Konrad BRANDEL (1838-1920) Antoni MALCZEWSKI (1793-1826) Warszawa 1879. Nakład Gebethnera i Wolffa. 8 fotografii z ilustracjami E. Andriollego, każda oryginalnie sygnowana suchym tłokiem p. d.: Brandel; 35 x 27 cm; fotografie ca. 19 x 15 cm; oprawa wydawnicza, płótno, ozdobna, czcionka wypukła (niezwykle rzadka), złocona tytulatura na licu, otoczona również wypukłą bordiurą. Druk na grubym kartonie, tekst i ilustracje w ozdobnej podwójnej ramce, ozdobne inicjały w drzeworycie. Stan zachowania: niewielkie przetarcia oprawy, blok poluźniony, charakterystyczne plamki, poza tym stan dobry, ilustracje czyste.
Pierwsza w Polsce literacka książka ilustrowana oryginalnymi fotografiami. Fotografie dzieł Andriollego wykonał osobiście Konrad Brandel, autor unikatowej dokumentacji fotograficznej Warszawy z końca XIX w., konstruktor pierwszego w Europie aparatu fotograficznego z automatyczną migawką, nazwanego fotorewolwerem. Wyprodukował ich zaledwie około 100 sztuk tylko na zamówienia m.in. Fałata, Gierymskiego, Siemiradzkiego. Wynalazek przyniósł Brandlowi wielką sławę w całej Europie, otrzymał za niego order od cesarza Franciszka Józefa. J. Wiercińska pisze: "Dziś książki z oryginalnymi fotografiami są poszukiwane przez wyspecjalizowanych kolekcjonerów, którzy ich ogólną liczbę w skali światowej oceniają na około zaledwie 1000 tytułów pochodzących z lat 1850-1890." Marya - najsłynniejsza powieść Antoniego Malczewskiego, inspirowana tragicznymi dziejami hr. Gertrudy z Komorowskich Potockiej porwanej i utopionej w 1771 r. na rozkaz Franciszka Salezego Potockiego, ojca jej męża, Stanisława Szczęsnego Potockiego.
Lit.: A. Banach, Polska książka ilustrowana 1800-1900, Kraków - Wydawnictwo Literackie - 1959, s. 450, poz. 743; J. Wiercińska, Sztuka i książka, PWN 1986, s.130-138.
ANDRIOLLI Elwiro Michał
Syn Franciszka rzeźbiarza i dekoratora. Studiował w moskiewskiej Szkole Rysunku i Rzeźby, pod kierunkiem S. Zaranki. W 1857 roku za "Portret studenta" Akademia Petersburska nadała mu tytuł "niekłassnyj chudożnik". Dalsze studia podjął w rzymskiej Akademii św. Łukasza, gdzie na konkursie uzyskał wielki srebrny medal. Po powstaniu styczniowym przebywał w Anglii, a następnie w Paryżu gdzie wykonywał ilustracje do czasopism, rzeźbił i rytował. Przebywał na zesłaniu w Wiatce gdzie udzielał lekcji rysunku, malował portrety, obrazy religijne (wykonał malowidła ścienne w miejscowym soborze). Po powrocie do Warszawy zyskał rozgłos jako ilustrator czasopism oraz utworów literackich (m.in. J. Słowackiego, E. Orzeszkowej, A. Malczewskiego). W 1881 roku wykonał popularne do dziś ilustracje do :Pana Tadeusza". W 1883 roku został zaproszony do Paryża gdzie wykonywał ilustracje do dzieł F. Coopera, T. Gauthiera i W. Szekspira. . W latach 1882-1893 skupił się na ilustrowaniu dzieł A. Mickiewicza. Malował także obrazy dla Kościołów. Odbywał podróże, ilustrowane własnymi rysunkami. Rysując posługiwał się ołówkiem lub tuszem i gwaszem.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl