1993 odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 27 x 37 cm, na odwrocie sygn., dat. i opis: "Zygmunt Rytka / Kontakt, 1993 / Z. Rytka" oraz odcisk wskazującego palca artysty
Cykl fotografii Kontakt stawia Zygmunta Rytkę w roli prekursora sztuki bioartu. Włączył się on tym samym w światowy nurt z połowy lat 90., tworzący sztukę wykorzystującą rozmaite formy życia jako podstawową materię artystyczną. Termin bioartu powstał znacznie później, a sam Rytka udowodnił, że jest artystą idącym własną drogą, choć równolegle z najlepszymi ze świata. Cykl zalicza się do jednego z najważniejszych w twórczości artysty i jest jednocześnie najciekawszy pod względem czystości formy przekazu. Wystawy: Kontakt, Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa (1994) oraz następnie na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prezentowana praca była wystawiana na targach Scope w Miami Beach w 2011 roku. Prace z tego cyklu znajdują się w większej liczbie w zbiorach Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
Członek ZPAF od roku 1980. Artysta intermedialny o tradycji neoawangardowej, posługujący się fotografią, tworzący instalacje. W latach 70. realizował filmy eksperymentalne, a w 80. wideo. Od lat 80. związany z łódzkim środowiskiem niezależnym - początkowo Kulturą Zrzuty, potem Galerią Wschodnią, a także z galerią FF w Łodzi. Od tego samego czasu, czyli początku lat 80. wystawiał w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie.
Ważnymi realizacjami były prace z wystawy Ciągłość nieskończoności (1983), ukazujące chęć zmierzenia się, a nawet panowania nad naturą, której nie można jednak, mimo licznych prób, skodyfikować i opanować. W końcu lat 80. wystawą Obiekty chwilowe (Galeria Wschodnia w Łodzi) rozpoczął, tworzone do dziś, instalacje. Cykl Kontakt (1994) jest kontynuacją analizy medialnej, ale o większym składniku biologii. Ideą cyklu było zderzenie świata natury ze sferą nauki (fizyki i chemii). Przestrzeń neuronowo-optyczna przedstawia świat widoczny w zasięgu „wyciągniętej ręki artysty”. Zygmunt Rytka miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Galerii Studio w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a także w wielu kolekcjach prywatnych.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl