CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
Modlitwa [Przed bitwą pod Racławicami], 1909
Heliograwiura; wym.: 555 x720 mm; sygn. pł. p.d.: Fotograwiur Paulussena w Wiedniu; l.d. informacja o wydawcy; pod kompozycją tytuł. Pionowe załamanie (miejscami pęknięcie) prawego i lewego marginesu, bez szkody dla kompozycji. Praca była premią dla członków TPSP we Lwowie za rok 1909.
cena wywoławcza: Wykup abonament
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno, 74,1 x 58,8 cm (malatura 73 x 58,8 cm)
sygnowany u dołu po prawej: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1886
To nieznane do tej pory dzieło Józefa Chełmońskiego powstało w 1886 roku i stanowi zapowiedź znanego obrazu o tym samym tytule: (Dropie, 1886, ol. pł., 66,5 x 100,5 cm, sygn. l. d.: JOZEF CHELMONSKI / 1886, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie).
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno; 91,5 x 149 cm
sygn. l.d. JÓZEF CHEŁMOŃSKI 906
Reprodukowany i opisany: Alfred Ligocki, Józef Chełmoński, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa, 1983, il. Str. 75 Tadeusz Matuszczak, Józef Chełmoński, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2003, il.barwna str. 113
estymacja: 850000 - 1 200 000 zł
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
Chromolitografia, papier; 52 x 68 cm
Reprodukował J.Löwy w Wiedniu, wydawnictwo TPSP w Krakowie dla swoich członków
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, tektura; 16,5 x 22,5 cm;
sygn. l. d.: JOZEF CHEŁMOŃSKI
Jozef Chełmoński jako przedstawiciel realizmu polskiego w duchu narodowym fascynował się folklorem, często ukazywał sceny z życia wsi, starał się ukazać obiektywną prawdę połączoną z grą barw pod wpływem zmieniającego się światła. Znany obraz o tym samym tytule z 1896 roku znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
Poranek (Ranek, Świt, Świtanie, Zachód), 1911 r.
olej, płótno, 98 × 146 cm
sygn. i dat p. d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI /
(data nieczytelnie)
Estymacja: 700 000 - 800 000 zł
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
KRAJOBRAZ Z BODIAKAMI, ok. 1909 - 1910
Olej, płótno dublowane; 23,1 x 33,7 cm
Napis p.d.: Malował Chełmoński
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
ołówek, papier; 20,5 x 17,5 cm w świetle passe-partout;
sygnowany po lewej stronie u dołu: JÓZEF CHEŁMOŃSKI
na odwrocie nalepka wystawowa: 2041 Autor Chełmoński Józef | Tytuł Parobczak | Rodzaj dzieła rys. | Cena | Własność | Data nadesłania 192
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno dublowane na wosk; 65,5 x 95,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1903
oraz napis autorski: dla Maryni/ na pamiątkę ojciec/ J.Ch
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
ołówkiem/papier, 24,5 x 33 cm (w świetle passe-partout)
na odwrocie ołówkiem szkic konia oraz potwierdzenie autentyczności przez córkę artysty
Estymacja: 4 000 - 6 000
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej/płótno, 88 x 117 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Józef Chełmoński | Munchen 1872`
ODWROCIE: 1) na płótnie pieczątka ze składu przyborów malarskich w Monachium; 2) nr depozytowy Muzeum Narodowego w Krakowie oddział w Sukiennicach - `8755`
WYSTAWIANY: Muzeum Narodowego w Krakowie oddział w Sukiennicach - jako stały depozyt od 1998 do 2011 roku
REPRODUKOWANY: 1) Archiwum fotograficzne Instytutu Sztuki PAN w Warszawie (nr 7425); 2) Dział Dokumentacji w Muzeum Narodowym w Warszawie (nr negatywu 1739); 3) Katalog Aukcji Domu Aukcyjnego Unicum, 1996; 4) T. Matuszczak, Józef Chełmoński, Kraków, wyd. Kluszczyński 1996, s. 32
LITERATURA: 1) Krystyna Czarnocka, Józef Chełmoński, Warszawa, 1957; 2) Jan Wegner, Józef Chełmoński, Warszawa, 1958; 3) Maciej Masłowski, Żywot malarski Józefa Chełmońskiego, Warszawa, 1965; 4) Tadeusz Matuszczak, Józef Chełmoński, Kraków, wyd. Kluszczyński, 1996
Estymacja: 1 200 000 - 1 500 000
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
płótno naklejone na tekturę, 9,5 x 16 cm
ODWROCIE: papierowa naklejka z TZSP w Warszawie z 1922 r. oraz odręczny napis atramentem: `autentyczność szkicu śp Ojca mego Józefa Chełmońskiego | potwierdzam Jadwiga Chełmońska`
WYSTAWIANY: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, 1922 r.
Estymacja: 12 000 - 18 000 zł
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. u dołu: J CHELMOŃSKI
Na odwrocie nalepka z Salonu Sztuki St Kulikowskiego z Warszawy, Krakowskie Przedmieście 7 z autorem i tytułem dzieła oraz nalepka depozytowa z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem 52/95.
Wczesny szkic jeźdźca i konia autorstwa Józefa Chełmońskiego pochodzi z okresu jego studiów na Akademii Monachijskiej.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno dublowane,
40 x 108 cm [po konserwacji];
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1879
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, tektura, 30 x 35,5 cm;
sygn. z lewej: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1905
Według przekazu ustnego obraz pochodzi od rodziny artysty, z Kuklówki.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, tektura,
30 x 35,5 cm;
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
Litografia;
wym. w świetle ppartout: 297 x 209 mm;
sygn. pł. p.b.: J. CHEŁMOŃSKI. Grafika z "Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903. Stan zachowania: grafika po konserwacji. Lit.: Grońska M., "Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz. 5.
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
MODLĄCY SIĘ CHŁOP, OK. 1906 R.
olej/płótno naklejone na tekturę,
15,2 x 11 cm
ODWROCIE: odręczy napis atramentem: `Autentyczność studium śp ojca | Józefa Chełmońskiego stwierdzam | Jadwiga Chełmońska`
OPINIE: obraz posiada opinię Tadeusza Matuszczaka
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, płótno
61 x 93 cm
sygn. l.d. Joseph Chelmonski / Paris 1882
CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)
olej, tektura naklejona na płótno,
55,5 x 72 cm;
napis wtórny p. d.: J. CHEŁMOŃSKI