RYTKA Zygmunt (1947 Warszawa - 2018)
1990
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier RC, 45 x 59,8 cm,
sygn. "Zygmunt Rytka", "Z. Rytka", dat., tytuły w języku polskim i angielskim oraz odcisk wskazującego palca artysty na odwrocie
W pracach pt. Obiekty nietrwałe Rytka analizuje pojęcia trwałości oraz nietrwałości i różne ich oblicza. Rzucany przezeń cień jest nietrwały w rzeczywistości, natomiast dzięki fotografii zostaje trwale uwieczniony. W prezentowanej pracy Rytka wykorzystał motyw rzecznego kamienia, który pojawia się w wielu jego najbardziej rozpoznawalnych pracach. Cykl Obiekty nietrwałe powstawał w latach 1989-1991.
cena wywoławcza: Wykup abonament
2010
obiekt - gablota pleksi, karton, odbitka barwna, odbitka żelatynowo-srebrowa, płyty CD, wkład atramentowy do drukarki, 39 x 29 x 5,5 cm,
sygn. "Rytka Zygmunt", dat. i tytuł na odwrocie
Rytka już w latach 70. XX w. wykazywał w swojej twórczości zainteresowanie zagadnieniem środków masowego przekazu. Tworząc fotografie, instalacje, filmy, wideo, artysta powiela i zapisuje swoje prace na różnego rodzaju nośnikach. Prezentowana praca odnosi się więc zarówno do jego prywatnych doświadczeń warsztatu artystycznego, jak i wpisuje się w jego rozważania dotyczące kwestii trwałości materii i jej przemijalności.
Wykorzystanie wizerunku klasycznej odbitki, płyty CD i kartridża z drukarki atramentowej to świadomy zapis własnej drogi twórczej, na której Rytka napotykał różne techniki wykonania zdjęć. Kompozycja jest swego rodzaju zapisem upływającego czasu i przywołaniem fascynacji ówczesnymi technologiami.
Obiekty z cyklu znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
1990
gelatin silver print, RC paper, 45 x 59.8 cm,
signed "Zygmunt Rytka," "Z. Rytka," dated, Polish and English titles, and artist’s index finger print on the reverse
In his Impermanent Objects series, Rytka analyses the notions of permanence and impermanence, and the different forms they can take. The shadow the artist casts is impermanent in reality, but photography allows it to be immortalised. In this work, Rytka uses the motif of a river stone, which appears in many of his best known photographs. The Impermanent Objects series was produced in the years 1989-1991.
2010
object - Plexiglass display case, cardboard, c-print, gelatin silver print,
CDs, ink printer cartridge, 39 x 29 x 5,5 cm,
signed "Rytka Zygmunt," dated and titled on the reverse
As early as the 1970s, Rytka started to show an interest in the mass media. When creating his photographs, installations, and video art he reproduces and records the works on a variety of media. Thus, this work both builds on his private experience with various artistic techniques, and reflects his thoughts about the permanence and impermanence of matter.
By using a traditionally made print, a CD, and an ink printer cartridge, Rytka consciously produced a track record of his own artistic path, via which he had come across a variety of photographic reproduction techniques. This composition is a unique comment about the passing of time, and reflects the artist’s fascination with the technologies prevailing at the time.
Other objects from the series are owned by the Museum of the History of Photography in Cracow.
Odbitka żelatynowo-srebrowa, 27,6 x 20,5 cm
vintage print
sygnowana, datowana i opisana na odwrocie: ZYGMUNT RYTKA | 'Bluff'| 1976 | 27,6 x 20,5 | podpis i odcisk palca wskazującego artysty
odbitka żelatynowo-srebrowa, 22,5 x 16,7 cm
vintage print
sygnowana, datowana i opisana na odwrocie: ZYGMUNT RYTKA | 'Bluff ' | 1976 | 22,5 x 16,7 | podpis i odcisk palca artysty
Ciągłość nieskończoności, 1984/2005
fotografia czarno-biała, papier fotograficzny Kodak Endura Professional;
22 x 8 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisana na odwrocie: "CIĄGŁOŚĆ NIESKOŃCZONOŚCI" / 1984/2005 / film 16 mm / Z. Rytka, powyżej pieczątka autorska: ZYGMUNT RYTKA, poniżej odręczny podpis: Z. Rytka i odcisk wskazującego palca artysty
5 fotografii barwnych, papier Kodak Endura Professional;
15 x 20,8 cm (każda);
sygn., dat. i opisane na odwrocie: OBIEKTY NIETRWAŁE / "IMPERMANENT OBJECT" / 1990/2005 / 20,8 X 15 videos, odcisk wskazującego palca artysty oraz pieczątka: ZYGMUNT RYTKA; odbitka autorska, nakład: nieokreślony
Żywioły (łącznik między ziemią i wodą),1997
odbitka na papierze fujicolor, 30 x 40 cm
ed. AP, sygn. i odcisk palca wskazującego na odwrocie, w oprawie
Wcale nie myślę o Andy Warhol’u
1983
fotokolaż, 29,2 × 20,7 cm,
sygn., odcisk wskazującego palca artysty oraz drukowany opis "Kiedy nie myślę o Łodzi Kaliskiej / When I don’t think about Łódź Kaliska / Different Media - Meaning I have lost my camera / Inne media - czyli zgubiłem aparat fotograficzny" na odwrocie
vintage
Prezentowana praca w bezpośredni sposób - zarówno pokolorowanymi przez artystę, zmultiplikowanymi kobiecymi portretami, jak i tekstem - nawiązuje do twórcy pop-artu, Andy’ego Warhola. Została wykonana na potrzeby wykorzystania na łamach "Tanga" - nieregularnie wydawanego w latach 1983-1986 pisma artystycznego, materialnego symbolu Kultury Zrzuty, do której należał Rytka. W latach 80. artysta poszerzył swoje działania, wychodząc od fotografii w stronę filmu i innych mediów. Zajął się tematem możliwości sztuki oraz uwarunkowań odbiorców w kontekście postrzegania rzeczywistości. Jego twórczość zbliżyła się do badań medialnych, które podejmowali w tym samym czasie artyści łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej.
1986
odbitka żelatynowo-srebrowa, 36,7 × 51,3 cm,
sygn., sygn. "Zygmunt Rytka", dat., odcisk wskazującego palca artysty, tytuł (także po angielsku) i wymiary na odwrocie
vintage
W latach 80. Rytka zrealizował jedną z najbardziej rozpoznawalnych w swojej twórczości serię prac - Ciągłość nieskończoności (1983). Usiłował ukazać mierzenie się, a nawet próbę panowania nad naturą, której - jak się jednak okazuje - nie można, mimo licznych dążeń, ujarzmić czy podporządkować. Prezentowana praca powstała w tym samym czasie i w luźny sposób nawiązuje do wspomnianego cyklu. Ukazuje chwilowość formy, ale i gestu, który ją stwarza.
I am not thinking about Andy Warhol at all
1983
photocollage, 29.2 × 20.7 cm,
signed, artist’s index finger print and printed inscription "Kiedy nie myślę o Łodzi Kaliskiej / When I don’t think about Łódź Kaliska / Different Media - Meaning I have lost my camera / Inne media - czyli zgubiłem aparat fotograficzny" on the reverse
vintage
Both the repeated, hand-coloured female portraits, and the text are a clear reference to the pop-artist Andy Warhol. Rytka made it for the purpose of using it in Tango - the art journal issued irregularly in the years 1983-1986 and a physical symbol of the Kultura Zrzuty group, of which Rytka was a member. In the 1980s, the artist expanded his activities, going beyond photography and taking up video and other media. He dedicated himself to such topics as the potential of art and the modalities of the perception of art among viewers. His work started to incline towards the kind of media studies pursued by the artists of the Film Form Studio in Łódź.
1986
gelatin silver print, 36.7 × 51.3 cm,
signed, signed "Zygmunt Rytka", dated, artist’s index finger print, titled (also in English) and dimensions on the reverse
vintage
In the 1990s, Rytka created one of his most distinctive portfolios entitled Continual Infinity (1983). It is an attempt to illustrate human efforts to match or even control nature, which are, however, doomed to failure because, apparently, nature cannot be tamed or subdued. This work was created during the same period and can be treated as a reference to the Continual Infinity series, showing the transience of form, but also of the gesture that creates it.
fotografia czarno-biała, odbitka bromowa/papier fotograficzny,vintage print
29,3 x 40 cm
opisany na odwrociu, na naklejce autorskiej
1978
odbitka żelatynowo-srebrowa, 39,5 × 49,4 cm,
sygn., dat., tytuł oraz odcisk palca wskazującego artysty na odwrocie
vintage print
Zbigniew Tomaszczuk pisze (Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii, Centrum Animacji Kultury, 1998) o wielu neoawangardowych artystach końcówki lat 70. XX w. jako o "multimedialistach" - w znacznej mierze wykorzystujących w swoich realizacjach fotografię. Zalicza do tej grupy także Rytkę, który w istocie porusza się wokół fotografii, wykorzystując ją często w formie wideo, obiektu, instalacji. W latach 70. XX w. artystę interesował bardzo uniwersalny problem manipulacji dotyczący obrazu telewizyjnego. Prace z serii Bluff powstały właśnie w tym kontekście.
1978
gelatin silver print, 39.5 x 49.4 cm
signed, dated, titled and artist’s finger print on the reverse
vintage print
In his Image Hunters. Sketches from the History of Photography (Centrum Animacji Kultury, 1998), Zbigniew Tomaszczuk calls many of the neo-avant-garde artists of the late 1970s ‘multi-media artists’ - whose work was largely based on photography. This category includes Rytka, whose art revolves around photography, with the artist often using the medium in his videos, objects and installations. In the 1970s, Rytka was interested in the highly topical issue of the manipulation of the television picture. The Bluff portfolio of works was produced as a reflection on such manipulations.
Określenie miejsca. Próba koła, 1978
odbitka żelatynowo-srebrowa, 15,7 x 19,3 cm, edycja 1/1, vintage print
Określenie miejsca. Spirala, 1978
odbitka żelatynowo-srebrowa, 13,8 x 19,7 cm, sygn., dat., tytuł oraz odcisk palca wskazującego artysty na odwrocie, edycja 1/1, vintage print
3 naboje do zabijania - do leczenia - do upiększania, 1974
montaż wykonany przez artystę, 3 odbitki żelatynowo-srebrowe, 38,2 x 14,3 cm każda, naklejone na planszę 46 x 52 cm, sygn., dat., tytuł oraz odcisk palca wskazującego artysty na odwrocie, edycja 1/1, vintage print
montaż wykonany przez artystę, 3 odbitki żelatynowo-srebrowe o wym. 14,2 x 9,3 cm naklejone na planszę 18 x 30,5 cm, sygn., dat., tytuł oraz odcisk palca wskazującego artysty na odwrocie, edycja 1/1, vintage print