WRÓBLEWSKI Andrzej (1927-1957)
Kobieta nagrobek, ok. 1956–1957
gwasz, tusz / papier
41,8 × 29,7 cm
cena wywoławcza: Wykup abonament
olej/płótno, 70 x 50 cm
sygnowany p.d. monogramem: 'AW'
autorski opis l.g.: 'ANDRZEJ WRÓBLEWSKI | CHŁOPCZYK | 1956 olej | 70 x 50'
cztery naklejki: na licu ramy l.d.: '92. Chłopczyk / olej/pł. wł. rodziny'; na odwrocie drukowana, wypełniona atramentem: CBWA oddział w Krakowie; drukowana, wypełniona atramentem (nieczytelnie) z l.p. 65.; drukowana, wypełniona pismem maszynowym: 'Muzeum Narodowe w Poznaniu, Wystawa w X rocznicę śmierci, kwiecień-maj 1967, nr kat. 92'; na krosnach pieczątka P.P. Desa Oddział w Warszawie ul. Nowy Świat
drzeworyt/papier, 30 x 25 cm (arkusz)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'AWróblewski 46' oraz opisany ołówkiem l.d.: 'pielgrzym' (ręką matki artysty)
numerowany: l.g.: '41', p.g.: '1444'
[Kitek, Kompozycja figuralna nr 509] praca dwustronna, 1954 r.
tusz/papier, 42 x 29,5 cm
opisany p.d.: 'A. Wróblewski'
datowany wzdłuż lewej krawędzi: '1954'
PRACA DWUSTRONNA [ZAKOPANE] NA REWERSIE [GŁÓWKA DZIECKA], OK.1954 r.
tusz/papier, 26,9 x 41,9 cm
sygnowany pł.l.d.: „Zakopane”, p.d.: AWróblewski, p.g.: 981,1162
opisany na rewersie oł.l.d.: Poznań 205, w kółku 205
ołówek/papier, 41,4 x 29,2 cm
na odwrociu opisany ołówkiem l.d.: 'Stara kobieta', p.d.: 'A Wróblewski', p.g.: '524' oraz długopisem p.g.: '670'
gwasz, tusz, papier
29,5x42 cm
"Usta" opisane p. śr. "12.36"
[Balkon mieszkania na Salwatorze, Kompozycja nr 767], około 1954 r.
tusz/papier, 42 x 29,5 cm
opisany p.d.: 'A. Wróblewski', p.g.: '767'
tusz, gwasz/ papier, 36 x 44 cm
opisany i numerowany oł. (ręką Krystyny Wróblewskiej),
p.d.: A.Wróblewski, p.g.: 325
na odwrocie mapa topograficzna (ozalid)
tusz/papier, 29,4 x 41,7 cm
opisany l.g.: 'A.Wróblewski' (częściowo zatarte) oraz p.g.: '545'
tusz/szary papier zdublowany na bibule japońskiej, 31 x 44,7 cm
napisy: p.d.: 'Andrzej Wróblewski'
OPINIE:
- praca posiada certyfikat Fundacji Andrzeja Wróblewskiego
- kolekcja prywatna, Kraków
- kolekcja spadkobierców artysty
- depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 2002-2011
- 2002, Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Elbląg, Poznań; Gwasze, akwarele, rysunki Andrzeja Wróblewskiego
- Gwasze, akwarela, rysunki Andrzeja Wróblewskiego. Inedita; red. Anna Wrońska, Galeria In Spe, Warszawa 2002; poz. 48, s. 36
- Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), redakcja i koncepcja naukowa Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała, Warszawa 2014, wyd. Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz Verlag; poz. 642, s. 714
gwasz, akwarela, tusz lawowany, papier, 19 × 11 cm w świetle passe-partout, u dołu napis: autochtonka Mazury
Reprodukowany:
Gwasze, akwarele, rysunki Andrzeja Wróblewskiego. Inedita, [wyd.] Galeria In Spe, Warszawa 2002, nr kat. 29 (il.)
akwarela, papier, 21 x 29,6 cm
sygn. p.d.: A. Wróblewski
PROWENIENCJA:
Warszawa, kolekcja prywatna
własność rodziny artysty
Martwa natura nr 110, ok. 1948-49
akwarela, gwasz, papier; 25 x 36 cm
sygnowany p.d.: "A. Wróblewski", p.g. "110"
Reprodukowany:
- Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), red. M. Ziółkowska, W. Grzybała, Warszawa 2014, poz.95, s. 109.
- Chłopiec na żółtym tle, Jan Michalski, Kraków 2009, s. 255.
- Andrzej Wróblewski 1927-1957. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie w 50. rocznicę śmierci, red. J. Gmurek, Warszawa 2007, il. 3, s. 38 (z błędnymi
wymiarami pracy).
- Andrzej Wróblewski 1927-1957. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie w 50. rocznicę śmierci, Warszawa 2007.
gwasz, tusz/papier, 36,1 x 42 cm
sygnowany p.d.: 'A. Wróblewski' oraz opisany p.g.: '324'
- Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), redakcja i koncepcja naukowa Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała, Warszawa 2014, wyd. Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz Verlag, poz. 194, s. 213 (il.)
[Kompozycja abstrakcyjna nr 94] na odwrociu: [Kompozycja figuralna nr 94]
akwarela, ołówek/papier, 16,5 x 21 cm
opisany p.d.: " A Wroblewski" i p.g.: "94" oraz na odwrociu opisany ręką córki artysty wzdłuż krawędzi: 'Kompozycja abstrakcyjna" (pr. dwustronna), akw., oł. (?), pap., 16,5 x 21,5'- kolekcja prywatna, Warszawa
- porównaj: Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), redakcja i koncepcja naukowa Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała, Warszawa 2014, wyd. Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz Verlag
gwasz, tusz lawowany, papier, 19,5 x 11 cm,
opis. l. d.: Pieta Warmia
* do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite
olej, tusz, papier; 61 x 43 cm
Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Warszawa
- zakup od rodziny artysty
- Andrzej Wróblewski 1927-1957. Retrospektywa, Muzeum Narodowe w Krakowie, 1996
- Andrzej Wróblewski 1927-1957. Retrospektywa, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 1995
Reprodukowany:
- Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), red. M. Ziółkowska, W. Grzybała, Warszawa 2014, s. 111, poz. kat. 100.
Praca posiada certyfikat Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.
[Kompozycja figuralna nr 595] na odwrociu [Kompozycja nr 595]
akwarela, tusz lawowany/papier, 29,5 x 41,5 cm
opisany ołówkiem p.d.: 'A. Wróblewski' oraz p.g.: '595'
[Kompozycja figuralna nr 515, Teresa czytająca] na odwrociu [Butelki - szkice]
akwarela, tusz lawowany/papier, 41,9 x 30 cm
opisany p.d.: 'A.Wróblewski' i p.g.: '515'
- depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie do 2012
-"Gwasze, akwarele, rysunki Andrzeja Wróblewskiego", Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Elbląg, Poznań 2002, poz. 89