ANDRIOLLI Elwiro Michał | Bohaterki poezyi polskiej

Elwiro Michał ANDRIOLLI (1836 Wilno - 1893 Nałęczów)

Bohaterki poezyi polskiej

Warszawa, 1880 r. Nakład i druk Salomona Lewentala, 37 x 28 cm, oprawa płótno z epoki, tłoczona i złocona tytulatura na licu,
zawiera 12 całostronicowych drzeworytów na oddzielnych tablicach, w tym powtórzony dwa razy frontyspis.

Wszystkie - z wyjątkiem: Maria i Miecznik A.Malczewskiego - wykonane przez jednego z najlepszych ksylografów XIX wieku, Edwarda Gorazdowskiego. Maria i Miecznik rytował Jan Holewiński. Wszystkie grafiki sygnowane na płycie przez autora kompozycji "Andriolli" oraz drzeworytników. Każda grafika poprzedzona opisem kompozycji oraz fragmentami tekstów, do których odnoszą się poszczególne ilustracje, m.in. Lila Weneda, Balladyna, Grażyna, Aldona z "Konrada Wallenroda", Zosia z "Dziadów".
Stan zachowania: niewielkie zabrudzenia, nieznaczne przetarcia i zaplamienia oprawy, poza tym stan bardzo dobry.
Lit.: A. Banach, Polska książka ilustrowana 1800 - 1900, Kraków - Wydawnictwo Literackie - 1959, s. 452, poz. 768

ANDRIOLLI Elwiro Michał
Syn Franciszka rzeźbiarza i dekoratora. Studiował w moskiewskiej Szkole Rysunku i Rzeźby, pod kierunkiem S. Zaranki. W 1857 roku za "Portret studenta" Akademia Petersburska nadała mu tytuł "niekłassnyj chudożnik". Dalsze studia podjął w rzymskiej Akademii św. Łukasza, gdzie na konkursie uzyskał wielki srebrny medal. Po powstaniu styczniowym przebywał w Anglii, a następnie w Paryżu gdzie wykonywał ilustracje do czasopism, rzeźbił i rytował. Przebywał na zesłaniu w Wiatce gdzie udzielał lekcji rysunku, malował portrety, obrazy religijne (wykonał malowidła ścienne w miejscowym soborze). Po powrocie do Warszawy zyskał rozgłos jako ilustrator czasopism oraz utworów literackich (m.in. J. Słowackiego, E. Orzeszkowej, A. Malczewskiego). W 1881 roku wykonał popularne do dziś ilustracje do :Pana Tadeusza". W 1883 roku został zaproszony do Paryża gdzie wykonywał ilustracje do dzieł F. Coopera, T. Gauthiera i W. Szekspira. . W latach 1882-1893 skupił się na ilustrowaniu dzieł A. Mickiewicza. Malował także obrazy dla Kościołów. Odbywał podróże, ilustrowane własnymi rysunkami. Rysując posługiwał się ołówkiem lub tuszem i gwaszem.