia, 63,5 x 78 cm
sygn. ołówkiem l.d.: "H.Opałka 97", p.d.: "Słoneczny kwiat", na środku: "litografia 2/11"
Grafika, 49,5 x 67 cm; (odbitka)
Pieczęć funalogi im. R.O.
"ADAM i EWA", 1968 (z cyklu OPISANIE ŚWIATA)
kwasoryt, 60 x 48 cm,
sygnowany pod płytą p.d. "Opałka 1968", l.d. "Adam i Ewa", pośrodku "kwasoryt 8/10"
gwasz, tusz, karton, 123,5 x 91,5 (w świetle passe-parout)
sygn. p. d.: R. Opałka 58,
Z cyklu Studium dotykowe [?], 1959
olej, płótno,
100 x 70 cm
sygn. p.d.: R. OPALKA 59.
Tusz na papierze 24,5 x 18,5 cm
Nie sygnowany
Na odwrocie pieczęć fundacji R. Opałki
Ilustracja (awers i rewers) do poematu Gilgamesz, 1966
gwasz na kartonie,
28 x 18 cm oraz 23 x 16,5 cm,
sygnowany trzykrotnie "Opł 1966"
Reprodukowany: Roman Opałka. Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 327 i 328.
astralografia,
49 x 67 cm,
na odwrocie okrągła pieczątka Fundacji Opałki oraz pieczątka kolekcji Ewy i Marka Pietkiewiczów
gwasz, technika mieszana, papier,
28 x 25 cm
tusz, papier,22 x 18.5 cm
sygnowany później przez autora oł. l.d.: 1996, śr.d.: Opałka, na odwr. p.g. stempel:
EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz, niżej pieczęć okrągła z napisem w środku: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ | THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA
tempera, papier,
25 x 44.5 cm
Węgiel na papierze 41 x 28,5 cm
Nie sygnowny
Litografia na papierze 60 x 44 cm
Nie sygnowny
tusz, papier
33,2 x 24 cm
kwasoryt, papier,
62 x 49.3 cm
Studium portretowe (Siedząca), 1954
tusz, papier,
97 x 127 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: Opałka [znak autorski] 1954 na odwrocie oprawy l.g.: XIII D - 90/108, p.d.: stempel Fundacji Opalka z potwierdzeniem autorstwa w języku polskim i angielskim, obok po prawej pieczątka: EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz
gwasz, papier, 15 x 38 cm (w świetle passe-partout); sygn. p. d.: R. OPAŁKA
KOMPOZYCJA DWUSTRONNA: WĘDROWIEC i BÓG OJCIEC, 1966
technika własna (czarny gwasz, tusz), karton, 23 x 16,8 cm, trzykrotnie sygnowany "OPŁ"
Portret dziewczynki z warkoczami
mieszana,
33.9 x 28.3 cm
kwasoryt, papier,
58,8 x 47,9 (odbitka płyty);
u dołu napis autorski - Kwasort 76/7/6 Opałka 68
astralografia, papier,
67 x 49.3 cm
Sygnowana oł. pod ryc. l.R. OPALKA
gwasz na kartonie, 14,5 x 19 cm w świetle p-p.na odwrocie pieczęcie: "Fundacja Opalka" i "Ex Libris Ewa i Marek Pietkiewicz"
tusz na papierze, 25,5 x 17 cm w świetle p-p.
sygnowany p.d.: "Opałka"
na odwrocie pieczęć "Fundacja Opalka"
węgiel, 26,5 x 18,5 cm w świetle p-p.
na odwrocie szkic tuszem
na ramie pieczęcie: "Fundacja Opalka" i "Ex Libris ewa i Marek Pietkiewicz"
reprodukowany: Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 54.
technika własna, 67 x 50 cm
na odwrocie pieczęć "Fundacja Opalka" i "Ex Libris Ewa i Marek Pietkiewicz"
węgiel na kartonie, 98 x 124 cm
sygnowany p.d.: "Opałka 1955"
reprodukowany: Roman Opałka, Kraków 1996, s. 31.
tusz,
41 x 29 cm
na odwrocie szkice piórem i ołówkiem
na ramie pieczęcie: "Fundacja Opalka" i "ExLibris Ewa & Marek Pietkiewicz"
reprodukowany: Roman Opałka, katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 28.
tusz,
41 x 28,7 cm
na odwrocie pieczęcie: Fundacji Opalka i "ExLibris/ Ewa & Marek Pietkiewicz"
tusz,
41 x 29 cm
tusz,
41 x 28,7 cm
Pragnienie, 1958 (projekt okładki)
węgiel na kartonie, 27 x 20 cm w świetle p-p.
na odwrocie rysunek węglem, na ramie fragmenty dwóch pieczęci "Fundacja Opalka" i Exlibris "Ewa et Marek Pietkiewicz"
Reprodukowany w Katalogu wczesnych prac - Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 113, il. 395
tusz na kartonie, 27,5 x 20 cm
na odwrocie rysunek ołówkiem
na ramie fragmenty dwóch pieczęci "Fundacja Opalka" i Exlibris" Ewa et Marek Pietkiewicz"
Reprodukowany w Katalogu wczesnych prac - Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 33, il. 97
węgiel na kartonie, 42 x 29 cm
na odwrocie trzy pieczęcie "Fundacja Opalka" i Exlibris "Ewa et Marek Pietkiewicz"
Reprodukowany w Katalogu wczesnych prac - Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 32, il. 95
tusz na kartonie, 18 x 26 cm
w świetle p-p
Reprodukowany w Katalogu wczesnych prac - Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 118, il. 410