Urodził się w 1947 r. w Warszawie. Zajmuje się sztuką fotografią. Prace realizuje w technice fotograficznej i wideo łącząc je w cykle. Od lat siedemdziesiątych, zajmował się problemami medialnymi oraz analizą czasu (cykl "Przedziały czasowe") i zagadnieniem manipulacji obrazem fotograficznym i telewizyjnym ("Bluff"). Cykl fotografii, zrealizowanych w roku 1984 r. pt. "Ciągłość nieskończoności" razem z seriami "Obrazy uzupełniające" (1982) i "Kontakt" (1993) nawiązuje do analizy relacji między człowiekiem i naturą, między świadomością ludzką, a jej otoczeniem. Lata osiemdziesiąte w twórczości Rytki to nie tylko zainteresowanie przyrodą. Powstało wówczas wiele osobistych prac, które znalazły się w kolekcji prywatnej. Lata dziewięćdziesiąte są kontynuacją osobistych, refleksyjnych prac, czego przykładem jest cykl "Leżąc" .Twórczość z lat 1971-1999 łączą dwie rzeczy: białe kamienie z tatrzańskiej rzeki Białki i artystyczna niezależność. Od 1974 r. artysta zrealizował 19 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w około 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Członek ZPAF od roku 1980. Artysta intermedialny o tradycji neoawangardowej, posługujący się fotografią, tworzący instalacje. W latach 70. realizował filmy eksperymentalne, a w 80. wideo. Od lat 80. związany z łódzkim środowiskiem niezależnym - początkowo Kulturą Zrzuty, potem Galerią Wschodnią, a także z galerią FF w Łodzi. Od tego samego czasu, czyli początku lat 80. wystawiał w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie.
Ważnymi realizacjami były prace z wystawy Ciągłość nieskończoności (1983), ukazujące chęć zmierzenia się, a nawet panowania nad naturą, której nie można jednak, mimo licznych prób, skodyfikować i opanować. W końcu lat 80. wystawą Obiekty chwilowe (Galeria Wschodnia w Łodzi) rozpoczął, tworzone do dziś, instalacje. Cykl Kontakt (1994) jest kontynuacją analizy medialnej, ale o większym składniku biologii. Ideą cyklu było zderzenie świata natury ze sferą nauki (fizyki i chemii). Przestrzeń neuronowo-optyczna przedstawia świat widoczny w zasięgu „wyciągniętej ręki artysty”. Zygmunt Rytka miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Galerii Studio w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a także w wielu kolekcjach prywatnych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl