JAREMA Maria (Stary Sambor 1908 - Kraków 1958)
Monotypia, papier; wym.: 36 x 29,5 cm; na odwrocie napis oł. l. g.: 36 x 29,5 / Monot. / Formy 952 / Nr. Kat. 172 (a) / Maria Jarema, w prawym dolnym rogu napis długopisem: Kochanej Basi | od Kornela, 1972; na odwrocie oprawy nalepka: Wystawa prac Marii Jaremy / 9-31 grudnia 1994 / Galeria Miejska "Arsenał" / w Poznaniu, obok nalepka: 2 PARTIA / Nr 3 [oł.:] Nr KAT 172, niżej l. napis czarnym flam.: NR. KAT. 172. Lit.: "Maria Jarema. Katalog wystawy", Pałac Sztuki, Galeria Krzysztofory, Kraków 1962; B. Ilkosz, "Maria Jarema 1908-1958", Wrocław 1998, s. 202, poz. 437.
cena wywoławcza: Wykup abonament
Szkic kostiumowy do Mątwy Witkiewicza, 1956
monotypia, papier;
18 x 9,5 cm
sygn. na odwrocie: Maria Jarema, 1956, monotypia/ Szkic kostiumowy do / "Mątwy" Witkiewicza
różne techniki: rysunek, węgiel, monotypia, gwasz/papier, karton: 23 x 10,5 cm, 23 x 11,5 cm, 21 x 8 cm, 21 x 13,5 cm, 21 x 15 cm, 21,5 x 11 cm
monotypia, papier naklejony na płótno;
85 x 61 cm
sygn. na odwrocie: Jarema/ 85 x 61/ Nr kat. 68/ 1954
Akwarela, papier;
wym.: 19,5 x 15,5 cm,
sygn. i dat. oł. na odwrocie p.d.: Maria Jarema r. 43; na p.p. l.d.: nota proweniencyjna: Od męża Marysi Kornela Filipowicza, dn. 21. IV. 74 r.; identyczna nota kredką na odwrocie p.p.
Monotypia, papier;
wym.: 36 x 29,5 cm;
na odwrocie napis ołówkiem
Kompozycja z cyklu Głowy, 1955
Monotypia;
wym.: 42 x 29,5 cm;
sygn. na odwrocie: 42 x 29,5 / monotypia / "Głowy"/ nr. kat. 153 / Maria Jarema / 1955;
na odwrocie papieru podkładowego dedykacja od Kornela Filipowicza z 5 VI 1963 oraz kolejny opis pracy.
monotypia, tempera na papierze naklejonym na płótno,
86 x 61 cm,
na odwrocie, na płótnie:
"Maria Jarema/ (FORMY) 1956/ Nr kat. 287 /monot. temp./ 86 x 61". Na krośnie oł. numer "287" oraz kartki wystawowe:
- DESA Foreign Trade Enterprise
- Musée d`Art. et d`Histoire z r. 1963 (nr 33)
monotypia, papier; 29,7 x 36,7 cm
Na odwrocie nalepiona kserokopia odwrocia z napisem w ramce: 29.5 x 36 | monotypia | "Akty" | nr. kat. 195 | Maria Jarema | 1953
Monotypia; wym.: 360 x 295 mm; na odwrocie opis pracy przez K. Filipowicza [męża artystki]: 36 x 29,5; monotypia; kompozycja nr kat. 189; Maria Jarema 1949, KF 38; dodatkowo monogram KF w owalnym kartuszu. Praca wystawiana w Krakowie w 1949 roku.
akwarela, papier,
19 x 15 cm
sygnowana sepiowym atram. p.d.: Maria Jarema 42
tempera, tusz pędzel, papier,
24.5 x 20 cm
na odwr. napis g.: MAX 24 moce na... [nieczyt.]
p.d. oł.: 1950 (?)
monotypia, papier,
41,6 x 29,2 cm (w świetle passe-partout)
na odwrocie napis p.g.: Maria Jarema | 1952 | Postacie-monotypia | 42 x 29,5 | Nr. kat. 181
p.d. dedykacja dłg.: Kochanemu | Cześkowi Listwańcowi [?] (Nr. 82506) P [rys. naszywki obozowej - litera w trójkącie] | na pamiątkę pobytu | konc. ob. Gross-Rosen | i Oranienburg (Heinkel) | ściskając Go serdecznie | Kornel Filipowicz (Nr. 82693 P [rys. jw.]) | Kraków, 15. I. 63
monotypia, papier,
36 x 29.5 cm
na odwrocie l.g.: K.F. 32
poniżej oł.: 36 x 29,5 | monotypia | "Chwyty" | Nr. kat. 245 | Maria Jarema | 1954
monotypia, tusz, papier, ok. 26 x 20 cm;
sygn. p. d.: Jarema (ołówkiem)
akwarela/papier,
15 x 19 cm
sygn. na odwrocie: `Maria Jarema`
monotypia/papier naklejany na płótno,
65 x 50 cm
na odwrocie napis: `Maria Jarema / 65 x 50 / "Formy" / 1957 / Nr kat.58`
ZESTAW SZEŚCIU PROJEKTÓW KOSTIUMOWYCH
różne techniki: rysunek, węgiel, monotypia, gwasz/papier, karton:
23 x 10,5 cm, 23 x 11,5 cm, 21 x 8 cm, 21 x 8 cm, 21 x 13,5 cm, 21 x 15 cm, 21,5 x 11 cm
akwarela, ołówek, 16 x 20 cm,
na odwrocie ołówkiem: "Maria Jarema, ze szkicownika Nr 1 (1/15), akwarela z lat 1932/33", podpis i pieczątka Kornela Filipowicza. Także pieczęć owalna "Zbiór malarski F. M. B. Kędziorków" i odręcznie: "Kraków-Polska /dar Kornela Filipowicza/4 stycznia 1977 r. ".
monotypia, papier,
11,5 x 7 cm;
(w załączeniu certyfikat wydany przez Galerię Zderzak)