STRZEMIŃSKI Władysław (1893 Mińsk Litewski - 1952 Łódź)
ołówek/papier, 31 x 38,3 cm
opisany zielonym atramentem l.g.: `105`
POCHODZENIE: - własność Niki Strzemińskiej
- kolekcja prywatna, Niemcy
LITERATURA: - Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź, 1994, s. 223, poz. VI.10
- Warsztat Władysława Strzemińskiego, katalog wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej w Łodzi, Łódź, 1985, poz. 6 (il.)
cena wywoławcza: Wykup abonament
Portret młodego mężczyzny (1949)
niesygnowany
tusz, papier
26x19.5 cm
litografia kolorowa na papierze welinowym,
pieczec podpisu artysty,
grafika wydana w 1973 r. z okazji 40 rocznicy utworzenia ugrupowania artystycznego " Abstraction-Création " ktorego czlonkiem byl Strzemiński;
80 x 65 cm (wymiar arkusza)
Rzeźba grecka III, Rysunek na Konkurs Olimpijski, 1948 r.
ołówek/papier, 39,8 x 36,2 cm
sygnowany i datowany l.d.: `W. Strzem | 1948`
opisany ręką artysty na odwrociu: `prof. A. Szaf | z prośbą o | przyjęcie od | autora`
Praca pochodzi z kolekcji profesora Adama Schaff, stanowiła podarunek od artysty o czym świadczy dedykacja na odwrociu pracy.
OPINIE:
Do pracy dołączona jest opinia poświadczająca autorstwo, wystawiona przez p. Zenobię Karnicką.
-Porównaj: Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka i Janina Ładnowska, Muzeum Sztuki, Łódź, 1994, s. 200, il. 134.
- Porównaj: Warsztat Władysława Strzemińskiego, katalog wystawy
w Galerii Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej w Łodzi, Łódź, 1985, poz. 33 (il.)
Bez tytułu z cyklu: Wojna domowa. Kamienica, 1941
ołówek, kalka;
26 x 33,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: W. Strzem / 1941
Praca pochodzi z kręgu przyjaciół artysty.
Porównaj: Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki w Łodzi, 1993-1993, poz. kat. II 49 oraz VI. 21 s. 223.
Fotokopie plakatów propagandowych - 2 sztuki, ok. 1950
fotografia czarno-biała, papier;
ok. 39,5 x 28,3 cm.
Na każdej z prac na odwrocie napis ołówkiem złożony przez H. Modzelewską z datą 26 marca 2010: Zaświadczam, że fotokopia kolażu Wł. Strzemińskiego/ została wykonana za Jego życia i pochodzi ze zbioru męża mego Romana Modzelewskiego/ H. Modzelewska
2 Fotokopie plakatów propagandowych (l.50.XX w.)
niesygnowany (na odwrociu potwierdzenie autorstwa plakatów przez H.Modzelewską)
papier fotograficzny
39.5x28.4 cm, 39.5x28.5 cm
tempera/papier, 34,8 x 50 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Strzemiński | 1950`
Odwrocie:
opisany - `Autor: Władysław Strzemiński | tytuł: Pejzaż - Kłosy | wymiar 49 x 39,5 | technika: akwarela z temperą`
Literatura:
Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin - katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1994, s. 205 (il. II 171).
Estymacja: 180 000 - 240 000 zł
niesygnowany (na odwrociu
potwierdzenie autorstwa plakatów przez H.Modzelewską)
papier fotograficzny
39.5x28.4, 39.5x28.5
ołówek/papier, 30,2 x 39,8 cm (arkusz, w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: `W.Strzem? 1950` (podpis nieczytelny)
Pochodzenie: Galerie Gmurzyńska, Kolonia
D.A. Van Ham, Kolonia
Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, 1993, Muzeum Sztuki w Łodzi, 25.11.1993-16.01.1994
Reprodukowany: Reprodukowany: Władysław Strzemiński 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki w Łodzi, 1993, poz. kat. II 156, s. 202.
Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 50 000 - 65 000
Kompozycja unistyczna, na podstawie kompozycji z 1931 r., 1973 r.
litografia/papier, 50 x 50 (w świetle passe-partout)
w l.d. nr (ołówkiem): `X/L`, p.d. facsimile sygnatury: `W. Strzem`
na odwrocie pieczątka: `D`apres un tableau de W. STRZEMINSKI. | Executée avec l`autorisation du Muzeum Sztuki w Lodzi`
Estymacja: 6 000 - 8 000
Ołówek, papier; 41 x 55 cm
Sygnowany p.d.: W. Strzem | 1949
Pochodzenie: kolekcja Hanny Orzechowskiej-Siecińskiej
Reprodukowany w katalogu wystawy monograficznej artysty "Władysław Strzemiński. 1893-1952. W setną rocznicę urodzin", Muzeum Sztuki w Łodzi, 1993 (nr VI. 109).
litografia/papier, 22 x 27 cm
LITERATURA: Władysław Strzemiński. 1893-1952. W setną rocznicę urodzin - katalog wystawy, Muzeum Sztuki, Łódź, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka, Janina Ładnowska, Łódź, 1994, s. 204, poz. kat. III.3
WYSTAWIANY: Władysław Strzemiński. 1893-1952. W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki w Łodzi, 25 listopada 1993-16 stycznia 1994 r.
Estymacja: 28 000 - 38 000 zł
ołówek/papier,
27,3 x 41,5 cm
sygnowany i datowany l. d.: `W. Strzem 1947`
POCHODZENIE: Z prywatnej kolekcji Antoniego Starczewskiego. Zakup z kolekcji dokonany za pośrednictwem Janiny Ładnowskiej z MSŁ.
Estymacja: 40 000 - 50 000 zł
Wieś z cyklu Białoruś Zachodnia
niesygnowany (sygn. przez Nikę Strzemińską)
ołówek, tusz, kalka
16.5x34 (w świetle passe-partout)
ołówek/papier,
30,2 x 39,8 cm
sygnowany i datowany l. d.: `W. Strzemiński 1950`
POCHODZENIE:Galerie Gmurzyńska, Kolonia
LITERATURA: Władysław Strzemiński: w setną rocznicę urodzin 1893-1952, katalog wystawy, Muzeum Sztuki, Łódź 25 listopada 1993 - 16 stycznia 1994, [red.] Jadwiga Janik, Zenobia Karnicka, Janina Ładnowska, Łódź 1994, poz. II.156, s. 203.
niesygnowany
papier fotograficzny
40x28.5, 39.5x28.5
ołówek/kalka,
22 x 17 cm (praca), 31 x 24 cm (w świetle passe-partout), niesygn.
fotografia, 39,5 x 29 cm
2 Fotokopie plakatów propagandowych z kolekcji Romana Modzelewskiego (l.50.XX w.)
niesygnowany, papier fotograficzny, 39.5x28.3 cm