FAŁAT Julian (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)
PEJZAŻ ZIMOWY Z SANIAMI I STOGAMI, po 1914
Olej, sklejka; 49,8 x 135,8 cm.
Sygnowany p. d.: jFałat | Polesie
(inicjał imienia i pierwsza litera nazwiska związane)
Na odwrocie w centrum naklejona kartka papieru z rękopiśmienną (spisaną atramentem), pozytywną opinią krakowskiego biegłego sądowego, dra Stanisława Dąbrowskiego z 21 XII 1949 roku (sporządzoną dla potrzeb działów
majątkowych); narożniki kartki ostemplowane tuszową pieczątką tegoż; powyżej błękitną kredką: Bielsko; po prawej ołówkiem pro memoria ramiarza (?).
cena wywoławcza: Wykup abonament
Akwarela, papier naklejony całą powierzchnią na tekturę,
wym: 37 x 27,8 cm
Sygnowany p. l. u d. akwarelą: Fałat | Bystra
ZIMOWY PEJZAŻ Z BYSTREJ Z MYŚLIWYM, 1919
akwarela, tusz na kartonie naklejonym na płótno,
69,7 x 146,5 cm,
sygnowana p.d. "JFałat Bystra 1919".
Na odwrocie (na płótnie) odręczny napis własnościowy (słabo czytelny) i data "Warszawa / dnia 15 - IV 1973 r." oraz orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego, Kustosza Muzeum Narodowego w Krakowie i biegłego sądowego w zakresie dzieł sztuki, wystawione w Krakowie dnia 28 XII 1944 r. (z pieczątką i podpisami), w którym czytamy m.in.: "Obraz [
] przedłożony mi do zbadania, jest / według mego przekonania oryginalnym dziełem Juliana Fałata /1853-1929/ / i ma cechy charakterystyczne twórczości tego artysty".
akwarela, papier, 45 x 80 cm;
sygn. p.d.: Jul Fałata 900Bielany
akwarela, papier naklejony na płótno,
49 x 110 cm; sygn. środek dół: JFałat Kraków 904
na odwrocie nalepki: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim ( własność autora) - zachowana we fragmencie, oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z nr 08856 z tytułem, jako praca olejna [sic!], własność: K. Natansona, Warszawa Aleje Ujazdowskie 28
akwarela, papier; 27,5 x 35,5 cm w świetle passe-partout;
sygnowany po prawej stronie u dołu: jFałat Bystra 1918
akwarela/papier, 20,5 x 26,3 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l. d.: `Jul. Fałat Huberstusstock 91`
akwarela, papier, 46 x 60 cm;
sygn. p.d.: jFałat . Bystra
akwarela, papier, 46 x 83 cm;
sygn. p.d.: jFałat ...
olej, płótno dublowane, 49,5 x 69,5 cm;
sygn. l.d.: jFałat / Bystra
olej, sklejka, 56,5 x 123 cm;
sygn. l.d.: J Fałat/ Nieśwież;
na odwrocie ekspertyza Stanisława Dąbrowskiego z 1953 roku
WIDOK Z PRACOWNI NA BRAMĘ FLORIAŃSKĄ
olej, płótno, 63,5 x 123,5 cm;
sygn. l.d.: Jul Fałat 97
olej, sklejka; 61 x 148 cm;
sygn. p. d.: jFałat / Nieśwież
Na odwrocie napis: "No 2".
Na odwrocie w centrum naklejona kartka papieru z rękopiśmienną (spisaną atramentem), pozytywną opinią krakowskiego biegłego sądowego, dra Stanisława Dąbrowskiego z 21 XII 1949 roku (sporządzoną dla potrzeb działów majątkowych); narożniki kartki ostemplowane tuszową pieczątką tegoż; powyżej błękitną kredką: Bielsko; po prawej ołówkiem pro memoria ramiarza (?).
Akwarela, biele i światła gwaszem, gruboziarnisty papier akwarelowy
naciągnięty na dwudzielny blejtram; 44,8 x 78,3 cm.
Sygnowany p. d.: Jul Fałat 1900
przy krawędziach (z wyjątkiem lewej) ślady po pinezkach lub gwoździkach, którymi arkusz papieru był przytwierdzony do rajzbretu podczas malowania;
na prawej listwie blejtramu ołówkiem pro memoria ramiarza lub szklarza.
49 x 110 cm;
sygn. środek dół: JFałat Kraków 904
na odwrocie nalepki: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim (własność autora) - zachowana we fragmencie, oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z nr 08856 z tytułem, jako praca olejna [sic!], własność: K. Natansona, Warszawa Aleje Ujazdowskie 28
akwarela, papier, 28 x 40 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Fałat/ 905; na odwrocie: potwierdzenie autentyczności
obrazu przez K. Buczkowskiego z 19 maja 1945
PODGÓRSKI PEJZAŻ ZIMOWY, [po 1922? ]
Gwasz, akwarela, tusz, pędzel, odcienie bieli miejscami temperą, dykta;
69,7 x 97,7 cm.
Sygnowany w lewym dolnym narożniku pędzelkiem akwarelą
w tonacji błękitnoszarej: jFałat | Bystra. (inicjał imienia i pierwsza litera
nazwiska związane); na odwrocie w połowie wysokości nieco po lewej ołówkiem kolumna liczb (obliczenia ramiarza).
kredka, pastel, papier, 56 x 96 cm;
sygn. l.d.: JFałat / Bystra 1920