CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno (dublaż)
60 x 92 cm
sygn. p.d.: JOSEPH CHELMONSKI | 1882 paris
Proweniencja:
Błotnista droga, obraz namalowany przez artystę w Paryżu w 1882, w 1883 wystawiony został w Galerii Georgesa Petit’a przy Rue de Séze 8, skąd zapewne trafił do zbiorów w Ameryce. W latach późniejszych był własnością znanego kolekcjonera Maksymiliana F. Węgrzynka (1892-1944), wybitnego działacza polonijnego, wydawcy nowojorskiego "Nowego Świata" (1922-1944), v-prezesa Fundacji Kościuszkowskiej i współzałożyciela Komitetu Amerykanów Polskiego Pochodzenia oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego. O jego zbiorach, w których były jeszcze trzy inne obrazy Chełmońskiego, pisał, m.in. Antoni Słonimski w swoich Listach z Ameryki. Po śmierci Węgrzynka obraz pozostał własnością jego żony, która w 1968 sprzedała go do kolekcji Stanisława Stańczyka w Londynie. W 1975 został wystawiony na aukcji w londyńskim Domu Aukcyjnym Christie’s, gdzie został zakupiony do kolekcji Michała Cieplińskiego w Waszyngtonie. Po roku 2000 obraz trafił w prywatne ręce w Kanadzie, a następnie do Polski. Dzięki uprzejmości kolekcjonera Błotnista droga od roku 2012 była eksponowana na wystawie malarstwa Józefa Chełmońskiego w Pałacu w Radziejowicach.
Informacje powyższe zawdzięczamy p. Tadeuszowi Matuszczakowi, znakomitemu znawcy twórczości Chełmońskiego i autorowi licznych prac o artyście.
cena wywoławcza: Wykup abonament
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno, 45.5 x 77 cm
sygn. l.d.: JOZEF CHEŁMOŃSKI / 1885
na odwrocie: pieczątka ze składu przyborów malarskich w Paryżu, oraz uszkodzona naklejka z The Parrish Art Museum
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Polska
kolekcja Stanisława Złotkowskiego, USA
REPRODUKOWANY:
Katalog wystawy Polish Paintings. A Loan Exhibition, The Parrish Art Museum, Southampton,
Long Island, Nowy Jork, 1957, poz. 21, il. na s. 41 .
Matuszczak T., Józef Chełmoński, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków, 2003, s. 15.
Katalog 164 Aukcji Sztuki Dawnej Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 17.12.2009, poz. 14.
Polish Paintigs. A Loan Exhibition. The Parrish Art Museum, Southampton, Long Island, Nowy Jork, 1957
Wystawa jednego obrazu, Muzeum Pałac w Radziejowicach, 18 XII 2009 - 30 I 2010
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
PEJZAŻ z DRZEWEM NA HORYZONCIE, ok. 1890
olej na płótnie naklejonym
na tekturę, 30,2 x 47 cm,
sygnowany p.d. "Chełmoński".
Ekspertyza Joanny Sosnowskiej z sierpnia 1996 r. oraz dokumentacja konserwatorska E. Olizar-Dowgiałło z 27.VIII. 1997 r.
Obraz od blisko stu lat w posiadaniu rodziny obecnego właściciela.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
Jesienna wichura. Jesienna zawierucha.
Jesienny wieczór. Herbstabend.
olej, płótno
75 x 159 cm
sygn. l.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI | W WARSZAWIE | 1875 r.
Pochodzenie: 1891 własność Juliusza Wertheima w Warszawie, a w 1907 odnotowany jako własność jego syna Piotra Wertheima. W 1994 wystawiony w Galerie Horszowski we Wrocławiu i sprzedany nieznanemu nabywcy. W 1997 wystawiony na aukcji w Warszawie, trafił do kolekcji prywatnej we Wrocławiu.
Obraz klasy muzealnej, zajmujący ważne miejsce w historii polskiego malarstwa.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
Spotkanie na postoju, poł. lat 80. XIX w.
tusz lawowany, gwasz, papier kremowy; 15 x 26,5 cm w św. p-p.;
na odwrocie napisy: 6 [w kółku] / 261 / Une Rencontre au Relais / 39 x 46 oraz odwrócony w stosunku do pozostałych Joseph Chelmonski
Obraz posiada ekspertyzę Pani Anny Tyczyńskiej - historyka sztuki
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. u dołu: J CHELMOŃSKI
Na odwrocie nalepka z Salonu Sztuki St Kulikowskiego z Warszawy, Krakowskie Przedmieście 7, z autorem i tytułem dzieła oraz nalepka depozytowa z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem 52/95.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno, 71 x 174 cm
sygn. l.d.: Józef Chełmoński/1878 Paris
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Polska
aukcja Domu Aukcyjnego Desa Unicum z 13.12.2007
aukcja Domu Aukcyjnego Polswiss Art z 20.05.2001
REPRODUKOWANY:
Słonimski A., Listy z Ameryki: Powrót i Chełmoński, [w:] Tygodnik Ilustrowany, 1879, nr 316, s. 47.
Biesiada Literacka, 1894, nr 34, s. 220.
Wiadomości Literackie, 1936, nr 9/1 III/ s. 4.
Katalog wystawy: Nieznane dzieła wielkich mistrzów. Malarstwo polskie XIX/XX w. Pokaz depozytów, Muzeum Narodowe w Warszawie, styczeń - luty 1999, s. 13, poz. 6, il.V, s. 10.
Katalog aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art, 20.05.2001, poz. 17.
Matuszczak T., Józef Chełmoński, Kraków, Wydawnictwo Kluszczyński, 2003, s. 53.
Katalog aukcji Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 13.12.2007, poz. 15.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej/płótno, 79,3 x 104,9 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI | 1907'
na krośnie fragment papierowej nalepki z TZSP w Warszawie
- kolekcja Bolesława Durasewicza
- Salon Abe Gutnajera
- Tadeusz Matuszczak, Chełmoński poszukiwany, Radziejowice 2014, poz. nr 100
- TZSP w Warszawie, 1907
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej/płótno naklejone na tekturę, 20,5 x 36 cm
sygnowany l.d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI'
na odwrociu potwierdzenie dr Kazimierza Buczkowskiego wypisany atramentem: "Obraz niniejszy malowany olejno na płótnie nalepionym na tekturę | wymiary w. 20 cm, sz. 35 (płótno) sygnowany z lewej u dołu majuskułą | JÓZEF CHEŁMOŃSKI jest według mego przekonania oryginalną pracą | Józefa Chełmońskiego (1849-1914). | Obrazek przedstawia chłopa ubranego w płótniankę i kaszkiet, orzącego | rolę pługiem zaprzężonym w parę wołów idących w stronę prawą | Po lewej na dalszym planie dwa krzyże za nimi w głębi chaty. Przed | skibami oraz w powietrzu unoszą się ptaki; Niebo pogodne z jasnymi chmu- | rami w jednej linji rozłożonymi. (Niebo to było retuszowane) | Kraków 10.VII.43 [podpis] KBuczkowski".
na odwrociu ramy, na papierowej naklejce napisane atramentem wyrazy: "Opinogóra | A.Krasi[ński]'
- kolekcja Adama hr. Krasińskiego, Opinogóra (?)
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno, 84,5 x 110,5 cm
sygn. l.d.: JOZEF CHELMONSKI/ Paris 1879
Zbiory Fundacji im. Ciechanowieckich, Zamek Królewski w Warszawie, X.- XII. 1989 r.
Reprodukowany:
Zbiory Fundacji im. Ciechanowieckich, katalog wystawy, Warszawa 1989, il. poz. 11.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej na płótnie naklejonym
na tekturę, 30,2 x 47 cm,
sygnowany p.d. "Chełmoński".
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno; 66 x 90,3 cm;
sygn. i dat. l. d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1886 (ostatnia cyfra słabo czytelna);
na odwrocie na dolnej listwie krosna naklejka papierowa z napisem: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / Autor: Józef Chełmoński / Tytuł dzieła: "Kaczki nad wodą"/ [dalsza część nalepki zaklejona papierem widoczna w promieniach IR] Rodzaj dzieła: ol., pł /Podpis autora: wł. pryw.
Obraz posiada ekspertyzę Agencji Art Konsultant Pana Adama Konopackiego
Literatura ogólna (wybór):
- M. J. Wegner Józef Chełmoński w świetle korespondencji [w:] "Źródła do dziejów sztuki polskiej", t. VI, Wrocław 1953;
- J.Wiercińska "Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914", Wrocław 1969, s. 49;
- M. Masłowski "Malarski żywot Józefa Chełmońskiego", Warszawa 1965;
- A. Vetulani Chełmoński Józef Marian, [w:] "Słownik artystów polskich", t. I, Warszawa 1971;
- A. Ligocki "Józef Chełmoński", Warszawa 1973;
- M. Masłowski "Józef Chełmoński", Warszawa 1973;
- "Malarstwo polskie od XVI do początku XX wieku" [katalog zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie], Warszawa 1975;
- "Józef Chełmoński (1849-1914)" T. I. Wystawa monograficzna, opr. T. Matuszczak, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1987 [dalej: "Katalog"];
- T. Matuszczak "Józef Chełmoński", Kraków 1996;
- T. Matuszczak "Józef Chełmoński", Kraków 2003.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
gwasz, akwarela, tusz lawowany, papier; 15,2 x 26,5 cm w św. p-p.;
na odwrocie napisy ołówkiem (częściowo czytelne): Joseph Chelmonski; zum Vestlub? in Pologne
Obraz posiada ekspertyzę Pani Anny Tyczyńskiej
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej/płótno, 33 x 49 cm
sygnowany p. d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI'
Obraz jest mniejszą wersją płótna "Pogoda" ("Jastrząb") ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Załączono opinię naukową na temat tego obrazu napisał dnia 08 04.1997 mgr Tadeusz Matuszczak, kurator wystawy monograficznej Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 1987 oraz autor wielu albumów, książek i innych opracowań dotyczących malarza.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
W WAGONIE III KLASY w ROSJI, 1887
tusz lawowany, gwasz na papierze naklejonym na tekturę,
25,6 x 39 cm, sygnowany i datowany p.d. "J. CHEŁMOŃSKI", pod rysunkiem p.d. autorski (?) napis ołówkiem:" Intérieur d’Une [!] Wagon Russe [!] de III Classe".
Na odwrocie naklejone orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego, zaprzysiężonego biegłego sądowego, potwierdzające autorstwo Józefa Chełmońskiego: wystawione w Krakowie
4. VI.1940 r.
Pracę zaopiniował również Tadeusz Matuszczak w 2007 r. (opinia nie załączona).
Rysunek był eksponowany na "Wystawie Dzieł Józefa Chełmońskiego" w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie w roku 1907, jednej z największych wystaw ukazujących twórczość artysty jeszcze za jego życia (patrz: Katalog wystawy s. 5, nr 15; wystawiony p.t. W wagonie III klasy w Rosyi, wł. prywatna).
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno naklejone na płytę, 24,5 x 35 cm
na odwrocie stara nalepka z napisem odręcznym: "mal. przez J. Chełmońskiego"
oraz kserokopia opinii J. Zielińskiej (z 1993 r.), której autorka datuje powstanie obrazu na lata spędzone przez malarza w Kuklówce (po 1889).
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno, 35 x 50 cm
niesygn.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA, 1903
akwarela, gwasz, węgiel, kredka, drapanie
61,8 x 38,8 cm
sygn. pod kompozycją p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1903. del. [łacińskie delineare - rysować]
Obraz opisany i reprodukowany:
- "Tygodnik Ilustrowany", 1903, II półrocze, nr 46 z dn. 14 (1) listopada, il. na s. 901 (okładka); tekst: Nasze ryciny, s. 917.
Ponadto o kopiach Chełmońskiego, m.in. także:
- J. Wegner, Józef Chełmoński w świetle korespondencji, Ossolineum, Wrocław 1953, s. 19, 93, listy nr 112 i 113;
- E. Rejman, ZP, Dlaczego Józefa Chełmońskiego proszono o wierną kopię M.B. Jasnogórskiej [w:] "Jasna Góra" Miesięcznik Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, 1989, R. VII, nr 3 (65) z marca 1989, s. 14-15.