FAŁAT Julian (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)
akwarela, gwasz, papier
21 x 29,5 cm
sygn. p.d.: Jul Fałat | 90
Na odwrocie nalepka Fabryki Ram, zakładu galanteryjno-introligarskiego i stolarskiego Stanisława Malickiego & Co w Warszawie, ul. Nowo-Senatorska Nr 5.
Na ramie nalepka wystawy w TZSP w Warszawie w roku 1904 (druk, atrament): No 4267 | Nazwisko autora Fałat | Juljan | Rodzaj dzieła akwarela | Tytuł Z Litwy | Wymiar / | Cena lub jego watość [!] / | Własność p. Juljana | Fuchsa | Adres | Warszawa d. 9 I 904 r.; - ponadto wzdłuż bocznych krawędzi tekst w języku polskim i rosyjskim: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem [!]
Pochodzenie: w r. 1904 obraz był własnością Juliana Fuchsa (1844-1915), przedsiębiorcy, fabrykanta, właściciela warszawskiej Fabryki Cukrów i Czekolady, wieloletniego członka Tow. Zachęty Sztuk Pięknych.
cena wywoławcza: Wykup abonament
Portret leśniczego Ferdynanda Grzyba, 1923 r.
akwarela, gwasz, płyta malarska, 37 x 27 cm
sygn. l. d.: J Fałat Bystra
akwarela, papier; 12 x 26,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i opisany l. d.: jFałat / Semering;
Karta ze szkicownika artysty.
olej, płótno dublowane, 49,5 x 69,5 cm;
sygn. l.d.: jFałat / Bystra
akwarela/papier, 32,5 x 20,3 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Jul. Fałat | Nieśwież 86'
- porównaj: Nieśwież. Rysunek oryginalny Juliusza (sic!) Fałata, "Tygodnik Illustrowany" 1888, t. XII, nr 303
(20-ego października 1888 r.), Nieśwież. Winieta Juliana Fałata, "Tygodnik Illustrowany" 1903, nr 8, s. 153
- porównaj: A. Pług, Nieśwież, "Kłosy" 1883, nr 930, s. 262-263 [ilustracja Widoki Nieświeża. Rysował z natury
Władysław Gumiński, s. 264]
akwarel, papier; 53,5 x 42,5 cm;
sygn. l. d.: JFałat
Kościół w Mikuszowicach na Śląsku, [1913]
akwarela, papier; 96 x 132 cm;
sygn. i dat. l. d.: JFałat Bystra 1913
akwarela, gwasz, papier, 19 x 30 cm,
sygn. l.d.: J. Fałat.
papier, akwarela, 94 x 52 cm,
sygn. p.d.: J. Fałat, Bystra 1918,
na odwrocie naklejka: Salon Sprzedaży Dzieł Sztuki, pl. Szczepański 4.
Ołówek, papier; wym.: 18,3 x 12,5 cm (w świetle pp); sygn. l.d.: J. Fałat. Praca po konserwacji.
Las w zimie z łosiami i niedźwiedziami, 1919-1920
Litografia barwna; 345 x 505 mm; sygn. pł. l.d.: J. Fałat Nieśwież. Praca po konserwacji. Plansza z "I Teka Myśliwska - łosie i niedźwiedzie", wydawnictwo Artystyczne "Sztuka" [Toruń 1919-1920]. W dorobku artystycznym Fałata prac graficznych jest niewiele - teka, z której pochodzi plansza oraz dwie czarnobiałe autolitografie, dla "Czartaka". Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s. 226, poz. 197.
Wilki polujące na łosia, 1919-1920
Litografia barwna; 365 x 485 mm; sygn. pł. p.d.: J. Fałat. Plansza z "I Teka Myśliwska - łosie i niedźwiedzie", wydawnictwo Artystyczne "Sztuka" [Toruń 1919-1920]. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, s. 226, poz. 197.
akwarela, papier; 67 x 146 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: j.Fałat/ Bystra 1919
obraz po dawnej konserwacji
Pejzaż zimowy z okolic Nieświeża
akwarela, gwasz, tektura, 35 x 71 cm,
sygn. p.d.: JFałat Nieśwież.
Na odwrocie napis ołówkiem: Zapłacono / 3 / VIII 29.
pastel, kredka, tektura
65 x 100 cm
sygn. p.d.: JFałat Bystra | 1919
Z POLOWANIA W NIEŚWIEŻU, ok. 1890
gwasz, akwarela, karton naklejony na płótno
55,2 x 119 cm
sygn. p.d.: JFałat Nieśwież
litografia barwna, autolitografia/papier, 24,5 x 42 cm
sygnowany na kamieniu l.d.: 'Jul Fałat'
Praca pochodzi z teki "I Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie. 8 autolitografii barwnych" Toruń 1919-1920. Wydawnictwo artystyczne "Sztuka".
- Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław Ossolineum 1994, s. 226, poz. 197.
Dzieci artysty - Helenka i Lucjan, 1906 r.
akwarela/papier, 71 x 126 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Jul Fałat | 1906'
Pejzaż z ruinami zamku w Czorsztynie, 1921 r.
akwarela/papier, 29 x 58 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'J. Fałat Czorsztyn 1921'
tusz/papier, 17,5 x 11,2 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: 'Jul Fałat | Karlsbad 6-go lipca 1898'
u dołu dedykacja dla Henryka Piątkowskiego
- kolekcja Henryka Piątkowskiego (1853 - 1932) malarza i krytyka sztuki