Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
ANDRIOLLI Elwiro Michał | PAN TADEUSZ czyli Ostatni zajazd na Litwie...,

Elwiro Michał ANDRIOLLI (1836 Wilno - 1893 Nałęczów)

PAN TADEUSZ czyli Ostatni zajazd na Litwie...,

z illustracyami E. M. Andriollego", Lwów [1882] nakładem Księgarni H. Altenberga [Drukiem F. A. Brockhausa w Lipsku]. 37 cm, s. [8], 294, [1]. W drzeworycie: 25 tablic ilustr., 10 ilustr. w tekście, 12 inicjałów, 13 finalików. Brzegi kart złocone. Tekst w ozdobnych ramkach. Oprawa: płótno, tłoczenia, złocone tytuły na licu i grzbiecie oprawy. Stan bardzo dobry.
Wg rysunków M. E. Andriollego, sygnowanych i datowanych "1881", sztychował A. Zajkowski (dwie ryciny sygnował Charles Baude, jedną - A. H. Tegetmeyer).
E. XIX, III, 164. Banach 788.

Luksusowa edycja arcypoematu. Rysunki Andriollego weszły do kanonu polskiej ilustracji książkowej. Niezwykły egzemplarz: z 25 tablicami (drzeworyty na tincie), zamiast 24, opisanych w literaturze.

Cykl kartonów do Pana Tadeusza (tusz i gwasz) z 1881 r. znajduje się obecnie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

Absolwent Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu i Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Powstaniec 1863 r., po ucieczce z więzienia pracował w Londynie i Paryżu jako ilustrator czasopism. Po próbie przedostania się do kraju aresztowany i zesłany do Wiatki (1866-1871). Po amnestii, w Warszawie tworzył ilustracje do "Tygodnika Illustrowanego", "Kłosów" i "Biesiady". W l. 1883-1886 ponownie w Paryżu. W ostatnim okresie życia powrócił do olejnego malarstwa religijnego, które to tematy podejmował już w Wiatce.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ANDRIOLLI Elwiro Michał
Syn Franciszka rzeźbiarza i dekoratora. Studiował w moskiewskiej Szkole Rysunku i Rzeźby, pod kierunkiem S. Zaranki. W 1857 roku za "Portret studenta" Akademia Petersburska nadała mu tytuł "niekłassnyj chudożnik". Dalsze studia podjął w rzymskiej Akademii św. Łukasza, gdzie na konkursie uzyskał wielki srebrny medal. Po powstaniu styczniowym przebywał w Anglii, a następnie w Paryżu gdzie wykonywał ilustracje do czasopism, rzeźbił i rytował. Przebywał na zesłaniu w Wiatce gdzie udzielał lekcji rysunku, malował portrety, obrazy religijne (wykonał malowidła ścienne w miejscowym soborze). Po powrocie do Warszawy zyskał rozgłos jako ilustrator czasopism oraz utworów literackich (m.in. J. Słowackiego, E. Orzeszkowej, A. Malczewskiego). W 1881 roku wykonał popularne do dziś ilustracje do :Pana Tadeusza". W 1883 roku został zaproszony do Paryża gdzie wykonywał ilustracje do dzieł F. Coopera, T. Gauthiera i W. Szekspira. . W latach 1882-1893 skupił się na ilustrowaniu dzieł A. Mickiewicza. Malował także obrazy dla Kościołów. Odbywał podróże, ilustrowane własnymi rysunkami. Rysując posługiwał się ołówkiem lub tuszem i gwaszem.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl