Jadalnia, II poł. XIX w., drewno dębowe dogłębnie czernione, Alzacja (?). Wymiary kredensu wynoszą: wys. – 271 cm, dł. – 145 cm, gł. – 62 cm. Wysokość stołu wynosi 78 cm. Wymiary pomocnika wynoszą: wys. – 95 cm, dł. – 115 cm, gł. – 44,5 cm. Wymiary krzeseł wynoszą: wys. – 108 cm, dł. – 46,5 cm, gł. – 43 cm. Więcej zdjęć na stronie: http://art-d.com.pl/galeria/meble/komplety-mebli/jadalnia-2/
W skład kompletu wchodzi: kredens 3-częściowy ze zwieńczeniem, pomocnik z uchylnym blatem kryjącym pod spodem blacik z białego marmuru; stół na potężnej bogato rzeźbionej nodze, z blatem (w stanie zamkniętym będącym owalem) o wymiarach 130×112 cm, z możliwością dołożenia dwóch blatów pomocniczych o długości 97 cm każdy. Po całkowitym rozsunięciu blat stołu ma wymiary 306×130 cm i zasiada przy nim wygodnie dwanaście osób. Sześć krzeseł z tapicerowaną nakładką na siedzisko, pierwotnie wyplatane siatką. Wszystkie meble wchodzące w skład jadalni posiadają podobną ornamentyką występującą na różnych elementach poszczególnych mebli. Zamki są sprawne, kluczki z lanego mosiądzu dorobione współcześnie, szkło w drzwiczkach nastawy kredensu zabytkowe, nierówne, z pęcherzykami powietrza. Kolor nie jest czarny, tylko ciemno-brunatny z przetarciami na wypukłościach, olistwowaniach i blacie kredensu. Na kredensie zwieńczenie w postaci dwóch gryfów podtrzymujących kartusz z herbem na kaboszonie. Godny podkreślenia jest fakt, że jadalnia jest kompletna, została zakupiona z „pierwszych rąk” z domostwa, gdzie stała prawdopodobnie od początku swojego istnienia. Więcej zdjęć na stronie: http://art-d.com.pl/galeria/meble/komplety-mebli/jadalnia-2/