WINIARSKI Ryszard (1936 Lwów - 2006 Warszawa)
instalacja złożona z 6 elementów: planszy, 2 taboretów, 2 postumentów, pudełka na czarne i zielone piony, w którym znajduje się instrukcja do gry w języku niemieckim
plansza: 5 x 100 x 100 cm, postument na planszę: 30 x 104 x 106 cm; pudełko na piony: 24 x 24 x 24 cm; postument na pudełko na piony: 62 x 30 x 30 cm; 2 taborety biały z czarnym siedziskiem: 45 x 41 x 41 cm (wymiary dotyczą każdego z dwóch taboretów), (sama gąbka z siedziska: 6 x 39 x 39 cm)
- kolekcja prywatna, Łódź
- Konstrukcja w procesie, Łódź 1981
- Spotkanie "Konstrukcja w procesie", Monachium 1986
- Kunststation Kleinsassen, Fulda 1986
cena wywoławcza: Wykup abonament
Chance vertical game 4x4 (f), 1981 r.
akryl/deska, 68 x 4 x 2,3 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: 'chance | vertical | game | 4 x 4 | winiarski 4 x 4'
- Galerie Hoffman
technika własna, płyta
62 x 62 cm
sygn. p.d.: Winiarski ‘89
* opłata z tytułu "droit de suite"
olej, płótno
50 x 40 cm
sygn. p.d.: Winiarski ‘96
akryl, ołówek, płótno
41 x 27 cm
sygn. p.d.: Winiarski ‘99; l.d.: Chance in game for 3
akryl, płyta, 36 x 36 cm
sygn. u dołu: chance in game / winiarski 85
akryl, drewno, płyta, 70 x 70 cm
sygn. u dołu: seria 12. winiarski 76
sygn. i opisany na odwrocie: winiarski 1976 / seria 13 series / acryl, 70x70 cm
na odwrocie pieczątka atelier artysty
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
kolekcja prywatna, Szwajcaria
lata 90. XX w. - Galeria Piotra Nowickiego, Warszawa
sygn. u dołu: seria 13. winiarski 76
sygn. i opisany na odwrocie: winiarski 1976 / seria 13 series / acryl 70x70 cm.
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
kolekcja prywatna, Szwajcaria
litografia/papier, 65 x 46 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski 80'
akryl/płyta pilśniowa, 37,2 x 37,2 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'E-1 Winiarski 77'
poniżej pola obrazowego legenda wyniku rzutu monetą
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'E-1 | ACCIDENTAL | COURSE | MUTABLE LOT - | COIN / HEADS | TAILS | Winiarski 77'
na odwrociu dwie nalepki wywozowe DESA (WORKS OF MODERN ART)
OPINIE:
- autentyczność potwierdzona przez spadkobierców artysty
- Galerie Hoffmann
- kolekcja prywatna, Niemcy
- Lampertz, Kolonia, 2014
- Art Basel, Bazylea, sierpień 1977
Seria czterech prac z cyklu Gra 5 x 5, 1981 r.
akryl/płyta pilśniowa, 37 x 37 x 5 cm
sygnowane, datowane i opisane u dołu:"Ninth Game 5 x 5", "Tenth Game 5 x 5", "Twelfth Game 5 x 5", "Fourteenth Game 5 x 5"
sygnowane, datowane i opisane na odwrociu
OPINIE:
- Galerie Hoffman
Przypadek w grze 4 x 4, 1981 r.
akryl/deska, 68 x 4 x 2,3 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'chance | vertical | game | 4 x 4 | winiarski | 81'
OPINIE:
- Galerie Hoffman
Statystyczny kształt rysunku nr 1, 1974
collage, rysunek, papier; 86 x 60 cm (w oprawie 114,5 x 84,5 cm),
sygnowany i opisany p.d.: "STATYSTYCZNY KSZTAŁT RYSUNKU | LOSOWANIE KSZTAŁTU STREFY PUSTEJ | OŚ SYMETRII PIONOWA | LOSOWANIE - LEWA - PRAWA | - RZUTEM KOSTK DO GRY | 60 x 86, 1974 WINIARSKI 74"
- Ryszard Winiarski, Galeria Opera, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, 2017
Reprodukowany:
- Ryszard Winiarski, katalog wystawy w Galerii Opera, Warszawa 2017, s. 48-49.
akryl, ołówek, płyta; 70 x 70 cm
sygnowany na odwrocie: "diagonalna gra 6 x 6 | Winiarski ‘99"
Order eleventh vertical game - 4 x 4, 1981
olej, deska, 68 x 4 cm
sygn. z tyłu: order | eleventh |vertical | game |4 x 4 | winiarski | 81 oraz nalepka z liczbą 11.
akryl, płótno, 18 x 13 cm,
sygn.l.d.: game 3x3 for 2-chance, p.d.: Winiarski 99
akryl, płótno, 18 x 13 cm,
sygn.l.d.: chance in game 3x3, p.d.: Winiarski 99
* do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite
akryl/karton, 12 x 30 cm (wymiary pojedynczej pracy)
sygnowany i datowany na odwrociu każdej z części: 'Winiarski 80', numerowany kolejno: '1', '2', '3'
sygnowany i opisany na odwrociu każdej z części: 'Winiarski 80' i numerowany kolejno '1', '2', '3'
akryl/płótno, 18 x 13 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Winiarski 2000' i opisany l.d.: 'trzecia gra 3 x 3'