monotypia, tempera na papierze naklejonym na płótno, 86 x 61 cm, na odwrocie, na płótnie: "Maria Jarema/ (FORMY) 1956/ Nr kat. 287 /monot. temp./ 86 x 61". Na krośnie oł. numer "287" oraz kartki wystawowe: - DESA Foreign Trade Enterprise - Musée d`Art. et d`Histoire z r. 1963 (nr 33)
Wystawy: - Musée d`Art et d`Histoire, Genewa 1963, Deux Artistes polonais: Maria Jarema, Maria Hiszpańska-Neumann; - Maria Jarema 1908-1958, Muzeum Narodowe, Wrocław 1998, nr kat. 287. Proweniencja: podarowany przez Kornela Filipowicza, męża Marii Jaremy, małżeństwu z Krakowa - obecnym właścicielom. "Maria Jarema, podobnie jak inni spadkobiercy klasycznej awangardy, czerpała z wielu źródeł. Kubistyczne rozbicie przedmiotu i figury, motyw ruchu eksploatowany przez futurystów i konstruktywistów, fowistyczna śmiała plama barwna, aluzyjność surrealizmu - szły w parze z zainteresowaniem neoplastycyzmem Mondriana i teorią Kandinsky`ego. [?]. Zwrot ku abstrakcji nie oznaczał dla Jaremy tylko przejęcia alfabetu nowego języka sztuki. Analityczny, a zarazem emocjonalny stosunek do rzeczywistości pozwolił jej uniknąć czysto plastycznej gry, intelektualnego chłodu - i stworzyć sztukę żywą i zmienną. Świadomie wykorzystywała nie tylko formalne, ale i emocjonalne właściwości linii, kształtu i barwy. Jeszcze w 1947 roku zauważyła: Abstrakcjonizm, niesłusznie uważany przez niektórych za kierunek, był odruchem samoobrony sztuki. Narzucał ją widzowi, pozbawiając go tematu, który tak często pochłania bez reszty jego uwagę, ale równocześnie czyni mu sztukę bliższą, bardziej ludzką.Dając czystą konstrukcję form plastycznych, pokazywał działanie ich samych przez się. Siłę tego działania odczuwa każdy artysta, tworząc, nawet jeżeli do końca procesu tego nie pojmuje. W dramacie uderzających o siebie form, przeczuwa kosmiczny dramat rozbijających się o siebie planet" (Barbara Ilkosz). "Dzieło Marii Jaremy jest samodzielne, linia jej poszukiwań długa, autentyczna, własna. Jest to pozycja, która na pewno będzie się liczyć w historii polskiego malarstwa połowy XX wieku" (Zbigniew Herbert, 1957 rok).
JAREMA Maria
Urodziła się w 1908 r w Starym Samborze, zmarła w 1958 r w Krakowie. Studia rzeźbiarskie w krakowskiej ASP pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego w latach 1929-35. Przed wojną zajęta głównie twórczością rzeźbiarską, współpracowała też z teatrem Cricot prowadzonym przez jej brata Józefa Jaremę/animator tego teatru i autor sztuk w nim granych/, należała do lewicowej Grupy Krakowskiej. Po wojnie uprawia malarstwo, bierze udział we wszystkich trzech Wystawach Sztuki Nowoczesnej w Krakowie - 1948-49 i w Warszawie 1957 i 59. Współpracuje z Cricot 2 Tadeusza Kantora, gdzie projektuje scenografię i kostiumy. Najlepsze jej prace powstały na kilka lat przed śmiercią, w technice monotypii łączonej czasem z temperą. Prace artystki reprezentowały sztukę polską na Biennale w Wenecji - 1958 r i pośmiertnie - na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo - 1961 r. Na przełomie 1998/99 miała wystawę w warszawskiej Zachęcie i wrocławskim Muzeum Narodowym.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl