1 zł
2 600 000 zł

ANDRIOLLI Elwiro Michał (1836 Wilno - 1893 Nałęczów)

List [Odwiedziny], 1890

piórko, tusz, pędzel, tusz lawowany, ołówek, papier;
62 x 47 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. l. d.: Andriolli. / 1890.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Głowa szlachcica, 1883 r.

ołówek, tusz/papier, 21,5 x 17,5 cm (w świetle passe-partout)
dedykacja wewnątrz przedstawienia (fragment "Litwy" Władysława Syrokomli): 'Nie zląkł się prosty szlachcic karmiony | twem żytem | Ani Turków pod Wiedniem, ni skał | pod Madrytem. | Józefowi Hormanowi na przyjazną pamiątkę | od Andriollego | Paryż, 27 Gr. 1883.'

PORTRET MĘŻCZYZNY W OKULARACH, 1871

Węgiel, papier; 38 x 28 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: andriolli / 1871
na odwrocie orzeczenie autorstwa Leszka Ludwikowskiego z 1982 r.

Marya

Konrad BRANDEL (1838-1920)
Antoni MALCZEWSKI (1793-1826)
Warszawa 1879. Nakład Gebethnera i Wolffa.
8 fotografii z ilustracjami E. Andriollego,
każda oryginalnie sygnowana suchym tłokiem p. d.: Brandel; 35 x 27 cm; fotografie ca. 19 x 15 cm;
oprawa wydawnicza, płótno, ozdobna, czcionka wypukła (niezwykle rzadka), złocona tytulatura na licu, otoczona również wypukłą bordiurą. Druk na grubym kartonie, tekst i ilustracje w ozdobnej podwójnej ramce, ozdobne inicjały w drzeworycie.
Stan zachowania: niewielkie przetarcia oprawy, blok poluźniony, charakterystyczne plamki, poza tym stan dobry, ilustracje czyste.

Andriolli w sztuce i życiu społecznym

Henryk PIĄTKOWSKI, Henryk DOBRZYCKI
"278 rysunków w tekście 25 po za tekstem w tem 28 utworów dotąd niereprodukowanych" Warszawa 1904 Nakładem Henryka Dobrzyckiego. Skład główny w Księgarni E. Wende i S-ki.
37x28 cm, unikalna oprawa wydawnicza sygnowana ślepym tłokiem "Tow.Komandytowe Puget Jerzyna i S-ka Warszawa Marjensztad 16"; płótno, lico z tłoczoną na biało, dębową bordiurą, sygnowaną przez projektanta "W.K." 25 całostronicowych ilustracji, 10 tablic. Niezwykle ciekawa proweniencja książki: zakupiona przez Janusza Kotarbińskiego (sygnatura tuszem "Januszowie Kotarbińscy Zakopane 1919r." w 1919 roku (rok zamieszkania Kotarbińskiego w Zakopanem) w księgarni Leonarda Zwolińskiego na Krupówkach 37 w Zakopanem. (pieczęć w owalu "L.Zwoliński księgarnia Zakopane").

Marya

Antoni MALCZEWSKI (1793-1826)
Warszawa 1876. Nakład Gebethnera i Wolffa. Druk J. Ungra. 8 fotografii z ilustracji E.Andriollego, każda oryginalnie sygnowana suchym tłokiem p.d. "Brandel", 35 x 27 cm, fotografie ca. 19 x 15 cm, oprawa wydawnicza, płótno, ozdobna, wypukła (niezwykle rzadka), złocona tytulatura na licu, otoczona również wypukłą bordiurą, skórzany, 5-cio polowy, współcześnie wykonany grzbiet z zachowanym oryginalnym szyldzikiem i wypukłymi zwięzami. Druk na grubym kartonie, tekst i ilustracje w ozdobnej podwójnej ramce, ozdobne inicjały w drzeworycie.
Stan zachowania: niewielkie przetarcia i zaplamienia oprawy, charakterystyczne plamki i zabrudzenia na niektórych stronach, poza tym stan dobry, ilustracje czyste.

Bohaterki poezyi polskiej

Warszawa, 1880 r. Nakład i druk Salomona Lewentala, 37 x 28 cm, oprawa płótno z epoki, tłoczona i złocona tytulatura na licu,
zawiera 12 całostronicowych drzeworytów na oddzielnych tablicach, w tym powtórzony dwa razy frontyspis.

Wiwat kawalerski stan !, 1875 r.

akwarela, kredka/tektura, 22 x 22,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Andriolli | 1875`
na odwrociu opisany nieczytelnie oraz nalepka galeryjna `Desa` z opisem obrazu

PAN TADEUSZ czyli Ostatni zajazd na Litwie...,

z illustracyami E. M. Andriollego", Lwów [1882] nakładem Księgarni H. Altenberga [Drukiem F. A. Brockhausa w Lipsku]. 37 cm, s. [8], 294, [1]. W drzeworycie: 25 tablic ilustr., 10 ilustr. w tekście, 12 inicjałów, 13 finalików. Brzegi kart złocone. Tekst w ozdobnych ramkach. Oprawa: płótno, tłoczenia, złocone tytuły na licu i grzbiecie oprawy. Stan bardzo dobry.
Wg rysunków M. E. Andriollego, sygnowanych i datowanych "1881", sztychował A. Zajkowski (dwie ryciny sygnował Charles Baude, jedną - A. H. Tegetmeyer).
E. XIX, III, 164. Banach 788.

PEJZAŻ LEŚNY

Olej, płótno; 80 x 60,5 cm
Załączona nota na temat historii obrazu spisana przez obecnego właściciela.

Miecznik i Maria rozpaczający po wyjeździe Wacława, 1875 r.

kredka, gwasz/papier, 50 x 38,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: `Andriolli | 1875`

Estymacja: 6 000 - 9 000

Bitwa z Tatarami

kredka, gwasz/papier, 46 x 36 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l.d.: `1875 | Andriolli`

Estymacja: 6 000 - 9 000

Miecznik klęczący przy mogiłach córki i żony

kredka, gwasz/papier, 46 x 36,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d.: `Andriolli`

Estymacja: 6 000 - 9 000

Posłaniec Wojewody przybywa z listem do Miecznika, 1875 r.

kredka, gwasz/papier, 47,5 x 36,5 cm (w świetle oprawy)

Estymacja: 6 000 - 9 000

Pożegnanie Marii i Wacława

sygnowany l.d.: `Andriolli`

OPIS:
Powieść poetycka "Maria" napisana w 1825 roku przez Antoniego Malczewskiego (1793 - 1826) to jeden z najważniejszych utworów romantycznych w polskiej literaturze.

Estymacja: 6 000 - 9 000

Z Wiatki, 1869 r.

ołówek/papier, 10,5 x 16,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Andriolli | Wiatka 14 Maja | 1869 roku`
ODWROCIE: papierowa naklejka z galerii Sztuka w Warszawie z 1912 r.

Estymacja: 3 500 - 5 000 zł

RYNGRAF POWSTAŃCZY Z MATKĄ BOSKĄ CZĘSTOCHOWSKĄ I CHRYSTUSEM JAKO MĘŻEM BOLEŚCI, l. 60 XIX w.

Olej na blasze;
14,5 x 12,7 cm
Stan zachowania odpryski warstwy malarskiej. Obraz pochodzi od rodziny przyjaciółki żony M.E. Andriollego. Według przekazu - był to osobisty ryngraf malarza - powstańca.

Mikołaj Kopernik, jego poprzednicy

drzeworyt, papier,
52 x 65,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie - p.d.: Andriolli / w Warszawie 1872 ;
l.d. - J. STYFI . J HOLEWIŃSKI (na płycie);
napis p.d.: Rytowali w zakładzie drzeworytniczym "Kłosów":
J. Styfi, J. Holewiński, A. Zajkowski, M. Kluczewski

LAKIERNIK MALUJźCY BRYCZKĘ, 1876

akwarela, kredka na papierze,
27 x 20,5 cm w świetle passe-partout,
sygnowana l.d "1876 / Andriolli". Na odwrocie naklejona opinia (na papierze firmowym) Dra Stanisława Dąbrowskiego, "zaprzysiężonego biegłego sądowego dla malarstwa artystycznego", datowana 15 X 1953 r. w Krakowie, potwierdzająca autentyczność dzieła.

Dzieci bawiące się z dziadkiem

kredka, akwarela, papier, 26,5 x 20,5 cm;
sygn. l. d.: Andriolli 1879

liczba obiektów: 24