1 zł
2 600 000 zł

RYTKA Zygmunt (1947 Warszawa - 2018)

Obiekt nietrwały, 1989

Odbitka żelatynowo-srebrowa,Podłoże PC, 23.5 x 18 cm

cena wywoławcza: Wykup abonament

H. Stażewski, .. , A. Rotenberg, z cyklu: Kolekcja prywatna, 1981 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, technika mieszana, vintage print/papier barytowy, 18 x 23,5 cmopisany, sygnowany i datowany na odwrociu
na odwrociu pieczęć autorska

Ciągłość nieskończoności, 1983/2005 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier RC, 20,3 x 30 cmopisany, sygnowany i datowany na odwrociu: "RYTKA ZYGMUNT | "CIĄGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI | CONTINUAL INFINITY | 1983 / 2005"
na odwrociu odcisk palca artysty

Radio i telewizja

fotografia czarno-biała, papier, 18,5 x 24 cm, na odwrocie pieczątka autorska

Helmut Nadolski

fotografia czarno-biała, papier fotograficzny; 16,7 x 10,6 cm;
na odwrocie stempel autorski.

Zestaw fotografii

1. Scena z opery Granda: Agnieszka Fatyga i Emilian Kamiński; fotografia czarno-biała, papier fotograficzny; 18 x 23,9 cm; na odwrocie nalepka autorska oraz opis fotografii.
2. Scena z przedstawienia: Szalony dzień czyli Wesele Figara - Agnieszka Warchulska i Emilian Kamiński, fotografia kolorowa, papier fotograficzny; 21,4 x 15,1 cm; na odwrocie stempel

z serii: Kolekcja prywatna, 1985

odbitka żelatynowo-srebrowa, unikat, vintage print/papier fotograficzny, 18 x 24 cm
na odwrociu opisany: '- Z.R. | - JAN HIMILSBACH', pieczęć autorska z datą 1985 i sygnatura autorska
na fotografii ingerencja autorska: rysunki kolorowymi flamastrami

Ciągłość nieskończoności, 1983 r.

fotografia, 17 x 22.50 cm, oprawiona, sygnowana, datowana i opisana na odwrociu: 'ZYGMUNT RYTKA | CIĄGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI 1983 | CONTINUAL INFINITY'

* Do pracy zostanie doliczona opłata z tytułu tzw. Droit de suite.

Kontakt, 1993-2003

fotografia barwna, papier fotograficzny
18x26 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany na odwrocie "ZYGMUNT RYTKA | Kontakt 1993-2003 | comp. Color. | Z. Rytka"+ odcisk palca wskazującego artysty

Fotografia: Pixele Tej Galaktyki, 2008 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 25,5 x 38 cm,
sygnatura i opis, długopisem, na odwrociu: 'RYTKA ZYGMUNT | PIXELE TEJ GALAKTYKI | PIXELS OF THIS GALAXY. 2008 CD" pod nim, dłgopisem sygn.: 'Z. Rytka', obok tuszem, odcisk lini papilarnych

sygnatura i opis, długopisem, na odwrociu: 'RYTKA ZYGMUNT | PIXELE TEJ GALAKTYKI | PIXELS OF THIS GALAXY. 2008 CD" pod nim, dłgopisem sygnowany: 'Z. Rytka', obok tuszem, odcisk lini papilarnych

Photography: The Pixels of The Pixel of This Galaxy, 2008

gelatin silver print on photographic paper, 25.5 x 38 cm
black and white photograph, signed and described in pen on the reverse: 'RYTKA ZYGMUNT | PIXELE PIXELI TEJ GALAKTYKI | PIXELS OF PIXELS OF THIS GALAXY. 2008 CD" below signed in pen: 'Z. Rytka', and next to it fingerprints in ink

Obiekt nietrwały, 1989

vintage print, gelatin silver print, 30 x 40 cm
sygnatura, odcisk palca autora na odwrocie zdjęcia
oprawa Renes

fotografia z cyklu Kontakt, 1993

vintage print, gelatin silver print, 24 x 30,5 cm

oprawa Renes

Fotografia: Ciągłość nieskończoności, 1984 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 30,5 x 41,5 cm
sygnowany i opisany długopisem na odwrociu: 'RYTKA ZYGMUNT | CIĄGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI | CONTINUAL INFINITY | 1984', pod nim długopisem sygn.: 'Z. Rytka', obok tuszem, odcisk lini papilarnych.

Fotografia: Przedziały czasowe - 1 1000 sec, 1971 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 40,5 x 30,5 cm
sygnowany i opisany długopisem na odwrociu: 'RYTKA ZYGMUNT | PRZEDZIAŁY CZASOWE - 1/1000 sec | TIME UNITS - 1/1000 sec | .1971"
pod tym dłgopisem sygnatura.: 'Z. Rytka', obok tuszem, odcisk lini papilarnych

Photography: Infinity continuum, 1984

gelatin silver print on photographic paper, 30.5 x 41.5 cm
signed and described in pen on the reverse: 'RYTKA ZYGMUNT | CIAGLOSC NIESKONCZONOSCI | CONTINUAL INFINITY | 1984', signed below: 'Z. Rytka' and next to it fingerprints in ink

Set of the 3 photographies: Time ranges - 1 1000 sec, 1971

gelatin silver print on photographic paper, 40.5 x 30.5 cm. 41 x 30.5 cm (x2)
signed and described in pen on the reverse: 'RYTKA ZYGMUNT | PRZEDZIALY CZASOWE - 1/1000 sec | TIME UNITS - 1/1000 sec | .1971', signature below: 'Z. Rytka' and next to it fingerprints in ink

Obiekt nietrwały

1990
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier RC, 45 x 59,8 cm,
sygn. "Zygmunt Rytka", "Z. Rytka", dat., tytuły w języku polskim i angielskim oraz odcisk wskazującego palca artysty na odwrocie

W pracach pt. Obiekty nietrwałe Rytka analizuje pojęcia trwałości oraz nietrwałości i różne ich oblicza. Rzucany przezeń cień jest nietrwały w rzeczywistości, natomiast dzięki fotografii zostaje trwale uwieczniony. W prezentowanej pracy Rytka wykorzystał motyw rzecznego kamienia, który pojawia się w wielu jego najbardziej rozpoznawalnych pracach. Cykl Obiekty nietrwałe powstawał w latach 1989-1991.

Moje formy przekazu

2010
obiekt - gablota pleksi, karton, odbitka barwna, odbitka żelatynowo-srebrowa, płyty CD, wkład atramentowy do drukarki, 39 x 29 x 5,5 cm,
sygn. "Rytka Zygmunt", dat. i tytuł na odwrocie

Rytka już w latach 70. XX w. wykazywał w swojej twórczości zainteresowanie zagadnieniem środków masowego przekazu. Tworząc fotografie, instalacje, filmy, wideo, artysta powiela i zapisuje swoje prace na różnego rodzaju nośnikach. Prezentowana praca odnosi się więc zarówno do jego prywatnych doświadczeń warsztatu artystycznego, jak i wpisuje się w jego rozważania dotyczące kwestii trwałości materii i jej przemijalności.
Wykorzystanie wizerunku klasycznej odbitki, płyty CD i kartridża z drukarki atramentowej to świadomy zapis własnej drogi twórczej, na której Rytka napotykał różne techniki wykonania zdjęć. Kompozycja jest swego rodzaju zapisem upływającego czasu i przywołaniem fascynacji ówczesnymi technologiami.
Obiekty z cyklu znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Impermanent Object

1990
gelatin silver print, RC paper, 45 x 59.8 cm,
signed "Zygmunt Rytka," "Z. Rytka," dated, Polish and English titles, and artist’s index finger print on the reverse

In his Impermanent Objects series, Rytka analyses the notions of permanence and impermanence, and the different forms they can take. The shadow the artist casts is impermanent in reality, but photography allows it to be immortalised. In this work, Rytka uses the motif of a river stone, which appears in many of his best known photographs. The Impermanent Objects series was produced in the years 1989-1991.

My Media

2010
object - Plexiglass display case, cardboard, c-print, gelatin silver print,
CDs, ink printer cartridge, 39 x 29 x 5,5 cm,
signed "Rytka Zygmunt," dated and titled on the reverse

As early as the 1970s, Rytka started to show an interest in the mass media. When creating his photographs, installations, and video art he reproduces and records the works on a variety of media. Thus, this work both builds on his private experience with various artistic techniques, and reflects his thoughts about the permanence and impermanence of matter.
By using a traditionally made print, a CD, and an ink printer cartridge, Rytka consciously produced a track record of his own artistic path, via which he had come across a variety of photographic reproduction techniques. This composition is a unique comment about the passing of time, and reflects the artist’s fascination with the technologies prevailing at the time.
Other objects from the series are owned by the Museum of the History of Photography in Cracow.

BLUFF, 1978 r.

Odbitka żelatynowo-srebrowa, 27,6 x 20,5 cm
vintage print
sygnowana, datowana i opisana na odwrocie: ZYGMUNT RYTKA | 'Bluff'| 1976 | 27,6 x 20,5 | podpis i odcisk palca wskazującego artysty

BLUFF, 1976 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, 22,5 x 16,7 cm
vintage print
sygnowana, datowana i opisana na odwrocie: ZYGMUNT RYTKA | 'Bluff ' | 1976 | 22,5 x 16,7 | podpis i odcisk palca artysty

Ciągłość nieskończoności, 1984/2005

fotografia czarno-biała, papier fotograficzny Kodak Endura Professional;
22 x 8 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisana na odwrocie: "CIĄGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI" / 1984/2005 / film 16 mm / Z. Rytka, powyżej pieczątka autorska: ZYGMUNT RYTKA, poniżej odręczny podpis: Z. Rytka i odcisk wskazującego palca artysty

Obiekty nietrwałe, 1990/2005

5 fotografii barwnych, papier Kodak Endura Professional;
15 x 20,8 cm (każda);
sygn., dat. i opisane na odwrocie: OBIEKTY NIETRWAŁE / "IMPERMANENT OBJECT" / 1990/2005 / 20,8 X 15 videos, odcisk wskazującego palca artysty oraz pieczątka: ZYGMUNT RYTKA; odbitka autorska, nakład: nieokreślony

Żywioły (łącznik między ziemią i wodą),1997

odbitka na papierze fujicolor, 30 x 40 cm
ed. AP, sygn. i odcisk palca wskazującego na odwrocie, w oprawie

Wcale nie myślę o Andy Warhol’u

1983
fotokolaż, 29,2 × 20,7 cm,
sygn., odcisk wskazującego palca artysty oraz drukowany opis "Kiedy nie myślę o Łodzi Kaliskiej / When I don’t think about Łódź Kaliska / Different Media - Meaning I have lost my camera / Inne media - czyli zgubiłem aparat fotograficzny" na odwrocie
vintage

Prezentowana praca w bezpośredni sposób - zarówno pokolorowanymi przez artystę, zmultiplikowanymi kobiecymi portretami, jak i tekstem - nawiązuje do twórcy pop-artu, Andy’ego Warhola. Została wykonana na potrzeby wykorzystania na łamach "Tanga" - nieregularnie wydawanego w latach 1983-1986 pisma artystycznego, materialnego symbolu Kultury Zrzuty, do której należał Rytka. W latach 80. artysta poszerzył swoje działania, wychodząc od fotografii w stronę filmu i innych mediów. Zajął się tematem możliwości sztuki oraz uwarunkowań odbiorców w kontekście postrzegania rzeczywistości. Jego twórczość zbliżyła się do badań medialnych, które podejmowali w tym samym czasie artyści łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej.

Obok sztuki

1986
odbitka żelatynowo-srebrowa, 36,7 × 51,3 cm,
sygn., sygn. "Zygmunt Rytka", dat., odcisk wskazującego palca artysty, tytuł (także po angielsku) i wymiary na odwrocie
vintage

W latach 80. Rytka zrealizował jedną z najbardziej rozpoznawalnych w swojej twórczości serię prac - Ciągłość nieskończoności (1983). Usiłował ukazać mierzenie się, a nawet próbę panowania nad naturą, której - jak się jednak okazuje - nie można, mimo licznych dążeń, ujarzmić czy podporządkować. Prezentowana praca powstała w tym samym czasie i w luźny sposób nawiązuje do wspomnianego cyklu. Ukazuje chwilowość formy, ale i gestu, który ją stwarza.

I am not thinking about Andy Warhol at all

1983
photocollage, 29.2 × 20.7 cm,
signed, artist’s index finger print and printed inscription "Kiedy nie myślę o Łodzi Kaliskiej / When I don’t think about Łódź Kaliska / Different Media - Meaning I have lost my camera / Inne media - czyli zgubiłem aparat fotograficzny" on the reverse
vintage

Both the repeated, hand-coloured female portraits, and the text are a clear reference to the pop-artist Andy Warhol. Rytka made it for the purpose of using it in Tango - the art journal issued irregularly in the years 1983-1986 and a physical symbol of the Kultura Zrzuty group, of which Rytka was a member. In the 1980s, the artist expanded his activities, going beyond photography and taking up video and other media. He dedicated himself to such topics as the potential of art and the modalities of the perception of art among viewers. His work started to incline towards the kind of media studies pursued by the artists of the Film Form Studio in Łódź.

Beside Art

1986
gelatin silver print, 36.7 × 51.3 cm,
signed, signed "Zygmunt Rytka", dated, artist’s index finger print, titled (also in English) and dimensions on the reverse
vintage

In the 1990s, Rytka created one of his most distinctive portfolios entitled Continual Infinity (1983). It is an attempt to illustrate human efforts to match or even control nature, which are, however, doomed to failure because, apparently, nature cannot be tamed or subdued. This work was created during the same period and can be treated as a reference to the Continual Infinity series, showing the transience of form, but also of the gesture that creates it.

Obiekty chwilowe, 1992 r.

fotografia czarno-biała, odbitka bromowa/papier fotograficzny,vintage print
29,3 x 40 cm
opisany na odwrociu, na naklejce autorskiej

Bluff

1978
odbitka żelatynowo-srebrowa, 39,5 × 49,4 cm,
sygn., dat., tytuł oraz odcisk palca wskazującego artysty na odwrocie
vintage print

Zbigniew Tomaszczuk pisze (Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii, Centrum Animacji Kultury, 1998) o wielu neoawangardowych artystach końcówki lat 70. XX w. jako o "multimedialistach" - w znacznej mierze wykorzystujących w swoich realizacjach fotografię. Zalicza do tej grupy także Rytkę, który w istocie porusza się wokół fotografii, wykorzystując ją często w formie wideo, obiektu, instalacji. W latach 70. XX w. artystę interesował bardzo uniwersalny problem manipulacji dotyczący obrazu telewizyjnego. Prace z serii Bluff powstały właśnie w tym kontekście.

Bluff

1978
gelatin silver print, 39.5 x 49.4 cm
signed, dated, titled and artist’s finger print on the reverse
vintage print

In his Image Hunters. Sketches from the History of Photography (Centrum Animacji Kultury, 1998), Zbigniew Tomaszczuk calls many of the neo-avant-garde artists of the late 1970s ‘multi-media artists’ - whose work was largely based on photography. This category includes Rytka, whose art revolves around photography, with the artist often using the medium in his videos, objects and installations. In the 1970s, Rytka was interested in the highly topical issue of the manipulation of the television picture. The Bluff portfolio of works was produced as a reflection on such manipulations.

Określenie miejsca. Próba koła, 1978

odbitka żelatynowo-srebrowa, 15,7 x 19,3 cm, edycja 1/1, vintage print

Określenie miejsca. Spirala, 1978

odbitka żelatynowo-srebrowa, 13,8 x 19,7 cm, sygn., dat., tytuł oraz odcisk palca wskazującego artysty na odwrocie, edycja 1/1, vintage print

3 naboje do zabijania - do leczenia - do upiększania, 1974

montaż wykonany przez artystę, 3 odbitki żelatynowo-srebrowe, 38,2 x 14,3 cm każda, naklejone na planszę 46 x 52 cm, sygn., dat., tytuł oraz odcisk palca wskazującego artysty na odwrocie, edycja 1/1, vintage print

Pozycje, 1974

montaż wykonany przez artystę, 3 odbitki żelatynowo-srebrowe o wym. 14,2 x 9,3 cm naklejone na planszę 18 x 30,5 cm, sygn., dat., tytuł oraz odcisk palca wskazującego artysty na odwrocie, edycja 1/1, vintage print

Z cyklu Obok sztuki, Meeting - Copenhagen, Gliptoteka, 1991/2008

fotografia czarno-biała, brom, papier; 12,5 x 17,5 cm;
sygn., dat., opisana na odwrocie, odcisk palca wskazującego na odwrocie;
odbitka autorska, nakład nieokreślony; odbitka autorska 2008

Obiekt nietrwały

1990
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier RC, 44,8 x 59,7 cm,
sygn., dat., opis oraz odcisk wskazującego palca artysty na odwrocie

Fotografia należy do jednego z najważniejszych cykli w twórczości Zygmunta Rytki. Obiekty nietrwałe powstawały w okresie od 1989 do 1991 roku. W swojej twórczości Rytka wielokrotnie odnosił się do pojęć trwałości myśli, trwałości przekazu, kończąc na tytułowej nietrwałości i nierealności.
Praca prezentowana w ramach serii wystaw Energia przekazu. Mikołajczyk, Robakowski, Rytka: Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn (2005/2006); Galeria Nowych Mediów, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim (2006); Muzeum Narodowe w Szczecinie (2006).

Impermanent Object

1990
gelatin-silver print, RC paper, 44.8 x 59.7 cm,
signed, dated, described and artist`s index finger print on the reverse

The work comes from one of the key series of Rytka`s works. Impermanent objects were created between 1989 and 1991. In his art, Rytka has often commented on such notions as the permanence of thought and message, impermanence and unreality.
This photograph was shown during the series of exhibitions Energy of the Message. Mikołajczyk, Robakowski, Rytka: Museum of Warmia & Mazury, Olsztyn (2005/2006); New Media Gallery, Municipal Art Centre in Gorzów Wielkopolski (2006); National Museum in Szczecin (2006).

Komitet do Spraw Radia i Telewizji, lata 70. XX w.

fotografia czarno-biała/papier fotograficzny, 18,2 x 24 cm
na odwrociu pieczątka: `PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE | CHRONIONE PRZEZ | ZAIKS | FOT. ZYGMUNT RYTKA`

Anna Seniuk, 1992 r.

lifetime print, fotografia czarno-biała/papier fotograficzny, 23,5 x 18 cm
na odwrociu opisana długopisem: `Teatr Ateneum, sezon 1991/92 | H.Broch, Zwierzenia służki Zerliny | reżyseria - Kazimierz Kutz | scenografia - Marcin Stajewski | premiera - 30.I.1992r, SCENA 61 | Na scenie | Anna Seniuk` oraz pieczęć: `FOT. ZYGMUNT RYTKA`

Z cyklu Ciągłość nieskończoności

1984
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 34 x 48,5 cm,
sygn., dat., opis oraz odcisk wskazującego palca artysty na odwrocie,
vintage print

Praca należy do jednego z najważniejszych cykli w twórczości artysty. Jest analizą współzależności pomiędzy naturą a człowiekiem w kontekście przemijania. Ukazuje kamień jako zapis czasu, jako określaną przez Zygmunta Rytkę “trwałość stałą".
Fotografia wielokrotnie wystawiana, m.in.: Mała Galeria ZPAF/CSW, Warszawa (1983); Galeria Labirynt, Lublin (1984); Muzeum Sztuki, Łódź (2000); Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (2002).

From the Continual Infinity series

1984
gelatin silver print, 34 x 48.5 cm,
signed, dated, described and artist`s index finger print on the reverse,
vintage print

The work comes from one of the most important sets of Rytka`s works. It analyses the interdependence between nature and man in the context of passing. It shows a stone as a record of time, or what Rytka referred to as "constant permanence."
The work has been widely exhibited, e.g. in: Mała Galeria ZPAF/CSW, Warsaw (1983); Labirynt Gallery, Lublin (1984); Museum of Art, Łódź (2000); Museum of the History of Photography in Cracow (2002).

Obiekty chwilowe

1989
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 44,7 x 57 cm,
na odwrocie sygn., dat., opis oraz odcisk wskazującego palca artysty,
vintage print

Obiekty chwilowe to uniwersalny cykl tworzony przez wiele lat i przewodzący całej twórczości Zygmunta Rytki. Prace z innych jego serii znajdują odniesienie właśnie do Obiektów chwilowych.
Prezentowana fotografia należy do jednych z najciekawszych prac artysty, w sugestywny sposób oddających zagadnienie przemijania. Jego fotografie to niezmienna próba ukazania chwili, którą zdaniem Rytki, najlepiej uchwyci tylko aparat fotograficzny. Omawiana praca opisuje stan ulotności, ilustruje słowa artysty: "z upływem czasu wszystko się zmienia, pewne motywy istnieją tylko krótką chwilę".
Fotografia bazuje także na stałych pojęciach w twórczości Rytki - czas, woda i kamień (piasek). W prosty sposób oddaje jego spojrzenie na aspekt czasu i ulotności zdarzeń.

Momentary Objects

1989
gelatin silver print, 44.7 x 57 cm,
signed, dated, described and a print of the artist`s index finger on the reverse,
vintage print

Momentary Objects, a universal series which Rytka continued to work on for a number of years, became central to his entire work. Photographs from his other series often invoke Momentary Objects.
The photograph featured here is one of his most interesting works, addressing the issue of time passing in a very evocative way. Rytka stubbornly strived to show moments that would be, in his opinion, best captured with a photographic camera. This work describes a state of evanescence, illustrating the artist`s point: "with time everything changes, some motifs exist only for a fleeting moment".
The photograph invokes such central themes of Rytka`s work as time, water and stone (sand). By the use of simple means, it represents Rytka`s perception of time and the ephemerality of occurrences.

Bluff, 1978

fotografia czarno-biała, brom,
papier, 38,3 x 28,7 cm;
sygn., dat. i opis na odwrocie oraz odcisk palca
wskazującego artysty, odbitka autorska, nakład: 1/1, vintage print

Obiekt nietrwały

1989/2006
odbitka Lambda, 20,2 x 20,2 cm,
na odwrocie sygn., dat. i opis oraz odcisk wskazującego palca artysty

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć w twórczości Zygmunta Rytki. Fotografia wystawiana na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na szczególną uwagę zwraca fakt, że została wybrana jedną z kilku prac promujących polską sztukę współczesną. Wystawa Pojmowanie bytu. Ciemność, Nieskończoność, Codzienność odbyła się w grudniu 2013 roku w japońskim Kyoto.
Fotografia często reprodukowana, m.in. w katalogu Energia przekazu. Mikołajczyk, Robakowski, Rytka, wydanym przez Fundację In Situ (2005).

estymacja: 2500 - 3500 zł

Impermanent Object

1989/2006
Lambda print, 20.2 x 20.2 cm,
signed, dated, described and a print of the artist`s index finger on the reverse

One of the most recognisable of Zygmunt Rytka`s works, shown at a number of solo and group exhibitions. Notably, the photograph was chosen as one of the works to promote Polish contemporary art at the show: An Approach to Being. Darkness, Infinity, Everyday Life, held in December 2013 in Kyoto, Japan.
The work has been widely reproduced, notably in the book Energy of Transmission. Mikołajczyk, Robakowski, Rytka, published by the In Situ Foundation (2005).

estimate: 2500 - 3500 zł

Ciągłość nieskończoności, 1983/2005

odbitka cyfrowa, papier Kodak Professional Endura, 20 x 28,5 cm;
sygn., dat. i opisana na odwrocie: ZYGMUNT RYTKA / "CIĄGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI" 1983 / 2005, Z. Rytka (+ odcisk palca wskazującego)

Moje formy przekazu, 2010

fotografia , 18x24 cm

Estymacja: 2700 - 3300 zł

Contact

1993
gelatin silver print, 27 x 37 cm,
signed, dated, with the following description on the reverse: "Zygmunt Rytka / Kontakt, 1993 / Z. Rytka" and a print of the artist`s index finger

For more details about the photograph see Lot No. 55.

estimate: 4500 - 6000 zł

Contact

1993

The Contact series of photographs ranks Rytka among the forerunners of bioart. Thus Rytka joined one of the world`s leading artistic trends of the 1990s which involved the use of various lifeforms as the fundamental creative material. The term bioart itself was coined later, but Rytka proved his worth as an independent artist, at the same time, keeping up with the best of the world. The set of images is one of the most crucial of Rytka`s series, and a unique one, considering its purity of form and message.
Exhibitions: Contact, Mała Galeria ZPAF-CCA, Warsaw (1994) and numerous individual and group shows. Its last presentation took place at the Scope fair in Miami Beach (2011).
A fine selection of works from the series can be found in the Zachęta Gallery in Szczecin, the Museum of the History of Photography in Cracow, and in a number of private collections.

estimate: 4500 - 6000 zł

Kontakt

1993
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 27 x 37 cm,
na odwrocie sygn., dat. i opis: "Zygmunt Rytka / Kontakt, 1993 / Z. Rytka"
oraz odcisk wskazującego palca artysty

Więcej informacji o fotografii przy poz. nr 55.

estymacja: 4500 - 6000 zł

Kontakt

1993

Cykl fotografii Kontakt stawia Zygmunta Rytkę w roli prekursora sztuki bioartu. Włączył się on tym samym w światowy nurt z połowy lat 90., tworzący sztukę wykorzystującą rozmaite formy życia jako podstawową materię artystyczną. Termin bioartu powstał znacznie później, a sam Rytka udowodnił, że jest artystą idącym własną drogą, choć równolegle z najlepszymi ze świata. Cykl zalicza się do jednego z najważniejszych w twórczości artysty i jest jednocześnie najciekawszy pod względem czystości formy przekazu.
Wystawy: Kontakt, Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa (1994) oraz następnie na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prezentowana praca była wystawiana na targach Scope w Miami Beach w 2011 roku.
Prace z tego cyklu znajdują się w większej liczbie w zbiorach Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

estymacja: 4500 - 6000 zł

Fiat 126p, 1976/2007

fotografia barwna, odbitka cyfrowa, papier Kodak Professional Endura, 30 x 20 cm,
na odwrocie: sygn., dat., opis i odcisk wskazującego palca artysty,
nakład: niekreślony

Momentary Objects - Scheme of Disintegration

1987
gelatin silver print, 51.5 x 63 cm,
signature, date, description and imprint of the artist`s index finger on the reverse,
edition: 1/1
vintage print

The photograph comes from one of the artist`s most appreciable series. The Scheme of Disintegration, created in 1987-1989, refers to such notions as: time, water, stone. The artist has a special fondness for the work, as it reveals his earlier deliberations on nature and introduces the disintegration of matter. In composition terms, it is a direct reference to the earlier series: Continual Infinity and Impermanent Object. It shows a frame from Rytka`s conceptual film entitled Momentary Objects - Scheme of Disintegration.

Obiekty chwilowe. Projekt rozpadu

1987
brom, papier, 51,5 x 63 cm,
sygn., dat., opis i odcisk wskazującego palca artysty na odwrocie,
nakład: 1/1
vintage print

Fotografia należy do jednego z najważniejszych cykli artysty. "Projekt rozpadu", realizowany w latach 1987-1989, bazuje na pojęciach czas, woda i kamień.
Praca szczególnie ceniona przez artystę, gdyż zdradza cechy wcześniejszych rozważań nad naturą i wprowadza w naruszanie trwałości materii. Bezpośrednio nawiązuje kompozycją do wcześniejszych cykli: "Ciągłość nieskończoności" i "Obiekt nietrwały". Przedstawia dokładny kadr z konceptualnego filmu "Obiekty chwilowe - projekt rozpadu".

Bluff, 1978

papier, 38,3 x 28,7 cm;
sygn., dat. i opis na odwrocie oraz odcisk palca wskazującego artysty, odbitka autorska, nakład: 1/1, vintage print

Ciągłość nieskończoności, 1984 r.

fotografia czarno-biała, brom/papier, 30,5 x 40,5 cm
sygnowany, datowana i opisana na odwrociu: `CIĄGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI | CONTINUAR INFINITY | 1984 | Z. RYTKA`
oprawa RENES

sygnowana, datowana i opisana na odwrociu

fotografia czarno-biała, brom/papier, 40,5 x 30,5 cm

Obiekt nietrwały, 1989 r.

sygnowana i opisana na odwrociu: `RYTKA ZYGMUNT | OBIEKT NIETRWAŁY | IMPERMANENT OBJECT |1989 | Z. RYTKA`
na odwrociu naklejki: `PROGRAM | Rytka Zygmunt | Obiekt nietrwały 1989 6/2/1 `PROGRAM SZTUKI | 761 RYTKA`, `RENES |ARTYSTYCZNA OPRAWA OBRAZÓW`

Z cyklu "Fiat 126p", 1976/2007 r.

fotografia barwa/papier,
20 x 30 cm
na odwrociu opisany: `RYTKA ZYGMUNT | "FIAT 126 p" 1976/2007 CD | [odcisk kciuka] Z. Rytka`

Obiekty chwilowe. Projekt transformacji, 1987-2003 / 2007

wydruk atramentowy pigmentowy, papier Kodak Professional Endura
22 x 24,2 cm,
sygnowana, datowana, opisana na odwrocie,
odcisk palca wskazującego na odwrocie,
nakład: nieokreślony

Z cyklu Ciągłość nieskończoności, 1983

brom, papier, 50,2 x 40,2 cm,
sygn., dat., opisana i odcisk wskazującego palca artysty na odwrocie,
nakład: nieokreślony
vintage print

Jedna z pierwszych prac otwierających cykl "Ciągłość nieskończoności". Artysta wykonał ją w 1983 r., zapoczątkowując w ten sposób serię prac należących do jednego z najważniejszych cykli w swojej twórczości. Zdjęcie stało się wstępem do analizy współzależności pomiędzy naturą a człowiekiem, ukazało kamień jako zapis czasu, jako "trwałość stałą". Fotografia wielokrotnie wystawiana, m.in.: Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa (1983); Galeria Labirynt, Lublin (1984); Muzeum Sztuki, Łódź (2000); Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (2002).

Ciągłość nieskończoności, 1992/2003

fotografia czarno-biała unikatowa,
realizacja specjalna do okładki EXIT, 21x29,6 cm

Ciągłość nieskończoności / Continual Infinity, 1984/2005

fotografia czarno-biała, wydruk atramentowy pigmentowy, papier Kodak Professional Endura,
25,3 x 20,3 cm
sygn., dat., i opis na odwrocie oraz odcisk palca na odwrocie, wydruk autorski, nakład: nieokreślony

Moje formy zapisu, 2010

34x27x8cm
technika własna

Telefon do..., 1973

6 fotografii czarno-białych, brom, papier, karton, 9 × 7,5 cm (każda), 27,5 × 16 cm (całość); całość sygn., dat., opisana na odwrocie, odcisk palca wskazującego na odwrocie; odbitki autorskie, nakład: 1/1 vintage print

Obok sztuki, Meeting - Copenhagen, Gliptoteka, 1991

fotografia czarno-biała, brom, papier, 46 × 59 cm; sygn., dat., opisana na odwrocie, odcisk palca wskazującego na odwrocie; odbitka autorska, nakład: 1/1 vintage print

Moje formy przekazu - 16 mm (obiekt), 2010

taśma filmowa - 16 mm, pleksi, 31 × 46 × 9 cm; sygn., dat., opisana na odwrocie, odcisk palca wskazującego na odwrocie; nakład: 1/1,

Obiekt nietrwały, 1989/2005

fotografia czarno-biała,
20x20 cm

Lata 80-te XX w., 2009

obiekt fotograficzny, 23,2 x 28, 7 cm (wym. podsta wy); sygn., dat., opisana na odwrocie; odcisk palca wskazującego, nakład: unikat

Obiekt nietrwały, 1990

fotografia czarno-biała, brom, papier, 44 x 60 cm; sygn., dat., opisana na odwrocie, odcisk palca wskazującego, odbitka autorska, nakład: 1/1, vintage print

Ciągłość nieskończoności,1984

fotografia czarno-biała, brom, papier, 40,5 x 54,7 cm; sygn. na odwrocie; odbitka autorska, nakład: nieokreślony, vinatge print

Bluff, 1978

fotografia czarno-biała, brom, papier, 38,3 x 28,7 cm;
datowany na odwrocie, sygn.: Z. Rytka oraz odcisk palca

Bluff, 1978

fotografia czarno-biała, brom, papier,
38,3 x 28,7 cm;

Ciągłość nieskończoności, 1984

fotografia czarno-biała, brom, papier, 28 11,1 cm; sygn., dat. i opisany oraz odcisk palca na odwrocie; odbitka autorska, nakład: 1/1, vintage print

Obiekt nietrwały, 1989

fotografia czarno-biała, brom, papier, 18,3 x 23,8 cm; sygn., dat. i oraz odcisk palca na odwrocie; odbitka autorska, nakład: 1/1, vintage print

Bez tytułu z cyklu Żywioły:Elements,1997

fotografia barwna, 29,5 x 39,5 cm (w świetle passe-partout); sygn., dat, opis (tuszem) oraz odcisk palca na odwrocie; odbitka autorska, nakład: nieokreślony

Bez tytułu z cyklu Żywioły,Elements,1997

fotografia barwna, papier, 29,5 x 39,5 cm (w świetle passe-partout); sygn., opisana (tuszem) oraz odcisk palca na odwrocie; odbitka autorska, nakład: nieokreślony

fotografia barwna, papier, 29,5 x 39,5 (w świetle passe-partout); sygn., opisana (tuszem) oraz odcisk palca na odwrocie; odbitka autorska, nakład: nieokreślony

fotografia barwna, papier, 29,5 x 39,5 cm (w świetle passe-partout); opisana (tuszem) oraz odcisk palca na odwrocie; odbitka autorska, nakład: nieokreślony

Obiekt nietrwały, 1989/2005

fotografia czarno-biała, 20x20 cm

Przestrzeń neuronowo-optyczna, 1993/2003

fotografia czarno-biała, kolorowana, technika autorska, papier Kodak Professional
12 x 16 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisana na odwrocie (długopisem) oraz odcisk palca; odbitka autorska, nakład: nieokreślony

Obiekty chwilowe. Projekt rozpadu, 1988

fotografia czarno-biała, brom, papier na tekturze
43 x 56 cm;
na odwrocie sygn., dat. oraz opis (tuszem), odcisk palca wskazującego; odbitka autorska, nakład: 1/1, vintage print

Obiekty chwilowe. Projekt transformacji,1989

fotografia czarno-biała, brom, papier
39,2 x 28,3 cm;
na odwrocie sygn., dat. oraz opis (ołówkiem), odcisk palca wskazującego; odbitka autorska, nakład: 1/1, vintage print

Bluff, 1978

30 x 40 cm;
sygn., dat., opisana na odwrocie oraz pieczęć autorska; odcisk palca wskazującego;
odbitka autorska, nakład: nieokreślony

Holografy, 1982/2006

fotografia czarno - biała, PCV, folia matowa,
70 x 100 cm;
sygn., dat., opisana na odwrocie flamastrem; odcisk palca wskazującego;
wydruk autorski, nakład: 1/5

Holografy, 1982/2006

fotografia czarno-biała, PCV, folia matowa,
70 x 100 cm;
wydruk autorski, nakład: 1/5

Kontakt, 1993-2003

fotografia barwna/papier fotograficzny,
20,2 x 30 cm
na odwrocie napisy autorskie: `ZYGMUNT RYTKA / "KONTAKT" 1993 - 2003 / comp. Color / Z. Rytka (+ odcisk palca wskazującego) / 30 x 20,2 cm`, nakład: 1/1 (unikat)

Zestaw czterech fotografii - dokumentacje działań artystycznych

4 fotografie czarno-białe, brom/papier
18 x 24 cm (każda z fotografii)
na odwrocie każdej fotografii pieczęć ZAIKS: `PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE / CHRONIONE PRZEZ / ZAIKS / LES DROITS D`AUTEURS RESERVES / FOT. ZYGMUNT RYTKA / …`

Ciągłość nieskończoności, 1983

49,5 x 41 cm;
sygn., dat. na odwrocie (długopisem): do wystawy / "Ciągłość nieskończoności". 1983 / ZYGMUNT RYTKA 1983 oraz odcisk palca wskazującego;
odbitka autorska,
nakład: 1/1

Fiat 126 p., 1976/2007

fotografia barwna, wydruk naklejony na PCV, folia matowa,
70 x 100 cm;
sygn. dat. i opisany flamastrem na odwrocie: ZYGMUNT RYTKA / FIAT 126 p. / 2007 oraz odcisk palca wskazującego;
wydruk autorski,
nakład: 1/1

Biała flaga, 1978

2 fotografie czarno-białe, brom, papier,
24 x 18 cm, 18 x 24 cm;
na odwrocie każdej pieczątka autorska;
odbitka autorska,
nakład: nieokreślony

Wrzuć tu coś, 1964

zestaw czterech fotografii czarno-białych, brom, papier, 20 x 16 cm,
20,4 x 20 cm, 14,3 x 20 cm, 20,5 x 18,1 cm;
jedna stemplowana pieczątką autorską M. Koniecznego oraz opisana długopisem: fot. Z. Rytka;
odbitki autorskie?,
nakład: nieokreślony
Fotografie są dokumentacją happeningu Marka Koniecznego Wrzuć tu coś.

Holografy, 1982

fotografia czarno-biała, papier,
29 x 15 cm; sygn. i dat. l.g.: ZYGMUNT RYTKA
HOLOGRAFY 1982; na odwrocie napis autorski

Kolekcja 9 zdjęć

fotografia czarno biała, papier, różne wymiary;
6 sztuk, ostemplowanych, w tym: praca przedstawiająca Jerzego Beresia Ołtarz Kreacji 1972-76;
3 opisane (z happeningu Marka Koniecznego 1972)

Kontakt 1993-2003

fotografia, 20,5 x 30 cm
sygn. i dat. na odwrocie.: ZYGMUNT RYTKA / KONTAKT, 1993-2003 comp oraz podpis

Obiekt nietrwały, 1989

fotografia czarno-biała, brom, baryt, papier, 55 x 44 cm; sygn., dat. i opisana na odwrocie: "OBIEKT NIETRWAŁY" / ZYGMUNT RYTKA 1989 / Z. Rytka (+ odcisk palca wskazującego) / 1/1 44 x 55 cm, wyk. w 1989; odbitka autorska, nakład: 1/1 (unikat)

fotografia czarno-biała, brom, baryt, papier, 26,5 x 37,5 cm; sygn., dat. i opisana na odwrocie: ZYGMUNT RYTKA / "CIźGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI" 1983 / Z. Rytka (+ odcisk palca wskazującego) / 37,5 x 26,5 cm; odbitka autorska, nakład nieokreślony

Kolekcja prywatna 13.12.1986, 1986

fotografia czarno biała, brom, fotomontaż, papier, 24 x 18 cm (arkusz);
sygn. i dat. l.g.: "KOLEKCJA PRYWATNA" Z. RYTKA 13.12.1986; odbitka autorska, nakład nieokreślony

Holografy, 1982

fotografia czarno-biała, papier, 29 x 15 cm;
sygn. i dat. l.g.: ZYGMUNT RYTKA HOLOGRAFY 1982;
na odwrocie napis autorski

Transfer, 1980

17 x 27 cm (praca), 20 x 28,5 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie napis autorski: "TRANSFER" / 1980 / Z. Rytka RYTKA ZYGMUNT

Transfer, 1980

na odwrocie napis autorski: "TRANSFER" / 1980 / Z. Rytka

odbitka czarno-biała, brom podkład poliestrowy,
39,5 x 30 cm;
sygn. i opisana na odwrocie: RYTKA ZYGMUNT / CIĄGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI. 1984 / CONTINUAL INFINITY / 30 x 39,5 cm (odcisk kciuka) Z. Rytka;
odbitka autorska

Obiekty chwilowe, 1992

odbitka czarno-biała, brom, podkład poliestrowy,
29,3 x 40 cm (całość);
sygn. i opisana na odwrocie: ZYGMUNT RYTKA / "OBIEKTY CHWILOWE". 1992 / (odcisk kciuka) Z. Rytka / 40 x 29,3 cm;
odbitka autorska

Przestrzeń neuronowo-optyczna (Neuron-optical space), 1993 r.

fotografia ręcznie kolorowana, 30 x 40 cm
odbitka autorska 1/1

Fotografia, 19,5 x 29 cm (w świetle passé-partout)

Kontakt, 1993-2003 r.

fotografia, 20,5 x 30 cm
sygn. i dat. na odwrocie.: `ZYGMUNT RYTKA / "KONTAKT", 1993-2003 comp` oraz podpis

Fiat 126 p, 1976

fotogram podwójny, na odwrocie napisy autorskie,
63 x 39 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d. (po konserwacji)

Holografy, 1982

zestaw 4 fotografii czarno-białych,
47 x 47 cm (w świetle ramy);
sygn., dat. i opisany na odwrocie: "Holografy" - Zygmunt Rytka 1982 / Z. Rytka

Ocenzurowano - Holografy

3 fotogramy czarno-białe,
47 x 47 cm (w świetle oprawy);
sygn. na odwrocie z tytułem autorskim "Holografy"

Holografy - Ocenzurowano, 1982

3 fotogramy czarno-białe, papier,
sygn., dat. i tyt. na odworocie: "Holografy" / Z. Rytka 1982

Ciągłość nieskończoności

Format: 23,4 x 18,2 cm
Vintage print
Odbitka bromowo - srebrowa
Zdjęcie sygnowane na odwrocie

Ciągłość nieskończoności, 1985

Format: 23 x 18,2 cm
Vintage print
Odbitka bromowo - srebrowa
Zdjęcie sygnowane na odwrocie

Obiekty Chwilowe. Projekt rozpadu, 1987

Format: 24 x 17,8 cm
Vintage print
Odbitka bromowo - srebrowa
Zdjęcie sygnowane na odwrocie

Fiat 126 p, 1976

63 x 39 cm (w świetle oprawy)

Ocenzurowano

trzy fotogramy z tytułem autorskim "Holografy"
47 x 47 cm (w świetle oprawy)

Kontakt, 1993-2003,

fotografia, 20 x 29 cm

Żywioły, 1997-2003,

fotografia, 28,5 x 20 cm

Żywioły / Elements, 1997

fotografia barwna, 29 x 39 cm (w świetle passe-partout);
sygn. z tyłu długopisem: ZYGMUNT RYTKA. "ŻYWIOŁY"/"ELEMENTS" Z. Rytka 1997 oraz odcisk kciuka

Żywioły / Elements, 1997

fotografia barwna, 29 x 39 cm (w świetle passe - partout);
sygn. z tyłu długopisem: ZYGMUNT RYTKA "ŻYWIOŁY"/"ELEMENTS". 1997 Z. Rytka oraz odcisk kciuka

Kontakt, 2003

27,5x19,5 cm

Przedziały czasowe. 1/1000 sek.

fotografia czarno - biała, papier
30 x 20 cm
sygn. tył Zygmunt Rytka 1971/2004 comp

Z cyklu Ciągłość nieskończoności, ok. 1983-1984

fotografia,
30 x 40 cm
sygnowana na odwrociu: ZYGMUNT RYTKA|"CIźGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI" 1985|" CONTINUAL INFINITY"|Z. Rytka (z lewej strony podpisu odcisk palca)

Żywioły

fotografia barwna
30x40 cm

Kontakt, 1993

fotografia, autorska,
20,5x15 cm

Z cyklu Kontakt, 1984-2002

fotografia cz-b
20 x 30 cm

Żywioły , 1997

fotografia barwna
wymiary: 29,8x39,8 cm

liczba obiektów: 138