1 zł
2 600 000 zł
/8

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaporożec – studium, ok. 1873

olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. .u dołu: J CHELMOŃSKI
Na odwrocie nalepka z Salonu Sztuki St Kulikowskiego z Warszawy, Krakowskie Przedmieście 7, z autorem i tytułem dzieła oraz nalepka depozytowa z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem 52/95.

cena wywoławcza: Wykup abonament

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Kaczki nad wodą, 1886

olej, płótno, 66 x 90,3 cm
sygn. l. d.: "JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1886", na odwrocie na blejtramie papierowa naklejka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

BŁOTNISTA DROGA, 1882

olej, płótno
60 x 92,5 cm
sygnowany p.d.: JOSEPH CHELMONSKI | 1882 PARIS

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Matka, 1903 r.

litografia, papier, 30 × 25,5 cm w świetle passe-partout
sygn. pł. p. b: J. CHEŁMOŃSKI
Grafika z "Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików" wydanej w Krakowie w 1903 r.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Kapliczka przy leśnej drodze, 1904 r.

olej/papier naklejony na tekturę, 26,7 x 32 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J.CHEŁMOŃSKI. 1904'
na odwrociu papierowa nalepka z orzeczeniem podpisanym przez dr. Kazimierza Buczkowskiego

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Czaple

ołówek/papier, 25,5 x 32 cm (w świetle passe-partout)
opisany z tyłu: „Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam Jadwiga Chełmońska” (ołówkiem)
sygn. p.d.: „Józef Chełmoński”

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pejzaż - Szkic do obrazu Wisła, ok. 1895

ołówek, papier; 12,5 x 19,5 cm (w świetle passe-partout);
u dołu w obrębie obrazu napis: Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam / Jadwiga Chełmońska (ołówkiem).

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Konie poniosły, ok. 1889

piórko, tusz, papier naklejony na tekturę; 16 x 22 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie oprawy opis sporządzony ręką brata artysty: Szkic ten piórkiem rysował ś. p. / brat mój Józef w 1889 r. / Adam Chełmoński / Warszawa 27/01 1916 r.,
ponadto nalepka ze składu farb J. Wadowskiego mieszczącego się przy ul. Marszałkowskiej 121.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

olej, deska, 14,5 x 23 cm,
sygn. p.d.: Józef Chełmoński.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Nokturn

heliograwiura, papier, 22 x 28,5 cm,
sygn. l.d.: J. Chełmoński-pinxit., p.d.: Heliogr. Meisenbach Riffarth&Co

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Zaporożec - studium, ok. 1873

olej, płótno, 63 x 54 cm;
sygn. u dołu: J CHELMOŃSKI

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Wschód księżyca, 1888 r.

olej/płótno, 55 x 82 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1888'

- kolekcja Andrzeja Rotwanda
- w wyniku zapisu testamentowego - zbiory Zgromadzenia Sióstr Albertynek
Posługujących Ubogim, Warszawa
- kolekcja prywatna, Warszawa

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

WRONY

olej, tektura, 30 x 48 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: CHEŁMOŃSKI

PROWENIENCJA:
Polska, kolekcja prywatna
Polska, kolekcja rodziny Rotwandów

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

CZWÓRKA, 1877

ołówek, gwasz, papier (cienki karton)
24 x 38,8 cm
(awers w świetle passe-partout: 22,5 x 37,5 cm)
na odwrocie: Studium dwóch rozmawiających z sobą mężczyzn; rysunek ołówkiem przysłonięty obecnie oprawą.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

PEJZAŻ - BOCZKI. PEJZAŻ Z BOCZEK, po 1900

olej, płótno naklejone na tekturę
14,1 x 20,8 cm (wymiary tektury: 15,1 x 21,8 cm)
na odwrocie - na tekturze - napisy ołówkiem: - l.g.: P. Gutowski; - poniżej: 180 R 50; - p.g.: 5 Baroko [?]; poniżej pośrodku: 10/XI; - poniżej: 255K; - poniżej: 555

Proweniencja:
- spuścizna artystyczna Józefa Chełmońskiego;
- po 1914 własność Jadwigi, córki artysty;
- następnie kolekcja dr. Józefa Gutowskiego w Warszawie;
- po 1937 własność jego syna Jana Gutowskiego;
- po 1977 własność Marii Gutowskiej, córki Jana.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

NOC KSIĘŻYCOWA, 1876

Trójka, Wyjazd na polowanie, Chasse en Traineau, The Sleighing Accident
olej, płótno
132 x 186,5 cm
[płótno oryginalne, bez dodanych nowych krajek: 130 x 185,2 cm]
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI PARIS | 1876 (podpis częściowo wykruszony i nie w pełni czytelny)

16 listopada 1876 obraz został zakupiony przez Adolpha Goupila, paryskiego wydawcę i marszanda za sumę 5.000 franków, a następnie - tego samego dnia - sprzedany za 6.000 franków nieznanemu bliżej nabywcy o nazwisku C. Tapan.
Dalsze losy obrazu nie są znane; w nieznanym czasie trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie w roku 2006 odnalazł się w jednym z instytutów badawczych w stanie Massachusetts.
Wystawiony na aukcji w Domu Aukcyjnym SKINNER w Bostonie 16 maja 2006, został nabyty przez polskiego kolekcjonera.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Pastuszkowie

ołówek/papier, 25 x 32,5 cm (w świetle passe-partout)
u dołu potwierdzenie autentyczności podpisane przez córkę artysty Jadwigę Chełmońską:
'Autentyczność szkicu śp ojca mego Józefa Chełmońskiego stwierdzam | Jadwiga Chełmońska'

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

STAW, po 1900

olej, sklejka
20,2 x 24,2 cm
Na odwr., wzdłuż g. krawędzi napis atramentem naniesiony przez Jadwigę, córkę artysty: Autentyczność szkicu śp. Ojca mego Józefa Chełmońskiego | stwierdzam J. Chełmońska Poniżej napisy ołówkiem: - po lewej: 1.; - po prawej: 5 Baraka [?-TM]/; - poniżej pośrodku: Gutowski.

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

Orka, około 1896 r.

olej/płótno naklejone na tekturę, 20,5 x 36 cm
sygnowany l.d.: 'JÓZEF CHEŁMOŃSKI'
na odwrociu potwierdzenie dr Kazimierza Buczkowskiego wypisany atramentem: "Obraz niniejszy malowany olejno na płótnie nalepionym na tekturę | wymiary w. 20 cm, sz. 35 (płótno) sygnowany z lewej u dołu majuskułą | JÓZEF CHEŁMOŃSKI jest według mego przekonania oryginalną pracą | Józefa Chełmońskiego (1849-1914). | Obrazek przedstawia chłopa ubranego w płótniankę i kaszkiet, orzącego | rolę pługiem zaprzężonym w parę wołów idących w stronę prawą | Po lewej na dalszym planie dwa krzyże za nimi w głębi chaty. Przed | skibami oraz w powietrzu unoszą się ptaki; Niebo pogodne z jasnymi chmu- | rami w jednej linji rozłożonymi. (Niebo to było retuszowane) | Kraków 10.VII.43 [podpis] KBuczkowski".
na odwrociu ramy, na papierowej naklejce napisane atramentem wyrazy: 'Opinogóra A. Krasi[ński]'

OPINIA
-opinia Tadeusza Matuszczaka z dnia 15.10.2016

POCHODZENIE
- kolekcja Adama hr. Krasińskiego, Opinogóra (?)

CHEŁMOŃSKI Józef (1849-1914)

ZACHÓD SŁOŃCA NAD JEZIOREM ŚWITEŹ, 1898

akwarela, karton naklejony na tekturową podkładkę
17 x 32 cm
sygn. p.d.: JÓZEF CHEŁMOŃSKI
Na odwrocie - wzdłuż dolnej krawędzi - napis ołówkiem: Niniejszym zaświadczam autentyczność pracy mojego Ojca | śp. Józefa Chełmońskiego | Zofia z Chełmońskich Austowa

/8
liczba obiektów: 160